Zavrieť

Porady

Môžem mať dieťa v škôlke na celý deň ak ja som v evidencii úradu práce?

Prosím o radu. Zatiaľ som zamestnaná, ale pravdepodobne o prácu prídem. Malý začal 5.9.2011 chodiť na celý deň do škôlky. Ja sa prihlásim na úrad práce a budem poberať podporu 6 mesiacov.
Chcem sa opýtať či toto môže tak byť? Mám informácie totiž že kvôli zdravotnému poisteniu je tam problém s tou škôlkou a bude tam môcť byť len na 4 hodiny.
Kto to kontroluje, koľko tam dieťa je, mám to ja niekomu nahlásiť?.... Neviem, Sociálka, UP, zdravotka..... netuším, volala som na všetky úrady a nejak ako keby nevedeli o čom hovorím.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    alapetr Pozri príspevok
    Prosím o radu. Zatiaľ som zamestnaná, ale pravdepodobne o prácu prídem. Malý začal 5.9.2011 chodiť na celý deň do škôlky. Ja sa prihlásim na úrad práce a budem poberať podporu 6 mesiacov.
    Chcem sa opýtať či toto môže tak byť? Mám informácie totiž že kvôli zdravotnému poisteniu je tam problém s tou škôlkou a bude tam môcť byť len na 4 hodiny.
    Kto to kontroluje, koľko tam dieťa je, mám to ja niekomu nahlásiť?.... Neviem, Sociálka, UP, zdravotka..... netuším, volala som na všetky úrady a nejak ako keby nevedeli o čom hovorím.
    Ďakujem
    Poistencom štátu v zdr. poisťovni nebudeš ako osoba starajúca sa o dieťa, ale uchádzač o zamestnanie. Počas tvojej evidencie dieťa môže navštevovať predškolské zariadenie.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    alapetr Pozri príspevok
    Nemáte povinnosť zaradiť sa do evidencie nezamestnaných, len potom si budete musieť platiť zdravotné poistenie sama.
    Pokiaľ nebudete evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná osoba, potom deti môžu navštevovať škôlku bez obmedzenia. Ak budete evidovaná, potom len na 4 hodiny denne."
    To je skôr naopak.
    Zdravotné poistenie platí štát :
    - ak sa staráš celodenne riadne o dieťa do 6 rokov (dieťa môže byť do 4 hodín v škôlke) alebo
    - poberáš rodičovský príspevok (dieťa môže byť v škôlke)
    - alebo ak si evidovaná na Úrade práce - vtedy sa starostlivosť o dieťa neskúma, čiže dieťa môže byť v škôlke celý deň.
    Do ZP treba ale nahlásiť zmenu dôvodu poistenia štátom.
    Ešte treba doriešiť obdobie od 5.9., resp. od 1.9. do prihlásenia sa na ÚP. Ak nepoberáš rodičovský príspevok, budeš v tomto období samoplatiteľ - celodenná starostlivosť v tomto období nei je a ani ešte nie si na ÚP.

    alapetr je offline (nepripojený) alapetr

    alapetr
    Ďakujem za rady. Ja ešte aktuálne som v zamestnaní pravdepodobne do konca septembra to tak bude. Rodičovský poberám zatiaľ ja, ale prepíšeme to na manžela čoskoro. RP mi ešte patré do 12.1.2012. Mám niekam hlásiť, že chodí malý do skôlky? Pýtam sa k tým posledným dvom vetám... Ešte treba dorišiť obdobie od 1.9. ....
    Ďakujem

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    alapetr Pozri príspevok
    Ďakujem za rady. Ja ešte aktuálne som v zamestnaní pravdepodobne do konca septembra to tak bude. Rodičovský poberám zatiaľ ja, ale prepíšeme to na manžela čoskoro. RP mi ešte patré do 12.1.2012. Mám niekam hlásiť, že chodí malý do skôlky? Pýtam sa k tým posledným dvom vetám... Ešte treba dorišiť obdobie od 1.9. ....
    Ďakujem
    ak si zamestnanec, tak si poistená ako zamestnanec a mala si nahlásiť u zamestnávatela, že si poberatelom RP (vid zákon o zdr.poistení § 23 ods.6) a mzdárka ťa mala nahlásiť aj ako poberatela RP (to platí od 1.1.2011 a mnohé mzdárky o tom predpokladám ani nevedia). V tomto období za teba bude platiť zdr. poistenie zamestnávatel ale zároven aj štát.

    Ak ukončíš poberanie RP napr. 30.9. a od 1.10. ho bude poberať manžel (pozor, RP možno prepísať len od 1-vého, nie počas mesiaca), tak tiež treba nahlásiť ukončenie poberania RP (ak ti končí PP 30.9., mzdárka ťa odhlási ako zamestnanca a mala by aj ako poberatela RP, predpokladám, no či na základe tvojho oznámenia alebo už aj z dôvodu ukončenia pp?, toto podla mna si radšej over vo svojej ZP, ked sa budeš nahlasovať ako uchádzač o zamestnanie, či máš v poriadku) a manžel by mal v zamestnaní nahlásiť poberanie RP od 1.10., no či budú chcieť k tomu aj podklad, netuším. Toto som absolvovala pred nejakým časom a mzdárky u manžela s tým mali velký chaos a vraj je prvý a to sú pritom velká firma a samozrejme majú určite aj pracujúce maminy, čo poberajú RP. Tiež potom musí oznámiť odnatie nároku na RP, čo bude od 1.2.2012 predpokladám.

    Ak by ti končil prac.pomer 30.9. od 1.10. budeš evidovaná a RP presuniete až od napr. 1.11. na manžela, tak ti začnú podporu vyplácať až od 1.11.
    Naposledy upravil brčko : 08.09.11 at 07:13

    alapetr je offline (nepripojený) alapetr

    alapetr
    v tom odseku vidím len toto:
    "Platiteľ poistného, ktorý je zamestnávateľom alebo
    samostatne zárobkovo činnou osobou, je povinný
    oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu svojho
    názvu, sídla, bydliska, identifikačného čísla, čísla bankového
    účtu a zmenu dňa, ktorý je určený na výplatu
    príjmov, do ôsmich dní odo dňa zmeny"
    nič o rodičovskom , preto sa pýtam , že to chcem nahlásiť mzdárke, aby vedela podľa čoho je tá povinnosť. Či mám zlé znenie?

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Ahojte, ja sa chcem spýtať, koľko môže maximalne zarobiť manželka podnikateľa, aby si tento podnikateľ na konci roka v daňovom priznaní mohol uplatniť na manželku celú nezdaniteĺnú čiastku? Jedná sa mi o tento rok 2011. Manželka je na predĺženej materskej, začala pracovať na 4 hodiny, dieťa ma v školke. Ďakujem vopred.

    Ančika je offline (nepripojený) Ančika

    Anna M Ančika
    Soňula Pozri príspevok
    Ahojte, ja sa chcem spýtať, koľko môže maximalne zarobiť manželka podnikateľa, aby si tento podnikateľ na konci roka v daňovom priznaní mohol uplatniť na manželku celú nezdaniteĺnú čiastku? Jedná sa mi o tento rok 2011. Manželka je na predĺženej materskej, začala pracovať na 4 hodiny, dieťa ma v školke. Ďakujem vopred.
    NIČ

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Ančika Pozri príspevok
    NIČ

    Vážne? Ak aj niečo zarobí, tak sa to odráta od nezdaniteľnej čiastky na manželku? Nieje ani hranica, ani keby bola manželka v tej práci brigádne?
    Ďakujem.

    Viera7 je offline (nepripojený) Viera7

    Viera7
    Pre alapetr,
    ešte by som chcela upozorniť, že treba sledovať či schvália poslanecký návrh na programe poslednej schôdze NRSR ČPT 415 zo dňa 10.6.2011 prikladám:Predloženým návrhom novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení
    K bodu 18 § 106
    Z dôvodu zmien, ktoré nastali v poskytovaní rodičovského príspevku od 1. januára 2011 nie je opodstatnené ďalšie obmedzenie výplaty dávky v nezamestnanosti popri existencii nároku na výplatu rodičovského príspevku.
    Navrhuje sa, aby zákon nadobudol účinnosť 1. októbra 2011.

    Viera7 je offline (nepripojený) Viera7

    Viera7
    Soňula môže, nezdaniteľná čiastka v roku 2011 je 3559,30€ na daňovníka, z toho sa odráta príjem manželky za rok 2011, zostatok si manžel uplatní v daňovom priznaní a samozrejme aj nezdaniteľnú čiastku na seba

    alapetr je offline (nepripojený) alapetr

    alapetr
    dakujem, prave dnes idem prehlasit poberanie RP na manzela , takze ak to aj schvalia tak dobre :-) Dufam ze som to spravne pochopila. Ten navrh ak prejde, by sposobil to, ze by som to nemusela prehlasovat a sucasne poberat aj podporu aj RP? Dakujem. A este dodatok, to ze budem na UP v evidencii a maly bude v skolke na cely den to moze niekomu vadit?

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Nechcem zakladať novú tému, pretože tak trochu súvisí, aj keď nie priamo s pôvodnou otázkou... Chcem opýtať na takýto prípad: Matka dieťaťa momentálne poberá rodičovský príspevok. Otec dieťaťa je zamestnaný a zvažuje možnosť prevzatia dieťaťa do svojej starostlivosti a uplatniť si poberanie materského v zmysle § 49 ZP, t.j. dohodol by sa s matkou dieťaťa, ktorá by prestala poberať rodičovský príspevok. Toto možné je, akurát mi nie je jasné, aký doklad je potom potrebný predložiť na SP?
    Čo potom manželka v čase, keď jej netrvá pracovný pomer a ani nepoberá rodičovský príspevok... Doteraz som si myslela, že by si platila zdravotné poistenie a bola dobrovoľne nezamestnaná. Podľa predchádzajúcich príspevkov by mi teda ale vychádzalo, že by bolo možné, aby sa prihlásila na ÚP a poberala dávku v nezamestnanosti, ak by jej na ňu vznikol nárok...? Nemusela by potom ani platiť to zdravotné poistenie, pretože by bol za ňu platiteľom poistného štát.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    alušik Pozri príspevok
    Nechcem zakladať novú tému, pretože tak trochu súvisí, aj keď nie priamo s pôvodnou otázkou... Chcem opýtať na takýto prípad: Matka dieťaťa momentálne poberá rodičovský príspevok. Otec dieťaťa je zamestnaný a zvažuje možnosť prevzatia dieťaťa do svojej starostlivosti a uplatniť si poberanie materského v zmysle § 49 ZP, t.j. dohodol by sa s matkou dieťaťa, ktorá by prestala poberať rodičovský príspevok. Toto možné je, akurát mi nie je jasné, aký doklad je potom potrebný predložiť na SP?
    Čo potom manželka v čase, keď jej netrvá pracovný pomer a ani nepoberá rodičovský príspevok... Doteraz som si myslela, že by si platila zdravotné poistenie a bola dobrovoľne nezamestnaná. Podľa predchádzajúcich príspevkov by mi teda ale vychádzalo, že by bolo možné, aby sa prihlásila na ÚP a poberala dávku v nezamestnanosti, ak by jej na ňu vznikol nárok...? Nemusela by potom ani platiť to zdravotné poistenie, pretože by bol za ňu platiteľom poistného štát.
    Môže sa evidovať na up, ak jej netrvá prac.pomer aj v prípade, že má malé dieťa (napr. aj počas poberania RP, no počas poberania RP nemôže poberať aj podporu, začnú ju vyplácať až od 1vého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý už nepoberaá RP, ak sa teda zaeviduje skôr). Ide o to, či chce a môže pracovať a či si hladá prácu.
    Ak nebude zdr.poistená štátom ako poberatel rodič.príspevku a ani ako osoba riadne osobne a celodenne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak bude poistená štátom ako uchádzač o zaemstnanie.

    čo sa týka toho prevzatia dieťaťa do starostl. druhým z rodičov, predpokladám na základe ich dohody (§ 49 ods.2 písm.d) , tak nepoznám takýto prípad. Neviem, či ona poberala materské a netuším ako si vyložiť § 52 ods.2, ak by matka materské poberala (predpokladám nejde o obd. 14týž. po pôrode). Asi sa to dá vyložiť, že ak ide o iné obdobie, môže materské na to isté dieťa poberať aj druhý poistenec, aj ked jeden už materské na to isté dieťa poberal? Ale to sa asi informovali na sp oni.

    tu je ten § 52 ods.2
    (2) Materské sa poskytuje za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi. To
    neplatí, ak inému poistencovi vznikne nárok na materské poda § 49 ods. 1 poas obdobia
    uvedeného v § 48 ods. 9.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    alapetr Pozri príspevok
    dakujem, prave dnes idem prehlasit poberanie RP na manzela , takze ak to aj schvalia tak dobre :-) Dufam ze som to spravne pochopila. Ten navrh ak prejde, by sposobil to, ze by som to nemusela prehlasovat a sucasne poberat aj podporu aj RP? Dakujem. A este dodatok, to ze budem na UP v evidencii a maly bude v skolke na cely den to moze niekomu vadit?
    To nemá žiadny súvis. Poberateľ podpory evidovaný na ÚP môže bez akýchkoľvek obmedzení dať dieťa do škôlky.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    alapetr Pozri príspevok
    A este dodatok, to ze budem na UP v evidencii a maly bude v skolke na cely den to moze niekomu vadit?
    .. môže to vadiť v prípade, že v škôlke bude nedostatok miest pre deti zamestnaných matiek ...

    Ančika je offline (nepripojený) Ančika

    Anna M Ančika
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    To je skôr naopak.
    Zdravotné poistenie platí štát :
    - ak sa staráš celodenne riadne o dieťa do 6 rokov (dieťa môže byť do 4 hodín v škôlke) alebo
    - poberáš rodičovský príspevok (dieťa môže byť v škôlke)
    - alebo ak si evidovaná na Úrade práce - vtedy sa starostlivosť o dieťa neskúma, čiže dieťa môže byť v škôlke celý deň.
    Do ZP treba ale nahlásiť zmenu dôvodu poistenia štátom.
    Ešte treba doriešiť obdobie od 5.9., resp. od 1.9. do prihlásenia sa na ÚP. Ak nepoberáš rodičovský príspevok, budeš v tomto období samoplatiteľ - celodenná starostlivosť v tomto období nei je a ani ešte nie si na ÚP.
    Ako osoba, ktorá sa stará o dieťa do veku 6 rokov (dieťa je v MŠ na 4 hod) sa idem zamestnať na dohodu o vykonaní práce. Som povinná niekde toto nahlásiť (ZP,SP)?
    Ďakujem vopred za rýchlu za odpoveď :-)

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Katy a R Pozri príspevok
    .. môže to vadiť v prípade, že v škôlke bude nedostatok miest pre deti zamestnaných matiek ...
    podla mna nemoze ... vsak nezamestnany clovek nesedi doma na zadku, ale aktivne si hlada zamestnanie, chodi na rozne pohovory a konkurzy, nezamestnanost rodica predsa nemoze byt dovod na to aby dieta vylucili do skolky ...

    alapetr je offline (nepripojený) alapetr

    alapetr
    takže aj na celý deň? Nemusím nikomu nič hlásiť? Lebo toto mi napisala aj jedna p. poradkyna v HN poradni ,citujem:
    "Pokiaľ má aspoň jedno Vaše dieťa menej ako 3 roky máte nárok na rodičovský príspevok bez ohľadu na to či ste, alebo nie ste zárobkovo činná.
    Nemáte povinnosť zaradiť sa do evidencie nezamestnaných, len potom si budete musieť platiť zdravotné poistenie sama.
    Pokiaľ nebudete evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná osoba, potom deti môžu navštevovať škôlku bez obmedzenia. Ak budete evidovaná, potom len na 4 hodiny denne."

    Fakt neviem, zatiaľ ako to mám urobiť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.