Zavrieť

Porady

Pracovník na dohodu o vykonaní práce

Máme pracovníka zamestnaného na dohodu o vykonaní práce chceme ho poslať mimo okres má nárok na stravné a ubytovanie ak pracuje na dohodu prosím
Usporiadat
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

rodina1 Pozri príspevok
Pokiaľ doklad spĺňa všetky náležitosti v zmysle zákona o účtovníctve i zákona o DPH (ak ste platiteľmi DPH) je možné ho považovať za daňový doklad a zaúčtovať ho ako náklady firmy.
tento doklad není ani faktúra, ani není tento doklad z registračnej pokladne, je to normálny PPD z papiernictva je tam razítko dátum a podpis, myslim ze takyto doklad nemozem povazovat za danovy je tak???
0 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

GAP Pozri príspevok
Nie je toho veľa. Dokopy pri 6 - tich zamestnancoch je to 200€ v hrubom. Takže zamestnavateľ by mal aspoň odviesť odvody a daň? Ale odvody a daň sa odvádzajú, ak sú vyplatené zamestnancovi. Ak nastane situácia , že už vôbec nevyplatí mzdu lebo nebude z čoho? Ide mu to totiž dosť zle. Už mesiac čaká na platbu z ktorých by pokryl celý rok, ale nemôže sa dočkať. A kto vie či sa dočká. Mňa napadlo, že by som im každy mesiac vypisovala výkaz odpracovaných hodín, a potom spolu aj po troch mesiacoch vyplatila a až vtedy odviedla odvody a daň.
Poradíte? Treba mi podať mesačný výkaz na SP za september aj prehľad na DÚ a ja neviem čo s tým
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
GAP Pozri príspevok
Nie je toho veľa. Dokopy pri 6 - tich zamestnancoch je to 200€ v hrubom. Takže zamestnavateľ by mal aspoň odviesť odvody a daň? Ale odvody a daň sa odvádzajú, ak sú vyplatené zamestnancovi. Ak nastane situácia , že už vôbec nevyplatí mzdu lebo nebude z čoho? Ide mu to totiž dosť zle. Už mesiac čaká na platbu z ktorých by pokryl celý rok, ale nemôže sa dočkať. A kto vie či sa dočká. Mňa napadlo, že by som im každy mesiac vypisovala výkaz odpracovaných hodín, a potom spolu aj po troch mesiacoch vyplatila a až vtedy odviedla odvody a daň.
Ak aj nevyplatí mzdy zametnancom, treba ich vypočítať a tým pádom urobiť aj výkaz do SP. Že bude mať voči SP záväzok (teda nezaplatí odvody) potom ho bude penalizovať poisťovňa.
Čo sa týka DÚ, vychádza zamestnancom aj daň?
5 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Ano všetkym vychadza daň, vyhlasenie maju podpísané inde.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
GAP Pozri príspevok
Ano všetkym vychadza daň, vyhlasenie maju podpísané inde.
Čo sa týka prehľadu, mesiac, v ktorom zamestnancom nebudú vyplatené mzdy, by som nevypĺňala, teda by zostal prázdny, nakoľko podľa pokynov na vyplnenie Prehľadu sa uvádza: Riadok 1dátum ● uvádza sa dátum výplaty miezd za príslušné kalendárne mesiace vykazovaného štvrťroka. Napríklad, ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie miezd zamestnancom k dobru za mesiac február dňa 10. marca roku 2010, uvedie sa v stĺpci „február“ dátum 10.3.2010. Ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie miezd zamestnancom k dobru vo viacerých výplatných termínoch, uvedie sa dátum posledného výplatného termínu za príslušné obdobie

Nakoľko mzdy neboli vyplatené, nemáš čo vypĺňať ...
to je môj názor
2 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Ďakujem.
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

samod Pozri príspevok
Je to pomerne jednoduché. Ak bude ubytovanie platiť firma , objednávať firma tak potom pracovník nemôže mať v cestovnom príkaze účtované ubytovanie, pretože to mal zabezpečené.
Odpoved na prvú otázku je v § 1 ods. 1 písm. c) zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách
citujem
(1) Tento zákon upravuje poskytovanie náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vyslaní do členského štátu Európskej únie (ďalej len "vyslanie do štátu Európskej únie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru"), pri výkone práce v zahraničí a pri ceste v súvislosti s mimoriadnym výkonom práce mimo rozvrhu pracovných zmien do miesta pravidelného pracoviska a späť
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnuté,
Odpoveď na otázku odpočtu DPH je nasledovná
Odpočet DPH predpokladá vznik daňovej povinnosti § 49 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z.z. citujem

Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
Ak si objednávala ubytovanie firma vzniká daňová povinnosť dodaním služby § 19 ZDPH
Potom by mala byť vystavená faktúra v zmysle § 71 ZDPH
Následne po preukázaní použitia dodania služby na účely činnosti, ktorej výsledky podliehajú DPH bude nárok na odpočet podľa § 51/1/A ZDPH za podmienok uvedených v § 49/2/A ZDPH.
Taký faktúra nemá čo na vyúčtovaní pracovnej cesty robiť.
Ak si ubytovanie vyberal zamestnanec na účely pracovnej cesty tak potom ide o plnenie paltiteľa neplatiteľovi DPH a vy len finančne vysporadúvate nárok zamestnanca v zmysle zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách.Povedané terminológiou ZDPH nebola Vám poskytnutá služba, nevznikla Vám daňová povinnosť a teda nemáte právo na odpočet.
Skúsiť to môžete, ale na druhej strane načo dávať zámienku na dorub dane. Na daňovom úrade tým fintám rozumejú pretože s tým robia. Druhá vec je či sa do toho budú hrnúť.

s pozdravom Samo
Premýšlam, ako to vyriešiť, ked sama auditorka ma upozornila na to, že ak je v blokoch, prípadne faktúrach vo vyúčtovaní pracovnej cesty aj DPH tak je nárok na odpočet DPH a ak som neodpočítal, tak to mam zúčtovať ako nedaňové výdavky. Preberala to aj s kolegami auditormi..
0 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Ak zamestnanec na DOPČ v priebehu mesiaca ide na PN, je potrebné aby priniesol zamestnávateľovi aj potvrdenie od lekára? Má zamestnávateľ v tomto prípade nejakú povinnosť voči SP?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

GAP Pozri príspevok
Ak zamestnanec na DOPČ v priebehu mesiaca ide na PN, je potrebné aby priniesol zamestnávateľovi aj potvrdenie od lekára? Má zamestnávateľ v tomto prípade nejakú povinnosť voči SP?
Keďže z DoPČ platí zamestnávateľ iba garančné a úrazové (príp. daň), nemá samozrejme dohodár nárok na náhradu príjmu a dohoda nezakladá ani nárok na nemocenské, tzn., že zamestnávateľ nemá mať akú povinnosť voči SP.
A pokiaľ ide o to garančné a úrazové poistenie, ak nebude mať v mesiaci žiaden príjem z dôvodu PN, tak bude mať na výkaze nulové odvody.
Naposledy upravil vieraaaa : 27.10.11 at 05:59
3 0
GAP GAP

GAP je offline (nepripojený) GAP

Ako mám napísať do výkazu na SP že koľko dní, keď 21 septembra išiel zamestnanec na PN, v DoPČ je napísané že má odpracovať 6hod. týždenne ale odpracoval viac, pretože vedel že bude na PN a chcel mať celú výplatu. Teda za mesiac mal odpracovať 24 hod ale on odpracoval za 14 dní 24 hod.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

šak tolko dní, kolko odpracoval...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

GAP Pozri príspevok
Ako mám napísať do výkazu na SP že koľko dní, keď 21 septembra išiel zamestnanec na PN, v DoPČ je napísané že má odpracovať 6hod. týždenne ale odpracoval viac, pretože vedel že bude na PN a chcel mať celú výplatu. Teda za mesiac mal odpracovať 24 hod ale on odpracoval za 14 dní 24 hod.
Dohoda sa nepočíta na dni, ale na hodiny, takže je jedno, za koľko dni ich odpracoval. Len chcem upozorniť, že odmena za prácu na DoVP sa vypláca po skončení pracovnej úlohy.
§226
(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
Naposledy upravil Tweety : 28.10.11 at 18:15
1 0
SPeet SPeet

SPeet je offline (nepripojený) SPeet

Dobry den, som na urade prace a chcem sa opytat, ze ci je mozne nejako presunut vyplatenie jednej dohody do druheho mesiaca. Akurat teraz nastala taka situacia, ze som robil na jednu dohodu, kde som zarobil cca 130e a mam moznost robit este jednu pracu tento mesiac na dohodu, kde zarobim tiez cca 120e. Je mozne to nejako posunut? Pripadne ine riesenie? Pripadne ak zarobim viac ako 143,40e, tak ma vylucia z UP na jeden mesiac, kde budem musiet zaplatit 55e do ZP? dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

SPeet Pozri príspevok
Dobry den, som na urade prace a chcem sa opytat, ze ci je mozne nejako presunut vyplatenie jednej dohody do druheho mesiaca. Akurat teraz nastala taka situacia, ze som robil na jednu dohodu, kde som zarobil cca 130e a mam moznost robit este jednu pracu tento mesiac na dohodu, kde zarobim tiez cca 120e. Je mozne to nejako posunut? Pripadne ine riesenie? Pripadne ak zarobim viac ako 143,40e, tak ma vylucia z UP na jeden mesiac, kde budem musiet zaplatit 55e do ZP? dakujem.
Je to možné riešiť iba tak, že ti odmenu z druhej dohody vyplatia až v nasl. mesiaci. V ďalšom mesiaci už príjem neprekročíš ?
0 0
SPeet SPeet

SPeet je offline (nepripojený) SPeet

veronikasad Pozri príspevok
Je to možné riešiť iba tak, že ti odmenu z druhej dohody vyplatia až v nasl. mesiaci. V ďalšom mesiaci už príjem neprekročíš ?
Ale da sa to dohodnut ano?
Buduci mesiac uz to neprekrocim, su to len jednorazove prace.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

SPeet Pozri príspevok
Ale da sa to dohodnut ano?
Buduci mesiac uz to neprekrocim, su to len jednorazove prace.
Ak to máš tak stanovené v dohode, ktorú si odovzdal na UP - ano. (že odmena bude vyplatená až v nasl.mesiaci).
0 0
SPeet SPeet

SPeet je offline (nepripojený) SPeet

tu druhu dohodu este nemam, pracu vykonam buduci tyzden.
ta suma 143,40e sa rata na mesiac kedy bola vyplatena mzda, alebo za mesiac kedy bola vykonana praca?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

SPeet Pozri príspevok
tu druhu dohodu este nemam, pracu vykonam buduci tyzden.
ta suma 143,40e sa rata na mesiac kedy bola vyplatena mzda, alebo za mesiac kedy bola vykonana praca?
Kedy bude vyplatená mzda. Od 1.5. platí novela zákona o službách zamestnanosti - max príjem môže byť 75 % platného životného minima pre dospelú osobu.

Obidve dohody sú u toho istého zamestnávatela ?
0 0
SPeet SPeet

SPeet je offline (nepripojený) SPeet

nie, su tu rozdielne agentury
s jednou mam podpisanu zmluvu uz druhy mesiac, tu pracu som tento mesiac uz odrobil.
a druha ma este caka, a zmluva bude tiez o dohode o vykonani prace
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať