Zavrieť

Porady

Oprava steny po elektrikarovi> Prosim o radu ako zakryt neesteticku krytku

Vitajte! Elektrikar, ktory mi pred par tyzdnami na stene presunul vyvod na digestor cca 30 cm vlavo, na povodne miesto vyvodu kabla nasadil neesteticku plastovu kruhovu krytku (priemer asi 8 cm), ktora navyse vycnieva od steny (otvor zial nebol zasekany hlbsie). Kedze na danom mieste neplanujem mat ziadnu skrinku ani policu- na tej casti steny ma byt iba uzky kominovy digestor s cirkulaciou, prosim o radu a napad ako sa mozem tejto skaredej diery zbavit a stenu vyrovnat do hladka pretoze sucasny stav posobi velmi neesteticky a ako past na oko. Privod elektriny musi vsak zostal zachovany. Obrazok ani obkladacky tam nebudem mat, stena ma v tej casti zostat biela maximalne strukturovana omietka. Ale mam obavy, ze krytka bude aj tak stale 'odstavat' i keby sa tam dala hrubsia malta (potom by som musela omietat nahrubo celu stenu co by vsetko skomplikovalo) Povodne tam bola cista rovna stena iba s vyvodom kabla a tak som myslela, ze zostane aj po tomto 'zakroku'. Nechapem tomuto 'dielu' Preco jednoducho vycnievajuci kabel neohol, a nenapojil novy uz na novom mieste? Inac chlapik bol sikovny, ale na toto mi povedal, ze povodny vyvod tam musi zostat zachovany, a nemoze sa preto vyplnit, preto to tak spravil. Nemohla by som predsa len ten otvor s kablami jednoducho zasadrovat a stenu vyhladit a potom iba premalovat?
Dakujem vopred radu a pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    ja zas nechapem, preco to riesis az teraz,ked majster skoncil.
    To nik nebol doma a nevidel to?

    Kable sa daju aj esteticky schovat,len treba na to chut a nie odflaknut robotu...
    Ak ho nechces znovu volat,aby to opravil, tak ti ine nezostava,jedine to niecim prekryt...

    Hod foto,bude sa dat lepsie poradit

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    Ono toto dokonale poznam. Elektriku chce kazdy, ale dako nie vsetci respektuju okolnosti s tym spojene :-)

    V tej krabici je na 99% spoj povodneho vyvodu a noveho kabla, kedze asi ten povodny nedocahoval na nove miesto. Takyto spoj nie je mozne trvale zakryt, musi zostat pristupny pre moznu kontrolu - opravu (nevymyslel som ja, to hovori norma).
    Alebo je druhe riesenie, danu krabicu vysekat, na kabel pouzit origo zmrstovaci kablovy subor (spojku) a ta pri spravnom vyhotoveni je bezudrzbova, takze moze byt v stene. Len to chce daku tu pracu a nejake € na novu spojku. A samozrejme elektrikara co presne vie ako to montovat :-)

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    zmrstovacku musis pouzit tu specialnu - z vrstvou lepidla na vnutornej strane, nie tie jednoduche lacne trubicky co sa len zmrstuju. Ono sada tych spojok + tie lepiace zmrstovacky tvoria tu spojku.

    Ziadna krabica co je na trhu nie je urcena na zaomietanie, takze tuto moznost by som asi vypustil

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    Ferdosondo Pozri príspevok
    Tienik nemáš náhodou nejaké foto tých spojok, alebo aspon ako to vyzerá? Keď som sa pred časom pýtal ako sa spája hliník s meďou v predajni elektromateriálu, tak mi nevedeli povedať. Elektrikár mi poradil čokoládku. Nakoniec som to aj spojil čokoládkou, ale dobrý pocit som z toho nemal, pretože hliník sa časom uvolnuje spod skrutky a zvačšuje sa prechodový odpor.
    to nebol elektrikar, to bol fuser.
    Spravne - dokonca podla vsetkych noriem, sa AL a Cu spaja spominanou wagovkou.
    KOnkretne:
    Wago222-412

    Na AL vodic treba este dat kontaktnu vazelinu, tu tiez dodava Wago, ale ked nemam pouzijem aj kontaktnu vazelinu z GME.
    To je oficialne odsuhlaseny sposob. Pouzitie cokoladky je velka blbost, tie tenke skrutky zdeformuju Al v kratkom case a zacne to hriat na vsetky strany.
    Odporucam cim skor vymenit.

    Este k tym spojkam do steny,

    da sa pouzit

    http://www.hagard.sk/kable-vodice-a-...d=14444&page=4

    alebo

    http://www.hagard.sk/kable-vodice-a-...id=4638&page=9

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Všetko sa dá len nie trafiť do vašich predstáv.Ak je to klasická krabica a trčí pár mm dá sa zbrúsiť alebo nanovo vysekať a osadiť hlbšie.

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    Mohol tam dat kludne lisovane spojky a cele do zmrstovacej buzirky. Ja som tak nadpajal kabel na svetlo ktory som zamuroval do steny s ostatnymi.

    mozno by stacilo tu krabicu obrusit karbobruskou pod uroven steny a tu krytku zaomietat.

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    ja som teda este nikdy nevidel v slaboprude buzirku s vrstvou lepidla ktora by bola dobra na nejaky max. 2,5 drot. To nadpajanie kablu netreba vobec nijak prezivat, lebo za prve tam nebude tiect voda, a ani nejake prudy. Kludne sa to moze zapajkovat a oblepit izolackou. Ziadna krabica nieje urcena na zaomietanie... mozno nie, ale ked sa to pretiahne lepidlom tak to tam nikto nenajde. A kludne tam moze dat stvorcek sietky. Ja nikoho nebudem do nicoho nutit, ale zasa nerobme z jednej krabice a nadpojenia drotu vesmirny projekt.

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    1) mam jej doma x metrov, a sam so ju nevyrabal, takze treba mat len viac otvorene oci v obchode :-)
    2) Myslim ze prave nadpajanie kabla prezivat treba, ked chcem mat spoj nepristupny. Ak tam dam len obycajnu zmrstovacku, to nie je prekazka pre vlhkost. Prud s tym fakt nema nic spolocne.
    3) Skus postudovat trosku viac a dozvies sa, ze pajkovanie nie je povoleny spoj v ramci silnoprudovych drotov. Je dokazana jeho spolahliva zivotnost len radovo jendotky rokov, co je ukrutne malo.

    Co ja viem, nemyslim ze je to vysmirny projekt, jednoducho som opisal bezny tecnologicky proces spojenia dvoch kablov bez nasledneho pristupu. Toto iste by Ti zopakoval kazdy normalny elektrikar a rovnako tak by to aj urobil - jednak je to podla normy, je to bezpecne, a v sulade s odbornym pristupom k veci.

    Pajkovacku, cokoladku, izolacku... to na take veci na 100% pouzije "elektrikar" co nam potom robi take dobre meno...

    Proste zvyknime si, pouzivat veci na to, naco boli urcene. Na spojenie dvoch kablov v stene je urcena spojka, nic ine. Tak preco vymyslat vymyslene?

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    neviem ako ty, ale ja mam mur suchy. mne nejde o to pisat co vsetko existuje, ale vec jednoducho a polahlivo vyriesit.
    A garantujem ti ze obycajna zmrstovacia buzirka a lisovacia spojka ten problem vyriesia na 100 rokov. Tak isto ako zapajkovany spoj olepeny izolackou vyriesi problem na dostocne dlhu dobu. Ide o to kto jej to bude robit.

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    ja sa stavim ze mur uplne suchy nemas - skus pozret vnutri na vlhkomer.
    A tesny priestor, trochu vlhkosti...to nema ani med rada, hlavne od okamihu ked sa zacne tvorit zvodovy prud. No a este moze potom dojst bingo v podobe obcasneho vypadku chranica (ak je).
    Uz som par takychto "rychlospojov" opravoval, takze mam aku taku predstavu co to vydrzi.
    Kazdopadne, ja osobne by som takto kabel v stene spojil jedine tak ako som opisal - nerad opravujem po sebe tu istu vec 2 a viac krat :-)

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    tak ti napisem ked mi zacne vyhadzovat prudovy chranic ta vlhkost v stene je zanedbatelna. aby sa ti dostala do takeho spoja, to by si musel mat ponorene do vody. Navyse to moze mat v tej krabici a zaomietat ako som pisal. Da sa to.. neskusal som, ale nic nenasvedcuje tomu ze by nesla obycajna krabica zatiahnut maltou pokial sa krytka povrchovo upravy.

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    je to 1:1 moze to byt ok, moze to aj robit somariny. Zazil som oboje, aj "pekny" zeleny spoj Cu vodica, co prave dusil ten prudovy chranic (totalne nepravidelne - to bolo radosti) Ale zas aj skatulu, ktoru som v jednom byte vydedukoval ze by mala byt, tak sme ju poklepom hladali. Nasli sme, len som z nej musel zosekat asi 3 cm omietky - takze nic moc zasah. Hladali sme to kvoli doplneniu vodicov a da sa povedat, ze povodne vodice boli OK, ale venceky (ich skrutky) boli totalne skorodovane. Tiez nie velka vyhra.
    Kazdopadne, mozne rizika nestoja za opravu v amaterskom duchu (metodou co dom da) kazda nasledna oprava bude ovela drahsia ako origo spojka. Takze stale tvrdim ze niet preco robit pokusy.

    rbezko4 je offline (nepripojený) rbezko4

    rbezko4
    mam na starej chalupe asi 50 rocny rozvod elektriky a vsetko na jednej faze /cely dom/ v plechovych trubkach a textilnou izolaciou. namiesto cokoladiek su pouzite take keramicke ,,naprstky,,. A problem nikdy nenastal. Pokial som o elektrike necital tak som to nevnimal. Vzhladom na to, ze opravujem dom svojej sestry, tak som do toho zabrdol a dnes mam natahane ,,volne,, visiace kable po dome, aby som nevyhorel. V kazdom pripade kvalitna praca nikdy nicomu neublizila. Ani netusis kolko podobnych zazrakov Ti Tvoj ,,elektrikar,, zanechal tam kde to nevidis. Tak eliminuj aspon jedno hypoteticke riziko a sprav to poctivo... bud kvalitnou zmrstovackou, alebo znizenim vysky krabice a krytkou par mm pod omietkou. Ked robis pre seba nebud ako ten majster,,elektrikar,,

    dadiqa je offline (nepripojený) dadiqa

    dadiqa
    dakujem vsetkym velmi pekne za rady!!! Skusim sa s povodnym majstrom este porozpravat ci by bol ochotny prist to prerobit. V opacnom pripade, budem musiet hladat za neho nahradu. Jedna vec je NORMA *elektrika nie je sranda, tak pocuvame majstrov a neriskujeme elektricke skraty* a druha je FORMA...kazdy predsa chceme byvat nielen bezpecne ale aj solidne. Len tu v Blave je, ako som zistila, obrovsky problem vobec niekoho spolahliveho zohnat,pokial nemame v rodine, tak som bola rada, ze aspon tento si nasiel cas, mala som toho viac na prerabku kvoli kuchyni. Asi traja pred nim ma odmietli s tym, ze male byty nerobia, toto im brzdi ksefty... Nejako bolo nejako bude, hadam aj na moju stenu v kuchyni sa budem raz divat s usmevom

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    tienik Pozri príspevok
    zmrstovacku musis pouzit tu specialnu - z vrstvou lepidla na vnutornej strane, nie tie jednoduche lacne trubicky co sa len zmrstuju. Ono sada tych spojok + tie lepiace zmrstovacky tvoria tu spojku.

    Ziadna krabica co je na trhu nie je urcena na zaomietanie, takze tuto moznost by som asi vypustil
    Tienik nemáš náhodou nejaké foto tých spojok, alebo aspon ako to vyzerá? Keď som sa pred časom pýtal ako sa spája hliník s meďou v predajni elektromateriálu, tak mi nevedeli povedať. Elektrikár mi poradil čokoládku. Nakoniec som to aj spojil čokoládkou, ale dobrý pocit som z toho nemal, pretože hliník sa časom uvolnuje spod skrutky a zvačšuje sa prechodový odpor.

    rbezko4 je offline (nepripojený) rbezko4

    rbezko4
    neviem ako to u Teba konkretne vypada, avsak ak sa da pouzit cokoladka, radsej by som pouzil Vago spojku, tam nie je ,,nepohybliva,, skrutka, ale pruzne pliesky ktore ,,tlacia,, na drot a teda hlinik Ti ,,nevytecie,, spod spoju len tak lahko... Ale vsetko zavisi aj od toho kde ten spoj je umiestneny... ci v stene, v krabici, ....?

    rbezko4 je offline (nepripojený) rbezko4

    rbezko4
    dik za info o vazeline..., nie som elektrikar, ale co to som ,,okukal,, a ,,nacital,, a snazim sa pri praci rozmyslat dopredu. Ale vazelina mi akosi usla..., pekne potisku a poskromne idem nastudovat....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.