Zavrieť

Porady

Ochrana osobných údajov

Chcem Vás poprosit, má už niekto skúsenosti so spracovaním Projektu na ochranu osobných údajov. Na koho by som sa mohla obratit, alebo nejaky vzor podla ktorého by som si ho mohla spracovať sama.

Ak viete poraďte mi prosím, vopred ďakujem!
Usporiadat
Miro77 Miro77

Miro77 je offline (nepripojený) Miro77

Mi sme dostali na vedomie zákon na ochranu os.údajov. Ale, že by sme mali neaký projekt neviem.
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

No, neviem či len tak Ti niekto dá projekt ... Napr. my ako firma ich robíme normálne za peniaze pre našich zákazníkov. Samozrejme podstatné je, či spracovávate nejaké osobné údaje (RČ) v nejakom sw.....
0 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Spracovávam iba údaje ktoré sú potrebné pre vedenie personalistiky a miezd, iné osobné údaje pre marketingové účely nevediem.
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

To máš jedno ..ak sa niekde spracúva Rodné číslo - tak musíš mať smernicu. Inak ten zákon o ochrane os. údajov je dosť krátky - stačí si to pozrieť a vyrobiť si podľa toho smernicu .... ale sú tam pekné hlúposti - manželka si napr. musel "zaheslovať" screensaver - lebo inak by porušovala zákon :-)
0 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Cize ak tomu rozumiem mala by mi stacit smernica nepotrebujem ten projekt za neviem kolko penazi?
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

Ak spracovávate RČ v softvéri, tak musíš mať projekt. ...počkaj pozriem ako je to presne v zákone :-) ... za pivo ..OK ? :-))))
0 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Nie je porblem, donášková funguje, a ak mate blizko k Humennému tak osobne.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
zeel
Ak spracovávate RČ v softvéri, tak musíš mať projekt. ...počkaj pozriem ako je to presne v zákone :-) ... za pivo ..OK ? :-))))
môžem sa niečo opýtať? možno to bude hlúpa otázka, ale ja fakt neviem, čo mám rozumieť pod pojmom "SPRACOVÁVAŤ RČ V SOFTE" :-(((
- to akože keď mám mzdový soft, a tam mám uvedené RČ zamestnanca už sa považujem za "spracovateľa RČ"? ... či som až taká hlúpa?
... ale sľubujem, že zajtra kuknem do zákone, že čo to mi za móresy :-)
Prajem pekný zvyšok dňa :-)
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

No, takze §15 hovorí o tom, že prevádzkovateľ musí mať urobený BEZPEČNOSTNÝ PROJEKT ak v sú v inf. systéme spracovávané osobitné kategórie osobných údajov(podľa § 8). a §8 hovorí, že osobitnou kategóriou je : (bod 2) všeobecne použiteľný identifikátor ustanovený osobitným zákonom (= Rodné číslo ...) ..
Takže sa môžeš rozhodnúť, či treba projekt ....
na pivo zabudni ...idem za chvíľu autom :-)
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

Vladan - už to máš tu ... zákon je napr. na www.zbierka.sk ...je to z 428/2002 ..
pozrite si to a skúste povedať, či mám pravdu ..ale keďže nám za to zákazníci platia tak asi ano :-))))
My ako malá firma, ktorej spracováva účtovnícto externá f., máme len smernicu, kde sú uvedené veci ohľadom ocharny os. údajov - urobil som ju pre istotu, aby nás niekto nenapadol, že na to kašleme...
a donútili sme f.,ktorá nám robí účto podpísať dodatok k zmluve, že MÁ vypracvaný bezpečnostný projekt na sw, v ktorom spracúva naše osobné údaje ...
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

Spracúvanie osobných údajov v inf. systéme je spracúvanie nielen v softe, ale aj v kartotéke, listoch atd......smernicu treba, bezp. projekt tiež, aj keď je to nezmysel, napr. u malej firmicky. Vypracovať smernicu môžte aj svojpomocne, ale bezpečnostný projekt sa odporúča zadať firme, ktorá sa tým zaoberá. Keď si pozriete zákon bude Vám jasné prečo (čo všetko by mal bezpečnostný projekt obsahovať....). Nezabudnite ani ďalšie chuťovky- registrovať informačný systém, poučiť oprávnené osoby, ustanoviť zodp. osobu.
0 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Dakujem pekne zeel za tie info a za ochotu. To pivo mozno inokedy.
Este raz dakujem.
0 0
zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

Nemáš za čo ..veď o tomto porada je :-)
ja sa tu stále učím kopec nových vecí .... a všetkým čo sem píšu ďakujem a držím palec, aby im to vydržalo !!!
0 0
lepotka lepotka

lepotka je offline (nepripojený) lepotka

Vdaka aj ostatnym za informacie asi budem poriadne studovat zakon. Prevdupovediac nemam naň vôbec chuť.
0 0
mayday mayday

mayday je offline (nepripojený) mayday

ahoj lepotka, mám pre teba riešenie. Sme softvérová firma Kyberos, s.r.o., ktorá sa tiež touto problematikou zaoberá od vzniku tohto zákona. Spracovávame šablonu BP a šablonu smerníc BP, ktorá spľňa požiadavky zákona, primárne rieši oblasť personalistiky a miezd ako najčastejší systém relevantný k tomuto zákonu. Riešenie je postavené tak, aby projekt mohol byť jednoducho modifikovaný pre konkrétne podmienky určitej spoločnosti pre jej relevantné informačné systémy. Táto služba prináša komplexné materiály s podrobne rozpracovaným postupom a návodom na dopracovanie kvalitného BP, plne v súlade s platnou legislatívou SR a STN normami z oblasti riadenia bezpečnosti IT. Dodávka je doplnená doporučenými formulármi, návodmi, metodikami a smernicami a k tomu konzultácie. Všetky materiály sú zasielané na CD médiu do 2 dní od dňa zaplatenia.
bližšie info na www.kyberos.sk
0 0
mayday mayday

mayday je offline (nepripojený) mayday

Miro77 ahoj , my sme firma ktorá spracováva bezpečnostné projekty a smernice. Ponúkame aj kozultácie a školenia. K novele č. 90/2005 máme na stránke aktuálne vypracované pozri www.kyberos.sk
0 0
mayday mayday

mayday je offline (nepripojený) mayday

Bezpecnostny projekt treba realizovat ak IS obsahuju osobne udaje a je
pristup na Internet. Bezpecnostne smernice treba realizovat ak IS
obsahuju osobne udaje bez pripojenia na Internet. Poverenie zodpovednej
osoby je zavisle od poctu zamestnancov do 5 nemusi byt poverena , nad 5
musi byt poverena.
0 0
mayday mayday

mayday je offline (nepripojený) mayday

Bezpecnostny projekt treba realizovat ak IS obsahuju osobne udaje a je
pristup na Internet.
Bezpecnostne smernice treba realizovat ak IS obsahuju osobne udaje bez pripojenia na Internet.
Poverenie zodpovednej osoby je zavisle od poctu zamestnancov do 5 nemusi byt poverena , nad 5 musi byt poverena.

Akékoľvek otázky k zákonu č. 428/2002 a jeho novele č. 90/2005 sa môžete obrátiť na mňa.
Prípadny kontakt madajova@kyberos.sk
tel:046/543 93 68
web: www.kyberos.sk
0 0
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

pozri aj dokumenty,tlačivá tam sú nejaké veci čo sa týkajú zákona o ochrane...
0 0
atomant atomant

atomant je offline (nepripojený) atomant

Zdravim,
mozno mam hlupu otazku, ale neviem presne aky suhrn udajov sa povazuje za osobne udaje. Cital som par. 3, kde sa to definuje, ale prakticky z toho som nezistil moc. Existuje nejaky vyklad?
Podstata mojej otazky je, ci suhrn udajov: meno, priezvisko, cislo telefonu, obec, PSC, ulica, cislo domu sa povazuje za osobny udaj alebo nie? Ak ano, tak co mam vynechat aby to nebolo povazovane za os. udaj? Napriklad suhrn udajov: meno, priezvisko, tel. cislo a obec sa povazuje za os. udaj?
Dalej ak evidujem: nazov firmy, ICO, obec, potom sa to berie ako os. udaj alebo nie?
Dakujem,
Atomant
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať