Zavrieť

Porady

Bude nutná pokladňa od roku 2012 pre každého?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Nevie náhodou niekto či bude nutné mať pokladňu od nového roka? Vraj ak príjímam peniaze v hotovosti už nebudem môcť vystaviť príjímový doklad? Sme výrobná činnosť a vystavujeme len faktúry s úhradou na účerňt alebo v hotovosti na príjmový doklad - samozrejme s dňom splatnosti vždy o deň neskôr ako je faktúra vystavená. Tak nevem teraz , že čo a ako.... treba pokladňu?
Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
AdaMtiM Pozri príspevok
V prípade, že okná dodáte s montážou - tak bez ERP . Ale ak predáte samotné okná /bez montáže/ - ide o predaj tovaru /výrobkov/ a úhrada v hotovosti musí byť cez ERP....
Čiže na okná prijímať zálohy na účet od zákazníka a za montáž sa bude môcť prijímať v hotovosti. Takto by to veru šlo.
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Dobrý deň, čiže ak vyrábame nábytok na mieru tak nám tú pokladňu asi bude treba. Ak vyrobíme nábytok a pôjdeme ho namontovať ku zákazníkovy tak pokladničný blok netreba. Ale na zálohu treba? A ak si zákazník u nás dá vyrobiť len dielce a doma si ich poskladá do konečného stavu / skrinka / tak tie dielce to je výrobok alebo polotovar alebo čo? Treba na nich blok? A ak si zákazník sám donesie nejaké veci k nám do dielne a my ich upravujeme to je služba tiež na blok? Som z toho jeleň. Keby tam hore mysleli na obyčajných ľudí tak by im to podnikanie tak nesťažovali - vživote nikto z nich nič nerobil a tak to aj vyzerá...
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Teraz mám zaujímavý prípad - poslala som balík s dobierkou na účet (iné poukážky ako na účet ani nemám). Zo záhadného dôvodu ale miesto peňazí na účet mi prišla domov dobierka v hotovosti. Netuším, čo sa stalo, ale na budúci rok to bude trochu problém.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
monnica Pozri príspevok
Dobrý deň, čiže ak vyrábame nábytok na mieru tak nám tú pokladňu asi bude treba. Ak vyrobíme nábytok a pôjdeme ho namontovať ku zákazníkovy tak pokladničný blok netreba. Ale na zálohu treba? A ak si zákazník u nás dá vyrobiť len dielce a doma si ich poskladá do konečného stavu / skrinka / tak tie dielce to je výrobok alebo polotovar alebo čo? Treba na nich blok? A ak si zákazník sám donesie nejaké veci k nám do dielne a my ich upravujeme to je služba tiež na blok? Som z toho jeleň. Keby tam hore mysleli na obyčajných ľudí tak by im to podnikanie tak nesťažovali - vživote nikto z nich nič nerobil a tak to aj vyzerá...
Úplne s Tebou súhlasím. Darmo my tu budeme ale nad tým polemizovať. Skúste napísať o stanovisko na drsr.sk na podávanie dopytov. Dajú Vám odpoveď v lehote maximálne do 30 dní, /niekedy sa mi stane že aj na druhý deň už ju mám/ ktorá bude pre Vás záväzná. Ja to vždy tak praktizujem, keď som na vážkach. Odpoveď si vytlačím, založím do patričného šanona, aby v prípade kontroly a odôvodnenia môjho zaúčtovania som ju mohla použiť. Občas niektoré sem prikladám a o výsledku s problémom, ktorý mám ja sa podelím so všetkými poraďákmi.
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Dala som dopyt na daňový úrad. Tak som zvedavá čo napíšu. Dám hneď vedieť keď príde odpoveď.
0 0
jumo jumo

jumo je offline (nepripojený) jumo

Ivuchak Pozri príspevok
A aký doklad dáš zákaznikovi? Ak aj nebude podnikateľ, tak z dovôdu prípadnej reklamácie by som ja ako zákazník doklad chcela.

Fakturu samozrejme dostane a bude na nej napisane:

Forma uhrady: prevodom (pripadne "vklad na ucet")

no a v najkratsom moznom case si to ja sam sebe vlozim na ucet a vsetko by malo byt uctovne v poriadku.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

A ako to bude s platbami v hotovosti zo zahranicia, predávame tovar do krajín EÚ a platia v hotovosti, len nikdy nevieme či zaplatia celu faktúru, alebo len časť, to musíme brať pokladňu spolu s tovarom?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
monnica Pozri príspevok
Dala som dopyt na daňový úrad. Tak som zvedavá čo napíšu. Dám hneď vedieť keď príde odpoveď.
Verím, že sa potom s nami podelíš o výsledok.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

jumo Pozri príspevok
Fakturu samozrejme dostane a bude na nej napisane:

Forma uhrady: prevodom (pripadne "vklad na ucet")

no a v najkratsom moznom case si to ja sam sebe vlozim na ucet a vsetko by malo byt uctovne v poriadku.
Ivuchak sa pýtal na doklad o úhrade , ktorý dostane zákazník ...
- ty sám si vložíš peniaze vkladom na účet -čiže úhradu pohľadávky budeš účtovať na výpise z BU , ale potom by si musel doklad - vkladový lístok / na ktorom ako vkladateľ budeš ale ty ! /dať zákazníkovi , aby mal aj on nejaký doklad, že za tovar zaplatil...lebo PPD mu dať nemôžeš...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k súhlasu dodám, že na vkladovom lístku nebude zákazník ale ty, teda pojde o interný prevod hotovosti ale nie o úhradu pohľadávky bezhotovostnou formou. Tadiaľto cesta nevedie.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
To isté si myslím aj ja. A vystaví sa riziku, že ho nejaký zákazník môže bonznúť... V prípade predaja tovaru by som neriskovala. Buď iba účet, a ak nie, tak iná možnosť ako registračka nie je pri predaji tovaru.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Dáša_ Pozri príspevok
Teraz mám zaujímavý prípad - poslala som balík s dobierkou na účet (iné poukážky ako na účet ani nemám). Zo záhadného dôvodu ale miesto peňazí na účet mi prišla domov dobierka v hotovosti. Netuším, čo sa stalo, ale na budúci rok to bude trochu problém.
Zo zákona 289/2008

§ 3

Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou
(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; túto povinnosť nemá podnikateľ, ktorý je v likvidácii alebo na ktorého bol vyhlásený konkurz, okrem podnikateľa, ktorý pokračuje v prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu.4)
(2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
a) predaj
1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska,5) v bankách, 6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,
6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,
8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
macula Pozri príspevok
A ako to bude s platbami v hotovosti zo zahranicia, predávame tovar do krajín EÚ a platia v hotovosti, len nikdy nevieme či zaplatia celu faktúru, alebo len časť, to musíme brať pokladňu spolu s tovarom?
zákon 289/2008
§ 1
Základné ustanovenie
(1) Tento zákon upravuje
a) podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky,
b) postavenie a činnosť servisnej organizácie súvisiace s používaním elektronickej registračnej pokladnice.
(2) Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len „podnikateľ“); tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území Slovenskej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne.2)
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

marjankaj Pozri príspevok
zákon 289/2008
§ 1
Základné ustanovenie
(1) Tento zákon upravuje
a) podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky,
b) postavenie a činnosť servisnej organizácie súvisiace s používaním elektronickej registračnej pokladnice.
(2) Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len „podnikateľ“); tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území Slovenskej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne.2)
Janko, znamená to, že ak mi faktúru zaplatí v hotovosti partner v Čechách, nemusím tento príjem v hotovosti prehnať cez registračku? Stačí ak si so sebou do Čiech zoberiem príjmový pokladničný doklad?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
truch Pozri príspevok
Janko, znamená to, že ak mi faktúru zaplatí v hotovosti partner v Čechách, nemusím tento príjem v hotovosti prehnať cez registračku? Stačí ak si so sebou do Čiech zoberiem príjmový pokladničný doklad?
Dáška, ja som to nedal ako návod na obchádzanie evidencie ERP.
Snáď si to nemyslela, že keď si niekto chce niečo kúpiť, tak skočíte za hranice a tam zrealizujete obchod.

Ja by som to riešil podľa toho, či ide o ojedinelú platbu alebo to bude sústavná činnosť. Najskôr bankovým prevodom(prípadne aj vopred). Poplatky budú asi menej ako keby som si mal pre pár euráčov ísť niekde do Prahy.


A ako to majú zavedené v Česku neviem. Treba sa zariadiť aj podľa českých zákonov.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

marjankaj Pozri príspevok

A ako to majú zavedené v Česku neviem. Treba sa zariadiť aj podľa českých zákonov.
V Čechách vôbec nemajú povinné registračky. A napodiv, štát preto nekrachuje.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Dáša_ Pozri príspevok
V Čechách vôbec nemajú povinné registračky. A napodiv, štát preto nekrachuje.
Tam asi slabo lobovali výrobcovia registračných pokladníc. To iba u nás sú nenažraní. Keď už všetci majú ERP, tak treba nový software. A keď aj ten majú všetci, tak zase fiškálny modul alebo čo. A samozrejme pravidelný servis. Zo zákona. Čistá ryža.
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

marjankaj Pozri príspevok
Dáška, ja som to nedal ako návod na obchádzanie evidencie ERP.
.
Janko neboj,to by ma ani nenapadlo .Máme obch. partnera v ČR, ktorý roky zásadne platí faktúry len v hotovosti, doteraz u nás po zaplatení dostal PD. Špekulovala som čo s ním, prevodom platiť nechce, vraj sú "vysoké poplatky" za prevod. Už riešim RP,takže dostane namiesto PD doklad z registračky
Naposledy upravil truch : 28.09.11 at 18:45
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

marjankaj Pozri príspevok
Tam asi slabo lobovali výrobcovia registračných pokladníc. To iba u nás sú nenažraní. Keď už všetci majú ERP, tak treba nový software. A keď aj ten majú všetci, tak zase fiškálny modul alebo čo. A samozrejme pravidelný servis. Zo zákona. Čistá ryža.
Mohli by do zákona presadiť aj povinné maľovanie domov, to by sa hodilo mne a navyše by sme mali peknú, maľovanú krajinu
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
truch Pozri príspevok
Janko neboj,to by ma ani nenapadlo .Máme obch. partnera v ČR, ktorý roky zásadne platí faktúry len v hotovosti, doteraz u nás po zaplatení dostal PD. Špekulovala som čo s ním, prevodom platiť nechce, vraj sú "vysoké poplatky" za prevod. Už riešim RP,takže dostane namiesto PD doklad z registračky
Teraz sa opýtam takto. Nech neumriem sprostý.
Podľa akého § akého zákona treba úhradu pohľadávky evidovať v ERP? Neviem to nájsť.
Naposledy upravil marjankaj : 28.09.11 at 19:32
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať