Zavrieť

Porady

Rozpocet obce, Prijate uznesenia a ich zverejnovanie na internetovej stranke

Dobry den,
chcem sa informovat a vypocut si Vas nazor na moje otazky.
Otazka 1: Je obec povinna zverejnit rozpocet obce na obecnej internetovej stranke ak ju prevadzkuje? (Ak podla zakona o obecnom zriadeni c.369/1990 §9 rozpocet pise: (2) Pred schválením je rozpočet obce zverejnený najmenej na 15 dní spôsobom v obci obvyklým, aby sa k nemu mohli obyvatelia obce vyjadriť; to platí aj o záverečnom účte obce, ako aj o návrhu na vyhlásenie dobrovoľnej zbierky.) Jedna sa o to ze rozpocet v nasej obci bol zverejneny na vyvesnej tabuli v predsieni OU. Po skonceni pracovnej doby sa tato predsien zamyka. Ked som OU vyzval, aby rozpocet zverejnili na internetovej stranke obce bolo mi povedane ze im to zakon neuklada, na to som reagoval ze si potrebujem prestudovat rozpocet v doma v klude a nie niekde na vyvesnej tabuli, ku ktorej tiez nemam pristup nakolko prichadzam domov z prace po uradnych hodinach OU.
Otazka 2 : Je obecny urad povinny zverejnovat prijate uznesenia na obecnej internetovej stranke? Ak ano do kolkych dni. Som zamestnany a nie vzdy sa mozem zucastnit zastupitelstva. Taktiez casovo nestiham uradne hodiny OU, aby som si ich spatne precital... Na aku instituciu sa mam obratit aby sa to konecne pohlo v prospech obcanov?

OU prevadzkuje internetovu stranku a obcan sa na nej paradoxne nic nedozvie. Tak naco ju vlastne mame ked nam neposkytuje informacie o diani v obci...

Dakujem za Vase nazory a postrehy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Hovorí sa obvyklým - v obciach bolo obvyklé zverejňovanie na informačnej tabuli (nie všetci majú internet). Treba sa pozrieť, či zverejňovanie na internete nie je limitované počtom stálych obyvateľov obce.
    Čo sa týka internetovej stránky - je vecou každej samosprávy, či si ju zriadi, alebo nie. Ak je však zriadená, je potrebný správca stránky, ktorý by údaje aktualizoval (a v malých obciach často je len starosta, zástupca, možno kontrolór, pár poslancov, ktorí často nemajú ani čas sa starať o nejakú webovú stránku).

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Doplním len príspevok od misoft (hlavne problém prevádzkovania internetovej stránky je najaktuálnejší), že obec si svoju informačnú povinnosť splnila tým, že vyvesila tieto veci na verejnej tabuli. Viem, že pre mnohých zamestnaných je problém dostať sa k informáciam, preto je potrebné predniesť požiadavky občanov na obecnom zastupiteľstve, nájsť si čas na stretnutie s nimi a navrhnúť spôsob, buď zavesiť na net, alebo vývesnú tabuľu umiestniť pred úrad. Ono starostovia často po zvolení do funkcie zabúdajú, kto ich volil a mali by preto občanom svojej obce vychádzať v ústrety, ale........vieme ako to chodí. Čo sa týka ale iného hľadiska, sám ich nedonútite k ničomu, pretože samospráva je samospráva a ak dodrží zákon i keď sa spôsob občanom nepáči, bohužiaľ nie je kam sa obrátiť. Len občania obce to môžu zmeniť, ale zase nie jeden. Začarovaný kruh, viem, ale už jedine obecné zastupiteľstvo, prípadne nejakou hromadnou žiadosťou občanov.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    A ja si dovolím doplniť príspevok GabiZ - občas nie je problém s prevádzkovaním internetovej stránky... V minulosti to u nás prebiehalo tak, že "vecičky", o ktorých sa malo dozvedieť čo najmenej ľudí (územné konanie až po stavebné konanie) sa jednoducho nezverejnili na nete a ani na všetkých tabuliach (máme ich viac), ale len na tej jednej, ku ktorej sa môžeš dostať len cez pracovnú dobu. Stavebné povolenie potom už zverejnili aj na nete, no a človek mohol robiť čokoľvek, Krajský stavebný úrad vždy zamietol s odôvodnením, že tie námietky mali byť podané už pri územnom konaní. A rozpočet - na nete je aj tak v takej forme, že kým nemáš úplne podrobný, tak je na nič. Takže toť moje skúsenosti so zverejňovaním - litera zákona splnená vyvesením na tej jednej tabuli....
    Inak, stále máš možnosť požiadať v zmysle info zákona (211/2000), aby Ti dali aj uznesenia MZ, aj rozpočet.... Držím palce :-)

    matildaz je offline (nepripojený) matildaz

    matildaz
    poprosila by som o odpoved ak je to možné, že aký rozdiel je madzi bežným rozpočtom obce a programovým rozpočtom?? A či sa majú schvaľovať obidva aj bežný a aj programový?????? dakujem

    Rozpocet obce, Prijate uznesenia a ich zverejnovanie na internetovej stranke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.