Zavrieť

Porady

Kúpa domu od mamy a ako zmluvne ošetriť vyplatenie sestier

Aby som opísala našu situáciu: otec umrel pred 2 rokmi, pri dedičstve sme sa dohodli, že dom zostane celý mame a my (3 sestry) zdedíme pozemky. Mama býva v predmetnom dome, spolu s jednou sestrou. Obe tu majú trvalý pobyt. Druhá sestra býva v podnájme aj s dvoma deťmi a je rozvedená. Tiež má ale bydlisko v rodičovskom dome. Ja bývam v BA, kde mám aj trvalé bydlisko.
Čo potrebujem? Chcem od mamy kúpiť dom (túto sumu by dostali obe sestry na polovicu), s tým, že ho chcem prestavaťm a mamu dochovám. Potom tu budeme mať trvalé bydlisko len ja a moja mama. Sestry vyplatím, no nechcem ich vyplatiť dovtedy, pokiaľ majú v dome trvalé bydlisko. Chcem, aby vyplatenie peňazí bolo podmienené kúpou nejakej inej nehnuteľnosti, kde by potom mali trvalé bydlisko. Nie spolu, každá osobitne. Netuším, ako to mám zmluvne ošetriť a či sa to vôbec dá.
Hlavne druhá sestra je problematická, má dlžoby a bojím sa, že by mohol byť nejaký problém, keby bývala na rovnakej adrese ako my.
Viete mi prosím poradiť, ako mám postupovať? Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Akonáhle sa staneš vlastníčkou domu, tak môžeš osobám, ktoré dom nevlastnia trvalý pobyt zrušiť. trvalý pobyt je administratívny pojem, ktorý v podstate nezakladá žiadne práva a povinnosti k nehnuteľnosti, ktorá je ako trvalý pobyt uvedené.
    Ak však na zrušení trvalého pobytu trváš, tak potom, ako sa staneš vlastníčkou nehnuteľnosti, pôjdeš na príslušný obecný či mestský úrad a necháš sestrám trvalý pobyt zrušiť.
    Či si už dajú tento údaj zmeniť aj v OP, to asi ťažko ovplyvníš.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Ako bolo napísané, peniaze za nehnuteľnosť zaplatíš mame, ako vlastníkovi nehnuteľnosti. Sestry nemajú nárok od teba nič požadovať. Ak sa tvoja mama rozhodne im tie peniaze darovať, môže, ale to už je mimo teba.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No neviem,
    ak kupuješ dom od mamy, tak jej vyplať celú sumu. Napríklad 30000 eur, a mama tie peniaze dá sestrám, teda po 10 000 lebo aj tebe by mala tú jednu tretinu dať.

    Urob to jednoducho. Peniaze preved mame na účet, alebo jej daj ich v hotovosti a ona s nimi urobí čo uzná za vhodné, či dá svojím dcéram alebo si ich nechá bude na nej. Ty chceš odkupovať, nechceš aby Ti to mama darovala. A sestry nemáš čo vyplácať, oni tam nemajú majetkový podiel.

    maryann.b je offline (nepripojený) maryann.b

    maryann.b
    Ďakujem za radu. Nechcem ale aby sa na mňa nahnevali ...
    A s mamou mám podpísať normálnu kúpnopredajnú zmluvu?

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Pokiaľ je výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti Vaša mama, tak áno, spísať klasickú kúpnu zmluvu, vzory sú určite aj tu na porade, a zriadiť tiež vecné bremeno doživotného užívania veci pre Vašu mamu. Inak potom nemá právo tam bývať bez Vášho súhlasu ani ona.
    Viete, nie je možné nikoho "prinútiť" zmeniť si údaje v OP. Zákon síce túto povinnosť ukladá, ale neukladá za to žiadne sankcie. Je to viac-menej na báze dobrovoľnosti.

    maryann.b je offline (nepripojený) maryann.b

    maryann.b
    Kupujem to od mamy, ona je vlastník. Treba to zahrnúť do zmluvy? Alebo treba urobiť jednu kúpnopredajnú zmluvu medzi nami s mamou a druhú o vyplatení sestier? A to bude aká zmluva?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    maryann.b Pozri príspevok
    Kupujem to od mamy, ona je vlastník. Treba to zahrnúť do zmluvy? Alebo treba urobiť jednu kúpnopredajnú zmluvu medzi nami s mamou a druhú o vyplatení sestier? A to bude aká zmluva?
    Zmluva bude normálna kúpnopredajná,

    predávajúci bude tvoja mama
    kupujúci budeš ty.

    Ak si ju nevieš napísať sama ( musí byť napísaná dobre aby ju kataster vzal na vklad ) tak oslov právnika, ak si ju napíšeš podla vzoru sama, spravte si ju minimálne 4 krát.
    Jedna ostane mame, jedna tebe a dve pôjdu na kataster. Na kataster musia ísť zmluvy s overenými podpismi. Takže netreba ani na to zabudnúť. Podpisy overuje notár, alebo matrika.

    Žiadnu inú zmluvu mať nemusíš, ako píšem vyššie sestry nevyplácaš ty. Mama im môže dať podiel z peňazí, čo ju vyplatíš. Je to takto jednoduhšie.

    Kúpa domu od mamy a ako zmluvne ošetriť vyplatenie sestier

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.