Zavrieť

Porady

Môžem učiť angličtinu na dohodu o vykonaní práce, keď som živnostník?

Dobrý deň,
od 1.10.2011 som sa rozhodol podnikať vo výučbe anglického jazyka ako živnostník. U jedného klienta (ide o súkromnú VŠ) som už učil predtým popri zamestnaní na dohodu. Tento typ zmluvy mi chcú dať aj teraz, napriek tomu, že som ich upozornil, že už nie som zamestnaný a že idem na živnosť. Personalistka mi povedala, že nie som jediný a že aj ostatní živnostníci, ktorí tam učia pracujú na dohodu. Mne sa však zdá, že prácu na dohodu u živnostníkov upravujú nejaké špeciálne podmienky, ale možno sa mýlim. Mohol by mi niekto s tým pomôcť, keďže som ešte nováčik. Nerád by som mal s niečím opletačky. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martin33AA je offline (nepripojený) martin33AA

    pán martin33AA
    záleží či máš ako živnostník aj iné činnosti,
    lebo príjem u tohto klienta by sa ti ako príjem zo živnosti nerátal.
    2/ neviem prečo dohoda - skor asi preto aby na dohode bolo 20,-€ a tým menšia daň, a zvyšok akože "prezent na ruku"
    3/ zase si musiš uvedomiť že nejdeš im tam robiť časníka na brigádu,
    4/ viem že ctihodný prof-doc si nechávajú robiť "zmluvy o činnosti" za pekné peniaze

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    To že ste živnostník, neznamená že nemôžete pracovať aj na dohodu alebo mať riadny pracovný pomer.
    Príjem z dohody sa však považuje za príjem zo závislej činnosti, a teda nemôžete si pri ňom uplatniť ani paušálne ani reálne výdavky. Na druhej strane zatiaľ sa z tohto príjmu platia len minimálne odvody (garančné poistenie? 1,05%), ktoré platí zamestnávateľ (súkromná škola), tj príjem z dohody nezvyšuje Váš obrat z podnikateľskej činnosti. Vy si musíte prepočítať, či je pre Vás výhodnejšie s danou školou pracovať na dohodu alebo na živnosť, predpokladám, že pre školu je výhodnejšie ponúknuť Vám dohodu (práve pre nízke odvodové zaťaženie, hoci v tom prípade znášajú určitú administratívu). Ak by ste rovnakú činnosť vykonával na živnosť, zrejme by ste požadoval vyššiu odmenu, nakoľko by ste si mal vytvárať potencionálnu úsporu na odvody, ktoré budete platiť budúci rok (nemusíte - v závislosti od Vášho obratu).

    Haki je offline (nepripojený) Haki

    Haki
    Ďakujem za odpovede. Prepočítam si to. Momentálne som len potreboval vedieť, či s tým nebudú nejaké opletačky, pretože som počul, že na dohodu môžem ako živnostník pracovať len keď ide o činnosť, ktorú nemám uvedenú v živnostenskom liste, ale sa mi to nezdalo, preto som sa radšej spýtal.

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    To platí, ale trošku inak -keby ste mali pracovný pomer a zároveň by ste chceli podnikať ako živnostník, mohli by ste podnikať iba v predmetoch podnikania, ktoré nie sú zhodné s predmetom podnikania Vášho zamestnávateľa. V zhodných predmetoch iba so súhlasom zamestnávateľa (ide o ochranu zamestnávateľa pred konkurenčným správaním jeho zamestnancov).

    Môžem učiť angličtinu na dohodu o vykonaní práce, keď som živnostník?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.