Zavrieť

Porady

nezamestnaná, tehotná - platca DNP

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu:

som nezamestnaná od roku 2009, od 5 /2010 som dobrovoľným platcom nemocenského poistenia, ktoré som do augusta 2011 platila vo výške 22 eur.
K 01. 09. 2011 som vykonala zmenu vymeriavaceho základu na najvyšší, čiže budem platiť 49,09 eur. Termín pôrodu mám 29.03. 2012. Chcem sa Vás opýtať, či budem mať nárok na materskú, ak k 31. 12. 2011 končí DNP a od 01. 01. 2012 vzniká DNP s novými podmienkami.

Vopred ďakujem za rady a odporúčania.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zmenila si VZ, alebo si zrušila a založila nové DNP?
0 0
jana@centrum.sk jana@centrum.sk

jana@centrum.sk je offline (nepripojený) jana@centrum.sk

pracovníčka v soc.poisťovni mi poradila iba zmenu VZ
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tak materská bude rátaná z VZ tohto roku ... teda 8x22 ( napíš VZ z akého si platila )eur čo platíš a 4xmaximum to sa spriemeruje.
Ak dôjde k zrušeniu DNP od 1.1.2012 tak mala by si mať materskú z ochrannej lehoty.

Dobre Ti poradila pracovníčka SP.
0 0
jana@centrum.sk jana@centrum.sk

jana@centrum.sk je offline (nepripojený) jana@centrum.sk

ešte Vás chcem poprosiť o informáciu:

ako to bude ak od tohto mesiaca nastupim na PN kôli nemennému zdravotnému stavu v tehotenstve, samozrejme DNP si budem platiť naďalej.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Tak DNP platiť nemusíš,
PN bude rátaná z VZ z roku 2010 tj. z tých 500 eur ....nárok na materské to neovplyvní.
0 0
jana@centrum.sk jana@centrum.sk

jana@centrum.sk je offline (nepripojený) jana@centrum.sk

Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede.


ešte k tomu DNP - oplatí sa od 01.01.2012 opäť prihlásiť na DNP
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Zrejme od 1.1.2012 DNP zrušia, takže nebudeš mať možnosť sa prihlásiť. Treba sledovať zmeny v zákonoch.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Zrejme od 1.1.2012 DNP zrušia, takže nebudeš mať možnosť sa prihlásiť. Treba sledovať zmeny v zákonoch.
prihlásiť sa bude môcť (ona nemá iné poistenie) ... len teda budú balíky poistení ... čiže nebude už možné len samostatne NP.
No len ako sa bude posudzovať RO ... keďže 31.12. vlastne terajšie poistenie zanikne (o to asi ide zadávateľke)
3 0
jana@centrum.sk jana@centrum.sk

jana@centrum.sk je offline (nepripojený) jana@centrum.sk

môžem Vás ešte poprosiť o akú sumu - materskej pôjde v mojom prípade (keďže ekonomická situácia v rodine je aká je)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Materská cca 417 eur,
PN 275 eur.
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R Pozri príspevok
prihlásiť sa bude môcť (ona nemá iné poistenie) ... len teda budú balíky poistení ... čiže nebude už možné len samostatne NP.
No len ako sa bude posudzovať RO ... keďže 31.12. vlastne terajšie poistenie zanikne (o to asi ide zadávateľke)
Katy ak to chápem dobre tak nezamestnaný nebudú môcť mať DNP. Iba povinne dôchodkovo poistený čo zadávateľka na materskej a rodičovskej by mala byť ale nie k 1.1.2012. Ale neskôr po nástupe na materskú.
2 0
jana@centrum.sk jana@centrum.sk

jana@centrum.sk je offline (nepripojený) jana@centrum.sk

ešte raz Vám všetkým veľmi pekne ďakujem za rady - odpovede.


Nech sa Vám vo všetkom darí.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Katy ak to chápem dobre tak nezamestnaný nebudú môcť mať DNP. Iba povinne dôchodkovo poistený čo zadávateľka na materskej a rodičovskej by mala byť ale nie k 1.1.2012. Ale neskôr po nástupe na materskú.
podľa mňa sa bude môcť dobrovoľne poistiť aj osoba, ktorá nemá žiadne poistenie ... ale musí sa vlastne poistiť na "celé sociálne poistenie" .. tj - aj NP, aj DP, aj PvN (spolu sadzba 19%)
podmienkou je vek 16 rokov a pobyt v SR.

Ak je osoba povinne dôchodkovo poistená .. môže si vybrať iný balík dobrovoľne .. NP a PvN - tam je samozrejme nižšia percentuálna sadzba ..
Naposledy upravil Katy a R : 26.09.11 at 12:31
4 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No neviem neviem v návrhu sa píše o povinne dôchodkovo poistenej osobe. Uvidíme necháme sa prekvapiť.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R Pozri príspevok
podľa mňa sa bude môcť dobrovoľne poistiť aj osoba, ktorá nemá žiadne poistenie ... ale musí sa vlastne poistiť na "celé sociálne poistenie" .. tj - aj NP, aj DP, aj PvN (spolu sadzba 19%)
podmienkou je vek 16 rokov a pobyt v SR.

Ak je osoba povinne dôchodkovo poistená .. môže si vybrať iný balík dobrovoľne .. NP a PvN - tam je samozrejme nižšia percentuálna sadzba ..
Katy,
podľa mňa je to hlúposť. Lebo v návrhu sa vyslovene píše, že DNP budú môcť byť len tí čo sú povinne dôchodkovo poistený.

Ak budem nezamestnaná, tak nebudem povinne dôchodkovo poistená a tým pádom nemôžem mať DNP.
Ak budem SZCO, budem povinne dôchodkovo poistená tak si môžem určiť DNP.
Ak budem na materskej alebo rodičovskej , budem povinne dôchodkovo poistená ( dúfam ) a budem môcť byť DNP.

Ak budem zamestnanec, budem povinne dôchodkovo ale i povinne nemocensky poistená a tým pádom, že som povinne nemocensky poistená tak nebudem môcť byť DNP.

Ja osobne takto chápem návrh zákona. Dôležité bude ale čo sa schváli.
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Katy,
podľa mňa je to hlúposť. Lebo v návrhu sa vyslovene píše, že DNP budú môcť byť len tí čo sú povinne dôchodkovo poistený.

Ak budem nezamestnaná, tak nebudem povinne dôchodkovo poistená a tým pádom nemôžem mať DNP.
Ak budem SZCO, budem povinne dôchodkovo poistená tak si môžem určiť DNP.
Ak budem na materskej alebo rodičovskej , budem povinne dôchodkovo poistená ( dúfam ) a budem môcť byť DNP.

Ak budem zamestnanec, budem povinne dôchodkovo ale i povinne nemocensky poistená a tým pádom, že som povinne nemocensky poistená tak nebudem môcť byť DNP.

Ja osobne takto chápem návrh zákona. Dôležité bude ale čo sa schváli.
.. no samozrejme, že ešte len uvidíme, čo nakoniec schvália. Takže vlastne predbiehme
Ale ! ja nikde v návrhu nevidím, že sa dobrovoľné poistenie ruší. len to už nebude jednotlivo, ako doteraz ...ale bude "sociálne poistenie"
Čiže žiadne DNP (samostatne) ... v tomto máš pravdu
No a pozri tie varianty - balíky
V podstate, to, čo mám povinne - si nebudem môcť dať dobrovoľne .. s výnimkou starobného poistenia.
Čiže ak nemáš žiadne poistenie ... tak ti nič nebráni poistiť sa ... len teda žiadne DNP - ale celé poistenie ... (lacné to nebude)
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Katy a R Pozri príspevok
.. no samozrejme, že ešte len uvidíme, čo nakoniec schvália. Takže vlastne predbiehme
Ale ! ja nikde v návrhu nevidím, že sa dobrovoľné poistenie ruší. len to už nebude jednotlivo, ako doteraz ...ale bude "sociálne poistenie" Ja som nikde nepísala, že sa ruší dobrovolné poistenie, ale technicky zanikne dobrovolné nemocenské poistenie, lebo si ho budú môcť dať len SZCO a poprípade mamičky na materskej resp. rodičovskej dovolenke.
Čiže žiadne DNP (samostatne) ... v tomto máš pravdu
No a pozri tie varianty - balíky
V podstate, to, čo mám povinne - si nebudem môcť dať dobrovoľne .. s výnimkou starobného poistenia.
Čiže ak nemáš žiadne poistenie ... tak ti nič nebráni poistiť sa ... len teda žiadne DNP - ale celé poistenie ... (lacné to nebude)
Katy,
to je podla mna hlúposť. Lebo aj ked sa prihlásim komplet na poistenie teda na dôchodkové, tak stále to bude dobrovolné dôchodkové poistenie ... a DNP môžem uzavrieť len v prípade, že som povinne dôchodkovo poistená ale zároveň nie som povinne nemocensky poistená.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Xanti Pozri príspevok
Katy,
to je podla mna hlúposť. Lebo aj ked sa prihlásim komplet na poistenie teda na dôchodkové, tak stále to bude dobrovolné dôchodkové poistenie ... a DNP môžem uzavrieť len v prípade, že som povinne dôchodkovo poistená ale zároveň nie som povinne nemocensky poistená.
Nie, Katy má pravdu, je to kompletný balík poistenia, pozri si tu:
§ 15b ods. 1:
Dobrovoľne poistená na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti súčasne môže byť len fyzická osoba (ďalej len „dobrovoľne sociálne poistená osoba“), ktorá
a) nie je povinne nemocensky poistená, povinne dôchodkovo poistená a ani povinne poistená v nezamestnanosti,
b) dovŕšila najmenej 16 rokov veku,
c) má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a
d) nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a fyzická osoba, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a nedovŕšila dôchodkový vek,
e) nie je povinne nemocensky poistená v inom členskom štáte Európskej únie, v štáte, ktorý je zmuvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo v Švajčiarskej konfederácii,
f) nie je povinne poistená v nezamestnanosti v inom členskom štáte Európskej únie, v štáte, ktorý je zmuvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo v Švajčiarskej konfederácii.
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Kvaka Pozri príspevok
Nie, Katy má pravdu, je to kompletný balík poistenia, pozri si tu:
§ 15b ods. 1obrovoľne poistená na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti súčasne môže byť len fyzická osoba (ďalej len „dobrovoľne sociálne poistená osoba“), ktorá
a) nie je povinne nemocensky poistená, povinne dôchodkovo poistená a ani povinne poistená v nezamestnanosti, Tj. nie je zamestnanec
b) dovŕšila najmenej 16 rokov veku,
c) má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a
d) nemá priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % a fyzická osoba, ktorá má priznaný invalidný dôchodok a nedovŕšila dôchodkový vek, toto platí technicky aj dnes
e) nie je povinne nemocensky poistená v inom členskom štáte Európskej únie, v štáte, ktorý je zmuvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo v Švajčiarskej konfederácii, platí aj dnes, lebo DNP nemôžu mať osoby pracujúce v zahraničí
f) nie je povinne poistená v nezamestnanosti v inom členskom štáte Európskej únie, v štáte, ktorý je zmuvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore alebo v Švajčiarskej konfederácii.
Ale hodťe tam aj dalšie paragrafy kde je rozpísané to čo hovorím ja... teda vylúčenia kto môže a kto nie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Xanti Pozri príspevok
Katy,
to je podla mna hlúposť. Lebo aj ked sa prihlásim komplet na poistenie teda na dôchodkové, tak stále to bude dobrovolné dôchodkové poistenie ... a DNP môžem uzavrieť len v prípade, že som povinne dôchodkovo poistená ale zároveň nie som povinne nemocensky poistená.
.. zabudni na DNP ... to už nebude môcť uzavrieť nikto.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať