Zavrieť

Porady

Poznámky k DPPO po novom

srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

v mpk je návrh opatrenia:
Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/24013/2011-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 31. marca 2003 č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.

z dôvodovej správy:
... V návrhu opatrenia sa ustanovuje predpísaná tabuľková forma na účely uvádzania číselných údajov poznámok účtovnej závierky pri zachovaní ich doteraz platnej obsahovej náplne, čím sa umožní účtovným jednotkám predkladať účtovnú závierku vrátane poznámok v elektronickej forme. ...

účinnosť k 31.12.2011

zo znenia opatrenia:
§ 4bd
Toto opatrenie sa prvýkrát použije pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky, ktorá sa zostavuje za
účtovné obdobie končiace 31. decembra 2011 a neskôr

zdroj: portál právnych predpisov
Naposledy upravil srska : 04.10.11 at 05:42
Usporiadat
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Vieme nejaký konkrétny záver ako je to toho roku s Poznámkami ? Lebo sa tu snažím čítať a vychádza mi z toho, že musím mať 38 strán potom nejakú tabuľku 3.a ale keď použijeme nejaký Form studio tak tam môžem mazať čo nepotrebujem. Mám poznámky na 2 strany, nakoľko mám iba účty účt.tr.2,3,4,5,6 žiadny ajetok ani prírastky ani úbytky a vôbec žiadne zmeny. Prejde mi to ? Nedá sa momentálne zadať dopyt na DRSR tak to rriešim takto. Ďakujem.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
witch Pozri príspevok
ako je to s výpočtami vo form studiu - v bezplatnej verzii som nenašla, že by boli vzorce v tabuľkách, dá sa to niekde nastaviť? tvrdí mi to, že automat. výpočty sú zapnuté..
tu som to spomínal:

http://www.porada.sk/t177688-p4-pozn...ml#post1986343

"... že nepreberá žiadne údaje z minulého, ani súčasného obdobia je fakt, že nič nespočítava (teda súčtové bunky) je tiež fakt - ale sú to vlastne Poznámky zo vzoru zo stránok MF, dajú sa editovať"

teda obdoba DOC alebo RTF formátu, ktorý sa exportuje do PDF súboru...
2 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ak máš vo svojich poznámkach tabuľky podľa prílohy 3a - teda len potrebné, tak ti to prejde.
U mňa novozaložená sro má 5 strán poznámok, tiež tam nič nie je, ale je fakt, že mala aj výnosy a náklady.
Počítam aj titulnú stranu.
0 0
uctulienka uctulienka

uctulienka je offline (nepripojený) uctulienka

Prešla som takmer celú tému o poznámkach, avšak nenašla som informáciu o editovateľných poznámkach pre neziskovky podľa Opatrenia MF -Fin. spravodaj č 13 opatrenie 41. Ďakujem
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Mám problém s vyplnením tabuľky pohľadávky podľa zostatkovej doby splatnosti. Na prvom riadku sú pohľadávky po lehote splatnosti, na druhom so zostatkovou dobou splatnosti do roka. Pod tým sú krátkodobé pohľadávky, ktoré môj softvér vyhodnotí ako súčet riadku 1 a 2. To asi nie je správne. Okrem toho rozmýšľam či sú to brutto alebo netto pohľadávky.
Ten istý problém mám so záväzkymi G.písm. c) a d). Riadok 1 a 2 mi dáva ako súčet a hodí mi to do riadku 3 Krátkodobé záväzky spolu.
Ak mám pohľadávky po lehote splatnosti aj do lehoty splatnosti tak môžu mať všetky zostatkovú dobu splatnosti do roka. Ten súčet sa mi nezdá správny. Čo si myslíte?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zostatková doba splatnosti neznamená po splatnosti.
Ide o pôvodne dohodnutú dobu splatnosti, štandardne je 14-21-28 dní, niekedy 120 dní...... ale vždy do roka. AK nie sú uhradené včas, sú po pslatnosti, ale stále sú klrátkodobé.
Opravné položky rieši iná tabuľka, takže isto brutto hodnoty.
Dlhodobé pohľadávkx - napr. ak ide o pôžičky so splatnosťou nad 1 rok.
Ak SW spočítava nesprávne - oprav to ručne - prepíš údaj.
4 0
soo soo

soo je offline (nepripojený) soo

Neviem ci to tu niekto uz pisal, ale mam "horucu" informaciu z danoveho riaditelstva - neuveritelne ale dovolala som sa :-).
Poznamky treba posielat v podobe takej ako sme boli zvyknuti doteraz + do toho integrovat tabulky podla noveho opatrenia http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...82XzBfMlFTM1A!

Neviem ci mi to vlozilo spravny odkaz ale poznamky teda ta prilohova cast je na stranke www.drsr.sk v casti danove tlaciva.
Podstatna vec - poznamky treba predkladat len so stranami pre ktore ma UJ obsahovu napln. Na toto som sa pytala specialne a povedali ze tak dostali usmernenie.
Ziadnych 38 stran :-) Hura !
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Ester plus Pozri príspevok
... Riadok 1 a 2 mi dáva ako súčet a hodí mi to do riadku 3 Krátkodobé ... spolu.... Ten súčet sa mi nezdá správny. Čo si myslíte?
... ja tam tiež nedávam súčet... spočítať dva riadky, na to netreba riadok v poznámkach... ale ak uvediem v riadku spolu pohľadávky (záväzky) ich celkovú hodnotu, tak pomer riadku 1 a 2 k riadku spolu má oveľa väčšiu vypovedaciu schopnosť. Je totiž rozdiel, ak mám napr. pohľadávky po lehote splatnosti 100, so splatnosťou do jedného roka 10 a celkové 200, ako keby som mal čísla 100, 95, 200..

... tých vecí žiadajúcich vysvetlenie je v poznámkach viacej, nemôžem sa zbaviť dojmu, že autor ich odflákal, alebo písal veľmi rýchlou ceruzkou... že v ukazovateľoch prečo nemohlo byť uvedené napr. (= r.1+r.2), alebo odkaz na (súvaha r.46) to naozaj nechápem...
1 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť, prípadne ma opraviť? odpočítateľné sú tie z ktorých počítam odloženú daň a ovplyvnia VH v budúcom období, čiže sú to rozdiely dočasné a zdaniteľné sú tie ktoré sú trvalé a odloženú daň neovplyvňujú? Ďakujem.

Dočasné rozdiely medzi účtovnou hodnotou majetku a daňovou základňou, z toho:
odpočítateľné
zdaniteľné


0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
účtovník 007 Pozri príspevok
Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť, prípadne ma opraviť? odpočítateľné sú tie z ktorých počítam odloženú daň a ovplyvnia VH v budúcom období, čiže sú to rozdiely dočasné a zdaniteľné sú tie ktoré sú trvalé a odloženú daň neovplyvňujú? Ďakujem.

Dočasné rozdiely medzi účtovnou hodnotou majetku a daňovou základňou, z toho:
odpočítateľné
zdaniteľné


aj toto je správna otázka - pretože však tabuľka č.27 pojednáva o odloženej dani a záväzku, prečo by sme v nej mali uvádzať údaje, ktoré odloženú daň neovplyvňujú ?

P.S. od šéfa máme pokyn, že rozdiely z odloženej dane (z titulu odpisov) uvádzať ako zdaniteľné...
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Štefan,
to znamená, že všetky rozdiely z ktorých ste počítali odloženú daň budete uvádzať ako zdaniteľné?

Ja som sa v tom nejako zamotala. Mám napríklad takýto prípad.
Predpísané úroky v roku 2010, neuhradené k 31.12.2010, boli teda odpočítateľnou položkou a počítala som odložený daňový záväzok. Lenže v roku 2011 došlo k úhrade, teda budú pripočítateľnou položkou a v odloženej dani treba zaúčtovať vysporiadanie.
Lenže v roku 2010 bol tento rozdiel dočasný -teda podľa mňa odpočítateľný a v roku 2011 sa stal trvalý a vysporiadala som odloženú daň. Teda podľa mňa by mal byť zdaniteľný. Alebo rozmýšľam zle. Inak ja mám toľko odloženej dane, že sa môžem z tých zdaniteľných a odpočítateľných aj po..ať.

Ešte sa vrátim k vekovej štruktúre pohľadávok. V prílohe č.3 k opatreniu 44.... sa v časti F písmeno s píše: s) hodnote pohľadávok do lehoty splatnosti a po lehote splatnosti.

Nič viac, iba dva základné údaje, ktoré podľa mňa majú byť napr. v členení krát.pohľ. celkom zosúčtované. Tie čo sú po lehote splatnosti do jedného riadku a tie, čo sú v splatnosti, prípadne majú predlženú splatnosť (120-180 dní)nad obvyklé splatnosti , ale sú do jedného roka do druhého riadka a tretí je súčtový. Detto záväzky. Ale možno nad tým všetkým iba moc "mudrujeme" a zbytočne si sťažujeme robotu.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
účtovník 007 Pozri príspevok
... možno nad tým všetkým iba moc "mudrujeme" a zbytočne si sťažujeme robotu.
... keď sa otvorila táto téma poznámok a začala sa diskusia, tak veľa ľudí ešte ani nevedelo, že sú nové poznámky (súdim podľa obsahu otázky a dátumu jeho zadania)... v tejto dobe už máme väčšiu časť poznámok hotových, odovzdaných... takže veľa nových a užitočných poznatkov v nich nie je premietnutých - produkovať ich však musíme priebežne... som bol náchylný baviť sa i o obsahovej náplni jednotlivých ukazovateľov, ale v dobe uzávierok nepostupujem všetci rovnakým tempom... mám aj vlastné poznámky v exceli, ale schválne som ich sem nedal - kvôli možnému rozdielnemu výkladu náplne ukazovateľov, súčtov a pod. ... o rok už budeme múdrejší, a možná niektoré svoje poznatky korigujeme... ako som však už bol spomenul, vyplňujem ich podľa najlepšieho vedomia, takže tak...
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Štefan, ja som tú moju poslednú vetu nemyslela zle, bola tam iba na odľahčenie.
Súdila som podľa seba, lebo keď nad niečím začnem moc rozmýšľať, tak nakoniec sa tak zamotám, že neviem či tak alebo onak. Proste zdravý sedliacky rozum zostane potlačený


Ale mohol by si mi prosím Ťa odpovedať(spomunul si to vo svojom príspevku) , či všetky rozdiely z ktorých sa počíta odložená daň, budete dávať do zdaniteľných?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
účtovník 007 Pozri príspevok
...Ale mohol by si mi prosím Ťa odpovedať(spomunul si to vo svojom príspevku) , či všetky rozdiely z ktorých sa počíta odložená daň, budete dávať do zdaniteľných?
našťastie už nemusím robiť auditované firmy, takže tých "rozdielov" už produkujem v rámci rozumných medzí (lebo potom sa fakt možno z toho pos...ť);
máme opravné položky k pohľadávkam, účtujeme vo výške daňovo uznateľných; takže máme rozdiely z odpisov (zost.ceny) - a tieto sme sa rozhodli uvádzať ako zdaniteľné. Ak niekto pripojí relevantný odkaz na obsahovú náplň daných ukazovateľov, nemám problém v budúcnosti korigovať toto rozhodnutie - tento údaj je aj tak pre chod nami účtovaných firiem (či z hľadiska objemu alebo podstaty) nevýznamný....
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Ďakujem.
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

Kde najdem prilohu číslo3, všade je len príloha č. 3a?
0 0
Xantypa Xantypa

Xantypa je offline (nepripojený) Xantypa

Prosím Vás, musí poznámky k ÚZ vypĺňať aj účtovná jednotka, ktorá nie je založená na podnikania s cieľom dosahovania zisku? Predchádzajúce roky sme mali poznámky cca na 5 stranách a teraz toto :-(
Ďakujem.
0 0
Xantypa Xantypa

Xantypa je offline (nepripojený) Xantypa

A prosím o vysvetlenie čo vlastne znamená napr. "Informácie k časti P. prílohy č.3 o zmenách vlastného imania". O akú časť P sa jedná? Akú prílohu? Som z toho úplne hotová . Moc ďakujem.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Xantypa Pozri príspevok
A prosím o vysvetlenie čo vlastne znamená napr. "Informácie k časti P. prílohy č.3 o zmenách vlastného imania". O akú časť P sa jedná? Akú prílohu? Som z toho úplne hotová . Moc ďakujem.

Pokec k poznámkam máš tu:
http://www.porada.sk/t177688-p10-poz...ml#post1963452
3 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Poznámky, ktoré sa dajú upravovať sú vďaka Rozalke tu:

http://www.porada.sk/t177688-p26-poz...ml#post1996955
6 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať