Zavrieť

Porady

Kto mi poradí ako by som mohol zamestnávať szčo ako szčo?Akú živnosť potrebujem?

Kto mi poradí ako by som moho zamestnávať szčo ako szčo?Akú živnosť potrebujem?
dikdidik
Naposledy upravil Dav : 07.10.11 at 09:04
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    Nemôžete zamestnať živnostníka. So živnostníkom môžete uzatvoriť niektorú zo zmlúv na základe Obchodného zákonníka. Zamestnať môžete niekoho, kto bude pre vás vykonávať závislú činnosť, naproti tomu živnostník je osoba podnikajúca vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku.

    Pikoška je offline (nepripojený) Pikoška

    Pikoška
    marjankaj Pozri príspevok
    Tebe asi nič nebude užitočné.
    V tejto téme sme my dvaja vo vzácnej zhode. Otázku chápem ako Ty. Teda nijako. A v reči môjho kmeňa chce byť zadávateľ / po dlhšej úvahe/dohadzovačom stavebných prác za províziu, teda - sprostredkovanie- za províziu. Aké jednoduché.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    ameise 33 Pozri príspevok
    Konkrétne stavebná činnosť. Chcel by som si otvoriť živnosť na sprostredkovanie práce ale chcel by som to robiť popri zamestnaní. Na nete som čítal, že sa dá otvoriť si živnosť popri zamestnaní a nebudem platiť pvý rok odvody. Po prvom daňovom obdobý ak môj obrat presiahne 12 násobok vymeriavacieho základu tak potom budem musieť zaplatiť odvody. Mne ide o to či je možné si túto živnosť otvoriť popri zamestnaní a ja by som to riešil potom zmluvou. Ale akou zmluvou. O vykonaní diela alebo o sprostredkovaní zamestnania. A či je to vôbec možné popri zamestnaní. Ďakujem. No dúfam, že to už bude dosť zrozumiteľné.
    Túto činnosť /sprostredkovanie stavebných prác/ môžeš vykonávať dvomi spôsobmi. Buď na živnosť sprostredkovateľskej činnosti, alebo na živnosť stavebných prác. Pri sprostredkovateľskej činnosti nepotrebuješ nič, iba tú živnosť. Tam si môžeš dohodnúť percento z objemu celej fakturácie, na získanú zákazku. Ale táto činnosť sa zle predáva, zle oceňuje a zle sa vymáha sprostredkovateľská provízia. Lebo zmluvu napokon podpisuje dodávateľ s odberateľom. Musel by si chodiť na výberové konania, ale so sprostredkovateľmi odberatelia neradi jednajú.
    Na živnosť stavebných prác ako generálny dodávateľ potrebuješ patričnú odbornosť v stavebnej výrobe, aby si vôbec živnosť dostal. S investorom podpisuješ zmluvu Ty. Potom jednotlivé časti stavby zadávaš ako subdodávky, ktoré subdodávatelia urobia na zmluvu s Tebou, fakturujú Tebe a Ty potom s určitou prirážkou odberateľovi – investorovi.
    Ani s jednou alternatívou týchto činností sa však nedá začínať od nuly, a prakticky ani popri zamestnaní. Potrebuješ na to slobodu, priame skúsenosti, nadhľad, konexie, odbornosť a dobré referencie, inak neuspeješ. Lebo si fakticky nadbytočným článkom v dodávateľsko odberateľských reťazcoch. Na Slovensku veľmi ťažko. Ale ak si jazykovo zdatný, mohol by si niekde v zahraničí.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    SZČO nemôžete zamestnávať. Môžete zamestnávať iba zamestnancov.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Prečo by nemohol zamestnať živnostníka? Urobí s ním riadnu pracovnú zmluvu alebo dohodu, prihlási ho do poisťovní a je to.
    Aj SZČO sa môže zamestnať, zákon to nezakazuje.

    A on sa na toto nepýtal. Chce vedieť akú živnosť má mať on sám.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Tiez si myslim, ze otazka bola polozena trosku nestastne.

    Zivnost si vybav taku v akej oblasti chces podnikat. A ked chces zamestnat dalsieho szco, mozes, ale ako zamestnanca, nie ako zivnostnika. Kazdy moze byt zamestnancom aj zivnostnikom zaroven.

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    Ved on to takto napísal..ako môžem zamestnávať szčo ako szčo..

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    A je nám to aj jedno, ved založil a zmizol

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    dan Pozri príspevok
    Ved on to takto napísal..ako môžem zamestnávať szčo ako szčo..
    Veď to snáď nie je ani po slovensky. Ale v reči jeho kmeňa.
    Ako máme vedieť, kto je tá druhá szčo? Ten zamestnanec alebo zamestnávateľ(budúci, lebo ani živnosť ešte nemá)


    No dalo sa odpovedať aj jednoducho.
    Možeš ho zamestnať na čierno.

    eva.toth je offline (nepripojený) eva.toth

    rozvedená, 2 deti eva.toth
    1/ Ak sa chceš Ty zamestnať a si živnostník, buď s Tebou zamestnávateľ uzavrie pracovnú zmluvu ako so zamestnancom a na Tvoju živnosť neprihliada, alebo Ťa nezamestná ako zamestnanca na pracovnú zmluvu, ale uzatvorí s Tebou zmluvu ako so živnostníkom podľa Obch.zák./zmluva o dielo .../. Vtedy by si mal mať v živnosti uvedenú činnosť, ktorú budeš pre neho vykonávať. Napr. murár, ak s Tebou uzavrie zmluvu o dielo na murárske, maliarske práce.
    2/ Ak Ty chceš zamestnať živnostníka, uzavrieš s ním napr. zmluvu o dielo a živnostník s ktorým uzavrieš zmluvu, musí mať v živnosti uvedenú činnosť na ktorú s ním uzatváraš zmluvu. Čiže opäť ako v bode 1: Uzavrieš s ním zmluvu o dielo na murárske, maliarske práce a on musí mať v živnosti uvedenú činnosť murár.
    Ak chceš ako živnostník zamestnať niekoho kto má živnosť, na živnosť neprihliadaš, ale uzatvoríš s ním pracovnú zmluvu ako so zamestnancom.
    Konkrétne stavebná činnosť. Chcel by som si otvoriť živnosť na sprostredkovanie práce ale chcel by som to robiť popri zamestnaní. Na nete som čítal, že sa dá otvoriť si živnosť popri zamestnaní a nebudem platiť pvý rok odvody. Po prvom daňovom obdobý ak môj obrat presiahne 12 násobok vymeriavacieho základu tak potom budem musieť zaplatiť odvody. Mne ide o to či je možné si túto živnosť otvoriť popri zamestnaní a ja by som to riešil potom zmluvou. Ale akou zmluvou. O vykonaní diela alebo o sprostredkovaní zamestnania. A či je to vôbec možné popri zamestnaní. Ďakujem. No dúfam, že to už bude dosť zrozumiteľné.
    Ide o celé partie na stavebné práce, zohrané partie. Ja by som im tú prácu zohnal za určitý podiel zo zakázky alebo z ich hodinovej mzdy. A ak sa nedá otvoriť si živnosť popri zamestnaní tak by som si ju aj tak otvoril. Akú živnosť by bolo najvhodnejšie otvoriť??Teda váš názor na to.
    trochu som to upresnil, no otázka nebola napísaná najlepšie. Vieš mi s tým poradiť??

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Ahoj,

    mozes si zalozit zivnost popri zamestnani. Ak by to bola oblast, v ktorej si aj zamestnany, potrebovat budes suhlas zamestnavatela. Ak to nie je konkurencna oblast, tak nepotrebujes.

    Riesila by som to zmluvami o dielo podla obchodneho zakonnika. Ty budes mat zmluvu s odberatelom, aj so zivnostnikmi, ktori budu tu pracu vykonavat za teba.

    Co sa tyka odvodov do SP. Prehodnocuju sa k 1.7. po podanom danovom priznani. To znamena, ze keby si zalozil zivnost teraz, tak najblizsie danove podavas 31.3.2012 a k 1.7.2012 bud budes povinne poisteny do SP alebo nie. Závisi to od vysky tvojich prijmov. Ak zalozis zivnost 1.1.2012, prve danove podas 31.3.2013 a platitelom do SP sa mozes stat najskor od 1.7.2013.

    Vychadzam zo sucastne platnej legislativy.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    ameise 33 Pozri príspevok
    trochu som to upresnil, no otázka nebola napísaná najlepšie. Vieš mi s tým poradiť??
    Tebe asi nič nebude užitočné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.