Zavrieť

Porady

Kúpa bytu pred dedičským konaním

Mám záujem o kúpu bytu, ktorého vlastníčka zomrela asi pred 2 mesiacmi. Predáva ho jej vnuk, ktorý je údajne jediným dedičom. Dedičské konanie však zatiaľ neprebehlo. Predajca má len závet, v ktorom mu stará mama byt odkazuje, ale ten je ešte z roku 2006. V závete je ešte spomenutá matka predávajúceho a jej sestra (teda dcéry zosnulej) ako neopomenuteľné dedičky. Ja si potrebujem na kúpu tohto bytu zobrať úver v banke, ale obávam sa že nebudem mať žiadne relevantné doklady, ktoré by som jej predložila. Predávajúci navrhol, aby sme uzavreli zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, s tým že by som mu vyplatila zálohu a po dedičkosm konaní by sme uazvreli riadnu kúpnu zmluvu. Ja sa však obávam toho, že niektorá z dcér môže závet napadnúť a tým pádom by sa všetko mohlo skomplikovať. Mám počkať až na skončenie dedičskéko konania ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Mirkakop Pozri príspevok
    Mám záujem o kúpu bytu, ktorého vlastníčka zomrela asi pred 2 mesiacmi. Predáva ho jej vnuk, ktorý je údajne jediným dedičom. Dedičské konanie však zatiaľ neprebehlo. Predajca má len závet, v ktorom mu stará mama byt odkazuje, ale ten je ešte z roku 2006. V závete je ešte spomenutá matka predávajúceho a jej sestra (teda dcéry zosnulej) ako neopomenuteľné dedičky. Ja si potrebujem na kúpu tohto bytu zobrať úver v banke, ale obávam sa že nebudem mať žiadne relevantné doklady, ktoré by som jej predložila. Predávajúci navrhol, aby sme uzavreli zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, s tým že by som mu vyplatila zálohu a po dedičkosm konaní by sme uazvreli riadnu kúpnu zmluvu. Ja sa však obávam toho, že niektorá z dcér môže závet napadnúť a tým pádom by sa všetko mohlo skomplikovať. Mám počkať až na skončenie dedičskéko konania ?
    Podľa mňa áno. Ak ešte neprebehlo dedičsk konanie, vôbec nie je isté, že tento byt bude jeho aj v skutočnosti.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Určite takýto byt nekupujte, neuzatvárajte zmluvu a už vôbec neplaťte zálohu. Treba počkať na ukončenie dedičského konania, pretože ak v závete nebude niečo v poriadku alebo bude napadnutý, môže dedenie prebehnúť úplne inak ako si predávajúci predstavuje.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Mirkakop Pozri príspevok
    Mám záujem o kúpu bytu, ktorého vlastníčka zomrela asi pred 2 mesiacmi. Predáva ho jej vnuk, ktorý je údajne jediným dedičom. Dedičské konanie však zatiaľ neprebehlo. Predajca má len závet, v ktorom mu stará mama byt odkazuje, ale ten je ešte z roku 2006. V závete je ešte spomenutá matka predávajúceho a jej sestra (teda dcéry zosnulej) ako neopomenuteľné dedičky. Ja si potrebujem na kúpu tohto bytu zobrať úver v banke, ale obávam sa že nebudem mať žiadne relevantné doklady, ktoré by som jej predložila. Predávajúci navrhol, aby sme uzavreli zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, s tým že by som mu vyplatila zálohu a po dedičkosm konaní by sme uazvreli riadnu kúpnu zmluvu. Ja sa však obávam toho, že niektorá z dcér môže závet napadnúť a tým pádom by sa všetko mohlo skomplikovať. Mám počkať až na skončenie dedičskéko konania ?
    len doplnim ze je uplne jedno z akeho roku je ten zavet, aj keby ho babka napisala v roku 1930 ako 20-rocna, bol by platny pokial by sa nenasiel nejaky iny s neskorsim datumom

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Mirkakop Pozri príspevok
    Mám záujem o kúpu bytu, ktorého vlastníčka zomrela asi pred 2 mesiacmi. Predáva ho jej vnuk, ktorý je údajne jediným dedičom. Dedičské konanie však zatiaľ neprebehlo. Predajca má len závet, v ktorom mu stará mama byt odkazuje, ale ten je ešte z roku 2006. V závete je ešte spomenutá matka predávajúceho a jej sestra (teda dcéry zosnulej) ako neopomenuteľné dedičky. Ja si potrebujem na kúpu tohto bytu zobrať úver v banke, ale obávam sa že nebudem mať žiadne relevantné doklady, ktoré by som jej predložila. Predávajúci navrhol, aby sme uzavreli zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, s tým že by som mu vyplatila zálohu a po dedičkosm konaní by sme uazvreli riadnu kúpnu zmluvu. Ja sa však obávam toho, že niektorá z dcér môže závet napadnúť a tým pádom by sa všetko mohlo skomplikovať. Mám počkať až na skončenie dedičskéko konania ?
    Jednoznačne počkať. Nevieš, kto bude nakoniec majiteľom a dávať niekomu peniaze dopredu, keď ešte nie je majiteľ, je riziko.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    Nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet
    Zásada občianskeho práva, ktorá znamená, že nik nemôže na iného previezť viac práv než má on sám.
    Nič by som nepodpisoval a ani neplatil. Ak si ale chcete tú nehnuteľnosť nejako zabezpečiť, tak podpíšte zmluvu o budúcej zmluve a peniaze dajte notárovi do úschovy. Alebo formou vinkácie v banke, ktorá uvoľní peniaze až potom, ako bude kupuúci zapísaný na LV ako vlastník.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    digehe1 Pozri príspevok
    chcela by som poprosiť odpoved na moju otázku:
    syn začal bývať v dome v prenájme zatial ale chceli by si ho odkupiť, lenže je tam problém že majitel domu zomrel pred 5 rokmi a odvtedy nebolo ani dedičské konanie, mal by sa on obratiť na nejaký urad alebo dedičia z toho domu, tí su známi,nejako nám nejde, že za ten čas sa ded.konanie neuskutočnilo, viem,že v našej rodine ked niekto zomrel tak do pol roka prebehlo,budem rada za každu radu, ďakujem,,,,,
    PS: dalo by sa to nejako zistiť aj cez internet?
    Máš informáciu, že dedičské konanie vôbec nezačalo? Nemusíš mať od dedičov všetky informácie, nemusia hovoriť o možno prípadných problémoch s dedičstvom ....
    Dedičské konanie môže prebiehať, z rôznych dôvodov sa môže ťahať aj niekoľko rokov.
    Dá sa overiť cez www.katasterportal.sk, či na LV, na ktorom (podľa Tvojich informácií) by mal byť zapísaný ako vlastník zomrelý, je plomba. Ak je, môže to napríklad znamenať, že môže stále prebiehať dedičské konanie, ktoré začalo, ale nebolo zatiaľ ukončené.
    Naposledy upravil luja5 : 15.01.12 at 13:14

    digehe1 je offline (nepripojený) digehe1

    som samouk, ale nechám si rád poradiť od dobrých ľudí ...viac digehe1
    chcela by som poprosiť odpoved na moju otázku:
    syn začal bývať v dome v prenájme zatial ale chceli by si ho odkupiť, lenže je tam problém že majitel domu zomrel pred 5 rokmi a odvtedy nebolo ani dedičské konanie, mal by sa on obratiť na nejaký urad alebo dedičia z toho domu, tí su známi,nejako nám nejde, že za ten čas sa ded.konanie neuskutočnilo, viem,že v našej rodine ked niekto zomrel tak do pol roka prebehlo,budem rada za každu radu, ďakujem,,,,,
    PS: dalo by sa to nejako zistiť aj cez internet?

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    digehe1 Pozri príspevok
    chcela by som poprosiť odpoved na moju otázku:
    syn začal bývať v dome v prenájme zatial ale chceli by si ho odkupiť, lenže je tam problém že majitel domu zomrel pred 5 rokmi a odvtedy nebolo ani dedičské konanie, mal by sa on obratiť na nejaký urad alebo dedičia z toho domu, tí su známi,nejako nám nejde, že za ten čas sa ded.konanie neuskutočnilo, viem,že v našej rodine ked niekto zomrel tak do pol roka prebehlo,budem rada za každu radu, ďakujem,,,,,
    PS: dalo by sa to nejako zistiť aj cez internet?
    potencionálni dediči sú známi? ak vieš, ako a kde zomrel poručiteľ? musí existovať oznámenie o úmrti, ktoré sa automaticky zasiela na okresný súd a súd poveruje prejednaním dedičstva notára zo svojho obvodu podľa mena poručiteľa. Notár zisťuje v registri závetov, či poručiteľ zanechal závet, ak nie, nastupuje dedenie zo zákona. Notár vždy zisťuje okruh dedičov, aktíva, pasíva... Ak poznáš dedičov, treba za nimi ísť a pýtať sa. Cez internet sa dá zistiť iba na LV v katastri, či sú noví vlastníci zapísaní, ale ak vravíš, že nie...

    digehe1 je offline (nepripojený) digehe1

    som samouk, ale nechám si rád poradiť od dobrých ľudí ...viac digehe1
    mattto Pozri príspevok
    potencionálni dediči sú známi? ak vieš, ako a kde zomrel poručiteľ? musí existovať oznámenie o úmrti, ktoré sa automaticky zasiela na okresný súd a súd poveruje prejednaním dedičstva notára zo svojho obvodu podľa mena poručiteľa. Notár zisťuje v registri závetov, či poručiteľ zanechal závet, ak nie, nastupuje dedenie zo zákona. Notár vždy zisťuje okruh dedičov, aktíva, pasíva... Ak poznáš dedičov, treba za nimi ísť a pýtať sa. Cez internet sa dá zistiť iba na LV v katastri, či sú noví vlastníci zapísaní, ale ak vravíš, že nie...
    áno všetko je tak,ked sa stretnu s dedičmi,tak odpoved je stále, čakáme, nebolo ded.konanie ešte, aj sme ich vystrájali aby sa išli nato notára opýtať,nešli, že ony budu čakať, z nášho pohladu je len problém ten, že by si chceli pomaly začať prerábať, aj ked tam su už v prenájme zatial,,,dakujem,,skusím pozrieť cez kataster ak mi to pojde LV

    digehe1 je offline (nepripojený) digehe1

    som samouk, ale nechám si rád poradiť od dobrých ľudí ...viac digehe1
    luja5 Pozri príspevok
    Máš informáciu, že dedičské konanie vôbec nezačalo? Nemusíš mať od dedičov všetky informácie, nemusia hovoriť o možno prípadných problémoch s dedičstvom ....
    Dedičské konanie môže prebiehať, z rôznych dôvodov sa môže ťahať aj niekoľko rokov.
    Dá sa overiť cez www.katasterportal.sk, či na LV, na ktorom (podľa Tvojich informácií) by mal byť zapísaný ako vlastník zomrelý, je plomba. Ak je, môže to napríklad znamenať, že môže stále prebiehať dedičské konanie, ktoré začalo, ale nebolo zatiaľ ukončené.
    potenc.dediči tvrdia, že ešte nezačalo a nevedia prečo, ale nejdu za notárom sa informovať,a nám notár nedá info, myslím si,,,,ale za 5rokov, tosa mi zdá veľmi dlho,,,
    a dakujem

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    digehe1 Pozri príspevok
    potenc.dediči tvrdia, že ešte nezačalo a nevedia prečo, ale nejdu za notárom sa informovať,a nám notár nedá info, myslím si,,,,ale za 5rokov, tosa mi zdá veľmi dlho,,,
    a dakujem
    nezačalo to znamená: spis je u notára a ten nevykonáva úkony? dediči by sa mali obrátiť na súd a informovať ho, môžu aj zmeniť notára, napísať notárskej komore, ale oni musia byť aktívni a keď je niekde problém, ohradiť sa a riešiť to, nečakať ako ovce pred porážkou

    digehe1 je offline (nepripojený) digehe1

    som samouk, ale nechám si rád poradiť od dobrých ľudí ...viac digehe1
    mattto Pozri príspevok
    nezačalo to znamená: spis je u notára a ten nevykonáva úkony? dediči by sa mali obrátiť na súd a informovať ho, môžu aj zmeniť notára, napísať notárskej komore, ale oni musia byť aktívni a keď je niekde problém, ohradiť sa a riešiť to, nečakať ako ovce pred porážkou
    im to vyhovuje aj takto je tam len jeden dedič, a naši nechcu o ten dom prísť,ale zajtra ich vystrojím za dedič.nech sa pozhováraju,,,zabudla som napísať, že by si chceli zobrať pôžičku na ten dom,či to nemá nijaký suvis s tým,

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    digehe1 Pozri príspevok
    im to vyhovuje aj takto je tam len jeden dedič, a naši nechcu o ten dom prísť,ale zajtra ich vystrojím za dedič.nech sa pozhováraju,,,zabudla som napísať, že by si chceli zobrať pôžičku na ten dom,či to nemá nijaký suvis s tým,
    ako im to môže vyhovovať? nie sú vlastníkmi nehnuteľnosti a nemajú žiadne oprávnenia vlastníka...

    kto si chce zobrať pôžičku na dom? na kúpu? rekonštrukciu prenajatého domu? zhodnocovať prenajatú nehnuteľnosť je na dlhé lakte, hlavne pri ukončení nájomného vzťahu... nech počkajú, kým sa právne vzťahy vyriešia

    digehe1 je offline (nepripojený) digehe1

    som samouk, ale nechám si rád poradiť od dobrých ľudí ...viac digehe1
    mattto Pozri príspevok
    ako im to môže vyhovovať? nie sú vlastníkmi nehnuteľnosti a nemajú žiadne oprávnenia vlastníka...

    kto si chce zobrať pôžičku na dom? na kúpu? rekonštrukciu prenajatého domu? zhodnocovať prenajatú nehnuteľnosť je na dlhé lakte, hlavne pri ukončení nájomného vzťahu... nech počkajú, kým sa právne vzťahy vyriešia

    pôžičku by chceli naši potom pri kupe,veľmi pekne dakujem, zajtra ich vystrojím za ded. nech sa lady pohnu,ale teraz mi prišlo, že ako môže teda dať do prenájmu dom dedič, ked nebolo vykonané ded.konanie?,týmto ich vyzbrojím ešte raz vdaka,,,,

    digehe1 je offline (nepripojený) digehe1

    som samouk, ale nechám si rád poradiť od dobrých ľudí ...viac digehe1
    mattto Pozri príspevok
    nezačalo to znamená: spis je u notára a ten nevykonáva úkony? dediči by sa mali obrátiť na súd a informovať ho, môžu aj zmeniť notára, napísať notárskej komore, ale oni musia byť aktívni a keď je niekde problém, ohradiť sa a riešiť to, nečakať ako ovce pred porážkou

    presne takto skončili dedičia u notára, spis u neho, a on má čas,

    ďakujem za všetky rady,,,,,,

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.