Zavrieť

Porady

Kurzový rozdiel pri úhrade faktúr

Ahojte, mám jeden problém a neviem čo s tým.
Účtujem v hednoduchom účtovníctve. Ak vystavím faktúru tuzemskému odberateľovi v EUR napr. 595,-Eur do denníka DPH sa mi zaúčtuje nasledovne:
Kurz ku dňu dodania služby je 39,-Sk/1 EUR
Základ dane: 500 EUR x 39 = 19.500,-Sk
Daň: 95 EUR x 39 = 3.705,-Sk.
Po tento krok mi je to jasné. Avšak keď príde k úhrade faktúry, program si automaticky vypýta kurz. Pri úhrade faktúry je kurz podľa NBS 39,50 Sk/EUR. Pri zaútovaní úhrady mi program automaticky berie kurz 39,50 a potom mi to zaúčtuje nasledovne:
Príjmy: 500 EUR x 39,50 = 19.750,-Sk
DPH: 95 EUR x 39,50 = 3.752,50 Sk.
A tu nastáva pre mňa ten problém , že účtovanie v peňažnom denníku mi nesedí s účtovaním v denníku DPH.
Ako to mám správne zaúčtovať. Vopred Vám ďakujem za Vašu pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Kurzový rozdiel, ktorý vzniká pri účtovaní v Jednoduchom účtovníctve sa uvádza len v knihe záväzkov alebo pohľadávok. Ak bola faktúra uhradená celá (v zahr. mene), tak rozdiel, vzniknutý kurzom vystavenia a úhrady sa "vypáruje" v knihe záväzkov alebo pohľadávok. Neuvádza sa v PD, a už vôbec nie ako výdavok ovplyvňujúci ZD.
    Program ti to robí dobre.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ten kurz pri dodaní tovaru je vlastne v jednoduchom účtovníctve nie taký dôležitý,ako kurz pri úhrade,lebo tento ide do PD.Kurz pri dodaní je dôležitý napr.na konci roka,keď ti zostane neuhradená faktúra a oceníš ju týmto kurzom.

    jued je offline (nepripojený) jued

    jued
    Ten kurzový rozdiel program zaúčtuje v knihe pohľadávok, ale to nevadí keď v denníku DPH mám uvedenú sumu 3.705,-Sk ako daň a v peňažnom denníku pri úhrade faktúry mi pod DPH zapíše sumu 3.752,50 Sk. To DPH nesedí, nevadí to ?
    Monika Kováčová
    Kurz pri dodaní je podstatný pre DPH. Kurz pri úhrade je podstatný pre daň z príjmu.
    Monika Kováčová
    jued
    Ten kurzový rozdiel program zaúčtuje v knihe pohľadávok, ale to nevadí keď v denníku DPH mám uvedenú sumu 3.705,-Sk ako daň a v peňažnom denníku pri úhrade faktúry mi pod DPH zapíše sumu 3.752,50 Sk. To DPH nesedí, nevadí to ?
    Nevadí, nevadíííí....

    Kurzový rozdiel pri úhrade faktúr

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.