Zavrieť

Porady

DPH a splátky za plyn

Odpočet DPH pri splátkach uplatňujete pri platbe (26.8. sme zaplatili), alebo podľa dátumu dodania uvedeného v splátkovom kalendári (15.9., ktorý je dátumom splatnosti)?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ta vy ste ale poctivci! Takto dopredu platiť? :-) ... len sa smejem ...
    ja to uplatňujem v deň (mesiac), v ktorom sme to zaplatili.
    Pekný deň

    Meja88 je offline (nepripojený) Meja88

    Meja88
    Podľa zákona je to pri opakovaných plneniach dátum kedy má byť zaplatené 15.9.Od 1.1.2005 sa chystá pre tieto opakované mierna novela, ale nič moc.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ďakujem za odpoveď, odpočítavam tiež v deň platby. Tá poctivosť vyšla preto, že platobný príkaz bol napísaný pred dovolenkou "píšuceho" (aké smiešne slovo) a poponiesli ho s inými.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    A čo keby som si DPH nenárokovala pri mesačných platbách, ale až keď mi príde vyúčtovacia faktúra, a z nej si celú DPH budem nárokovať ? Môže sa to aj takto ?

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Ak máš vyučtovaciu faktúru mesačnú môžeš, ale ak za dlhšie obdobie sama sa ošidíš na rýchlejšom vrátení dph nadmerným odpočtom, alebo ponížením daňovej povinnosti

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Katarína, nárok na odpočet máš pri splátke. Ja účtujem:

    splátka 314/221
    343/221

    Keď príde zberná faktúra, účtujem 503/321
    343/321
    - 314/321
    - 343/321

    Tie mínusy sú zo záloh, ktoré plynárne "použili" pri vyúčtovaní v konkrétnej zbernej faktúre. Tak to robím aj pri elektrine - myslím so zálohami, aj keď to ide cez faktúru.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    My si to odpočítavame podľa splátkového kalendára, tak ako je napísaný dátum dodania tovaru je dátum splatnosti. Ide o opakované plnenie. asi by sa nemal brať do úvahy skutočný dátum zaplatenia. Alebo sa mýlim?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Katarína, rosemary má pravdu, tie vyúčtovacie faktúry sú po mnohých mesiacoch, pri zálohových platbách sa skôr dopracuješ k odpočtu.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    My platíme veľmi malé splátky. A preto nám nezáleží na odpočte mesačne. Lebo my sme aj tak 1/4 ročný platci DPH. Vyúčtovanie plynu je polročne.

    Takže časovo tam nie je veľký rozdiel.

    Len sa pýtam, či to môžem tak robiť. Alebo si musím DPH nárokovať len zo záloh ? Môžem až pri vyúčtovacej faktúre?

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Myslím, že by si sa mala riadiť "opakované plnenie", a teraz som videla jednu vyučtovaciu fa za plyn, kde vyčíslujú iba DPH z nedoplatku, lebo pri zálohách platil splátkový kalendár, kde je aj DPH. Takže , podľa môjho názoru , DPH si treba uplatniť hneď zo zaplatenej zálohy. Čo nato ostatní?

    Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

    Fidlo
    Tiež som toho názoru, že DPH si treba uplatniť z každej zaplatenej zálohy a aj to tak robím. Keď mi príde splátkový kalendár na zálohy za plyn tak to účtujem cez ostatné záväzky a dátum odpočtu DPH dávam dátum splatnosti jednotlivých splátok. Potom účtujem už len úhrady cez banku v jednotl. mesiacoch.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    rosemary
    Myslím, že by si sa mala riadiť "opakované plnenie", a teraz som videla jednu vyučtovaciu fa za plyn, kde vyčíslujú iba DPH z nedoplatku, lebo pri zálohách platil splátkový kalendár, kde je aj DPH. Takže , podľa môjho názoru , DPH si treba uplatniť hneď zo zaplatenej zálohy. Čo nato ostatní?
    ... včera som dostala opravenú faktúru z SPP, takže skúste pozrieť, lebo ja tam mám aj DPH z nedoplatku, aj DPH zo záloh :-)

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    VLADAN :

    Jasné,máš pravdu.

    Ja mám tiež DPH vyčíslené najprv z celkovej spotreby a potom zvlášť zo zaplatených záloh.

    Takže zaúčtujem faktúru v plnej výške spotreby. Spotreba do nákladov, DPH si nárokujem z celkovej spotreby a odpočítam zaplatenú zálohu. A vyjde mi rozdiel, k úhrade buď preplatok, alebo nedoplatok.

    Neviem, prečo by som si nemohla nárokovať DPH až z riadnej faktúry.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Chcela by som sa vrátiť k tejto téme. Poraďte niekto.
    Môžem si uplatniť DPH na odpočte až z vyúčtovacej faktúry za plyn alebo musím DPH účtovať z jednotlivých zaplatených záloh podľa splátkového kalendára ?

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    Lucy
    My si to odpočítavame podľa splátkového kalendára, tak ako je napísaný dátum dodania tovaru je dátum splatnosti. Ide o opakované plnenie. asi by sa nemal brať do úvahy skutočný dátum zaplatenia. Alebo sa mýlim?
    Súhlasím s tvojím názorom
    Ja to robím tiež podla splátkového kalendára-uplatnujem DPH každý mesiac, hoci som splátku nezaplatila-dátum dodania je uvedený , doklad mám,druhá strana DPH odviedla, nevidím dôvod na neuplatnenie DPH , hoci som to nezaplatila

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.