Zavrieť

Porady

Prispevok do Fondu oprav u vlastnika LEN nebytoveho priestoru v bytovom dome

Ahojte, chcem sa spytat nasledovne: som vlastnickou garaze, ktora sa nachadza v nebytovom dome, cize mam aj spoluvlastnicky podiel na spolocnych priestoroch. Nevlastnim byt. Spravca spravuje uvedenu nehnutelnost.
Ake su mozne sposoby vypoctov pre Fond prevadzky, udrzby a oprav pre mna ako vlastnika garaze?
Momentalne to funguje tak, ze sa urcila ciastka na m2 a kazdy vlastnik prispieva podla velkosti plochy svojho bytu / garaze. Chcem vsak podotknut, ze garaze nie su rovnako udrzobovo narocne ako byty, nevyuzivaju kotolnu, ani systemy zvoncekov, plyn, zateplovanie a podobne zalezitosti ktore sa hradia z fondu. Z mojho hladiska by bolo najspravodlivejsie riesenie vytvorit 2 fondy, jeden pre byty a druhy pre garaze, alebo ak to nie mozne, tak mat jeden fond, ale platit iba ciastku (napr. 1/3) z toho, co platia byty. Prosim ako riesite podobne pripady ? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    mhanulka Pozri príspevok
    Ahojte, chcem sa spytat nasledovne: som vlastnickou garaze, ktora sa nachadza v nebytovom dome, cize mam aj spoluvlastnicky podiel na spolocnych priestoroch. Nevlastnim byt. Spravca spravuje uvedenu nehnutelnost.
    Ake su mozne sposoby vypoctov pre Fond prevadzky, udrzby a oprav pre mna ako vlastnika garaze?
    Momentalne to funguje tak, ze sa urcila ciastka na m2 a kazdy vlastnik prispieva podla velkosti plochy svojho bytu / garaze. Chcem vsak podotknut, ze garaze nie su rovnako udrzobovo narocne ako byty, nevyuzivaju kotolnu, ani systemy zvoncekov, plyn, zateplovanie a podobne zalezitosti ktore sa hradia z fondu. Z mojho hladiska by bolo najspravodlivejsie riesenie vytvorit 2 fondy, jeden pre byty a druhy pre garaze, alebo ak to nie mozne, tak mat jeden fond, ale platit iba ciastku (napr. 1/3) z toho, co platia byty. Prosim ako riesite podobne pripady ? Dakujem.
    Trochu som sa tejto problematiky dotkol v príspevku č. 16 v tejto téme:

    http://www.porada.sk/t150777-hradi-sa-oprava-vykladu-na-nebytovom-priestore-z-fondu-oprav.html

    S
    kôr, než niečo k tomu napíšem, pár poznámok - píšeš, že sa garáž nachádza v nebytovom dome. To znamená, že v tej budove sú len garáže a žiadne byty? Pretože ďalej potom píšeš, že vlastníci prispievajú do FO podľa plochy bytu či garáže. Tak je to bytový dom, alebo nie. Toto je potrebné si ujasniť, lebo ak to nie je bytový dom (teda čisto len garáže), tak by ste sa vôbec nemuseli riadiť zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov - viac pozri sem:

    http://www.porada.sk/t65751-zdruzenie-vlastnikov-garazi.html

    A
    K je to bytový dom, v ktorom sú byty aj garáže a každý vlastník bytu má 1 hlas aj vlastník garáže má 1 hlas, potom je podstané, ako sa dohodnú na schôdzi. Ak je viac vlastníkov bytov, tak garážnici majú smolu - odhlasuje sa príspevok do fondu v rovnakej výške pre vlastníkov bytov aj garáží na m2. A myslím, že ani súd by to nezmenil, pretože podľa súčasného znenia zákon o vlastníctve bytov sa do fondu prispieva podľa spoluvlastníckeho podielu - viď § 10 ods. 1:

    (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

    Znenie zákona neumožňuje rozdielny príspevok pre vlastníkov bytov a pre vlastníkov nebytového priestoru. Napriek tomu sa v praxi zvykne odsúhlasiť nižší príspevok na m2 pre vlastníkov garáží (najmä tam, kde je väčší počet vlastníkov garáží a nemajú problém si to prehlasovať) - aj ja tam vlastním garáž a platím nižšiu sumu než vlastník bytu. Ale nie je to nárokovateľné. Ak nie je vôľa dohodnúť sa, máš smolu, musíš prispievať rovnakou sumou na m2, ako vlastníci bytov. Bohužiaľ si spoluvlastníkom budovy aj jej zariadenia a spoločných priestorov v takom pomere, aká je plocha tvojej garáže, aj keď niektoré zariadenia či spoločné priestory nepoužívaš.

    Záver - 2 fondy sa vytvoriť ani nedajú. Jediné, čo by sa dalo, je dať návrh na schôdzi, aby vlastníci garáží mali nižší príspevok na m2, ako vlastníci bytov. Ale nemusí to hlasovaním prejsť a máš smolu.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Píšeš, že je garáž v nebytovom dome, tak potom ako je to ? V nebytovom dome sa predsa netvorí FO.

    mhanulka je offline (nepripojený) mhanulka

    mhanulka
    Ospravedlnujem sa za hlupu chybu, je to bytovy dom.

    Mozem sa spytat Chobot, ty sam pracujes ako spravca alebo sa vyjadrujes na zaklade vlastnych skusenosti ako vlastnika ? (len ma to zaujima vzhladom k mojmu problemu, ale nemusis odpovedat, ak to je osobna otazka)

    Ja si to osobne viem predstavit aj s 2 fondami. Rozdelili by sa druhy oprav, ktore sa tykaju bytov+garazi a len garazi. Platili by sa osobitne prispevky do tychto 2 fondov, t.j. napr. ja by som platila len do "garazoveho" fondu. Potom z garazoveho fondu by sa prispievalo do bytoveho na spolocne veci (napr. rozvody, elektoinstalacie, atd), na zaklade spoluvlastnickeho podielu.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    mhanulka Pozri príspevok
    Ospravedlnujem sa za hlupu chybu, je to bytovy dom.

    Mozem sa spytat Chobot, ty sam pracujes ako spravca alebo sa vyjadrujes na zaklade vlastnych skusenosti ako vlastnika ? (len ma to zaujima vzhladom k mojmu problemu, ale nemusis odpovedat, ak to je osobna otazka)

    Ja si to osobne viem predstavit aj s 2 fondami. Rozdelili by sa druhy oprav, ktore sa tykaju bytov+garazi a len garazi. Platili by sa osobitne prispevky do tychto 2 fondov, t.j. napr. ja by som platila len do "garazoveho" fondu. Potom z garazoveho fondu by sa prispievalo do bytoveho na spolocne veci (napr. rozvody, elektoinstalacie, atd), na zaklade spoluvlastnickeho podielu.
    Ono sa to dalo do 1.4.2010. Za predpokladu, že súhlasili dve tretiny vlastníkov. Ale našli sa v domoch také úúrvy, čo boli vo väčšine a mali väčšie byty, trojizbové a jedno izbové a rozhodli, že nie podľa spoluvlastníckeho, majetkového podielu na jeden m2 sa bude prispievať rovnako, ale na byt bez rozdielu veľkosti. No neboli to úúrvy?

    Zákon hovorí jasne, jeden m2 bytu a jeden m2 nebytového priestoru sú rovnaký m2, teda zo zákona aj rovnaká platba do FOaÚ, len jedného. Ak nikto neprotestuje, hlavne sa nesťažuje na súde, môže byť aj desať fondov na opravy, samostatných ku konkrétnym veciam v dome. Od 1.4.2011 je to naostro, do tej doby platili prechodné ustanovenia. Po tejto dobe sú také dohody neplatné! V rozpore so zákonom 182/1993 a jeho novelami.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    mhanulka Pozri príspevok
    Ospravedlnujem sa za hlupu chybu, je to bytovy dom.

    Mozem sa spytat Chobot, ty sam pracujes ako spravca alebo sa vyjadrujes na zaklade vlastnych skusenosti ako vlastnika ? (len ma to zaujima vzhladom k mojmu problemu, ale nemusis odpovedat, ak to je osobna otazka)

    Ja si to osobne viem predstavit aj s 2 fondami. Rozdelili by sa druhy oprav, ktore sa tykaju bytov+garazi a len garazi. Platili by sa osobitne prispevky do tychto 2 fondov, t.j. napr. ja by som platila len do "garazoveho" fondu. Potom z garazoveho fondu by sa prispievalo do bytoveho na spolocne veci (napr. rozvody, elektoinstalacie, atd), na zaklade spoluvlastnickeho podielu.
    Nie som správca, som vlastník garáže.

    Ale pozrel som si doma papiere ku garáži, a bohužiaľ ťa musím sklamať - aj u nás to už zjednotili. Všetci, aj vlastníci bytov aj vlastníci garáží platia do FO rovnakú sadzbu - 0,10 EUR / m2. Rozdielne poplatky sú pri odmene správcu za správu (2,40 EUR garáže, 6,50 EUR byty), havarijná služba a ešte nejaké iné náklady, ktoré garáže nevyužívajú (vykurovanie spol. priestorov).

    Ty si to možno vieš predstaviť, mať 2 FO, ale zákon to neumožňuje a žiadny správca s tým súhlasiť nebude. Takže musíš sa s tým zmieriť, že raz si vlastníkom garáže a si povinný tvoriť fond opráv na budovu v takej výške, na akej sa dohodne väčšina vlastníkov.

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Dobrý deň prajem, aj ja by som mala k tejto téme niekoľko otázok:
    Sme SVB s 10 bytmi, ku ktorým boli postavené aj garáže- sú zvlášť, nie pod bytmi. Keď bola písaná zmluva o spoločenstve tak garáže tam neboli dopísané len byty. Do fondu opráv každý vlastník platil rovnakú sumu - každý vlastnil 1 byt + 1 garáž.
    Medzitým sa ale predali byty, ale garáže ostali na bývalých majiteľoch. Takže mali by sme dopísať do zmluvy dodatok kvôli tým garážiam? A do fondu prispievať len podľa toho či vlastním len byt, alebo len garáž, alebo byt s garážom? Za odpovede ďakujem

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Ak sú tie garáže na LV spoločenstva, tak je treba upraviť zmluvu. Zvýši sa tým počet členov spoločenstva o tých, ktorí majú garáže bez bytov. Pomernú časť príspevku do FO by mali platiť.
    Všetky byty sú rovnaké, keď platíte rovnako.
    Skúste postupovať tak, ako je to poradené v príspevku č. 6.

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Ďakujem za odpoveď, tie garáže sú na LV vlastníkov, ale asi aj tak treba tú zmluvu opraviť, a mali by platiť aj tí len s garážou

    Prispevok do Fondu oprav u vlastnika LEN nebytoveho priestoru v bytovom dome

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.