Zavrieť

Porady

Neoprávnené podnikanie

Dobrý deň prajem,

môj priateľ je živnostník, oprávnenie má na stolárstvo a maliarske, natieracke práce.
Pracoval pre jednu spoločnosť cez ,,sprostredkovateľa", ktorý od živnostníkov, ktorí pre neho pracovali vyžadoval vystavovanie fa na stavebné práce.
Predtým som sa mu do toho nestarala, ale teraz keď som sa pozrela do faktúr mám isté obavy, ako by sa to bralo pri kontrole.
Viete mi niekto poradiť čo s tým?
Ďakujem Vám.

E_S_P_R_I_T
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    E_S_P_R_I_T Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem,

    môj priateľ je živnostník, oprávnenie má na stolárstvo a maliarske, natieracke práce.
    Pracoval pre jednu spoločnosť cez ,,sprostredkovateľa", ktorý od živnostníkov, ktorí pre neho pracovali vyžadoval vystavovanie fa na stavebné práce.
    Predtým som sa mu do toho nestarala, ale teraz keď som sa pozrela do faktúr mám isté obavy, ako by sa to bralo pri kontrole.
    Viete mi niekto poradiť čo s tým?
    Ďakujem Vám.

    E_S_P_R_I_T
    Má ten človek živnostenský list ? Vystavuje faktúru za "stavebné práce " a on má v živnosti stolárstvo, maliarstvo ? To je predsa jeho zdaniteľný príjem a plus pre štátny rozpočet. Z tohto by nerobili problém. A ešte ak aj nejakú tú daň zaplatí. Len či to on nevystavuje fiktívne a v prípade daňovej kontroly u jeho partnera, ktorému on fakturoval, by mohli vyžadovať nejaký súpis vykonaných prác a podobne tu by mohol vzniknúť problém. V určitých prípadoch sa snažia ísť aj nad rámec zákona. A snažia sa spochybniť aj dodanie a uskutočnenie prác. Je on platiteľ DPH, či nie je ? Aj z toho pohľadu sa na to treba pozrieť.
    Myslíte ten sprostredkovateľ? určite áno. Dane priateľ platí, všetko má v poriadku, len som sa zlakla či pojem stavebné práce môže uvádzať pri tom čo má on v ZL. Čo už robí ten sprostredkovateľ to neviem, Už rok u neho nepracuje, len teraz priateľovi prišiel papier, že sa má dostaviť na úrad aj s fa, ktoré vystavoval na predmet stolárstvo. Nie je platca DPH.

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    E_S_P_R_I_T Pozri príspevok
    Myslíte ten sprostredkovateľ? určite áno. Dane priateľ platí, všetko má v poriadku, len som sa zlakla či pojem stavebné práce môže uvádzať pri tom čo má on v ZL. Čo už robí ten sprostredkovateľ to neviem, Už rok u neho nepracuje, len teraz priateľovi prišiel papier, že sa má dostaviť na úrad aj s fa, ktoré vystavoval na predmet stolárstvo. Nie je platca DPH.
    Možno sa robí krížová kontrola. Pokiaľ má priateľ všetko v poriadku a FA budú sedieť dátumovo a na výšku sumy, žiadny problém. Držím palce.

    Xellesia je offline (nepripojený) Xellesia

    Xellesia
    Bude mať problém pri kontrole zo živnostenského úradu a prípadne aj pri hĺbkovej kontrole DÚ - ak prídu na kontrolu na daň z príjmu. Daniari na kontroly moc nechodia, ale živnostenský úrad chodí, a to za posledných cca 4 mesiacov u nás v okrese kontrolujú plošne všetkých čo majú v živnosti stolárstvo. Neviem síce čo ich k tomu viedlo, že kontrolujú práve ich, ale už mi skontrolovali všetkých čo v živnosti takú činnosť mali a zatiaľ len stolárov a nie iných remeselníkov.

    Neoprávnené podnikanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.