Zavrieť

Porady

neoprávnený odber plynu!!! prosím o pomoc

Dobrý deň.
Dúfam, že som moju prosbu o pomoc som zaradil do dobrej rubriky.
Prosím vás o pomoc.
Od 1.8.2011 som vzal od obce do prenájmu budovu, v ktorej som sa rozhodol prevádzkovať pohostinstvo.
Predchádzajúci nájomník si bol teda odhlásiť elektrinu a plyn, ktoré som následne nahlásil na seba ako nový odberatel.
Asi mesiac a pol na to za mnou prišiel pracovník plynární, že vraj na danom odbernom mieste už dlho nie je žiadny odber. Vzhladom k tomu, že jediné plynové spotrebiče, ktoré sa tam nachádzajú sú 2 ks plynových gamát a pohostinstvo bolo už asi pol roka zatvorené a ja samozrejme kedže bolo leto, som ešte nekúril, som túto skutočnosť považoval za normálnu. Veď keď sa nekúri, plyn sa predsa nemíňa. Pracovník spp sa rozhodol skontrolovať plynomer, na ktorom zistil poškodenú blombu. Plynomer tada vymenil za nový a poškodený zaslal na expertízu. Vraj ak na ňom zistia zásah, bude to klasifikované ako neoprávnený odber. Samozrejme som mu vysvetlil moju situáciu, že som len nedávno otvoril a s plynomerom som určite nič nerobil a kedže vonku býva 35 stupňou určite som si do toho ešte neprikuroval a teda som ani kvapku plynu neminul. Pracovník sa tváril chápavo a tvrdil, že to teda pravdepodobne bude riešené s predchádzajúcim odberateľom. Kedže som ale už niečo počul o praktikách spp, veľmi ma to neupokojilo. No a dnes mi prišla domov pokuta za neoprávnený odber plynu za viac než 1000 eur. Prosím poraďte čo môžem v tomto prípade robiť.
Ďakujem a ospravedlňujem sa za taký zdĺhavý sloh, ale chcel som popísať všetky fakty.
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

[/QUOTE=yryss;1879254]Dobrý deň.

Od 1.8.2011 som vzal od obce do prenájmu budovu, v ktorej som sa rozhodol prevádzkovať pohostinstvo.
...
Asi mesiac a pol na to za mnou prišiel pracovník plynární, že vraj na danom odbernom mieste už dlho nie je žiadny odber. [/QUOTE]



SPP,podla toho co pises,ma vo svojej evidencii od kedy ten odber plynu nahle ustal.Ten datum moze byt pre teba dolezity.
Skus to vyuzit vo svoj prospech a oponuj tym, ak odber plynu ustal davnejsie,v case ked si ty si este ty nebol v prenajme .

Co zistila expertiza?Asi SPP ma vyjadrenie z tej skusky. Daj si ho ukazat.
Ak plynomer nebol umyselne poskodeny, tak by si nemal platit ziadnu pokutu.
Naposledy upravil arizona : 25.10.11 at 16:18
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

arizona Pozri príspevok
[/QUOTE=yryss;1879254]Dobrý deň.

Od 1.8.2011 som vzal od obce do prenájmu budovu, v ktorej som sa rozhodol prevádzkovať pohostinstvo.
...
Asi mesiac a pol na to za mnou prišiel pracovník plynární, že vraj na danom odbernom mieste už dlho nie je žiadny odber.


SPP,podla toho co pises,ma vo svojej evidencii od kedy ten odber plynu nahle ustal.Ten datum moze byt pre teba dolezity.
Skus to vyuzit vo svoj prospech a oponuj tym, ak odber plynu ustal davnejsie,v case ked si ty si este ty nebol v prenajme .

Co zistila expertiza?Asi SPP ma vyjadrenie z tej skusky. Daj si ho ukazat.
Ak plynomer nebol umyselne poskodeny, tak by si nemal platit ziadnu pokutu.[/QUOTE]



Vďaka za odpoveď zajtra tam behnem s nimi podebatovať. Je ale zaujímavé, že plynárne vôbec nemajú potrebu skontrolovať pri prepise na nového majiteľa, či je plynomer v odpovedajúcom stave. Pretože poškodený už mohol byť rok a ja ako laik som to pri preberaní nemal ako zistiť. Páni plynári tuším nemajú žiadne povinnosti, len práva dávať pokuty, bez toho aby vôbec niečo museli dokazovať.
0 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

Co zistila expertiza?Asi SPP ma vyjadrenie z tej skusky. Daj si ho ukazat.
Ak plynomer nebol umyselne poskodeny, tak by si nemal platit ziadnu pokutu.[/QUOTE]

Práve preto bol na expertíze, aby sa zistilo, či bol úmyselne poškodený, takže asi zistili, že bol, keď to takto riešia.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Este ma napadlo: mas pri preberani budovy opisany stav plynomeru a podpisany aj povodnym majitelom?
0 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

Ja osobne nemam od neho podpisany stav plynomeru, ale ten som udaval v spp , ked som sa prepisoval ako novy odberatel. a ked pracovnik plynomer menil, tak bol rovnaky ako pri prepise.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

yryss Pozri príspevok
Ja osobne nemam od neho podpisany stav plynomeru, ale ten som udaval v spp , ked som sa prepisoval ako novy odberatel. a ked pracovnik plynomer menil, tak bol rovnaky ako pri prepise.
zisti si kedy bol poslednýkrát opisovaný stav plynomera /pred prepisom/, aj dátum a uvidíš, ako to je....
myslím si, že SPP prišlo na to, že po predchádzajúcom a poslednom predpisom nebola žiadna spotreba, preto prišli a vzali plynomer.....inak nemajú predstavu akú máš spotrebu.....
si pamätám, že môj nebohý otec mal tiež patálie s SPP, tiež mu vzali plynomer dali na expertízu ale nebol dokázaný žiaden nelegálny zásah...(otec jednu zimu nekúril plynom ale kachliami) dostal sa až na súd, kt. jednoznačne vyhral, museli mu preplatok vrátiť....je tomu skoro 15 rokov....praktiky ostávajú....
l
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

Predovšetkým si poriadne prezri "Protokol" o prevedení úradnej skúšky meradla. Skúšku je oprávnená vykonať podľa § 19, ods. 5, Zák. 142/2000 ( (5) Ak pri používaní určeného meradla môžu byť poškodené záujmy fyzickej osoby alebo právnickej osoby, je táto oprávnená požiadať ústav alebo určenú organizáciu o vykonanie skúšky meradla v rozsahu skúšky pri overení a vydanie dokladu o jej výsledku) ústav alebo určená organizácia, čo v praxi znamená, že to môže byť SMÚ Bratislava alebo Slovenská legálna metrológia (BA, KE, BB, NR a ZA) a nikto iný. Ak bolo preskúšané v štátnom metrológ. stredisku SPP, tak nebolo to v súlade so zákonom a taký protokol nemôže byť dôkazným bremenom.
Predpokladám, že máš kópiu montážneho listu a že sú tam všetky údaje (výr. číslo, stav počítadla, stav meradla atd.)
0 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

Mám kópiu montážneho listu už toho nového nepoškodeného plynomeru, ale nachádzajú sa tam údaje aj o starom, ako vravíš výrobné číslo stav meradla atď.
0 0
dalid dalid

dalid je offline (nepripojený) dalid

Kópia montážneho listu je pre teba, keďže už TY si mal urobenú zmluvu o dodávke plynu s SPP. Treba mať preberací protokol, od kedy si objekt dostal to nájmu od vlastníka, spolu so stavmi všetkých meradiel (plynomer, vodomer, elektromer) a samozrejme podpísaný aj vlastníkom objektu. Ak takýto doklad nemáš, može byť problém..
Ide o to, že niekto (a predpokladám že nie ty ) porušil plombu na meradle a odoberal veselo dalej plyn. Ak by si mal v preberacom protokole pri nájme objekru odpísané stavy medariel, je to jednoznačný dôkaz, že ty si to nebol ty a čierny odber bude doúčtovaný predchádzajúcej osobe, ktoré na tomto odbernom mieste mala zmluvu s SPP.
Naposledy upravil dalid : 26.10.11 at 07:35
0 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

Stav plynomeru bol rovnaky snad pol roka, a ja som bol odberatelom 2 mesiace a stav bol po tych 2 mesiacoch stale rovnaky pri zmene meradla, ako pri prepise, tak aj pred pol rokom. Odberatel predo mnou nebol vlastnik budovy, ale tiez len najomca. To ma teda skutocne nenapadlo, ze este predchadzajuci najomca mi ma nieco podpisovat, ked stav sedel a vsetko sa v pohode prepisalo.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

yryss Pozri príspevok
To ma teda skutocne nenapadlo, ze este predchadzajuci najomca mi ma nieco podpisovat, ked stav sedel a vsetko sa v pohode prepisalo.
Ked nie predchadzajuci najomca,tak majitel budovy plus novy majitel /alebo prenajimatel/ si bezne pri odovzdavani a preberani nehnutelnosti skontroluju energie,opisu stav a podpisu si nejaky doklad.
Predide sa tym pripadnym dalsim nedorozumeniam a chranene su obe strany.
Pre SPP,Elektrarne, ci Vodarne je toto dolezity udaj aj v pripade preplatkov a nedoplatkov...
0 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

No bohuzial som hlupak a nic take nemam. Ale tu sa ani nejedna o zmenu stavu, stav je rovnaky uz od februara, predchadzajuci majitel a ani ja sme plyn vobec nepouzivali a na spp to vedia, pretoze mi to potvrdili, ze od februara je stav nezmeneny, takze neviem ci by mi to pomohlo.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

yryss Pozri príspevok
No bohuzial som hlupak a nic take nemam. Ale tu sa ani nejedna o zmenu stavu, stav je rovnaky uz od februara, predchadzajuci majitel a ani ja sme plyn vobec nepouzivali a na spp to vedia, pretoze mi to potvrdili, ze od februara je stav nezmeneny, takze neviem ci by mi to pomohlo.
a teraz nechápem, kto odberal plyn do 2/2011? ty nie a ani predchádzajúci nájommca???
proti pokute, či sankcii sa bráň, napíš svoje stanovisko, s tým, že od 2/2011 nebol vôbec používaný plyn, resp. zrejme v tom čase nastal problém s plombou....
0 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

Do 2/2011 odoberal plyn najomca, co bol este pret tym najomcom, co bol predo mnou . Proste bol najomca, com mal pohostinstvo a do 2/2011 kuril, ten skoncil a v marci nastupil novy najomca, ktory vsak ani neotvoril, takze plyn nepouzival, no a v auguste som nastupil ja, ale tiez som az do tohto mesiaca nekuril. Preto bola od 2/2011 do 10/2011 spotreba nulova.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

yryss Pozri príspevok
Do 2/2011 odoberal plyn najomca, co bol este pret tym najomcom, co bol predo mnou . Proste bol najomca, com mal pohostinstvo a do 2/2011 kuril, ten skoncil a v marci nastupil novy najomca, ktory vsak ani neotvoril, takze plyn nepouzival, no a v auguste som nastupil ja, ale tiez som az do tohto mesiaca nekuril. Preto bola od 2/2011 do 10/2011 spotreba nulova.
bráň sa....SPP malo zistiť skôr , že nemajú spotrebu a nie teraz, keď si ty nájomcom.....odvolaj sa, podaj námietku , či odpor voči sankcii, a uveď tieto skutočnosti ....
1 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

Vďaka, samozrejme budem sa brániť. Najlepšie je že dnes som sa snžil informovať sa v SPP a tí sa samozrejme odvolávali na distribúciu SPP, že oni s tým nič nemajú, že distribúcia SPP je úplne iný podnik a že oni sú len predajcovia. No a keď som volal na distribúciu, samozrejme mi povedali, že to mám riešiť priamo v SPP. Kocúrkovo
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

yryss Pozri príspevok
Vďaka, samozrejme budem sa brániť. Najlepšie je že dnes som sa snžil informovať sa v SPP a tí sa samozrejme odvolávali na distribúciu SPP, že oni s tým nič nemajú, že distribúcia SPP je úplne iný podnik a že oni sú len predajcovia. No a keď som volal na distribúciu, samozrejme mi povedali, že to mám riešiť priamo v SPP. Kocúrkovo
držím palce.....
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

yryss Pozri príspevok
Stav plynomeru bol rovnaky snad pol roka, a ja som bol odberatelom 2 mesiace a stav bol po tych 2 mesiacoch stale rovnaky pri zmene meradla, ako pri prepise, tak aj pred pol rokom. Odberatel predo mnou nebol vlastnik budovy, ale tiez len najomca. To ma teda skutocne nenapadlo, ze este predchadzajuci najomca mi ma nieco podpisovat, ked stav sedel a vsetko sa v pohode prepisalo.
Tí plynári nevideli fyzicky plynomer vtedy keď sa menili majitelia že? To bola chyba aj tvoja aj ich
0 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

Presne to som sa snazil pracovnikovi distribucie spp ked menil plynomer vysvetlit, ze preco si to neprisli skontrolovat pri prepise, ze ci je plynomer ok, ci vlastne preberam plnohodnotny a funkcny merac, lebo poskodeny uz mohol byt 5 rokov a nikto si to nemusel vsimnut. A on mi povedal, ze oni nie su povinny to kontrolovat. Dnes uz viem, ze to bola hlavne moja chyba, ze som si tam nezavolal technika, ktory by to skontroloval, lebo zijeme na slovensku a na slovensku ked clovek robi aj uplne banalnu vec, tak sa musi poistit vsetkymi moznimy sposobmi, aj keby ho to malo stata milion korun, len aby ho nejaky monopolny podnik s postkomunistickymi praktikami nepripravil o peniaze. Odteraz uz budem asi v tejto zlodejom naklonenej krajine chodit aj zapalky kupovat s pravnikom, ktory mi napise zmluvu, ze ked ich kupim namoknute a nebudu horiet, tak mi zaruci ze to nebola moja vina. I love SLOVAKIA
0 0
yryss yryss

yryss je offline (nepripojený) yryss

Poradte mi prosim niekto ako mam napisat to odvolanie, ako by malo asi vyzerat, co vsetko by malo obsahovat, ako sa poistit aby boli nuteni to riesit. Nemam s takym niecim ziadne skusenosti.
Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať