Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo so študentom - odvody a dane

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom Zmluvy o dielom so študentom. Živnostník uzatvorí Zmluvu o dielo so študentom na krátkodobý projekt. Aké odvodové a tiež daňové povinnosti má študent?
Vopred ďakujem za odpovede.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Podľa čoho usudzuješ že pozerá starý zákon? Nejako mi ušlo... Alebo aj ja pozerám niečo staré?
0 0
skocko skocko

skocko je offline (nepripojený) skocko

Hm, dávam do pozornosti tento text: http://www.judo.sk/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=734& Itemid=58

N
a jeho základe som si nie celkom istý, či zmluvy o dielo, pokiaľ sú so študentom, naozaj nemusia byť zdanené. Alebo tomu zle rozumiem?
0 0
zk24 zk24

Na ktorý odsek z toho článku narážaš? nenašla som tam nič také... možno zle čítam.

Ináč my netvrdíme, že zmluvy o dielo sa nezdaňujú. Dokonca sa platia už aj odvody z §8 Z_DzP. Akurát, že tento príjem je oslobodený do výšky 500 €, a teda ked zarobí podľa §8 trebárs 400 €, tak má základ dane nula. Odvody nula, daň nula.

Ak zarobí 1500 €, tak samozrejme už mu vyjde platiť dane.
Naposledy upravil zk24 : 07.11.11 at 20:27
0 0
luky18 luky18

luky18 je offline (nepripojený) luky18

ZK24-takže ak má študent jednorázový príjem podľa §8, je povinný platiť z toho zdravotné a sociálne odvody (stále ide o krátkodobý a jednorázový projekt)?? Daňové povinnosti sú mi jasné, ale čo ešte teda odvody? Ozaj ten link hore mi nechce načítať...tak neviem čo sa tam píše??
0 0
zk24 zk24

luky18 Pozri príspevok
ZK24-takže ak má študent jednorázový príjem podľa §8, je povinný platiť z toho zdravotné a sociálne odvody (stále ide o krátkodobý a jednorázový projekt)?? Daňové povinnosti sú mi jasné, ale čo ešte teda odvody? Ozaj ten link hore mi nechce načítať...tak neviem čo sa tam píše??
Zákon o zdravotnom poistení:*

Zárobková činnosť je:*
§ 10b ods. 1 písm. d) dosahovanie príjmu z ostatných príjmov podľa osobitného predpisu, 23) = *§ 8 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov (Zákon o dani z príjmov)

§13 (3) Vymeriavací základ poistenca podľa § 11 ods. 2 je základ dane z príjmov zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e).

=> Zdravotné odvody sa platia zo základu.*
Naposledy upravil zk24 : 09.11.11 at 19:47
1 0
luky18 luky18

luky18 je offline (nepripojený) luky18

Odvody (povinné zdravotné) si rieši tento občan sám - ak je študent, tak platí za neho štát, ak je nezamestnaný dobrovoľne, tak si platí ZP ako samoplatiteľ, ak je na úrade práce, tak štát,.....* v jednom z predchádzajúcich komentárov si napísala toto...tak teraz fakt neviem, lebo ak ide o študenta, tak by mal zdravotné odvody za neho platiť štát predsa?? Alebo aj keď ide o jednorázovú činnosť, tak je povinný sa prihlásiť napr. na dva týždne do zdravotky a zaplatiť si odvody z príjmu??
0 0
Tunco Tunco

Tunco je offline (nepripojený) Tunco

Dovolím si aktualizovať túto tému:
Ak uzatvoríme /firma s.r.o./ s pánom /nepodnikateľ-zamestnanec/ zmluvu o dielo - zmontovanie nábytku a výmena žiaroviek s odmenou do 500 €, vychádzam zo zákonov :
§8 ods. 1a.) zákona o daní z príjmov, podľa ktorého ide o príjmy z príležitostných činností
§ 9 ods. g) podľa ktorého je suma do 500€ ročne oslobodená od zdanenia.

Ak zarobí do 500 €, sumu nepriznáva v danovom priznaní ani do SP a ZP. Ak by zarobil viac, musel by daný príjem priznať a tým by sa mu budúci rok zvýšil vymeriavací základ a tým pádom aj výška odvodov, chápem tomu správne ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať