Zavrieť

Porady

Príjem z roku 2010 a daňové priznanie za rok 2011?

Dobrý deň.

Prosím, poraďte mi, ako zaúčtovať nasledovné:

Moja mama bola asi koncom roka 2009 prepustená z práce. Asi pol roka bola zaevidovaná (aj kvôli tomu, že som ochorela a starala sa o mňa), potom sa jej podarilo napísať dobrý podnikateľský plán a v októbri 2010 získala od ÚPSVaR dotáciu na podnikanie (cca 2500 eur). Zriadila si živnosť, ale zhodou okolností dostala slušné pracovné miesto, tak nastúpila na HPP a nezačala podnikať ako SZČO. Podmienkou tej dotácie bolo, že sa nezaeviduje, myslím, 24 mesiacov na Úrade práce. Tak aj bolo.

Teraz o toto zamestnanie, získané v roku 2010, prišla a chce sa už naozaj pustiť do podnikateľskej činnosti. Za rok 2010 nemusela podať daňové priznanie, ale za rok 2011 už musí a musí aj nejako zdokladovať/ vyúčtovať tú dotáciu.

Prosím, napíšte mi, ako to v jednoduchom účtovníctve vykázať tak, aby daňové priznanie bolo v poriadku, aby z tých peňazí mohla riadne zaplatiť daň, keďže ich nevynaložila na podnikanie v tom roku (len v tomto roku kupovala čosi pre účely podnikania, ale nie v takej výške.)

Veľmi pekne Vám ďakujem.

G.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nie je problém naúčtovať, ja sa ale opýtam nebude musieť zdokladovať použité prostriedky z UP? ak by neboli použité ako uviedla v podnikateľskom zámere je nútená ich vrátiť.....aj napriek tomu, že by ich zdanila....
0 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Mila123 Pozri príspevok
nie je problém naúčtovať, ja sa ale opýtam nebude musieť zdokladovať použité prostriedky z UP? ak by neboli použité ako uviedla v podnikateľskom zámere je nútená ich vrátiť.....aj napriek tomu, že by ich zdanila....
Prosím, nasmerujete ma na nejaký článok, kde sa o tom píše? Tiež si to myslím, som o tom takmer presvedčená, ale mama je opačného názoru Rada by som si to niekde naštudovala. A ak by teda teraz vynaložila toľko peňazí do podnikania? Keď teraz začne podnikať?

Prosím, napíšte mi, ako to zaúčtovať. Ďakujem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Galka26 Pozri príspevok
Prosím, nasmerujete ma na nejaký článok, kde sa o tom píše? Tiež si to myslím, som o tom takmer presvedčená, ale mama je opačného názoru Rada by som si to niekde naštudovala. A ak by teda teraz vynaložila toľko peňazí do podnikania? Keď teraz začne podnikať?

Prosím, napíšte mi, ako to zaúčtovať. Ďakujem.
V tej zmluve s úradom práce má určené na čo a do kedy tie peniaze má použiť v súlade s podnikateľským zámerom. Býva to na 24 mesiacov. Teda má na to ešte asi rok.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

V ktorom roku si zriadila živnosť. Ak v roku 2010 bola povinná platiť do ZP, takisto urobiť RZZP za rok 2010 a mala aj podať daňové priznanie.
0 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Katarina Pozri príspevok
V ktorom roku si zriadila živnosť. Ak v roku 2010 bola povinná platiť do ZP, takisto urobiť RZZP za rok 2010 a mala aj podať daňové priznanie.
Asi som sa trochu pomýlila. Živnosť aj všetko toto sa odohralo už v r. 2009. Teraz jej končí to 2 ročné obdobie. Ona zatiaľ žiadne daňové priznanie nepodávala, lebo žiaden príjem z SZČ nemala, len tú dotáciu. Ani mi nehovorte, prosím Vás, aké je to strašné, to viem. Ak sa to dá nejako riešiť, prosím, poraďte mi.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Galka26 Pozri príspevok
Asi som sa trochu pomýlila. Živnosť aj všetko toto sa odohralo už v r. 2009. Teraz jej končí to 2 ročné obdobie. Ona zatiaľ žiadne daňové priznanie nepodávala, lebo žiaden príjem z SZČ nemala, len tú dotáciu. Ani mi nehovorte, prosím Vás, aké je to strašné, to viem. Ak sa to dá nejako riešiť, prosím, poraďte mi.
No ak nemá žiadne doklady o použití dotácie, tak ju bude musieť vrátiť. Pri kontrole sa na to príde. A úrad práce si to skontrolovať príde.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Príjem nemala, ale výdavky určite mala. Minimálne odvody do fondov, ktoré platila a výdavky so zriadením živnosti.
0 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Prosím, len mi napíšte, ako ten príjem zaúčtovať v JÚ, aby z toho aspoň mohla v marci zaplatiť dane a nejako to vyplatíme.

Ďakujem.

G.
0 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Katarina Pozri príspevok
Príjem nemala, ale výdavky určite mala. Minimálne odvody do fondov, ktoré platila a výdavky so zriadením živnosti.
Nejaké výdavky určite mala, ale asi len fakt s tým zriadením živnosti (odvody do fondov jej odvádzal zamestnávateľ.)

Teraz mi nie je celkom jasné, či z toho odviesť daň, alebo to vrátiť, alebo oboje? Ale to sa mi nezdá, keď to bude musieť vrátiť, neviem, či by z toho mala platiť daň, ale tú daň už asi mala odviesť v r. 2009, tak?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Vidím v tom problém. Ak je mamička SZČO od roku 2009 a v tomto roku obdržala dotáciu, tak to mala účtovať v roku 2009 a podať daňové priznanie. Pri použití paušálnych výdavkov sa dotácia zdaňuje v roku obdržania v celej výške ako POZD. Pri vedení účtovníctva sa dotácia účtuje ako PNZD. Čerpanie dotácie ako POZD , výdavky hradené z dotácie VOZD, čiže pri vedení účtovníctva to má na daňový základ v príslušnom roku nulový efekt. Takisto za rok 2009 bolo treba podať rzzp do zdravotnej poisťovne.
2 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Katarina Pozri príspevok
Vidím v tom problém. Ak je mamička SZČO od roku 2009 a v tomto roku obdržala dotáciu, tak to mala účtovať v roku 2009 a podať daňové priznanie. Pri použití paušálnych výdavkov sa dotácia zdaňuje v roku obdržania v celej výške ako POZD. Pri vedení účtovníctva sa dotácia účtuje ako PNZD. Čerpanie dotácie ako POZD , výdavky hradené z dotácie VOZD, čiže pri vedení účtovníctva to má na daňový základ v príslušnom roku nulový efekt. Takisto za rok 2009 bolo treba podať rzzp do zdravotnej poisťovne.
Šlo by to zachrániť tak, že si zvolí paušálne výdavky 40% (nie som účtovníčka, a tak ma aj chápte, prosím), teda daná suma dotácie mínus 40% (to mi vychádza suma zhruba 1500 eur- povedzme). Ona teraz odvedie z tejto sumy 1500 eur daň, čo je cca 300 eur a 1200 by mala vrátiť Úradu práce? Dalo by sa to takto urobiť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nie,
ak zvolíš paušálne výdavky, treba urobiť dod.DPFO za rok, v ktorom skutočne dostala dotáciu.
A vrátiť bude musieť celú sumu, ktorú nedokázala minúť.
0 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Ďakujem.
0 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

KEJKA Pozri príspevok
nie,
ak zvolíš paušálne výdavky, treba urobiť dod.DPFO za rok, v ktorom skutočne dostala dotáciu.
A vrátiť bude musieť celú sumu, ktorú nedokázala minúť.
Prosím, ak viete, napíšte mi postup, ako urobiť dodatočné daňové priznanie? V Alfe som nenašla na to žiadne špeciálne tlačivo, iba na riadne daňové priznanie. Aké podklady k tomu účtovníctvu za rok 2009 má mať? (v roku 2010 by to mala mať ok, bola zamestnaná a všetko toto za ňu riešil zamestnávateľ). Má si vyžiadať z daňového úradu všetky príslušné podklady, ak to náhodou nemá všetko na poriadku doma a povedať im na rovinu, že chce podať opravné/ dodatočné daňové priznanie?

Možno v Ševte nájdem na to tlačivo. Prosím, poraďte mi, čo možno najpodrobnejšie a prisámbohu tak ako pre debila, lebo fakt som z toho magor a vytočená na mamu
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No ani rok 2010 nemala mama v pohode nakoľko jej zamestnávateľ jej urobil ročné zúčtovanie dane. Čo ale urobiť nemal kedže tvoja mama bola SZCO a mala si danové priznanie robiť sama.
To isté sa týka zdravotnej poisťovne. No pokiaľ nepodá dodatočné DP, tak nemôže podať RZZP ( čo jej vyrátajú na poisťovni ak má VšZP ). A myslím, že pokutám sa tvoja mama nevyhne.

A špeciálne tlačivo na to nie je. DP sa robí do normálneho tlačiva, ktoré je platné pre daný rok. A sú tam kolonky na dodatočné DP.
Tu si nájdi príslušné tlačivo vytlač a vypíš ... http://www.drsr.sk/NS/data/tlaciva/tlaciva1.html
3 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

Dakujem vám za odpovede. Nejako si uz poradime, snad.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No ja by som to až tak čierne nevidel.
Ak nemala žiadne zdaniteľné príjmy okrem príjmov zo závislej činnosti, tak nemusela podávať daňové priznanie.

Prvý oddiel
Daň fyzickej osoby

§ 32
Daňové priznanie

(3) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorému zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie, ak v tomto zdaňovacom období daňovník poberal
a) príjmy podľa § 5 od viacerých zamestnávateľov a zamestnávateľovi, ktorý mu vykonal ročné zúčtovanie, nepredložil požadované doklady od každého zamestnávateľa,
b) iné druhy zdaniteľných príjmov podľa § 6 až 8 vrátane príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých daňovník uplatní postup podľa § 43 ods. 7.
Dotácia nie je zdaniteľným príjmom. Zdaniteľným príjmom sa stáva časť dotácie , ak je použitá na výdavky podľa podnikateľského zámeru.

Hovoríš, že si nemala žiadne príjmy okrem dotácie.
Aké výdavky si mala v rokoch 2009 a 2010 z tejto dotácie? Platila si aspoň odvody do zdravotnej poisťovne?
Naposledy upravil marjankaj : 30.10.11 at 21:49
1 0
Galka26 Galka26

Galka26 je offline (nepripojený) Galka26

marjankaj Pozri príspevok
No ja by som to až tak čierne nevidel.
Ak nemala žiadne zdaniteľné príjmy okrem príjmov zo závislej činnosti, tak nemusela podávať daňové priznanie.


Dotácia nie je zdaniteľným príjmom. Zdaniteľným príjmom sa stáva časť dotácie , ak je použitá na výdavky podľa podnikateľského zámeru.

Hovoríš, že si nemala žiadne príjmy okrem dotácie.
Aké výdavky si mala v rokoch 2009 a 2010 z tejto dotácie? Platila si aspoň odvody do zdravotnej poisťovne?
Ďakujem za odpoveď. Už som zistila v akomsi pokyne DR SR (ospravedlňujem sa, ale neuložila som si ho) a tiež známa účtovníčka mi to potvrdila, že peniaze z dotácie sa zdaňujú vtedy, keď sa "zaradia do používania", čiže keď sa minú na podnikateľské účely. Takže ak my teraz ešte stihneme minúť nejakú čiastku na účely podnikania do konca tohto roku, tak to zahrnieme do dp za rok 2011. A čo neminieme, to skrátka asi budeme musieť vrátiť ÚPSVaR. Takže nejaké veľké pokuty snáď čakať nemusíme. A mamina na DÚ riadne bola po podaní dp za rok 2010 a nehovorili jej, že si to má ako SZČO (aj keď zamestnaná na HPP) podať sama, čiže ani v tomto problém nevidím. Zo SZČ žiadne príjmy zatiaľ nemala. A výdavky len v tomto roku.

Ešte raz ďakujem.

G.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Galka26 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Už som zistila v akomsi pokyne DR SR (ospravedlňujem sa, ale neuložila som si ho) a tiež známa účtovníčka mi to potvrdila, že peniaze z dotácie sa zdaňujú vtedy, keď sa "zaradia do používania", čiže keď sa minú na podnikateľské účely. Takže ak my teraz ešte stihneme minúť nejakú čiastku na účely podnikania do konca tohto roku, tak to zahrnieme do dp za rok 2011. A čo neminieme, to skrátka asi budeme musieť vrátiť ÚPSVaR. Takže nejaké veľké pokuty snáď čakať nemusíme. A mamina na DÚ riadne bola po podaní dp za rok 2010 a nehovorili jej, že si to má ako SZČO (aj keď zamestnaná na HPP) podať sama, čiže ani v tomto problém nevidím. Zo SZČ žiadne príjmy zatiaľ nemala. A výdavky len v tomto roku.

Ešte raz ďakujem.

G.
sankcia z UDZS je za nepodanie RZZP vo výške 50 €....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Mila123 Pozri príspevok
sankcia z UDZS je za nepodanie RZZP vo výške 50 €....
Ktovie, či sa prihlásila do zdravornej poisťovne ako SZČO. A či požiadala zamestnávateľa o vykonanie RZZP. A či jej ho urobil?
0 0
Načítať ďalšie