Zavrieť

Porady

Ako účtovať spotrebu PHM v zimnom období

Ahojte!
-Prosím vás ako účtujete spotrebu PHM v zimnom období,kedy je spotreba podstatne vyššia.
-Pri evidencii jázd zapisujete do jednej jazdy aj spätnú cestu ,alebo sa to musí rozpísať/Dolný Kubín -Bratislava
/ Bratislava - Dolný Kubín/ Ďakujem!
Ata s Vašou radou ráta.......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Zákon o dani z príjmov pozná náklady na spotrebu pohonných hmôt vo výške uvedenej v technickom preukaze alebo inom hodnovernom doklade. Iný hodnoverný doklad môže byť napríklad osvedčenie o spotrebe, vydaný skúšobným ústavom dopravy. Do nákladov, ovplyvňujúcich základ dane môžete uviesť iba spotrebu, ktorá je uvedená v týchto dokladoch. Pre vedenie účtovníctva je dôležitá skutočná spotreba, ktorú motorové vozidlo spotrebuje. Takže vám vznikne rozdiel, ktorý je medzi spotrebou, uvedenou v technickom alebo obdobnou doklade a skutočnou spotrebou. Tento rozdiel účtujete ako náklad, ktorý neovplyvňuje základ dane a je pripočitateľnou položkou k základu dane. Zimné obdobie nemá vplyv na výšku nákladov vypočítaných podľa zákona o dani z príjmov.

    ata je offline (nepripojený) ata

    ata
    Ďakujem Anton,takže na zimnú spotrebu môžeme akurát tak zabudnúť....
    Ahoj!
    Ps:Veľa zapaľovania po celý deň účtovania...

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ja by som s Antonom nesúhlasila,určite záleží od osoby,ktorá príde na kontrolu z DU,ale myslím si,že každý normálne uvažujúci človek,uzná,že tá spotreba v zime je oveľa väčšia,ako v lete /čakanie na colnici-musí kúriť a pod./ Podľa mňa,je to výdavok ovplyvńujúcu základ dane.Ja som sa stretla s 15% navýšením v zimnom období a prešlo to kontrolov,čo si myslím,že vôbec nie je nadsadené.Určite by to malo byť v nejakej vnut.smernici,alebo prejednané s DU.Ináč,určite to tu už bolo rozoberané,daj si hladať.

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Prosím o pozornosť, ak sa jedná o nezávislé kúrenie v motorovom vozidle, tak toto nezávislé kúrenie má svoju hodinovú spotrebu a na toto je možné spotrebu vypočítať a je to náklad na kúrenie, nie na pohon motorového vozidla. Nie je to spotreba na pohon motorového prostriedka. Je to spotreba na kúrenie. Spotreba na pohon motorového prostriedka je daná strikne v zákone o dani z príjmov. Firmy môžu mať vlastné smernice, v ktorých je uvedená spotreba napr. o 15 % vyššia v zimnom obodbí, pri ťahaní prívesu a pod. ale to je všetko preto, aby bola možná kontrola vodičov a ako doklad pre účtovníctvo. Všetky vyššie náklady, ako uvádza zákon o dani z príjmov, sú náklady, ktoré sú pripočitateľné k základu dane.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Neviem,čo myslíš tým,nezávislé kúrenie,ale ja mám na mysli normálne kúrenie v aute,keď niekde v zime stojíš a aby si nezamrzol musí Ti bežať motor čo v lete nieje potrebné a tým je spotreba určite vyšia,čo uzná každý normálny človek.

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Nezávislé kúrenie je také kúrenie, ktoré je samostatné, spaľuje naftu, alebo aj benzín a funguje nezávisle od motora. Kúrenie motorom vozidla nemá na náklady, ktoré umožňuje zákon o dani z príjmov vplyv, tam som to už vysvetlil, je to podľa údajov v technickom preukaze alebo inom hodnovernom doklade. Spotreba, ktoré vznikne kúrením motorom vozidla sa dá ošetriť smernicou, ktorá umožní zaúčtovať aj vyššiu spotrebu, ako je uvedené v technickom preukaze, ale každá táto vyššia spotreba je pripočitateľnou položkou k základu dane. Aj kúrenie motorom vozidla je takáto spotreba.
    24_1_54.gif  

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    anto
    Nezávislé kúrenie je také kúrenie, ktoré je samostatné, spaľuje naftu, alebo aj benzín a funguje nezávisle od motora. Kúrenie motorom vozidla nemá na náklady, ktoré umožňuje zákon o dani z príjmov vplyv, tam som to už vysvetlil, je to podľa údajov v technickom preukaze alebo inom hodnovernom doklade. Spotreba, ktoré vznikne kúrením motorom vozidla sa dá ošetriť smernicou, ktorá umožní zaúčtovať aj vyššiu spotrebu, ako je uvedené v technickom preukaze, ale každá táto vyššia spotreba je pripočitateľnou položkou k základu dane. Aj kúrenie motorom vozidla je takáto spotreba.
    Tonko, nahodil si dobrý problém, týmto sa dá výborne korigovať nadspotreba, pretože kúrenie mi môže ísť denne 1 hod. alebo 5 hodín. Ošetriť v smernici a v všetko by malo byť OK. Pretože aj štartovanie nafťákov je teraz v zime na parádu a šetrí to motor a sadáš do vykúreného auta. Osobne mám Vebasto.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Vyssia spotreba sa obycajne vykryva vykazovanim vacsieho poctu najazdenych km.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    S antonom tiež súhlasím, a zákon o dani z príjmov nás nepustí. Aksi chcete uplatniť vyššiu spotrebu ako máte uvedenú v technickom preukaze, tak môžete, ale len za podmienky, že auto budete mať prelitrované a budete mať potvrdenie z organizácií, ktoré toto prelitrovanie robí. U nás sú to asi 3-4. Ak nemáte toto zabezpečené, nepomôže vám ani smernica. Jednoducho to musíte mať podchytené. Jasne, že spotreba je iné pri starých autách, ale aj tam platí, že auto musíte mať "prelitrované". Inak platí, že nadspotreba je pripočítateľná položka.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    durisovad
    Vyssia spotreba sa obycajne vykryva vykazovanim vacsieho poctu najazdenych km.
    Daška, ono sa to trošku dá ale na firemnom aute ťa tachometer nepustí. Alebo máš špecialny návod ??? Ak máš viac ciest, prubudnú ti aj v KJ kilometre ale na aute tachometer stojí. Alebo sa mýlim ?

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    ormika
    S antonom tiež súhlasím, a zákon o dani z príjmov nás nepustí. Aksi chcete uplatniť vyššiu spotrebu ako máte uvedenú v technickom preukaze, tak môžete, ale len za podmienky, že auto budete mať prelitrované a budete mať potvrdenie z organizácií, ktoré toto prelitrovanie robí. U nás sú to asi 3-4. Ak nemáte toto zabezpečené, nepomôže vám ani smernica. Jednoducho to musíte mať podchytené. Jasne, že spotreba je iné pri starých autách, ale aj tam platí, že auto musíte mať "prelitrované". Inak platí, že nadspotreba je pripočítateľná položka.
    ormika ale tu je trošku iný problém. Začína byť štandardom si do osob. áut montovať nezávislé kúrenie, ktoré odčerpáva benzín alebo naftu zo spoločnej nádrže, takže ak cestuješ napr. z BA do Žiliny za normálnych okolnosí sa do priemernej spotreby vmestíš. Ak si však zapneš aj toto kúrenie, tak zistíš že spotreba je vyšia napr. o 0,5 litra na 100 km. Ale ten 0,5 litra nespotreboval motor auta ale kúrenie. A výrobca takéhoto kúrenia presne uvádza, kolko dcl PHM spotrebuje napr. za 1 hodinu. Z toho sa dá spočítať, kolko PHM pripadlo na kúrenie, lebo viem, kolko hodín alebo minút som si prikuroval v aute. Chcel som v prvom príspevku tým povedať, že napr. aj keď mi kúrenie v skutočnosti nešlo, dá sa uviesť že išlo a tak si skorigovať spotrebu. Otázka takéhoto kúrena by bala byť vo firme nejak ošetrená predpisom. A auto prelitrovávať netreba, lebo nadspotreba vzniká nie vinou motora. Podrobnejšie asi netreba.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Manual
    Daška, ono sa to trošku dá ale na firemnom aute ťa tachometer nepustí. Alebo máš špecialny návod ??? Ak máš viac ciest, prubudnú ti aj v KJ kilometre ale na aute tachometer stojí. Alebo sa mýlim ?
    Tachometer sa po par rokoch spatne skontrolovat da asi len tazko. A obcas sa na firemnych autach chodi aj sukromne a vtedy sa par litrov benzinu kupi za vlastne. Tym sa spotreba na sluzovne vykazane km trochu "zriedi".

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    durisovad
    Tachometer sa po par rokoch spatne skontrolovat da asi len tazko. A obcas sa na firemnych autach chodi aj sukromne a vtedy sa par litrov benzinu kupi za vlastne. Tym sa spotreba na sluzovne vykazane km trochu "zriedi".
    Ako hovorí Ander ? I tak še dá ? Pri pár litroch sa to dá, ale keď to ide za rok aj cez 100 lit. tak....

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Hovorili sme o jednom a pritom o úplne niečom inom.Ja som mala na mysli autá ako dodávka,AVIA,Trambus a atd.Bohužiaľ,ešte aj na takýchto firmy robia.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    ilona
    Hovorili sme o jednom a pritom o úplne niečom inom.Ja som mala na mysli autá ako dodávka,AVIA,Trambus a atd.Bohužiaľ,ešte aj na takýchto firmy robia.
    Ahoj Ilona, píšeš, že ty si myslela AVIA, atď...len to treba aj napísať. ALe to je úplne jedno. Jednoducho technický preukaz ťa nepustí. Napr. ja som mala problém: máme auto kategórie N na leasing. Podľa nového treba takýmto autám na leasing počítať spotrebu zvlášť v meste a zvlášť mimo mesta. Ono je to pekné že to podľa zákona treba, ale mi spotrebu uvedenú v meste a mimo mesta v TP nemáme uvedenú, takže platí pre nás prepočet len jednou spotrebou a to tou, ktorú máme v techničáku. A celkovo so spotrebou sa dá čarovať, ale ak je aj malá nadspotreba, je to pripočítateľná položka. Prajem krásny deň....

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    A čo v prípade, že v technickom preukaze je uvedené doslova: "spotrebu si určí užívateľ sám"???
    Toto sa mi stalo pri odpisovaní služobnej cesty na automobile Hyundai H1 valníkový.... a je pri tom aj pečiatka od polície....

    Tak neviem, lebo snáď pre lenivosť výrobcu (že to do veľkého TP neuviedol) teraz nemusím hádam prelitrovať automobil.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    ormika
    Napr. ja som mala problém: máme auto kategórie N na leasing. Podľa nového treba takýmto autám na leasing počítať spotrebu zvlášť v meste a zvlášť mimo mesta. Ono je to pekné že to podľa zákona treba, ale mi spotrebu uvedenú v meste a mimo mesta v TP nemáme uvedenú, takže platí pre nás prepočet len jednou spotrebou a to tou, ktorú máme v techničáku.
    Podľa čoho nového??? Ušlo mi niečo?

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Malá poznámka-prelitrovanie sa v zime nerobí takže sa ani nedá určiť spotreba v zime,dá sa len určiť spotreba pri neutrále,v meste a pri ustálených rýchlostiach.

    Ziarowka je offline (nepripojený) Ziarowka

    Ziarowka
    No ale snáď teraz na to auto nemám odpisovať pracovné cesty, keď sa na ňom jazdí??? Alebo je to v poriadku tak, ako to je.

    duficek je offline (nepripojený) duficek

    duficek
    ilona
    Neviem,čo myslíš tým,nezávislé kúrenie,ale ja mám na mysli normálne kúrenie v aute,keď niekde v zime stojíš a aby si nezamrzol musí Ti bežať motor čo v lete nieje potrebné a tým je spotreba určite vyšia,čo uzná každý normálny človek.
    sice reagujem trosku neskoro, ale...
    to s vyssou spotrebou v zime uz nie je tak pravda v autach s klimatizaciou. klimatizacia zvysuje spotrebu auta aj v zime aj v lete. povedal by som ze v lete este viac ako v zime, lebo ju ma vacsina ludi vypeckovanu....kdezto v zime nastupi vela ludi do auta v zimnej bunde a netreba tak zurivo kurit.
    zvysenie spotreby moze byt cca 1-2 l/100 km viac ako bez puzitia klimy.
    ale z danoveho hladiska nas obmedzuje spotreba uvedena v TP vozidla a nadspotreba.
    inak mnohe osobne auta maju palubny pocitac, ktore dokazu zobrazit okamzitu spotrebu auta a aj priemernu a velmi presne....chcelo by novelizaciu prislusnych zakonov...

    priklad: v TP je uvedena jedina spotreba a to 5,5 l/100km....vdaka klimatizacii a prevazne jazde v meste palubny pocitac ukazuje priemernu spotrebu 6,9 l/100km...
    Naposledy upravil duficek : 13.10.06 at 20:21

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.