Zavrieť

Porady

Slamený dom

Pracujem v oblasti obchodu a služieb ako živnostník. ...viac
Chcel by som sa spýtať na vaše názory na slamený dom, kde nosná konštrukcia je slama. Rozmýšľam nad stavbou chaty a tento materiál ma celkom zaujal. Je toho niečo na internete popísané ale nikto v tom nebýva. Konkrétne by sa jednalo o stavbu cca 6m x 7m na prízemí s kuchyňou, WC a obývačkou a na poschodí kúpeľňa a jedna otvorená izba s galériou do obývacej izby. Strecha bude sedlová a bude začínať na úrovni stropu prízemia. Kúrenie klasickou murovanou pecou. Strecha asi plechová, kvôli váhe. Dajú sa na slamu urobiť klasické vápenno-cementové omietky??? Nebude to vadiť??? Ako by ste riešili základovú dosku???


Ďakujem.
Usporiadat
imelo imelo

imelo je offline (nepripojený) imelo

Zaujíma ma ako je to s legislatívou.Má niekto skúsenosť s vybavovaním stavebného povolenia na slamený dom? V prípade že ide o jednoduchú stavbu domu s drevenou konštrukciou, kde slama plní funkciu izolácie, by s nim nemal byť problém, má niekto skúsenosť?
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

imelo Pozri príspevok
Zaujíma ma ako je to s legislatívou.Má niekto skúsenosť s vybavovaním stavebného povolenia na slamený dom? V prípade že ide o jednoduchú stavbu domu s drevenou konštrukciou, kde slama plní funkciu izolácie, by s nim nemal byť problém, má niekto skúsenosť?
imelo, kazdy material pouzity na stavebne konstrukcie musi byt certifikovany. Kde vezmes certifikat na slamu? Nikde. Slama nie je certifikovany stavebny material.
realita je taka, ze ten, kto dom naprojektuje, ruci osobne a na vlastnu zodpovednost, ze
su v prjekte pouzite materialy certifikovane. Kto ti to naprojektuje? Ja by som to toho nesla ani nahodou. Nenechala by som sa zavriet.
cize v realite ti kazdy projektant naprojektuje iny material. napriklad mineralnu vlnu. Co tam pouzijes ty, je v rozpore s projektom (na ktory dostanes stavebne povolenie). Za realizaciu ruci stavebny dozor, opat na vlastnu zodpovednost. Ani on sa nenecha vlacit po sudoch, ked ten dom nebodaj zhori. Alebo ho vyzeru mysi a dom spadne (v pripade, ze je slama sj nosnou konstrukciou).
Ak aj niekto toto podpise (dozor), ked budes kolaudovat, teoreticky mas dodat certifikaty k vsetkym materialom. Stavebni uranici nesmu skolaudovat nieco, co je postavene z materialov, ktore nie su certifikovane.
Takze asi tak...
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Z toho čo vidím a čítam, dedukujem potom že všetky tie hlinené domy v CZ + zopár na SVK sú podľa práva čierne stavby? Resp. ak sú skolaudované tak v papieroch je niečo iné?
Na idnes.cz je nie jeden článok o týkpoch, ktorí také domy postavili, medializuje sa to, že trebárs všetok materiál použitý pri stavbe je lokálny, hlinu nakopali za dedinou, drevené konštrukcie z vlastnej tesárskej firmy a pod., týpek s tým domom vyhral nejakú súťaž; potom sú tu Dušekove jurty a domy z pneumatík, ďalej permakultúrnici a ich experimenty, baráky z prefabrikovaných dosák vyrobených z tetrapakov, atď atď. - bolo by načim zistiť ako sú všetky tie stavby papierovo ošetrené.
Lebo zatiaľ každý tam velebí slamu ale, o myšiach ani ň. V Čechách žiadne hlodavce nie sa?

Priznám sa že mne osobne je to sympatické, lebo vzniká tu nejaká alternatíva ku určitému zabehnutému štandardu, kde klasický postup je hypotéka - developer pozemok - firma alebo svojpomoc stavanie z klasických materiálov skrz naskrz nejakým spôsobom chemicky upravených.
No a títo to zobrali z úplne iného konca, žiadna hypotéka - žiadny developer, stavajú na lúkach alebo v lesoch - vlastnými rukami z prírodných materiálov za rádovo nižšie sumy než klasika.

Vďaka vám všetkým, že idete do hĺbky problému, toto je fest užitočné vlákno.

http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-...057_stavba_web
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ak sa v tom budete na i dnes hrabať tak tam tak pol roka dozadu nájdete hlinený dom.Postavil si ho majiteľ stavebnej firmi sám pre seba.Cenu odhadol na tú istú ,ako keby staval z tehly.Chcel by som tieto slamenné búdy vidieť po troch štyroch rokoch bývania..O tom radšej nepíšu.Tie balíky slamy sú sťahované špagátmi čo sa stane ak taký špagát povolí?Ja v tom vidím toľko problémov že sa mi nechce písať.
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Slama nemusí byť zlý materiál,ale len ako izolácia.Na nosnú konštrukciu by som ho nepoužíval,to by bola asi aj tvrdená vata lepšia.To nie je len tak,urobiť balík a klásť na seba.Keď som použil kedysi do stien ovčiu vlnu,tak tá bola spracovaná tak,aby si držala tvar,nesmrdela,odolala škodcom a čo ja viem čo ešte.Aj tá slama by sa mala nejako ošetriť,nemyslím tým zas kopu chémie.
imelo imelo

imelo je offline (nepripojený) imelo

Čiastočne si dpovedám si na otázku: Zaujíma ma ako je to s legislatívou...

Stavebné povolenie nie je potrebné pri stavbách, ktoré uvádza stavebný zákon v § 55 ods. 2.

Ohlásenie stavebnému úradu teda postačí len pri tzv. drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie.
Pojem "drobná stavba"

Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie

  • ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
  • podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Za drobné stavby sa považujú aj

  • stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
  • prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,

Rodinný dom každého druhu teda nemožno považovať za drobnú stavbu a pre jeho výstavbu je potrebné získať územné rozhodnutie a následne stavebné povolenie, bez ohľadu na jeho rozlohu.
Pre úplnú informáciu si však prečítajte najmä § 54 a § 139b nasledujúce paragrafy stavebného zákona.

Z toho mi vyplíva, že si môžem postaviť slamený domček do 25 m2 zastavanej plochy, ale v legálne v ňom bývať nemôžem.
Či?
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.


V prvom rade: nemám vôbec nič proti prírodným stavebným materiálom, práve naopak! Sama chcem takéto materály zahrnúť do projektu, ale!

Ja ako projektant mám povinnosť používať výlučne materály, ktoré sú certifikované pre stavebníctvo. Nemôžem použiť hocičo, čo nemá certifikát.
prikladám citácie Zákona:
"Kolaudačné rozhodnutie sa nevydá, ak
.........e) nie sú predložené doklady o vyhovujúcich výsledkochpredpísaných skúšok a vyhlásenia výrobcu o zhode stavebných
výrobkov (§ 43f).

Na stavbu a postupy prác dohliada stavebný dozor, ktorý kontroluje dodržiavanie stavebných noriem a predpisov, používanie certifikovaných stavebných materiálov....."
ps84 ps84

ps84 je offline (nepripojený) ps84

Slamený dom - projekt

Ahoj, som stavebný inžinier a zameriavam sa výhradne na projektovanie domov zo slamených balíkov.
Kontakt:
Ing. Pavol Štelmach
pavol.stelmach@gmail.com
http://www.slamak.info/
alebo
http://slamenedomy.wz.cz
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

ahoj, a akú dávaš životnosť takému domu ?
prípadnem aké sú náklady na slamený dom vs murovaný ?
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

to je môj sen: dom z čisto prírodných materiálov, drevená nosná konštrukcia, izolácia zo slamy, bez polystyrénu v podlahe, hlinené omietky...
No, ps84, si dva roky po skončení štúdia, máš skončené technológie, koľko takýchto domov máš už zrealizovaných?
ps84 ps84

ps84 je offline (nepripojený) ps84

Najstarší dom v Európe ma okolo 90 rokov. A v USA okolo 200. http://www.imaterialy.cz/Clanky-Tema...spNachode.html
Ale tých 50 rokov nieje problém.
Ak nechceš pivnicu tak sa dá ušetriť až 2/3 nákladov oproti murovaným.
Samozrejme všetko zaleží na tom čo všetko si vieš spraviť sám.
Ale celkový koncept slameného domu je jednoduchý.

Základy:
pásy alebo pätky

Nosná konštrukcia:
drevený skelet

Izolácia:
slama (cca. 0,5€ za kus o rozmere 0,45*0,35*0,6 až 0,7 s objemovou hmotnosťou cca 90kg/m3)

Povrchová úprava stien:
hlinené omietky (íl zmiešaný zo slmenou rezankou a malé množstvo jemného piesku, a vrchná úprava íl miešaný s jemným pieskom)

Podlaha:
klasika buď drevená alebo koberec, plávajúca, alebo aj hlinená iba v 1.NP

Strecha:
šikmá alebo plochá (ja som skôr za plochú je lacnejšia a keď sa urobí ako zelená tak je to super ale tá zelená sa cenovo dostáva na úroveň šikmej)

A samozrejme dvere, okna atď. podľa momentálnych cien na trhu
ps84 ps84

ps84 je offline (nepripojený) ps84

Zo slamy zatiaľ žiaden. Ale projektant s ktorým spolupracujem má štvorročné skúsenosti v projektovaní RD zo slamy.
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

držím ti palce. A keď budeš nejaký taký dom realizovať, hoď sem nejaké fotky. Zaujíma ma to.
ps84 ps84

ps84 je offline (nepripojený) ps84

Vďaka. Určite tu dám foto.
Hop377 Hop377

Hop377 je offline (nepripojený) Hop377

BTW: a tehla nie je prirodny material? Ci?
deli. deli.

deli. je offline (nepripojený) deli.

Hop377 Pozri príspevok
BTW: a tehla nie je prirodny material? Ci?
tehla je z hliny, ktora je prirodnym materialom. Ak sa tehla nevypaluje, zostava uplne cista z hladiska emisii. Ale vypalovanim tehal sa zatazuje zivotne prostredie emisiami. Preto sa uprednostnuju prirodne materialy bez vypalovania. A na rodinny dom su velmi vhodne. Ide aj o ine materialy: ovcia vlna, konpna izolacia atd.
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

deli. Pozri príspevok
tehla je z hliny, ktora je prirodnym materialom. Ak sa tehla nevypaluje, zostava uplne cista z hladiska emisii. Ale vypalovanim tehal sa zatazuje zivotne prostredie emisiami. Preto sa uprednostnuju prirodne materialy bez vypalovania. A na rodinny dom su velmi vhodne. Ide aj o ine materialy: ovcia vlna, konpna izolacia atd.
neviem, ale pomaly sa mi zda ze vela ludi je "preekologizovanych"

ano tehla sa vypaluje, co je na tom zle? Vsak oxidacia je bezny prirodny proces, nic umele.
Pokial mi je zname, kazda cinnost tvori nejake emisie. Aj to spracovanie hliny, vlny, konope....atd.
Tak ci tak si myslim ze tam musi ist pekna halda chemie aby do toho nesli skodce a tak.
Dalsia vec, postavis si "superekologicky" slameny dom. Vecer dojdes domov, zapnes svetlo, vyberies pivo z chladnicky, sadnes pred LCD TV, popritom pozres spravy na PC......proste vsetko veci pri ktorych tie vznikla halda emisii. POchybujem ze budes vecer doma sedet potme (lebo aj fakla produkuje emisie) a tesit sa z toho aky si ekologicky(ka).

Som skor zastancom rozumneho pristupu. Takze dom postavim z overenej tehly, kde predpokladam zivotnost 100 rokov - takze prodkcia emisii sa rozlozi.
Na druhej strane, nebudem robit FVE, lebo viem ze tym vznikne halda emisii totalne k nicomu....atd..
Proste netra ist bezhlavo ziadny smerom a verit extremom. Kazdy kto ma hlavu a vidi aj kusok dalej od svojho nosa by sa mal vediet rozhodnut ako veci riesit dobre aj pre seba aj pre spolocnost.
ps84 ps84

ps84 je offline (nepripojený) ps84

Tak si to rozoberme:
Pálená tehla: Pri výrobe pálenej tehly už od začiatku je pozitívna uhlíková stopa. Už len keď ju začnem ťažiť, doprava, triedenie, miešanie, spotreba vody, lisovanie, vypálenie, balenie doprava k zákazníkovi. (a to netuším či sa tam pridávajú stabilizátory a plastifikačné prísady). Nehovoriac o tom že cenu si stanovujú oni a ver tomu, že na tom zarabajú brutálne.
Nepálená tehla: ťažba, doprava, miešanie, lisovanie, doprava k zákazníkovi (ak je stabilizovaná tak sa tam pridáva maličko cementu) U nepálenej tehly je technológia tak jednoduchá že ju zvládne každý. Veď je to aj logické niekedy to ani inak nešlo. (podotýkam, že nepálená tehla sa používa len na priečky a nie na obvodové steny. Tam nieje za potreby, keďže je tam slama. Nepálená tehla plní funkciu akumulácie tepla, regulácie vlhkosti a ionizuje vzduch)

Tepelná izolácia: nad tým sa ani veľmi zamýšľať nebudem. polystyrén je čisto ropný produkt a minerálna vlna je energeticky náročná na výrobu a vstupné suroviny.
Slama: 50cm slamy rovnaký tepelný odpor ako 30cm polystyrénu. Slama je druhotný produkt pestovania obilnín. takže tu nieje čo riešiť. Na poli sa zviaže do balíkov dovezie na stavbu o to je všetko.

Omietky: už sme taký lenivý že na stavbe niesme schopný namiešať ani klasickú omietku radšej ju kupujeme vrecovanu.
Hlinené omietky: jednoduchá vec íl zmiešaný zo slmenou rezankou a malé množstvo jemného piesku, a vrchná úprava íl miešaný s jemným pieskom. (jedine čo je na hlinených omietkach komplikovanejšie je prácnejšie nanesenie jadra omietky na slamené balíky)

Čo sa týka toho piva a TV. Tak tomu ver že to budeš v takomto dome robiť častejšie a radšej už len kvôli tomu, že nebudeš mať na krku 50 000€ úver.
Nehovoriac, že cena ropy stále stúpa takže cena komerčného materiálu bude stále stúpať. A platy asi nie.
K cene materiálu by bolo fajn už teraz pripočítavať náklady na ich bezpečnú likvidácia a až vtedy by sa ukázalo aký je to obrovský rozdiel.


Takže na záver:
slama odpadový materiál z produkcie obilnín a cena nikdy nebude taká vysoká aby s to neoplatilo
hlina (íl) na slovensku je ho dostatok. Všade okolo nás, takže tiež cena nebude nikdy vysoká (väčšinou sa dá zohnať len za dopravu, že si ju odveziete)
tu je odkaz na geologickú mapu SR http://slamenedomy.wz.cz/page17.html
drevo obnoviteľný zdroj takže ho bude vždy dostatok a oproti klasickej stavbe je navýšenie množstva o dva až trojnásobok.

Ja netvrdím, že by mali všetci stavať zo slamy. I keď by to bolo super. Ale to by asi položilo ekonomiku na kolena. Ale verím tomu, že sa dá stavať ekologicky, ekonomicky a bez potreby znižovať životný štandard a takto podporovať zamestnanosť v chudobných oblastiach SR. A aj tý čo nemajú dostatok finančných prostriedkov majú právo bývať slušne.
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Mna by zaujimalo, kde je napisane, ze kazdy material pouzity na stavbu musi byt certifikovany. Mozete mi niekto poslat nejaky odkaz na danu literaturu?
Hop377 Hop377

Hop377 je offline (nepripojený) Hop377

To ps84: neprehanas to s tou pozitivnou uhliovou stopou? Mimochodom ta slama sa zasadi sama, pokosi sa sama nabalikuje sa sama, tiez sa dopravi sama na stavbu? Alebo aby si bol uplne ekologicky tak stavbu domu zacinas tym, ze najskor vysadis obilie na stavebnom pozemku aby si mal eko nezavadny material a bez dopravy? Neprehanate to trochu?

A co tyka ekonomickej bilancie, tak podla mna vyjde dom zo slamy cenovo porovnatelne s dalsimi sposobmi vystavby. Takze kecy o prave na byvanie chudobnejsich prave vdaka slamennym domom by som nebral az tak vazne.
Naposledy upravil Hop377 : 31.03.12 at 15:32
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať