Tak si to rozoberme:
Pálená tehla: Pri výrobe pálenej tehly už od začiatku je pozitívna uhlíková stopa. Už len keď ju začnem ťažiť, doprava, triedenie, miešanie, spotreba vody, lisovanie, vypálenie, balenie doprava k zákazníkovi. (a to netuším či sa tam pridávajú stabilizátory a plastifikačné prísady). Nehovoriac o tom že cenu si stanovujú oni a ver tomu, že na tom zarabajú brutálne.
Nepálená tehla: ťažba, doprava, miešanie, lisovanie, doprava k zákazníkovi (ak je stabilizovaná tak sa tam pridáva maličko cementu) U nepálenej tehly je technológia tak jednoduchá že ju zvládne každý. Veď je to aj logické niekedy to ani inak nešlo. (podotýkam, že nepálená tehla sa používa len na priečky a nie na obvodové steny. Tam nieje za potreby, keďže je tam slama. Nepálená tehla plní funkciu akumulácie tepla, regulácie vlhkosti a ionizuje vzduch)
Tepelná izolácia: nad tým sa ani veľmi zamýšľať nebudem. polystyrén je čisto ropný produkt a minerálna vlna je energeticky náročná na výrobu a vstupné suroviny.
Slama: 50cm slamy rovnaký tepelný odpor ako 30cm polystyrénu. Slama je druhotný produkt pestovania obilnín. takže tu nieje čo riešiť. Na poli sa zviaže do balíkov dovezie na stavbu o to je všetko.
Omietky: už sme taký lenivý že na stavbe niesme schopný namiešať ani klasickú omietku radšej ju kupujeme vrecovanu.
Hlinené omietky: jednoduchá vec íl zmiešaný zo slmenou rezankou a malé množstvo jemného piesku, a vrchná úprava íl miešaný s jemným pieskom. (jedine čo je na hlinených omietkach komplikovanejšie je prácnejšie nanesenie jadra omietky na slamené balíky)
Čo sa týka toho piva a TV. Tak tomu ver že to budeš v takomto dome robiť častejšie a radšej už len kvôli tomu, že nebudeš mať na krku 50 000€ úver.
Nehovoriac, že cena ropy stále stúpa takže cena komerčného materiálu bude stále stúpať. A platy asi nie.
K cene materiálu by bolo fajn už teraz pripočítavať náklady na ich bezpečnú likvidácia a až vtedy by sa ukázalo aký je to obrovský rozdiel.
Takže na záver:
slama odpadový materiál z produkcie obilnín a cena nikdy nebude taká vysoká aby s to neoplatilo
hlina (íl) na slovensku je ho dostatok. Všade okolo nás, takže tiež cena nebude nikdy vysoká (väčšinou sa dá zohnať len za dopravu, že si ju odveziete)
tu je odkaz na geologickú mapu SR
http://slamenedomy.wz.cz/page17.html drevo obnoviteľný zdroj takže ho bude vždy dostatok a oproti klasickej stavbe je navýšenie množstva o dva až trojnásobok.
Ja netvrdím, že by mali všetci stavať zo slamy. I keď by to bolo super. Ale to by asi položilo ekonomiku na kolena. Ale verím tomu, že sa dá stavať ekologicky, ekonomicky a bez potreby znižovať životný štandard a takto podporovať zamestnanosť v chudobných oblastiach SR. A aj tý čo nemajú dostatok finančných prostriedkov majú právo bývať slušne.