Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku

Našej zamestnankyni končí materská dovolenka, požiada o poberanie rodičovského príspevku
a následne nastúpi znovu do zamestnania.
1.1.2011 – 20.3.2011 pracovala
21.3.2011 – 13.11.2011 poberá materské
14.11.2011 – 31.12.2011 bude poberať rodičovský príspevok a začne znovu pracovať
Pracovať bude z domu- podľa ZP § 52 domáca práca na skrátený úväzok 20 hodín mesačne, t.j. 5 hodín týždenne.
Pred nástupom na materské pracovala 5 dní v týždni, 7 hodín denne.
<o:p></o:p>
Moje otázky:
1. Aký jej vznikne nárok na dovolenku za rok 2011?
/môj názor je, že jej vznikne nárok na celú dovolenku t.j. 20 dní
dovolenka by sa jej krátila odo dňa poberania RP keby nenastúpila do práce/
2. Kedy bude môcť čerpať dovolenku za rok 2011?
/keď nastúpi do práce 14.11.2011 môže jej zamestnávateľ nariadiť najprv čerpanie dovolenky?/
3. Od 14.11.2011 1 deň dovolenky u zamestnankyne predstavuje koľko hodín?
4. Môže jej zamestnávateľ preplatiť dovolenku za rok 2011?
/podľa mňa nemôže,
ale ak áno, použijeme priem. zárobok za posledný štvrťrok a 1 deň D= ­­? hodín?/
<o:p></o:p>
Ďakujem za odpovede
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

manory Pozri príspevok
Dobry vecer, aj ja mam jednu otazocku... na matersku dovolenku nastupujem 5.2.2012. Jedna uctovnicka povedala, ze mam narok na celych 20 dni novej dovolenky a druha povedala, ze nemam a teraz neviem na com som... dnes som si zacala cerpat dva dni starej dovolenky a rano mi volala moja majsterka, ze jej povedali, ze teda nemam a ze si to zajtra este overia a daju mi vediet. Pracujem vo firme kde ked si veci nezistite sami tak vam o nich nepovedia. Nerada by som o nieco prisla alebo cerpala nieco na co nemam narok... Prosim vas, poradite mi ci mam elebo nemam narok na dovolenku a ak mam tak kolko. Dakujem velmi pekne.
Doba poberania materského (37 týždňov) sa považuje pre účely nároku na dovolenku za odpracovanú dobu, preto ti vzniká nárok na dovolenku za kal.rok. Ten sa bude krátiť z titulu rodičovskej dovolenky - za prvých 100 prac.dní (vrátane sviatkov) o 1/12 ročného nároku, za každých celých 21 prac,dní o ďalšiu 1/12.

Spočítaj si pracovné dni rod.dovolenky v roku 2012.

Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel, ak ti ho pred začiatkom MD neurčí, dovolenku si vyčerpáš po skončení rod.dovolenky.
1 0
manory manory

manory je offline (nepripojený) manory

Dakujem za odpoved, podla mojich vypoctov je to 95 dni do konca roka na rodicovskej dovolenke...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

tak by si to mala bez krátenia riadnej dovolenky.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

manory Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, podla mojich vypoctov je to 95 dni do konca roka na rodicovskej dovolenke...
ak si počítala správne, nárok na dovolenku sa ti nekráti (za predpokladu, že do nástupu na MD nebudeš PN, lebo pracovné dni PN-ky sa pripočítavajú k RD).
0 0
manory manory

manory je offline (nepripojený) manory

cize mam narok na 20 dni novej dovolenky a mozem si ju zacat cerpat hned? od pondelka do nastupu na matersku by to bolo 20 dni... a je dobre si ju cerpat hned, myslim pred materskou dovolenkou?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

manory Pozri príspevok
cize mam narok na 20 dni novej dovolenky a mozem si ju zacat cerpat hned? od pondelka do nastupu na matersku by to bolo 20 dni... a je dobre si ju cerpat hned, myslim pred materskou dovolenkou?
Prečítaj si prísp. 24 - nástup na dovolenku určuje zamestnávatel - s jeho súhlasom ano.
0 0
manory manory

manory je offline (nepripojený) manory

velmi vam dakujem... a keby som nastupila na dva tyzdne na PN o kolko by sa mi ta dovolenka skratila?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

manory Pozri príspevok
velmi vam dakujem... a keby som nastupila na dva tyzdne na PN o kolko by sa mi ta dovolenka skratila?
1/12 ročného nároku (ak si správne počítala dni RD - nprepočítavala som ich) Počítala si pracovné dni ? Nejako sa mi tých 95 dní zdá veľa.
0 0
manory manory

manory je offline (nepripojený) manory

ano, spocitala som to dobre, je to tych 95 dni do konca roka...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

manory Pozri príspevok
ano, spocitala som to dobre, je to tych 95 dni do konca roka...
Kedy ti vyšiel koniec MD (37 týždňov od 5.2,) ?

Podľa tohto lehotníka by mal byť koniec MD 21.10.2012

http://www.socpoist.sk/1350-ext_dok/41302c
Naposledy upravil veronikasad : 04.01.12 at 20:40
0 0
manory manory

manory je offline (nepripojený) manory

ja som ratala 28 tyzdnov materskej dovolenky co mi vyslo na 9.8. asi mam zle vypocty... tych 37 yzdnov je materska? ospravedlnujem sa, ale som uplne mimo z tychto udajov...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

manory Pozri príspevok
ja som ratala 28 tyzdnov materskej dovolenky co mi vyslo na 9.8. asi mam zle vypocty... tych 37 yzdnov je materska? ospravedlnujem sa, ale som uplne mimo z tychto udajov...
ano, uviedla som ti to v prísp. 27. Dovolenka by sa ti nemala krátiť, ani keď pôjdeš na PN-ku.
0 0
manory manory

manory je offline (nepripojený) manory

dakujem velmi pekne za odpovede a trpezlivost... zoberiem si nejaku dovolenku ak mi nedaju celu novu, ale iba cast a zvysok pojdem na PN... mam nejake mensie komplikacie tak by som uz chcela ostat doma...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ahojte, dúfam, či som problematiku krátenia nároku na dovolenku pochopila správne. Zamestnanec je v PP od roku 2010. Od 12.3.2011 do 31.12.2011 čerpal neplatené voľno. Žiadne iné neodpracované doby nemá (nemal PN, OČR ani nič podobné). Predpokladám, že nárok na dovolenku za kalendárny rok (základná výmera 20 dní resp. 4 týždne) mu budem krátiť nasledovne:
Dni čerpania neplateného volna v roku 2011 mal v súčte 201 dní (pracovných).
Za prvých 100 dní krátim o 1/12 výmery dovolenky za kalendárny rok a potom za každých 21 takto vymeškaných dní vždz ďalšiu 1/12. výmery za kal. rok.
Čiže výmera 20 dní, vymeškanie 100+101 dní
Krátenie o 1/12+ 4/12 spolu teda krátenie o 5/12 výmery za kal.rok.
Výsledok = krátenie o 8 dní. Zostane mu nárok na dovolenku za rok 2011 20-8= 12 dní, ktoré nevyčerpá, ale mu budú prenesené ako nevyčerpaná dovolenka do roku 2012.

Avšak mätie ma, že neodpracoval v kal. roku aspoň 60 dní, ale len 21+20+9 prac. dní, spolu 50 prac.dní. Ako je to správne?

Táto moja úvaha nebola správna, tak ju škrtám.
Naposledy upravil Betina2 : 07.01.12 at 14:25 Dôvod: Nesprávny výpočet
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Betina2 Pozri príspevok
Ahojte, dúfam, či som problematiku krátenia nároku na dovolenku pochopila správne. Zamestnanec je v PP od roku 2010. Od 12.3.2011 do 31.12.2011 čerpal neplatené voľno. Žiadne iné neodpracované doby nemá (nemal PN, OČR ani nič podobné). Predpokladám, že nárok na dovolenku za kalendárny rok (základná výmera 20 dní resp. 4 týždne) mu budem krátiť nasledovne:
Dni čerpania neplateného volna v roku 2011 mal v súčte 201 dní (pracovných).
Za prvých 100 dní krátim o 1/12 výmery dovolenky za kalendárny rok a potom za každých 21 takto vymeškaných dní vždz ďalšiu 1/12. výmery za kal. rok.
Čiže výmera 20 dní, vymeškanie 100+101 dní
Krátenie o 1/12+ 4/12 spolu teda krátenie o 5/12 výmery za kal.rok.
Výsledok = krátenie o 8 dní. Zostane mu nárok na dovolenku za rok 2011 20-8= 12 dní, ktoré nevyčerpá, ale mu budú prenesené ako nevyčerpaná dovolenka do roku 2012.
Avšak mätie ma, že neodpracoval v kal. roku aspoň 60 dní, ale len 21+20+9 prac. dní, spolu 50 prac.dní. Ako je to správne?
Nezvnikol mu nárok na dovolenku za KR, ani na jej pomernú časť, takže mu nič nekrátiš. Má nárok na dovolenku za odpracované dni, a to za každých 21 jednu dvanástinu, má teda spolu nárok na 2/12.
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ďakujem Tweety, medzitým som to našla tiež.
Čiže bude mať celkový nárok na 3 dni. Nestihol ich vyčerpať, čiže sa mu prenesú do roku 2012 ako nevyčerpaná dovolenka za rok 2011.
A ešte poprosím o radu, ako dlho môže vkuse čerpať neplatené volno?
Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Betina2 Pozri príspevok
Ďakujem Tweety, medzitým som to našla tiež.
Čiže bude mať celkový nárok na 3 dni. Nestihol ich vyčerpať, čiže sa mu prenesú do roku 2012 ako nevyčerpaná dovolenka za rok 2011.
A ešte poprosím o radu, ako dlho môže vkuse čerpať neplatené volno?
Ďakujem.
Čerpanie NV môže podľa toho, ako sa so zamestnáv. dohodol. Nie je ničím obmedzené, záleží len na dohode obidvoch strán.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

A nie je to obmedzené max. trvaním jedného roka? Tak som to kedysi počula, ale nikde som to písomne v zákonoch nenašla....čiže ak by sa dohodli, že aj nadalej po 11.3.2012 bude čerpať vkuse, tak kludne....no super
A nemáte niekto náhodou vzor žiadosti resp. dohody o čerpaní NV?
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Dievčence, už ste mi v tejto téme poradili resp. odobrili moje výpočty - keďže sa s každým dňom blíži nástup tej našej zamestnankyne po RD, znova si tie výpočty prechádzam a chcem sa ešte uistiť v tomto:
keď pri krátení dovolenky počítam dni PN, rátam len pondelky - piatky, nie aj soboty-nedele?
(zmiatllo ma to, že PN sa platí za kalendárne dni...)

Zjednodušene - keď počítam akékoľvek dni za mesiac (či už PN, MD, RD...), tak jednoducho spočítam podľa kalendára všetky pondelky - piatky = počet dní, bez ohľadu na to, či bol sviatok, t.j. zrátam v danom mesiaci všetky dni okrem víkendov..., či?
(keby som napr. počítala, koľko dní zabrala PN, ktorá bola od 02.01.2012 do 14.02.2012 vrátane, tak je to 32 dní...?)

Ďakujem!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zimama Pozri príspevok
Dievčence, už ste mi v tejto téme poradili resp. odobrili moje výpočty - keďže sa s každým dňom blíži nástup tej našej zamestnankyne po RD, znova si tie výpočty prechádzam a chcem sa ešte uistiť v tomto:
keď pri krátení dovolenky počítam dni PN, rátam len pondelky - piatky, nie aj soboty-nedele?
(zmiatllo ma to, že PN sa platí za kalendárne dni...)

Zjednodušene - keď počítam akékoľvek dni za mesiac (či už PN, MD, RD...), tak jednoducho spočítam podľa kalendára všetky pondelky - piatky = počet dní, bez ohľadu na to, či bol sviatok, t.j. zrátam v danom mesiaci všetky dni okrem víkendov..., či?
(keby som napr. počítala, koľko dní zabrala PN, ktorá bola od 02.01.2012 do 14.02.2012 vrátane, tak je to 32 dní...?)

Ďakujem!
Ľubka, pri krátení dovolenky berieš do úvahy pracovné dni, vrátane sviatkov.
1 0
Načítať ďalšie