Zavrieť

Porady

Štátny príspevok pre mladých - hypotéka

Dobrý deň,
hypotéku čerpám už 2 roky, pri žiadaní o hypotéku sme s manželom nárok na štátny príspevok pre mladých nemali. OD apríla 2011 sa ale podmienky na získanie príspevku zmenili a v súčasnosti máme nan nárok.
Viete mi prosím poradiť, či je možné žiadať o príspevok aj pri existujúcej hypotéke?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Vacho je offline (nepripojený) Martin Vacho

    Martin Vacho
    pupavenka Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    hypotéku čerpám už 2 roky, pri žiadaní o hypotéku sme s manželom nárok na štátny príspevok pre mladých nemali. OD apríla 2011 sa ale podmienky na získanie príspevku zmenili a v súčasnosti máme nan nárok.
    Viete mi prosím poradiť, či je možné žiadať o príspevok aj pri existujúcej hypotéke?
    ďakujem
    Refundácia kúpnej ceny je možná a to aj v prípade, že ide o priznanie štátneho príspevku pre mladých. Zväčša sa vyžaduje okrem znaleckého posudku nehnuteľnosti a preukázania bonity aj kúpna zmluva, ktorou bola nehnuteľnosť nadobudnutá a doklad o zaplatení kúpnej ceny. Túto refundáciu je možné robiť až 12 mesiacov späť.
    Ak by som však ja bol v tejto situácii, chcel by som mať istotu, že ten úver dostanem aby som potom vedel vrátiť požičané peniaze.
    Urobil by som to následovne. Nechal by som si schváliť hypotéku a dokladoval by som všetko ako keby išlo o riadnu kúpu nehnuteľnosti. Ak by mi banka odklepla hypotéku, mal by som 6 mesiacov (väčšinou) na jej čerpanie. To by znamenalo, že požičané peniaze by som nechal vinkulované na účte po dobu, kým by neprebehol prevod vlastníctva a predávajúci by dostal peniaze bez toho, aby podpisoval záložné zmluvy. Po vyplatení kúpnej ceny predávajúcemu by som nechal vypracovať záložné zmluvy na základe nového LV a splnil by som všetky podmienky čerpania hypotéky (poistenie s vinkuláciou, zápis ťarchy a preukázanie zaplatenej kúpnej ceny z vlastných zdrojov). Banka by následne peniaze uvoľnila a ja by som nič neriskoval. Čo to vyžaduje? určite treba natrafiť na správneho človeka v banke alebo to riešiť s niekym, kto to od počiatku zadá do systému ako refundáciu kúpnej ceny a dal k tomu patričný pokec. Na takéto účeli je niekedy potrebné urobiť sprievodný list - ten by mal robiť pracovník banky v elektoronickej podobe alebo ja osobne taký doklad dávam ako súčasť úverovej zložky - myslím, že to aj bežný človek môže priložiť k žiadosti.

    Bola tu zmienka o účele ktorý môže byť ak má byť nárok na ŠPM - tu je účel preukázateľný, nakoľko dochádza k nadobudnutiu nehnuteľnosti a forma výplaty kúpnej ceny nie je definovaná, že by musela ísť na účet predávajúceho.


    Teraz som si všimol, že som síce reagoval na príspevok od mirkaaaa ale citoval som iný - takže toto je reakcia na "Stretli ste sa už s takým spôsobom získania hypotéky pre mladých, že najprv si kúpime byt z vlastných a požičaných peňazí (predávajúci nechce, aby sme riešili hypotéku pred predajom) a následne ak už budeme v liste vlastníctva ako vlastník, tak požiadame o hypotéku pre mladých. V jednej banke nám vraveli, že do 12 mesiacov od kúpy sa dá takto zobrať úver. Stačí doložiť kúpnu zmluvu. V inej, že to nepoznajú, ale to nepoznala iba tá pracovníčka. Cez net, nám z tej banky odpovedali, že to existuje."
    Naposledy upravil Martin Vacho : 08.12.11 at 20:23

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Martin Vacho, ponovom.sk Pozri príspevok
    Odpoveď je teda - škoda času chodenia po bankách.
    Martin Vacho, ponovom.sk Pozri príspevok
    Tvoj nesúhlas sa vzťahuje na niečo, k čomu som sa nevyjadroval nakoľko otázka neznela či prefinancovať alebo nie - otázka bola či v takom prípade získa štátny príspevok.
    Martin, nehádam sa. Ale ak by sme striktne odpovedali len na otázky čo zadajú ľudia, a nenapísali nič viac, tak ľudia by nemali šajnu ako svoje trable riešiť dalej.

    Ty si striktne odpovedal na otázku, čo beriem. Ja som sa vyjadrila k tvojmu odporúčaniu, nechodiť po bankách.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    pupavenka Pozri príspevok
    tak som si zisťovala, čo sa dá robiť s tým štátnym príspevkom. Vyššie uvedené príspevky majú pravdu, štátny príspevok nedostanem pri prefinancovaní hypotéky, ale dostala som pozitívnu odpoved, vraj od budúceho roku bude možné požiadať o štátny príspevok aj pri existujúcej hypotéke. Ale nejakú konkrétnejšiu odpoved som nedostala.
    Vychádzam zo znenia novely príslušného zákona, uverejneného v JASPI na web-stránke MS SR:
    Podľa novely zákona č. 483/2001 Z.z. o bankách (zákon č. 314/2011 Z.z.), ktorá nadobúda účinnosť 1.1.2012, ustanovenia § 85a a § 85b sa nezmenili (nezmenili sa účely, podmienky, postupy... pre poskytovanie štátneho príspevku pre mladých poberateľov hypotekárneho úveru).
    Tam, kde Ťa informovali, mali možno na mysli postup podľa ust. § 122o ods. 1 novely zákona (prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1.1.2012), ktorý sa vzťahuje na "starších" poberateľov hypotekárneho úveru s už poskytnutým štátnym príspevkom, citujem:
    "Poberateľovi hypotekárneho úveru, ktorému hypotekárna banka po 31. decembri 2011 poskytne hypotekárny úver na splatenie hypotekárneho úveru poskytnutého pred 1. júlom 2003, na ktorý sa poskytuje štátny príspevok, patrí štátny príspevok vo výške, v akej mu bol priznaný podľa predpisov účinných pred 1. júlom 2003, ak
    a) úroková sadzba tohto nového hypotekárneho úveru bude nižšia ako úroková sadzba hypotekárneho úveru poskytnutého pred 1. júlom 2003, na ktorý sa poskytuje štátny príspevok, a
    b) doba splatnosti tohto nového hypotekárneho úveru nebude presahovať dobu do splatnosti hypotekárneho úveru poskytnutého pred 1. júlom 2003, na ktorý sa poskytuje štátny príspevok."

    Na základe uvedených skutočností si myslím, že ani v budúcom roku sa nebude poskytovať štátny príspevok pre mladých na existujúce hypotekárne úvery v prípade, ako si sa pýtala v tejto téme.
    Ale možno som nehľadala dobre a mýlim sa ...

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Mirkooo ,
    dá sa to tak urobiť. A nielen v jednej banke, informovala som sa vo VUB, ČSOB, UNIBANKA, DEXIA nikde mi nepovedali, že sa to nedá, a je to aj s príspevkom pre mladých.
    Ja som žiadala prefinancovanie kúpy, naozaj do 12 mesiacov od kúpy nehnuteľnosti sa to dá.
    Doloží sa kúpna zmluva, doloží sa list vlastníctva nie starší ako 3 mesiace, súdnoznalecký posudok a naozaj nebol problém. Nehnuteľnosť sa poistila, vinkulovala v prospech banky a bodka.
    mirkoooo Pozri príspevok
    Stretli ste sa už s takým spôsobom získania hypotéky pre mladých, že najprv si kúpime byt z vlastných a požičaných peňazí (predávajúci nechce, aby sme riešili hypotéku pred predajom) a následne ak už budeme v liste vlastníctva ako vlastník, tak požiadame o hypotéku pre mladých. V jednej banke nám vraveli, že do 12 mesiacov od kúpy sa dá takto zobrať úver. Stačí doložiť kúpnu zmluvu. V inej, že to nepoznajú, ale to nepoznala iba tá pracovníčka. Cez net, nám z tej banky odpovedali, že to existuje.
    Stretli ste sa už s tým?
    Je nejaký dôvod, prečo by sme to nemali, nemohli takto urobiť? Ja žiaden dôvod nevidím, skôr si treba dať pozor pri tom vyplácaní peňazí aby ste nezostali bez peňazí aj bez bytu.
    Lebo niekde som čítala, že pri hypotéke a kúpe nesmieme byť vlastníkmi skôr, až po vybavení hypotéky...
    Ďakujem za rady.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Pupavenka,
    najlepšiu odpoveď Ti dajú v banke. Popozeraj prehľady, ktorá má najvýhodnejšie úroky a služby, a poplatky.
    Zájdi do tej banky, a opýtaj sa na prefinancovanie svojej starej hypotéky ( myslím, že budeš potrebovať minimálne údaje o výške úveru, o výške splátky, o dobe splácania ), a tiež sa opýtaj či pri prefinancovaní budeš mať nárok na príspevok pre mladých.

    Pri existujúcej hypo, už nepožiadate o príspevok.

    Martin Vacho je offline (nepripojený) Martin Vacho

    Martin Vacho
    Nie je možné, aby bola existujúca hypotéka zmenená na hypotéku so ŠPM - ani dodatočným spĺňaním podmienok ani prefinancovaním. Účelom hypotéky so štátnym príspevkom môže byť iba nadobudnutie, výstavba, prestavba alebo údržba nehnuteľnosti.
    Odpoveď je teda - škoda času chodenia po bankách.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No neviem dovolím si nesúhlasiť,
    nakoľko nevieme na akej úrovni má zadávateľka úrok, lebo tuším pred dvoma rokmi boli podstatne vyššie ako sú teraz. A možno by sa jej to vyplatilo zmeniť banku , a prefinancovať hypotéku.

    video1983 je offline (nepripojený) video1983

    muž video1983
    prefinancovat hypo jej aj odporucam teda vacsina ludi tym ziska ale ako pise Martin statny prispevok neziska urcite

    Martin Vacho je offline (nepripojený) Martin Vacho

    Martin Vacho
    Xanti Pozri príspevok
    No neviem dovolím si nesúhlasiť,
    nakoľko nevieme na akej úrovni má zadávateľka úrok, lebo tuším pred dvoma rokmi boli podstatne vyššie ako sú teraz. A možno by sa jej to vyplatilo zmeniť banku , a prefinancovať hypotéku.
    Xanti, iba som odpovedal na otázku. Tvoj nesúhlas sa vzťahuje na niečo, k čomu som sa nevyjadroval nakoľko otázka neznela či prefinancovať alebo nie - otázka bola či v takom prípade získa štátny príspevok. O prefinancovaní som písal článok, ktorý aj napriek dĺžke stále neobsahuje všetko
    Naposledy upravil Martin Vacho : 06.11.11 at 09:39

    Martin Vacho je offline (nepripojený) Martin Vacho

    Martin Vacho
    Xanti Pozri príspevok
    Martin, nehádam sa. Ale ak by sme striktne odpovedali len na otázky čo zadajú ľudia, a nenapísali nič viac, tak ľudia by nemali šajnu ako svoje trable riešiť dalej.

    Ty si striktne odpovedal na otázku, čo beriem. Ja som sa vyjadrila k tvojmu odporúčaniu, nechodiť po bankách.
    Dúfam, že nie všetci tu trpia takým egocentrizmom...
    Asi začínam chápať tú partiu ľudí čo tu je (jasné, že nie všetci) - uzavretá skupina navzájom si hladkajúca... čosi. To som asi dosť na nesprávnom mieste. Idem si zrušiť účet tu vlastne každého iba iritujem... Je to podobné ako na odpovede.sk ale tu je omnoho viac ľudí. Sorry - nie som zvyknutý s niekym si "porovnávať"
    porade fandím a ctím si ochotu ľudí pomáhať hlavne vo veciach, ktorým rozumejú - to nie je každá téma... preto veci do ktorých sa prdlajz rozumiem nekecám.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Martin,
    rob ako myslíš, nemyslím že potrebujem aby mi niekto niečo hladkal, snažím sa pomôcť ludom, a snažím sa vidieť viac do problému.


    Neodpovedám na otázky .. je jablko červené? áno je červené. ... odpovedám trošičku ináč.

    A ďalšia vec, ja som nikde nepísala, že zadávateľka dostane príspevok pre mladých odporučila som ju na banku spýtať sa či je taká možnosť. Tebe by som za tvoju odpoveď aj dala užitočné, pretože aj pre mňa to bola užitočná info, no odradila má tvoja rada na záver ... nebehať po bankách lebo je to škoda času.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Martin Vacho, ponovom.sk Pozri príspevok
    Dúfam, že nie všetci tu trpia takým egocentrizmom...
    Asi začínam chápať tú partiu ľudí čo tu je (jasné, že nie všetci) - uzavretá skupina navzájom si hladkajúca... čosi. To som asi dosť na nesprávnom mieste. Idem si zrušiť účet tu vlastne každého iba iritujem... Je to podobné ako na odpovede.sk ale tu je omnoho viac ľudí. Sorry - nie som zvyknutý s niekym si "porovnávať"
    porade fandím a ctím si ochotu ľudí pomáhať hlavne vo veciach, ktorým rozumejú - to nie je každá téma... preto veci do ktorých sa prdlajz rozumiem nekecám.
    mozno ich irituje len tvoja reklama v mene ... z ktorej jasne citit nie uprimnu snahu pomahat odpovedami na porade, ale len nahanat si klientov pre vlastny biznis ...

    kazdy kto tu radi, sa v sukromi niecom zivi, v niecom podnika a pod. ... radia tu odbornici z roznych oblasti", ale anonymne, NIKTO si tu nerobi takuto reklamu zadarmo ...

    Martin Vacho je offline (nepripojený) Martin Vacho

    Martin Vacho
    No neštudoval som ako si ľudia vytvárajú "meno" či ako sa to tu volá keď si konto robia. To už nezmením - ak áno, opravím a stačí mi návod lebo som na to neprišiel.
    Ak nie nezmením. Môžem sem teda iba prestať chodiť.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A čo sa urážaš?
    Meno sa opraviť nedá, len administrátor stránky môže urobiť zmenu mena - nicku na porade.

    pupavenka je offline (nepripojený) pupavenka

    pupavenka
    tak som si zisťovala, čo sa dá robiť s tým štátnym príspevkom. Vyššie uvedené príspevky majú pravdu, štátny príspevok nedostanem pri prefinancovaní hypotéky, ale dostala som pozitívnu odpoved, vraj od budúceho roku bude možné požiadať o štátny príspevok aj pri existujúcej hypotéke. Ale nejakú konkrétnejšiu odpoved som nedostala.

    mirkoooo je offline (nepripojený) mirkoooo

    mirkoooo
    Stretli ste sa už s takým spôsobom získania hypotéky pre mladých, že najprv si kúpime byt z vlastných a požičaných peňazí (predávajúci nechce, aby sme riešili hypotéku pred predajom) a následne ak už budeme v liste vlastníctva ako vlastník, tak požiadame o hypotéku pre mladých. V jednej banke nám vraveli, že do 12 mesiacov od kúpy sa dá takto zobrať úver. Stačí doložiť kúpnu zmluvu. V inej, že to nepoznajú, ale to nepoznala iba tá pracovníčka. Cez net, nám z tej banky odpovedali, že to existuje.
    Stretli ste sa už s tým?
    Je nejaký dôvod, prečo by sme to nemali, nemohli takto urobiť?
    Lebo niekde som čítala, že pri hypotéke a kúpe nesmieme byť vlastníkmi skôr, až po vybavení hypotéky...
    Ďakujem za rady.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    mirkoooo Pozri príspevok
    Stretli ste sa už s takým spôsobom získania hypotéky pre mladých, že najprv si kúpime byt z vlastných a požičaných peňazí (predávajúci nechce, aby sme riešili hypotéku pred predajom) a následne ak už budeme v liste vlastníctva ako vlastník, tak požiadame o hypotéku pre mladých. V jednej banke nám vraveli, že do 12 mesiacov od kúpy sa dá takto zobrať úver. Stačí doložiť kúpnu zmluvu. V inej, že to nepoznajú, ale to nepoznala iba tá pracovníčka. Cez net, nám z tej banky odpovedali, že to existuje.
    Stretli ste sa už s tým?
    Je nejaký dôvod, prečo by sme to nemali, nemohli takto urobiť?
    Lebo niekde som čítala, že pri hypotéke a kúpe nesmieme byť vlastníkmi skôr, až po vybavení hypotéky...
    Ďakujem za rady.
    Podľa ust. § 68 zákona č. 483/2001 Z.z. o bankách a o zmene a doplnení niektorých zákonov hypotekárna banka poskytuje hypotekárny úver na tieto účely:
    a) nadobudnutie tuzemskej nehnuteľnosti alebo jej časti,
    b) výstavbu alebo zmenu dokončených stavieb,
    c) údržbu tuzemských nehnuteľností alebo
    d) splatenie poskytnutého úveru použitého na účely podľa písmen a) až c), ktorý je hypotekárnym úverom,
    e) splatenie poskytnutého úveru použitého na účely podľa písmen a) až c), ktorý nie je hypotekárnym úverom.

    Nadväzne:
    Podľa § 85a ods. 1 cit. zákona dlžníkovi zo zmluvy o hypotekárnom úvere poskytnutom na účely podľa § 68 písm. a) až c) patrí za podmienok ustanovených týmto zákonom príspevok pre mladých z prostriedkov štátneho rozpočtu (štátny príspevok pre mladých).

    Z uvedených zákonných ustanovení (ktoré sa nemenia ani od 1.1.2012) vyplýva, že pri splnení stanovených podmienok hypotekárna banka môže poskytnúť hypotekárny úver aj na splatenie nehypotekárneho úveru, ale príspevok pre mladých sa v takom prípade neposkytuje - podľa zákona nepatrí.

    Obchodné podmienky pre poskytovanie hypotekárnych úverov, z ktorých sa môžeš dozvedieť viac, majú obvykle jednotlivé banky zverejnené aj na svojich internetových stránkach. Bývajú tam uvedené o.i. aj doklady, ktoré banka požaduje predložiť v súvislosti s príslušnou nehnuteľnosťou. Odporúčam Ti najprv si podmienky pozrieť a potom v danej konkrétnej banke nechať si prípadne vysvetliť to, čo Ti z týchto podmienok nie je jasné.
    Naposledy upravil luja5 : 08.12.11 at 16:16

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Predchádzajúce dva príspevky považujem za užitočné v tom, že "vysvetľujú" pojem "nadobudnutie" nehnuteľnosti z časového hľadiska. Z uvedených príspevkov vyplýva, že aj pri prefinancovaní/refundácii kúpnej ceny do určenej lehoty sa považuje časová podmienka nadobudnutia nehnuteľnosti za splnenú, aj keď príslušná nehnuteľnosť bola už nadobudnutá z iných prostriedkov a žiadateľ o hypotekárny úver s príspevkom pre mladých je už vlastníkom príslušnej nehnuteľnosti – možno práve v súvislosti s časovou otázkou "nadobudnutia" mirkoooo niekde čítala, že "pri hypotéke ... nesmieme byť vlastníkmi skôr, až po vybavení hypotéky".
    Naposledy upravil luja5 : 09.12.11 at 08:31

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.