Zavrieť

Porady

Verejná produkcia - autorský zákon

Chcela by som sa opýtať. V reštaurácii je umiestnený televízor. Začiatkom roku 2005 sa firme ohlásil SLOVGRAM a musela s ním uzatvoriť zmluvu, na základe ktorej mu platíme tuším nejakých 2000 sk ročne za verejnú produkciu. Pochopila som to tak, že je to na ochranu umelcov na základe autorského zákona.
No a koncom roka k nám zase dosli zo SOZA - Slovenský ochranný zväz autorský a tiež chcú úhradu ročného poplatku. Pripadá mi to však jedno a to isté, akurát že z 2 rôznych organizácií. Priznám sa, vôbec neviem, komu by sa vlastne mal tento poplatok platiť. Ak obom, tak prečo?
Potom teda meditujem ako tieto poplatky zaúčtovať? Môžu byť oba daňovo uznaným výdavkom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zgongol je offline (nepripojený) Zgongol

    Zgongol
    Slovgram a Soza sú rovnako združenia na ochranu umelcov na základe autorského zákona, rozdiel medzi nimi je že každý zastupuje iných umelcov (napr. SOZA Patejdla, Slovgram Naďa). Otázne je či môžu pýtať peniaze aj za verejnú produkciu televízneho vysielania. Práva k nemu patria totiž vysielateľovi a ten sa nimi nemusel dať zastupovať. ( teda za to že v telke spieva Miki Jackson dostanú tieto združenia prachy od konkrétnej televíznej stanice, za to získa televízna stanica právo použitie jeho diela a vysielať ho. Ty v reštaurácii vykonávaš verejný prenos vysielania a ten by mal byť zadara)
    Nemám s tým však skúsenosti, a za tie peniaze čo chcú sa s nimi asi neoplatí hádať.

    Inak oni majú právo inkasovať za verejnú produkciu zvukových alebo zvukovo obrazových diel - teda ak budeš v reštaurácii verejne púšťať DVD, CD a pod.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    alušik
    Chcela by som sa opýtať. V reštaurácii je umiestnený televízor. Začiatkom roku 2005 sa firme ohlásil SLOVGRAM a musela s ním uzatvoriť zmluvu, na základe ktorej mu platíme tuším nejakých 2000 sk ročne za verejnú produkciu. Pochopila som to tak, že je to na ochranu umelcov na základe autorského zákona.
    No a koncom roka k nám zase dosli zo SOZA - Slovenský ochranný zväz autorský a tiež chcú úhradu ročného poplatku. Pripadá mi to však jedno a to isté, akurát že z 2 rôznych organizácií. Priznám sa, vôbec neviem, komu by sa vlastne mal tento poplatok platiť. Ak obom, tak prečo?
    Potom teda meditujem ako tieto poplatky zaúčtovať? Môžu byť oba daňovo uznaným výdavkom?
    Ak ide o výdavky na udržanie príjmov, bude to daňovo uznané. JU réžia, PU 518.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ja som to tiež plánovala zaúčtovať na 538 a to obidva poplatky. Ide mi však o to, že či sa nad tým daňováci nebudú pozastavovať, že som platila v podstate to iste dvom rôznym organizáciám. Hm?
    To mi pripadá rovnaké, ako keď sa nám na firme stalo, že sme platili zákonné poistenie za auto aj v Kooperatíve a aj v Allianzi. 1x som to musela dať ako nedaňový výdavok.
    Tak sa teraz nad tým pozastavujem, že je to tiež v podstate to isté. Ale je to inak nefér, takto platiť za všetko! Pomaly už budú ľudia platiť aj za to, že vôbec dýchajú...

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    SOZA zastupuje autorov: skladateľov a textárov a SLOVGRAM výkonných umelcov - spevákov a spol. Som presvedčená, že nejde o poplatok za to isté. Spoločné majú len to, že ide o verejnú reprodukciu diel.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ďakujem Ti veľmi pekne. Už to budem vedieť aspoň vysvetliť majiteľom, prečo sú tie poplatky dva.

    Verejná produkcia - autorský zákon

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.