Zavrieť

Porady

Garáž ako príslušenstvo k bytu??

zdravím všetkých poraďákov. Rád by som počul názor, ako pristupovať k danej veci.
Jeden z majiteľov sa rozhodol, že v bytovom dome, kde je 6 bytov a 4 garáže, predá svoj byt. S týmto bytom vlastní aj garáž. Garáž je napojená na elektrickú energiu bytu, je v nej zavedené kúrenie zo spoločného zdroja (máme vlastné vykorovanie pre celý bytový dom). Na liste vlastníctva, kde je bytový dom, je rozdelený na 6 bytov a 4 garáže.
Je možné garáž z právneho hľadiska považovať za príslušenstvo k bytu, keď je napojená na rovnaký rozvod elektrickej energie? Majiteľ ju od bytu odčlenil, chce ju predávať samostatne, pričom garáž je stále napojená na elektrickú energiu bytu. Ako postupovať okrem možnosť okamžitého "odstrihnutia" elektrickej energie?

Zároveň, nakoľko bytový dom bol dakedy družstevný, majitelia ho odkúpili, no pozemok pod bytovým domom a v jeho okolí (záhrady, parkovisko, trávnik) zostali v majetku družstva. Majitelia sa chystajú pozemok odkúpiť, bez účasti majiteľa dotyčnej garáže - pozemky by mali byť k bytom. Je možné majiteľa garáže nevpustiť na pozemok k jeho garáži, špeciálne ak by nemal v liste vlastníctva na také dačo právo? Vzniká mu takéto právo automaticky, keď v dome má nebytový priestor?


Rád by som si tieto veci ujasnil, snáď som sa nevyjadril príliš zmätočne

Za každú odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Nie je možné. Ak budete kupovať pozemok pod domom a aj okolo priľahlý pozemok, každý uhradí svoj podiel. V bytovom zákone si k tomu prečítaj § 23.
  Mimochodom, ten pozemok nemohol zostať v majetku družstva, lebo by vám ho muselo bezodplatne previesť pri prevode bytov a garáží (§ 23 ods. 3). Ak ho teraz družstvo má vo vlastníctve, tak ho muselo nadobudnúť neskôr. Ale možno ho vlastní niekto iný.

  Hlasovalo 6 pouzivatelov

  Užitočné (6)
  zdenka131, Danielle369, Lubaba, terezamaria, verkaz, rodina1
  6

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Garáž nie je príslušenstvom bytu (§ 121 obč.z.), je to samostatný nebytový priestor. Elektrinu si poriešte akokoľvek ako pri bytoch a nebytových priestoroch má byť.
  Priľahlé pozemky sú príslušenstvom k domu (§ 2 ods. 6 zák.182/1993) a sú určené na spoločné užívanie vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Aj keby išlo o súkromný pozemok, prístup k stavbe je vynutiteľný podľa obč. zákonníka (§ 135c).

  GC_DIABLO je offline (nepripojený) GC_DIABLO

  GC_DIABLO
  tak som aj predpokladal. Keď budú pozemky zakúpené iba majiteľmi bytov a nie majiteľom toho jedného vyčleneného nebytového priestoru, je možné od tohto majiteľa žiadať nejaký nájom za užívanie pozemku pod garážou?
  P.S. garáž je súčasťou domu, nie je samostatne stojaca. mení to niečo na veci?

  Garáž ako príslušenstvo k bytu??

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.