Zavrieť

Porady

Kúpa na FO a následne predaj ako živnostník

Dobrý večer,
potreboval by som poradiť.
Je možné nakúpiť tovar na eshope XY ako fyzická osoba a potom ho predávať vo svojom eshope ako živnostník?
Je to v poriadku? T.j. Dodávateľská faktúra bude na moju FO, nie na moju živnosť?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a prečo by si to robil? Vždy si jeden a ten istý daňovník.
    Ak by si mal snahu to takto deliť, potom príjem zdaníš v plnej výške, lebo výdavok na obstaranie tovaru nepriznáš? toto chceš?

    sand je offline (nepripojený) sand

    sand
    Nie, práveže to chcem mať všetko v poriadku.
    Ide o to, že na niektorých eshopoch je možnosť zaregistrovať sa ako firma, ale na väčšine nie.
    A neviem ako vyriešiť tú väčšinu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Aký máte dôvod nakúpiť tovar ako občan?Ak sa teda smiem spýtať .

    sand je offline (nepripojený) sand

    sand
    Ak sa môžem ešte opýtať..
    faktúra od dodávateľa zo zahraničia- je potrebné aby tam bolo aj moje IČo? nestačí len názov, adresa..
    Dôležité je aby dodávateľ tam mal komplet údaje, nie?

    sand je offline (nepripojený) sand

    sand
    Dôvod je taký, že: nie som platca dph, a cena na eshope je s DPH, pokiaľ budem dobrovoľným platcom tak mi dajú ceny bez DPH ale s povinným min.odberom
    Ide o tovar, ktorý aj keď kúpim ako FO môžem ho ešte tu predať so ziskom

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak definuj, čo chceš, o čo ide, nie je mi jasné nič:
    chceš
    1. nakupovať ako dobrovoľný platiteľ DPH?
    2. nakupovať na e-shopoch, kde nie je možné sa registrovať ako firma?
    3. ide o e-shopy v SR alebo v EU alebo v tretích štátoch?
    v zásade môžeš kúpiť ako občan, nie na IČO, tovar vložíš do firmy a ďalej predáš. Závisí od objemu nákupov. A môže to takto fungovať v rámci SR, voči EU a zahraničiu to bude trochu zložitejšie.

    sand je offline (nepripojený) sand

    sand
    Momentálne som začal, mám od piatku ŽL - nie som platca DPH
    dodávateľov chcem mať zahraničných - eshopy v EU
    u niektorých ale nie je možná registrácia firmy
    Chcem vedieť či teda môžem mať faktúru od dodávateľa na moju FO a potom to predať ako živnostník...
    Takto to bude na začiatku..ak sa to rozbehne tak už budem nakupovať vo veľkom a potom budem kupovať bez DPH - t.j. stanem sa platiteľom DPH
    Ale teraz riešim ten začiatok.Chcem to mať právne, účtovne, daňovo OK.Nejde mi o nejaké podvody.

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    - tovar kupite na seba ako obcana,
    - tovar predate zivnostnikovi (predavajucim budete ako obcan, kupujucim ako zivnostnik),
    - dotiahnete to papierovo (kupna zmluva, dodaci list, prevod penazi),
    - optimalne by bolo, keby to bolo v obstaravacej cene (cim ako obcan nenaplni jeden z atributov podnikania),
    - nasledne tovar predate so ziskom cez svoj eshop ako zivnostnik,

    sand je offline (nepripojený) sand

    sand
    A viem, že to tu nepatrí ale neviem či mám zakladať novú tému..keď už riešime ten začiatok.
    Okrem tohoto mám 1 dilemu..ponúka sa mi EU dodávateľ - dropshiping a ja tomu moc nerozumiem.
    Z toho, čo mi poslal v obch.podmienkach:
    tovar je dodávaný priamo zákazníkovi - t.j. aj so službou - doprava
    Zatiaľ , čo som zistil je to, že tá doprava je teda služba a musím byť tým pádom platcom DPH - ak by som teda do toho išiel.
    Stačí si iba požiadať o IČ DIČ alebo sa automaticky stanem aj platiteľom.
    Tento rozdiel by som potreboval vysvetliť.V akých prápadoch, kedy ten ktorý má pridelené IČ DIČ nie je automaticky platiteľom.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ako som napísala predtým, FO=občan=SZČO=jeden a ten istý daňovník.
    takže predávať sám sebe je logický nezmysel.
    Zaregistruješ sa ako občan, neuvedieš svoje IČO.
    Platbu uskutočníš cez svoj podnikateľský účet
    Na základe dokladu o kúpe zaeviduješ tovar na skladovej karte SZČO t.j. vložíš tovar do svojho majetku=zásob=podnikania. je to len evidenčná záležitosť.
    Následne predávaš.
    ==================
    Budeš si sledovať, aby tieto "súkromné" spolu s podnikateľskými nákupmi z EU
    nepresiahli cca 13000 EUR za ro, lebo ak by to hrozilo, povinne musíš požiadať o registráciu k DPH - ale to vlastne chceš. Tak len aby si neprešvihol termín.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Stačí si iba požiadať o IČ DIČ alebo sa automaticky stanem aj platiteľom.
    Tento rozdiel by som potreboval vysvetliť.V akých prípadoch, kedy ten ktorý má pridelené IČ DIČ nie je automaticky platiteľom.


    ak požiadaš o pridelenie ičDPH podľa §7a), nie si platiteľom s nárokom na odpočítanie DPH, ak však nakúpiš službu z EU, musíš DPH zaplatiť v SR a teda cenu služby ti musí dodávateľ z EU faktirovať bez dane.
    Skús si dať do "hľadaj" slovo DROPSHIPPING a prečítať si príspevky.
    prípadne to isté na googli.

    sand je offline (nepripojený) sand

    sand
    Ďakujem za postup a radu.
    A ešte sa chcem opýtať.
    Tie eshopy v EU kde je možné sa zaregistrovať ako firma - áno, je možné -ale sú tam len údaje ako názov, adresa a pod..Nevyžadujú žiadne identifik.číslo - takže bude problém keď na tej faktúre nemudem mať IČO a DIČ.Ano?

    sand je offline (nepripojený) sand

    sand
    Neviem, či tomu správne rozumiem.
    Urobím XXX obchodov ako neplatca DPH s prideleným IČ DPH a potom vykonám 1 obchod typu droppshiping a zaplatím DPH za službu na vstupe?
    Takže môžem mať dodávateľov ktorí faktúrujú s DPH a následne 1 dodávateľ - droppshiping? Takže by som bol neplatca DPH s prideleným IČ DPH a DPH by som platil len za službu v tom droppshipingu?Dá sa to súčastne?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ked nebude na faktúre tvoje ičDPH - kúpiš ako občan, tak nebude dôvod platiť DPH.
    Za prijatú službu z EU však DPH zaplatiť musíš.
    A takisto budeš musieť platiť DPH aj z tovaru kúpeného v EU, ak prekročíš spomínaný obrat 13400 EUR /cca/ v kalendárnom roku.
    ====================
    celé je to divné, predpokladám, že ide len o začiatok, rozbeh a prejdeš na "normálny" režim.

    sand je offline (nepripojený) sand

    sand
    Áno, je to len rozbeh.
    Ja len na začiatku riešim, či sa dám aj do toho droppshipingu.
    Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.