Zavrieť

Porady

Prenájom auta od súkromnej osoby a PHM

Dobrý deň,
Prosím Vás o radu.Podnikateľ si chce prenajať auto od otca – nepodnikateľa. Otec už zaplatil cestnú daň aj poistky. S otcom urobí zmluvu o prenájme auta, dá tam, že si syn /nájomca/ bude platiť výdavky s autom on /PHM/, aj prípadné škody.
Musí aj podnikateľ zaplatiť cestnú daň? Takže bude zaplatená 2x?
A potom si môže si odpočítať DPH na PHM a prípadné opravy?
Náklady s prenájmom idú tiež do nákladov?
Treba to niekde nahlásiť? Ďakujem.
Usporiadat
kika67 kika67

kika67 je offline (nepripojený) kika67

Prosím poradíte?
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Teraz beží o tom aj na porade debata,len si daj hľadať.Cestnú daň by mal zaplatiť ten.kto používa auto,takže nie otec,ale syn po novom,ale ešte nie je k tomu vyjadrenie z MF.Dań sa zaplatí len 1 x a dph z pohonných hmôt si môže syn odrátať ak je platca DPH.Náklady na opravy atd.záleží od zmluvy. Skús vo vyhľadávači,je veľa podobných tém.
0 0
kika67 kika67

kika67 je offline (nepripojený) kika67

Ilonka ďakujem, však to vyhladávam už 2-3hod. a som dopletená. Už ale s tým nič nenarobíme keď otec tohto roku zaplatil aj tak musí aj podnikateľ. No aspoň tie phm si uplatní. Idem to ďalej sledovať.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kika67
Dobrý deň,
Podnikateľ si chce prenajať auto od otca – nepodnikateľa. S otcom urobí zmluvu o prenájme auta, dá tam, že si syn /nájomca/ bude platiť výdavky s autom on /PHM/, aj prípadné škody.
A potom si môže si odpočítať DPH na PHM a prípadné opravy?
Náklady s prenájmom idú tiež do nákladov?
Ak urobíte dobre nájomnú zmluvu na auto, môže platiteľ DPH uplatniť zo všetkých súvisicich výdavkov odpočítanie dane. Týka sa to aj PHM. Je však potrebné zmluvu spracovať štandardne, nie jednostranne výhodnú, nakoľko otec a syn sú osobami blízkymi.
Výkon akýchkoľvek opráv na prenajatom majetku nie je podľa môjho názoru štandardný postup. Bežná réžia auta (umývanie, prevádzkové kvapaliny a pod.) áno. Zodpovednosť za škodu je potrebné riešiť zmluvne tak, ako uvádzate. Nedoporučujem však neštandardné výdavky na auto. A čo je v tomto prípade štandardné záleží na mnohých faktoroch. Cena nájmu, porovnateľnosť ceny s trhovými podmienkami, porovnateľné podmienky nájmu, ktoré by boli uplatnené medzi nezávislými osobami ... na druhej strane, je potrebne zadefinovať o akú činnosť sa bude jednať u otca, t.j. či nepôjde o podnikanie a nie príležitostný prenájom v zmysle § 8 ZDP. Je tu viac otáznikov ...
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Zato,že už zaplatil otec,predsa nemusia zaplatiť obaja daň z mot.vozidiel.Ak sa určí,že bude musieť platiť ten,kto používa,tak podľa mńa sa to bude dať u otca odhlásiť a u syna prihlásiť.Požiadať DU o vrátenie dane u otca.
0 0
atramka atramka

atramka je offline (nepripojený) atramka

a čo keď auto používajú na podnikanie nepravidelne dvaja: manželka držiteľa a syn? Kto bude mať platiť daň z mot. vozidla? Bude to zle, ak bude zaplatená na držiteľa? Alebo lepšie na manželku? A čo syn živnostník?Bude musieť zaplatiť - alebo nie?
0 0
kika67 kika67

kika67 je offline (nepripojený) kika67

ešte raz veľmi ďakujem ilonke aj Avo pomohli ste mi, idem to zisťovať a poradiť sa.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

atramka
a čo keď auto používajú na podnikanie nepravidelne dvaja: manželka držiteľa a syn? Kto bude mať platiť daň z mot. vozidla? Bude to zle, ak bude zaplatená na držiteľa? Alebo lepšie na manželku? A čo syn živnostník?Bude musieť zaplatiť - alebo nie?
Ak to používa manželka držiteľa, zaplatí daň z MV ona. V zmluve o prenájme túto skutočnosť uvedú. Predsa nebudú stále odhlasovať a prihlasovať vozidlo k dani z MV. Výdavky by si potom uplatnili v alikvótnej časti, podľa doby používania tak, že syn aj uvedenú čiastku refunduje matke. Ak si uplatnla matka celú čiastku, táto čiastka bude pre ňu znamenať príjem.
To sa mi zdá logické.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Jana Acsová Pozri príspevok
Ak urobíte dobre nájomnú zmluvu na auto, môže platiteľ DPH uplatniť zo všetkých súvisicich výdavkov odpočítanie dane. Týka sa to aj PHM. Je však potrebné zmluvu spracovať štandardne, nie jednostranne výhodnú, nakoľko otec a syn sú osobami blízkymi.
Výkon akýchkoľvek opráv na prenajatom majetku nie je podľa môjho názoru štandardný postup. Bežná réžia auta (umývanie, prevádzkové kvapaliny a pod.) áno. Zodpovednosť za škodu je potrebné riešiť zmluvne tak, ako uvádzate. Nedoporučujem však neštandardné výdavky na auto. A čo je v tomto prípade štandardné záleží na mnohých faktoroch. Cena nájmu, porovnateľnosť ceny s trhovými podmienkami, porovnateľné podmienky nájmu, ktoré by boli uplatnené medzi nezávislými osobami ... na druhej strane, je potrebne zadefinovať o akú činnosť sa bude jednať u otca, t.j. či nepôjde o podnikanie a nie príležitostný prenájom v zmysle § 8 ZDP. Je tu viac otáznikov ...
Riešim presne ten istý prípad, otec prenajíma synovi auto na podnikanie. Otec je súkromná osoba - nepodnikateľ. Je možné považovať celoročný prenájom auta za príležitostný? V zmluve je dohodnutá cena prenájmu 2 tis. mesačne, čo ročne pre otca predstavuje sumu, ktorú podľa § 8 ods 1 a) ZDP neuvádza v daňovom priznaní. Alebo sa vôbec nemôže riadiť §8?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Lydka R Pozri príspevok
Riešim presne ten istý prípad, otec prenajíma synovi auto na podnikanie. Otec je súkromná osoba - nepodnikateľ. Je možné považovať celoročný prenájom auta za príležitostný? V zmluve je dohodnutá cena prenájmu 2 tis. mesačne, čo ročne pre otca predstavuje sumu, ktorú podľa § 8 ods 1 a) ZDP neuvádza v daňovom priznaní. Alebo sa vôbec nemôže riadiť §8?
Nikde nie je príležitostný príjem taxativne vymedzený. Iba z logiky veci sa dá usudzovať, že príležitostný príjem by mal mať znaky ako – náhodilý, zriedkavý. Neviem, teda, či sa celoročný prenájom dá považovať za príležitostný.
0 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

Otec by si mal vypytat zaplatenu daň od DÚ, pretože v roku 2008 sa daň neplatí, resp. platí preddavkovo ak vychádza viac ako 20 tisíc a daňové priznanie sa urobí až v 2009. Syn by mal iba povinnosť oznámiť DÚ, že používa prenajaté auto na podnikanie.
Výdavky na PHM a bežnú údržbu si môže uplatniť v nákladoch.
0 0
lubenaj lubenaj

lubenaj je offline (nepripojený) lubenaj

Dobrý deň,
prepáčte som začiatočník, robím JÚ pre SZČO, ktoré má
1. prenajaté auto od FO - s ktorým nemá nájomnú zmluvu tú by sme spätne spísali za určitú sumu.
2. SZČO zaplatila daň z MV i za prívesný vozík - nakoľko auto aj vozík používa pri svojej činnosti pravidelne
3. SZČO si vykazuje evidenciu jázd - teda jednotlivé dni - odkiaľ kam koľko km
Otázka?
čo si môže dať SZČO do výdavkov - len spotrebu PHL podľa vzorca alebo aj základnú náhradu za každý km ???????? - opravy nemal v danom roku žiadne

Keď som sa informovala na DÚ - pracovníčka mi povedala, že sa môže rozhodnúť - či základná náhrada a spotreba PHL podľa TP - podľa skutočne prejdených km alebo spotreba PHL podľa skutočného nákupu benzínu + opravy - neviem či sme sa nerozumeli???? dakujem strašidelne moc za rýchlu odpoveď
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

lubenaj Pozri príspevok
Dobrý deň,
prepáčte som začiatočník, robím JÚ pre SZČO, ktoré má
1. prenajaté auto od FO - s ktorým nemá nájomnú zmluvu tú by sme spätne spísali za určitú sumu.
2. SZČO zaplatila daň z MV i za prívesný vozík - nakoľko auto aj vozík používa pri svojej činnosti pravidelne
3. SZČO si vykazuje evidenciu jázd - teda jednotlivé dni - odkiaľ kam koľko km
Otázka?
čo si môže dať SZČO do výdavkov - len spotrebu PHL podľa vzorca alebo aj základnú náhradu za každý km ???????? - opravy nemal v danom roku žiadne

Keď som sa informovala na DÚ - pracovníčka mi povedala, že sa môže rozhodnúť - či základná náhrada a spotreba PHL podľa TP - podľa skutočne prejdených km alebo spotreba PHL podľa skutočného nákupu benzínu + opravy - neviem či sme sa nerozumeli???? dakujem strašidelne moc za rýchlu odpoveď
SZČO pokiaľ nemá vlastný automobil nezahrnutý do podnikania nemôže uplatňovať paušálne náhrady 6,20/km. Uplatniť ako daňové výdavky môže v prípade prenajatého automobilu, ako uvádzaš v príspevku, PHL, zaplatenú daň z MV, nájomné. Opravy sú trocha diskutabilné, ale v princípe, ak to bude v zmluve uvedené, môže uplatniť aj tie.
Naposledy upravil Evanka : 28.02.08 at 08:29
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

dobrý večer, čítala som rôzne príspevky a v jednom staršom bolo, že ked si podnikateľ prenajme MV od inej FO, môže si uplatniť dph z nakúpených PHM. Je to pravda?Ďakujem
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Iwett Pozri príspevok
dobrý večer, čítala som rôzne príspevky a v jednom staršom bolo, že ked si podnikateľ prenajme MV od inej FO, môže si uplatniť dph z nakúpených PHM. Je to pravda?Ďakujem
prosím, neporadíte?
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

tieto príspevky sú staršieho dáta a preto by som sa chcela s Vami poradiť podľa aktuálnych zákonov.

Vlastním sukromné vozidlo, ktoré využívam aj na podnikanie v s.r.o. Riešila som to doteraz cesťákmi, ktoré ma však strašne nebavia. Preto som rozmyšlala že by som ako FO prenajala svoje sukromne vozidlo svojej firme, a uplatnovala by som si PHM 80% a teda viedla iba evidenciu o kilometroch, bez knihy jazd.

Je toto podľa vás možné bez toho aby som musela mať živnostenské oprávnenie ako FO na prenájom hnuteľných vecí? Bude to musieť by klasifikované ako príjem podľa §6 odst.3 ZoDzP?

A co v prípade že by som auto prenajal bez úhrady - teda svojim spôosobom iba prenechala SRO-čke bez odplaty nejakou zmluvou. Vtedy by bolo tiež potrebné živnostenské oprávnenie?

Dakujem za Vaše názory.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

posuvam...
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

spomínaný paragraf 6 odst. 3 hovorí o príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti...automobil je hnutelna vec...
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ano... preto by ma zaujímalo, ci bud je na to treba nejake zivnostenske opravnenie alebo tak ako pri nehnutelnosti sa treba registrovat na danovom urade pre DIC alebo ako postupovat.
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

príjem z príležitostnej činnosti predstavuje par. 8 ods. 1a a tieto príjmu sú podľa par. 9 od 1 písm g. oslobodené od dane do výšky 500 eur ročne....samozrejme treba zvážiť príležitostný prenájom a sústavné prenajímanie hnuteľných vecí - na to je už potrebné živnostenské oprávnenie...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať