Zavrieť

Porady

vratky DPH zo zahraničia

ahojte, robím pre niektorých svojich klientov aj žiadosti o vrátenie DPH z iných ČŠ ako zástupca. v krajinách ako FR, CZ,BE,DK nie je žiaden problém s dodržaním termínu vrátenia /4mesiace/, ale také krajiny ako LU, DE, ES tak tam to trvá akosi dlho. nemáte niekto skúsenosti s tým, prečo sa to tak dlho ťahá ? žiadosti za rok 2010 boli podané v marci 2011 a do dnešného dňa je žiadosť len v stave prijatá. a to už je november.
treba kontaktovať daňovú správu príslušného štátu alebo čakať, čakať,čakať ?? díky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Zaúčtujete ešte do r.2011 to, čo očakávate, že Vám vrátia, aj keď fyzicky je žiadosť podaná až v r.2012.
    Na účtovanie DPH zaplatenej v zahraničí sa vzťahuje Usmernenie MF/014716/2006-721. Faktúra sa má zaúčtovať celá na príslušný nákladový účet. Na konci roka sa účtuje cez 378/648 príslušná suma DPH. Ak by sa stalo, že Vám vrátia menej, ako ste žiadali, tak v danom roku, keď zistíte, že Vám z nejakého dôvodu vrátili menej sa má účtovať do nákladov cez 548. Žiadne podávanie dodatočného daňového priznania. Takto je to v tom usmernení.
    http://www.finance.gov.sk/Documents/...va/FS_4_06.pdf
    Naposledy upravil alušik : 23.11.11 at 08:14

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    my mame tiez podanu ziadost do nemecka v aprili a este nic neprislo, prosim vas ako uctujete tie vratky a hlavne kedy, za rok 2010 ste dali tu DPH do nákladov a aj do výnosov alebo az ked ste podali ziadost o vrátenie prosím neviete mi dat radu

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    ja to účtujem hneď pri účtovaní faktúry v konkrétnom roku, napr. tie vratky ktoré čakám z roku 2010, som účtovala 501,378.A/321, tú 378 mám analyticky vedenú podľa štátov, z ktorých budem žiadať vrátenie a keď mi na konci roka suma na 378.A nedosiahne hodnotu 50,- €k to odúčtujem do nákladov, lebo nižšiu sumu žiadať sa nedá.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    dph, na ktorú ti vznikne nárok vrátiť neúčtuješ do nákladov ani do výnosov

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    a ked ti napr. vrátia len časť z tej DPHcky napr. z roku 2010 mám na 378/rakúsko sumu na vrátenie 220 eur ale v roku 2011 ti vrátia len 190,- čo s tými 30 eurami mozem ich dať do nákladov v roku 2011 alebo to bude pripočitateľná položka???

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    tak v roku 2011 mam zauctovat tych 30 eur na 548/378A a nechat v nakladoch budem to mat spravne prosim ta

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    pozri si § 17 ods. 29 zákona o DzP, ak si vykázala v minulom období vyšší ZD a opravu vykonáš v nasledujúcich rokoch, máš 2 možnosti, buď podáš DDP z roku, ktorého sa to týka, alebo ponecháš v základe dane roka, v ktorom si opravu vykonala.

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    optimistka Pozri príspevok
    pozri si § 17 ods. 29 zákona o DzP, ak si vykázala v minulom období vyšší ZD a opravu vykonáš v nasledujúcich rokoch, máš 2 možnosti, buď podáš DDP z roku, ktorého sa to týka, alebo ponecháš v základe dane roka, v ktorom si opravu vykonala.
    tak ked to dam to nakladov v roku 2011 nemusim podavat DDP za rok 2010 tak som to pochopila je to teda tak prosim ta nehnevaj sa ale nikto mi v tomto nevie poradit som rada ze aspon niekto sa mi ozval

    detektív je offline (nepripojený) detektív

    detektív
    Ahojte, ak požiadam o vrátenie DPH v januári 2012 ale za obdobie 9-12/2011, účtujem
    podla dátumu žiadosti, čiže do roku 2012?????!!!!

    Ďakujem

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    účtuješ to buď 501/321 a sumu rovnajúcu sa žiadanej DPH následne na 378/648 ešte roku 2011, alebo ja to robím 501 ZD,378.A./321, nemôže ti to zostať v základe dane 2011, ak máš nárok na vrátenie DPH z EU, s rokom 2012 to nijak nesúvisí, ak ti príde vratka tú len spáruješ 221/378

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    optimistka Pozri príspevok
    účtuješ to buď 501/321 a sumu rovnajúcu sa žiadanej DPH následne na 378/648 ešte roku 2011, alebo ja to robím 501 ZD,378.A./321, nemôže ti to zostať v základe dane 2011, ak máš nárok na vrátenie DPH z EU, s rokom 2012 to nijak nesúvisí, ak ti príde vratka tú len spáruješ 221/378
    Nás auditorka vyslovene upozornila, že to nemám účtovať priamo na faktúre na tú 378, pretože to má byť v príslušnej sume vrátane DPH účtované na účte 501. Odvolala sa pritom na toto usmernenie o účtovaní. Je pravda, že v tomto ma presvedčila. Ak to má byť raz na účte 648, tak by som nemala ponižovať 501 na faktúre.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    včera som bola na školení, a tiež sa tam hovorilo o postupe ako hovoríš ty, teda 501/321 a 378/648, vplyv na ZD je rovnaký pri oboch postupoch

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    tak ako poradite az to uctovat na 5../321 a potom ako 378/648, alebo to nechat vsetko tak ako pisala optimistka 501 ZD 378 DPH/321 myslite ze to takto je nespravne???

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    optimistka Pozri príspevok
    včera som bola na školení, a tiež sa tam hovorilo o postupe ako hovoríš ty, teda 501/321 a 378/648, vplyv na ZD je rovnaký pri oboch postupoch
    prosim ta ides to teda preuctovavat za rok 2011???

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.