Zavrieť

Porady

kredity za rigoróznu skúšku

Podľa novely Z. 317/2009 Z. z. sa od 1.januára 2012 za vykonanie rigoróznej skúšky pridelí 60 kreditov. Ak som vykonala rigoróznu skúšku v sptembri 2009, vtedy som nemala ešte päť rokov praxe, takže mi nebola uznaná. Budú mi tieto kredity pridelené spätne alebo nie?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    Adriana 1 Pozri príspevok
    Podľa novely zákona 317/09 ak ste mali spravenú rigoróznu skúška a nemali ste ešte 5 rokov praxe pred 1. 11. 2009, ktoré už teraz máte budete automaticky od 1. 12. 2012 považovaná za pedagogického zamestnanca s prvou atestáciou. Jedine ak by ste robili rigoróznu skúšku až po 1. 11. 2009 bude Vám pridelených 60 kreditov.
    Nie je to až tak úplne pravda, pretože automaticky to nebude. V zákone 390/2011, ktorým sa novelizuje 317/2009 v §61a ods. 4) Pedagogický zamestnanec, ktorý do 31.12.2011 získal minimálne 5 rokov pedagogickej činnosti a vykonal rigoróznu skúšku, môže požiadať o vykonanie prvej atestácie najneskôr do 31. decembra 2012.

    Teda automaticky nezíska kariérový stupeň - pedagogický zamestnanec s I. atestáciou, ale nemusí zbierať kredity, nemusí absolvovať atestačné vzdelávanie, len požiada o vykonanie atestácie. Ak to úspešne zvládne potom bude posudzovaný ako pedagogický zamestnanec s I. atestáciou.

    Adriana 1 je offline (nepripojený) Adriana 1

    Adriana 1
    Podľa novely zákona 317/09 ak ste mali spravenú rigoróznu skúška a nemali ste ešte 5 rokov praxe pred 1. 11. 2009, ktoré už teraz máte budete automaticky od 1. 12. 2012 považovaná za pedagogického zamestnanca s prvou atestáciou. Jedine ak by ste robili rigoróznu skúšku až po 1. 11. 2009 bude Vám pridelených 60 kreditov.

    Adriana 1 je offline (nepripojený) Adriana 1

    Adriana 1
    Ospravedlňujem sa neujasnila som si, či ste pedagogický, alebo odborný zamestnanec, ak ste pedagogický tak naozaj platí to čo odpovedala Sabadka, automatické preradenie za zamestnanca s prvou atestáciou platí len u odborných zamestnancov novela zákona 317/09 paragraf 61 ods. 2
    Odborný zamestnanec, ktorý ku dňu 31. októbra 2009 získal minimálne päť rokov odbornej praxe a vykonal rigoróznu skúšku vo svojom alebo príbuznom odbore sa od 1. januára 2012 považuje za odborného zamestnanca s prvou atestáciou.

    ninla je offline (nepripojený) ninla

    ninla
    Dobrý deň, Sabadka keďže mám rigoróznu skúšku a som v 10 triede musím mať teraz 5 rokov praxe a až potom robiť prvú atestáciu, nebude stačiť len tri roky? To, že požiada o vykonanie atestácie znamená, že budeme musieť písať ďalšiu prácu, čaká nás ďalší stres a pod.? Tak opäť neschválili nič pre obyčajných učiteľov... Asi pôjdem zo školstva preč! Adrianka lepšie by to bolo podľa tvojho výkladu

    Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

    Kto ma pozná vie. Sabadka
    do 31.12.2011 musíte mať najmenej 5 rokov pedagogickej praxe a do konca roka 2012 môžete požiadať o vykonanie I. atestácie a na druhú časť otázky ste si už aj odpovedala.

    gerdusha je offline (nepripojený) gerdusha

    gerdusha
    mozem sa spytat aj ja? okrem rigoroznej skusky sa v tejto zmene zakona hovori aj o tom, ze ucitel, ktory ma statnu jazykovu skusku, dostane 60 kreditov. Predpokladam, ze sa to asi netyka jazykarov, ktory ucia cudzi jazyk a maju z neho statnicu. je tak?

    Tezaurus je offline (nepripojený) Tezaurus

    dobra otazka Tezaurus
    § 61a Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2012

    4 Pedagogický zamestnanec, ktorý do 31. decembra 2011 získal minimálne päť rokov pedagogickej činnosti a vykonal rigoróznu skúšku, môže požiadať o vykonanie prvej atestácie najneskôr do 31. decembra 2012

    10 Od 1. januára 2012 za absolvovanie rozširujúceho štúdia podľa § 8a alebo za vykonanie rigoróznej skúšky alebo za vykonanie štátnej jazykovej skúšky z cudzieho jazyka získa pedagogický zamestnanec, ktorý má minimálne tri roky pedagogickej činnosti, a odborný zamestnanec, ktorý má minimálne tri roky odbornej činnosti, 60 kreditov, ak týmto zamestnancom nebola za tieto štúdiá alebo za tieto skúšky uznaná do 31. decembra 2011 prvá atestácia.


    Nie je mi však jasne kto vyda osvedcenie/potvrdenie o uznani kreditov. Vie niekto poradit?

    santosa je offline (nepripojený) santosa

    santosa
    Pekné ráno. Moja dcéra má 30 kreditov a robí si prípravné atestačné vzdelávanie, ktoré o chvíľu ukončí. Je tá, ktorá má urobenú rigorózku a nemá ešte 5 rokov praxe, a preto by jej malo byť od 1.1.2012 uznaných 60 kreditov za rigo. Prosíme Vás o radu. Dajú sa kredity získané za rigo uplatniť len na 1. atestáciu alebo sa dá s nimi hýbať a použiť prípadne aj na druhú, či získavanie kreditového príplatku? Nakoľko, keď ukončí prípravné atestačné vzdelávanie a v tom je aj 30 kreditov, ktoré už má a urobí 1. atestáciu, týchto 30 sa jej zruší. Je teda lepšie neukončiť vzdelávanie nechať si 30 a použiť tie, ktoré získala za rigo? Zaujíma nás hlavne tá prvá otázka. Ďakujeme.
    Naposledy upravil santosa : 26.11.11 at 03:52
    Dobrý deň,
    na stránke: http://www.skolskyportal.sk/clanky/k...tovy-priplatok ja zaujímavý článok, aj keď je z mája 2011.

    Aj ja by som si potrebovala ujasniť niektoré veci ohľadne rigózky.
    1.kvalifikačnú som robila v okt.2009 a rigorózku v júni 2010. Teraz mám už 67 kreditov a prihlásila som sa na 2 atestačnú skúšku.

    Ak požiadam môjho riaditeľa školy o vydanie Osvedčenia o priznaní kreditov za už absolvovanú rigorózku, budem mať nárok na 60 kreditov?
    /akú dobu platnosti budú mať? 7 rokov od vydania osvedčenia, či 7 rokov od vykonania rigorózky?/
    Po vykonaní 2.atestačnej si budem môcť uplatniť 12.triedu a 12% príplatok?

    Ďakujem za vyjadrenia Janka
    Dobrý večer,
    na stránke www.minedu.sk , v časti Zamestnanci rezertu, je zverejnený komentár k novele zákona aj s mnohými príkladmi. ( Komentár § 61a zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 390/2011 Z. z.)
    Verím, že tu mnohí nájdeme odpovede na naše otázky.
    M.Šturmová

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.