Zavrieť

Porady

Preplatenie stravných lístkov pri skončení pracovného pomeru

Dobrý deň,

u jedného zákazníka máme zamestnancov, kt. zamestnávateľ od mája 2011 neposkytuje stravné lístky. K 31.10.2011 rozviazal zamestnávateľ pracovný pomer podľa § 62 ods. 3 pís. b) a zároveň sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodli, že zamestnávateľ v mzde za október 2011 preplatí náhradu za stravné lístky na ktoré mal zamestnanec od mája nárok.

1) Ako vypočítam uvedenú náhradu?

Môj názor: zamestnávateľ má podľa smernice poskytovať gastrolístky v hodnote 3 €, z toho si zamestnanec platí 1€/lístok...zamestnanec mal nárok na 120 lístkov...náhrada bude 120 x 2 = 240€

2) Vstupuje uvedená náhrada do VZ pre SP a ZP?

Môj názor: Áno

3) Je uvedená náhrada daňovým výdavkom zamestnávateľa?

Môj názor: Nie
Usporiadat
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

K bodu 2 a 3 mám vyjadrenie audítora v znení, že uvedená náhrada je daňovým výdavkom a vstupuje do VZ pre SP a ZP.

Ešte by som môj dotaz doplnila o ďalšiu otázku:

4) V prípade, že zamestnávateľ prispieva na stravu aj zo SF, má zamestnanec nárok na uvedený príspevok aj v prípade, že mu bude vyplatená náhrada za neposkytnuté stravné lístky?


Budem vďačná za každý názor, vopred ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja si tiež myslím, že uvedená náhrada je daňovým výdavkom a vstupuje do VZ pre SP a ZP.
náhrada podľa mňa nezávisí od spôsobu rozúčtovania SL u zamestnávateľa, teda nezávisí od výšky príspevku zo SF.
3, EUR je SL, nárok je 120 SL
nakoľko zam-ec by prispieval vo výške 1 EUR, tak celkový príspevok je 2, EUR a na toto má zam-ec nárok.
Ešte zostáva otázka, či by nemal dostať viac, nakoľko uvedená náhrada podlieha odvodom a dani, teda v čistom nedostane toľko, koľko by dostal vo forme realne poskytnutého SL.......ale to už je o dohode medzi zam-com a zam-ľom.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

ja mám opačný názor k bodu 2 - nakoľko sa jedná o stravné, toto nevstupuje do VZ pre SP a ZP, ani do základu dane. Veď sa predsa nepovyšuje VZ a základ dane o výšku príspevku zamestnávateľa ani v prípade, ak si zamestnanec fyzicky zakúpi SL od zamestnávateľa....
...a môj príklad z praxe - máme 3 druhy poskytovania stravného - na jednom stredisku sa obedy dodávajú z externej firmy, na troch sa riešia pomocou SL a obchodníci dostávajú stravné vo výške príspevku zamestnávateľa do výplaty - a nepovyšuje im to VZ ani ZD.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
žeby zmena od r.2011?
niečo mi ušlo?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

KEJKA Pozri príspevok
žeby zmena od r.2011?
niečo mi ušlo?
neviem, ale týka sa to stravného, ktoré poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v zmysle ZP alebo som dnes opäť mimo? Dnes je divný deň. Bol tu auditor - nepohodol sa so šéfstvom a odišiel. Ja už fakt dnes nič neriešim.... A ja končím, nemám komu odovzdať agendu, vyzerá to, že ani audit sa do môjho odchodu neuzavrie
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
v roku 2011 by malo platiť toto:

Ak sa zamestnancovi poskytuje finančný príspevok na stravovanie podľa § 152 ZP ako aj zo sociálneho fondu tak v prípade, ak zamestnanec na základe potvrdenia od špecializovaného lekára nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom, tento príspevok je oslobodený od dane a odvodov.

V tomto prípade je evidentné, že zamestnávateľ nezabezpečil zamestnancovi žiadny zo zákonných spôsobov stravovania, zamestnanec pokiaľ nemá potvrdenie od lekára, dľa môjho názoru nemá nárok na úľavu na dani a odvodoch. Asi platí, že neeplnenie zákonnej povinnosti jednou stranou nedáva dôvod na neplnenie zákonných povinnosti u druhej strany...
2 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

aha, tak ďakujem za radu, u mňa sú to dvaja ľudia....No, asi budem musieť zavolať dodávateľovi SW nech tú položku stravné rozdelí na s potvrdením a bez potvrdenia a prerobiť mzdy,odvody,prehľady....no, čo už.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Dobrý deň,</SPAN>
poprosím o radu. Na základe kontroly z inšpekcie práce dostal zamestnávateľ povinnosť doplatiť bývalému zamestnancovi náhradu za neposkytnuté stravné. Ako postupovať?</SPAN>
Ďakujem. </SPAN>
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzanar Pozri príspevok
Dobrý deň,</SPAN>
poprosím o radu. Na základe kontroly z inšpekcie práce dostal zamestnávateľ povinnosť doplatiť bývalému zamestnancovi náhradu za neposkytnuté stravné. Ako postupovať?</SPAN>
Ďakujem. </SPAN>
Môj názor ....Prepočítaj náhradu a musíš mu ju zdaniť a aj odvodovo zaťažiť......keby ste mu poskytli podľa ZP, tým, že by sa stravoval, nemal by to ani zdanené a ani odvodovo zaťažené....
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Ďakujem.
Takže vyrátam dni x finančná náhrada 2,09 (55% z 3,80). Z tejto sumy vyrátam odvody za zamestnanca aj zamestnávateľa a daň? Už nie je zamestnancom tak ho znovu prihlásim na zdravotnú a sociálnu? A čo daň?
0 0
Ada9 Ada9

Ada9 je offline (nepripojený) Ada9

vediem účtovníctvo pre firmy ...viac
Ako by to bolo v prípade, keby som mu nevyplatila náhradu za neposkytnutú stravu, ale dala by som mu príslušný počet stravných poukážok. Aj vtedy by to musel zdaňovať? Ja myslím, že nie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
poskytnutie stravných lístkov - netreba zdaňovať.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

zuzanar Pozri príspevok
Ďakujem.
Takže vyrátam dni x finančná náhrada 2,09 (55% z 3,80). Z tejto sumy vyrátam odvody za zamestnanca aj zamestnávateľa a daň? Už nie je zamestnancom tak ho znovu prihlásim na zdravotnú a sociálnu? A čo daň?
Vypočítam mzdu - náhradu za neposkytnutú stravu po ukončení pracovného pomeru ako nepravidelný príjem!? A teraz:</SPAN>
1. Prihlásim a odhlásim ho RL na SP ako nepravidelný príjem? S akým dátumom? Pravdepodobne budem musieť urobiť nový ELDP.</SPAN>
2. Prihlásim a odhlásim na ZP ako začiatok a koniec zamestnanca? Keďže v tejto ZP už nemá iných zamestnancov tak aj prihlásiť a odhlásiť zamestnávateľa. Dúfam, že kvôli tomu nemusím vybavovať elektronickú komunikáciu so ZP, lebo tých zamestnancov má spolu viac ako 3.</SPAN>
3. Na DU zaplatím daň a vystavím nové potvrdenie o príjme pre zamestnanca!?</SPAN>
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

zuzanar Pozri príspevok
Vypočítam mzdu - náhradu za neposkytnutú stravu po ukončení pracovného pomeru ako nepravidelný príjem!? A teraz:</SPAN>
1. Prihlásim a odhlásim ho RL na SP ako nepravidelný príjem? S akým dátumom? Pravdepodobne budem musieť urobiť nový ELDP.</SPAN>
2. Prihlásim a odhlásim na ZP ako začiatok a koniec zamestnanca? Keďže v tejto ZP už nemá iných zamestnancov tak aj prihlásiť a odhlásiť zamestnávateľa. Dúfam, že kvôli tomu nemusím vybavovať elektronickú komunikáciu so ZP, lebo tých zamestnancov má spolu viac ako 3.</SPAN>
3. Na DU zaplatím daň a vystavím nové potvrdenie o príjme pre zamestnanca!?</SPAN>
1. neprihlasuješ zamestnanca do SP , cez Výkaz sa poriešia doplatky miezd po ukončení PPV....
2. v ZP poriešiš ZC tým, že ho nahlásiš (začiatok a koniec v ten istý deň) na posledný deň v mesiaci, kedy doplácaš mzdu s kódom Y
3 je správne, poznámka by bola vhodná....
4 ELDP urobíš opravu.....
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Ďakujem veľmi ste mi pomohli.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Skúsim ešte jednu otázku Ak by bývalému zamestnancovi namiesto finančnej náhrady za neposkytnutie stravovania dal spätne stravné lístky vyhol by sa všetkým tým papierovačkám?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tá otázka tu už bola, a aj som odpovedala - nečítaš príspevky?
áno, vyhneš sa papierovačkám, akurát treba doriešiť príspevok býv.zam-ca za SL.
Ostatné už bude len účtovná záležitosč.
Ada9 Pozri príspevok
Ako by to bolo v prípade, keby som mu nevyplatila náhradu za neposkytnutú stravu, ale dala by som mu príslušný počet stravných poukážok. Aj vtedy by to musel zdaňovať? Ja myslím, že nie.
KEJKA Pozri príspevok
poskytnutie stravných lístkov - netreba zdaňovať.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Podľa telefonického rozhovoru s kompetentnou osobou z DÚ mi bolo povedané, že aj keby sme zamestnancovi alebo bývalému zamestnancovi poskytli stravné lístky tak aj tak by to bol zdaniteľný príjem zamestnanca nakoľko zamestnávateľ nevie preukázať, že mal splnenú povinnosť zabezpečenia stravy v danom období...dala som ificiálny dopyt na drsr, keď mi príde prilepím ho sem...ešte chcem doplniť, že na DÚ mi bolo povedané, že takto poskytnutá náhrada alebo stravné lístky sú NENI daňovým výdavkom zamestnávateľa...ale počkáme na usmernenie z DÚ.
0 0
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

.
Naposledy upravil Viiila76 : 18.12.11 at 22:07 Dôvod: bolo uz odpovedane, nevsimla som si prispevok
0 0
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

Dobry den, potrebujem poradit ohladom odvodov. Zamestnancovi sme preplatili stravne listky po skonceni PP v 12/2011. Celkova suma bola 455,84 euro. Na jeden den som ho prihlasila do SP i ZP, zrazila som mu dan. Do SP som poslala Vykaz poistneho a prispevkov za tohto zamestnanca.

Teraz mi vratili ELDP, vraj mam zle vypocitane poistne. Vraj som to mala vypocitat: max VZ za 12/2011 bol 2978,00 Euro.

2978/31=96,06

AK je to pravda, mohol by mi niekto napisat ako vlastne mala vyzerat jeho vyplatna paska?

Dakujem pekne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať