Zavrieť

Porady

Výmena stupačiek

Dobrý deň


Začiatkom septembra tohto roku som si dal prerobiť kúpeľňu a WC. Pred prerábkou mi vznikol problém, nakoľko ma suseda vytopila (uzavrela kohútiky na stupačkách a tie začali pretekať). Volal som opakovane nášmu správcovi a bolo mi povedané, že závadu neodstránia, lebo sa nejedná o havaríjny stav (!) - po opätovnom otvorení ventily prestali presakovať, takže keby ich kontrola našla suché, nič by nemenili a ešte by som musel zaplatiť výjazd (na Slovensku je to tak...). Bol som vtedy ochotný počkať s prestavbou, kým sa problém neodstráni, ale keďže mi bolo povedané toto, tak som sa teda do prestavby pustil s tým, že suseda bude dávať pozor ak zavrie znovu ventily...

Aké bolo moje prekvapenie, keď sa o mesiac na to dozviem, že sa odsúhlasila výmena stupačiek vody v celom dome s tým, že si vzniknutú škodu hradia majitelia bytov sami!!! Nebol som na schôdzi, bol som pracovne v zahraničí... A keby som aj bol, tak ma väčšina zrejme aj tak prehlasuje... Som ale rozhodnutý sa brániť. Neverím totižto, že správca nevedel o pripravovanej rekonštrukcii v dobe keď som sa s ním radil. Verím, že mi úmyselne zamlčal túto informáciu a to aj napriek tomu, že som bol ochotný s prestavbou počkať v prípade potreby.

Zároveň som pri prestavbe dbal na dobrú dostupnosť do stupačkovej šachty - nechal som tam pôvodné dvierka také, aké tam boli od samého začiatku, t.j. neporušil som žiadne normy odsúhlasené v projektovej štúdii domu, ani som akýmkoľvek spôsobom nezhoršil prístup k stupačkám oproti pôvodnému stavu.

Priznám sa, že sa do zákonov moc nevyznám (aj keď som odhodlaný si nájsť čas a tento týždeň naštudovať Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov). V zákone som si ale prečítal, že (Zákon 182/1993, § 11):

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt.

V poriadku, som teda povinný im umožniť prístup. Ale odsek (2) vraví:

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

Je správca vlastníkom nebytového priestoru, do ktorého sa započítava aj šachta so spoločnými zariadeniami, čo sú teda aj stupačky? Ak áno, je potom podľa paragrafu (2) povinný odstrániť poškodenia, ktoré na inom byte (teda mne) spôsobí? Alebo je to inak a ja som vlastne povinný si tie poškodenia odstrániť? Ale nehovorí sa o vlastnom byte, len o iných bytoch...

Ak nie právne, mám snáď aspoň morálne právo aby mi správca, resp. firma na túto činnosť najatá správcom, uviedla v prípade vzniknutých škôd WC do pôvodného stavu! Bol by som vám vďačný za vaše rady ako v tejto veci postupovať... Vopred veľmi pekne ďakujem!

Ivan

P.S.: Byt mám poistený... Nedalo by sa to v najhoršom prípade uhradiť aspoň z poistky?
Naposledy upravil Dav : 17.11.11 at 16:49
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ivkosky Pozri príspevok
misoft: Ešte na margo Tvojej reakcie na môj pôvodný príspevok. Prešiel som si spätne ako to bolo a zistil som, že mimoriadna schôdza bola dokonca zvolaná len 10 dní potom, čo som začal s prestavbou (vtedy už boli samozrejme nové obkladačky a dlažby všade a robili sa len dokončovacie práce). Takže nechce sa mi veriť, že by som mal takú smolu a správca mi skutočnosť nezamlčal, len o nej ešte 11 dní pred zvolaním schôdze (o ktorej oznámenie vyselo v dome typujem už aj 1-2 dni predtým) nemal vedomosť. Takže suma sumárum, volal som správcovi deň pred začiatkom prác. 10 dní po ich začiatku bola mimoriadna schôdza, ktorá musela byť oznámená určite aspoň deň vopred. Takže mi ostáva max. 9 dní, kedy sa mohol dozvedieť, že má prostriedky na už vopred schválenú výmenu stupačiek (-4 ďalšie dni, čo bol víkend, ale dobre)... To že mi nezavolal hneď ako sa to dozvedel mu nezazlievam, aj keď by to bol milý bonus...
Oznámenie o schodzi by malo byť min. 5dní vopred. No je to fakt do porazenia, ale je to smola, že si fakt mimo...lebo by si určite o tom vedel skôr . Nemyslím, že správca to urobil zámerne a že o tom vačšina ľudí nevedela dávnejšie vopred. Neviem si predstaviť realizovať niečo také za pár dní...Ale žiadnu paniku, dopadne to lepšie ako si myslíš, viď Misoft...a naviac za zorientuješ v zákonoch. Vidíš, že všetko zlé je na niečo dobré? ...aj keď ťa niekto hneď na začiatku schladí
Naposledy upravil Halli : 16.11.11 at 16:11
2 0
Ivkosky Ivkosky

Ivkosky je offline (nepripojený) Ivkosky

misoft: Ja tam mám určite väčší otvor. Určite by som radšej robotníkom dal do vrecka niečo naviac ak by bolo treba sa u mňa zdržať dlhšie a vedeli by to urobiť bez škôd... Menšie zlo.
1 0
Ivkosky Ivkosky

Ivkosky je offline (nepripojený) Ivkosky

Halli Pozri príspevok
Oznámenie o schodzi by malo byť min. 5dní vopred. No je to fakt do porazenia, ale je to smola, že si fakt mimo...lebo by si určite o tom vedel skôr . Nemyslím, že správca to urobil zámerne a že o tom vačšina ľudí nevedala dávnejšie vopred. Neviem si predstaviť realizovať niečo také za pár dní...
Možno o tom vedeli, len ja som nevedel (nasťahoval som sa v novembri 2009), na schôdzach som sa zúčastňoval sporadicky kvôli pracovnému vyťaženiu, resp. medzičasom som bol nútený zmeniť prácu a bol som dlhodobejšie v zahraničí. Vždy som ale volal nášmu zástupcovi vlastníkov bytov a pýtal som sa ho čo sa dialo...

EDIT: A ešte by som dodal, že máme veľké problémy s neplatičmi - napr. sme jediná bytovka v okolí, ktorá ešte nie je zateplená. O to viac ma udivuje rýchlosť s akou sa toto všetko zomlelo (2 mesiace čo ja viem)... Teda 2 mesiace od tej spomínanej mimoriadnej schôdze, cez výber dodávateľa, až po včerajšiu obhliadku. Prečo to riešim teraz? Pretože som logicky myslel, že táto iniciatíva dopadne podobne ako zateplovanie, o ktorom sa hovorí už niekoľko rokov.
Naposledy upravil Ivkosky : 16.11.11 at 16:16
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ivkosky Pozri príspevok
verkaz: Ďakujem za odpoveď. Nie, oficiálny súhlas od správcu som nemal aj keď som ho o prerábke vopred informoval. Prerábka ako taká nebola vôbec radikálna - dom mal už pôvodne murované jadro, takže jediné, čo som robil bolo, že som strhol pôvodné obkladačky, dal nové, vymenil som vaňu a umývadlo a znížil strop zhruba o 8-10 cm (pôvodný bol strašne krivý). No a ešte som vymenil dvere a zárubne do kupeľne a WC.
Takže podľa mňa na takúto prestavbu nie je potrebný súhlas správcu, resp. ak áno, tak mi to mohol povedať keď som ho kontaktoval (i keď chápem, že neznalosť neospravedlňuje...).
Zároveň som pri prestavbe dbal na dobrú dostupnosť do stupačkovej šachty - nechal som tam pôvodné dvierka také, aké tam boli od samého začiatku, t.j. neporušil som žiadne normy odsúhlasené v projektovej štúdii domu, ani som akýmkoľvek spôsobom nezhoršil prístup k stupačkám oproti pôvodnému stavu.
Pri výmene stúpačiek sa firma nevyhne tomu, aby spôsobila nejakú škodu zrejme každému majiteľovi bytu, preto je to v zmluve tak, že vlastníci bytov si ju budú hradiť sami. Tí, čo si dali celú zadnú stenu s otvorom ku stúpačkám prerobiť inak, ako ty, budú mať zrejme škodu väčšiu. Ty si na toto pamätal tým, že si to nechal v pôvodnom stave. Ak tie pôvodné dvierka postačia na výmenu, tak ty budeš patriť k tým, čo budú mať škodu minimálnu. Morálne právo na náhradu škody nemáš, to sa niekedy stáva, že sa míňajú cestou aj iné rozhodnutia. Možno vtedy, keď prvýkrát pretekali ventily, stačilo sa opýtať, nie je v pláne výmena stúpačiek? A ozaj, pozrel si si tohtoročný plán opráv? Nebola v pláne prác na rok 2011 výmena stúpačiek? Mala by byť, keď ju správca objednal, aj keď sa často stáva, že opakované havarijné situácie nútia na neplánované opravy.
3 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Takže nakoniec tá moja rada ...nič sa neje také horúce ako sa navarí.
Uvidíš, že to dobre dopadne, len prispej k tomu ako najviac môžeš aj ty a nechytaj sa toho, že kto je začo zodpovedný a kto čo má hradiť a pod. Ver, že práca správcu bytov v tak veľkých domoch a s takým obsadením ľudských charakterov je niekedy na "šibenicu" daj vedieť ako to dopadlo...
0 0
Ivkosky Ivkosky

Ivkosky je offline (nepripojený) Ivkosky

Kvaka Pozri príspevok
Pri výmene stúpačiek sa firma nevyhne tomu, aby spôsobila nejakú škodu zrejme každému majiteľovi bytu, preto je to v zmluve tak, že vlastníci bytov si ju budú hradiť sami. Tí, čo si dali celú zadnú stenu s otvorom ku stúpačkám prerobiť inak, ako ty, budú mať zrejme škodu väčšiu. Ty si na toto pamätal tým, že si to nechal v pôvodnom stave. Ak tie pôvodné dvierka postačia na výmenu, tak ty budeš patriť k tým, čo budú mať škodu minimálnu. Morálne právo na náhradu škody nemáš, to sa niekedy stáva, že sa míňajú cestou aj iné rozhodnutia. Možno vtedy, keď prvýkrát pretekali ventily, stačilo sa opýtať, nie je v pláne výmena stúpačiek? A ozaj, pozrel si si tohtoročný plán opráv? Nebola v pláne prác na rok 2011 výmena stúpačiek? Mala by byť, keď ju správca objednal, aj keď sa často stáva, že opakované havarijné situácie nútia na neplánované opravy.
Ahoj, ďakujem za radu - pozriem ten plán opráv, ale nemyslím si že to tam bolo (nepamätám sa, takže nechcem tvrdiť opak). Čo sa týka opakovaných havarijných situácií - tá "moja" s ventilmi nebola vyhlásená za havaríjnu...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Porozprávaj sa o tom so susedmi, aký majú názor na správcu a veci vo Vašom dome...vždy sa dá aj on vymeniť..
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
Však som ti napísala, čo je za odbočkou spoločných rozvodov...v podstate ti už odpovedala aj Verkaz. Takže ak nebudeš robiť prieky, pretože na ne dôvod nie je...všetko dobre dopadne A buď rád, že počas tvojej neprítomnosti sú v dome vlastníci, ktorí rozhodujú vlastne aj za teba Inak by ste sa ďaleko nedostali.


No ak si myslíš, že informácia o tom , že za odbočkou je všetko tvoj majetok je neužitočná, tak super! Príjemné čítanie zákona. Potrebuješ pohladkať?


Čo tu trepeš, balamútiš, jaká odbočka, jaká! Prípojka, je, to!!! V tom WC môžu byť tri stúpačky, rozvody. Z bytu sa môže pripojiť na odber vody samozrejme, že aj na kanalizáciu. Nič iné mu neostáva pri týchto dvoch veciach. Potom plyn, ak je v dome. Ale môže sa rozhodnúť pre elektrický sporák a plyn odstaviť, zrušiť zmluvu o odbere. Tak, či nie ... A to sú spoločné zariadenia, aj s uzávermi. Za uzávermi je už všetko vlastníkové, až na vodomery, ak sú v bytoch namontované!!! Tie sú majetkom domu, Plynomer, plynárov, ak je? Vlastník nemá právo tieto rozvody zamurovať, Ak áno v prípade potreby je ich sprístupniť na svoje náklady! Čo sa týka prípadného odpojenia WC, tak ak ho niekto odpojí, ma ho aj pripojiť, na náklady domu. Nie každý je odborník, vodár. Ale každý je povinný prispievať do FOaÚ, ak sa každému musí, tak musí! Vlastník nemôže povedať, že nemusí. Vlastne môže, ale ....


182/1993, § 2 odsek 5

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

§ 11, odsek 3

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Ivkosky, skúsim prispieť troškou optimizmu:
U nás už vymieňali stúpačky. Tiež som mala prerobené WC s dobrým prístupom k šachte. Zo zadnej trojdielnej steny s jednoduchou demontážou sa vybrali dva diely, tretí-horný diel zostal, ten majstrom nezavadzal. Všetko som si poprikrývala, dlažbu aj dvojmo, použila som staré rolety (ktoré som práve na takýto účel nepovyhadzovala, používala som ich aj pri postupnej rekonštrukcii bytu), vrúbkovaný papier, na prikrytie vecí v chodbe staré obliečky..., vysadili sme dvere a preložili tam, kde neprekážali, oblepila som si zárubne, obloženie vo WC, rohy na vstavanej skrini v chodbe.... WC mi odmontovali a položili tam, kam som im povedala, potom aj bez problémov namontovali. Poskakovala som okolo majstrov ako vrabec , keď robili u mňa (však neboli len u mňa a stále), s okuliarmi s tesniacou gumou na očiach (za pár "babiek"), lebo prachu tam bolo ako na stavbe. A nepoškodili nič. A možno ani u iných vlastníkov nášho domu, aspoň o tom neviem ani z "chodbových rečí", ani na schôdzi sa nikto nesťažoval a odvtedy sme ich mali už niekoľko.
Nepoškodili nič, okrem zadnej steny vo WC u tých, ktorí to mali zamurované a po výmene stúpačiek si to museli dať do stavu, aký chceli, len na vlastné náklady – toto bolo na schôdzi pred výmenou stúpačiek dohodnuté-ujasnené. Ale aj tým, pokiaľ sa dalo a mali tam kachličky, povyberali majstri len toľko, koľko potrebovali, aby mohli stúpačky vymeniť . Aj keď som počula, že v inom dome (asi iný dodávateľ) sa s tým majstri nehrali a vybúrali celú zadnú stenu.
Tak držím palce .
7 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ivkosky Pozri príspevok
No, ok, ešte raz - som laik (odborník som v úplne inej oblasti a myslím že nikto nedokáže byť perfektný vo všetkom). Takže mne ako laikovi tá informácia veľmi nepomohla. V prvom rade - tie ventily nepokladám za primárny problém (ak teda odbočkou boli myslené ventily, ale asi ano). V druhom rade, to som pochopil aj ja, že napr. zadná stena WC, ktorú mi chcú vybúrať, je už môj majetok. To všetko mi je absolútne jasné. Nie je mi jasné, čo mám spraviť (ak sa vôbec dá niečo spraviť), aby som minimalizoval a v ideálnom prípade dokonca nuloval dodatočné náklady na opravu 2 mesiace starého WC...
Pravdu máš, ta stena je tvoja, ale nemá tam čo robiť. A je jedno, že si ju tam nevymuroval Ty.

Dá sa to rezať cez špárovku, lepšie to ide, ak je to Ypor. Horšie, ak tehla. A potom vložiť späť. Tiež mi to núkali pri prerábke, že spravia pevnú stenu, nie, som povedal. Odnímatelnú, drevenú som dal. Aby som nemal starosti.
Naposledy upravil sito : 16.11.11 at 16:51
4 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Luji super, podané v priamom prenose zo skúsenosti...to tu presne chýbalo
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Halli Pozri príspevok
Luji super, podané v priamom prenose zo skúsenosti...to tu presne chýbalo
Ďakujem.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Všetko je v ľuďoch. U nás napríklad,keď menili kanalizáciu a rozvody plynu, tak majiteľ bytu nado mnou mal čerstvo prerobený byt. Vyriešilo sa to tak, že potrubia ťahali odo mňa (s mojim súhlasom) . Takže mne prebúrali celý strop, samozrejme som mala viacej neporiadku a roboty ale celkom pekne to poopravovali. Takže môj názor je stále ten, že všetko je v nás a možno sa aj ty dohodneš a nakoniec sa nájde dáky spôsob.
3 0
Ivkosky Ivkosky

Ivkosky je offline (nepripojený) Ivkosky

Ďakujem vám všetkým za príspevky! Skúsim získať kontakt na tú firmu čo to má robiť a skúsim sa s nimi dopredu dohodnúť, či by nemohli u mňa urobiť tú výmenu bez búrania...

Halli Pozri príspevok
...Tie dvierka máš akých rozmerov?...
Halli: Zmeral som tie dvierka, otvor je 60x80 cm. Neviem, či to bude stačiť, uvidím čo mi povedia. Snáď áno...
3 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Tento rozmer im bude v kľude stačiť. Je dosť veľký.
2 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

misoft Pozri príspevok
Tento rozmer im bude v kľude stačiť. Je dosť veľký.
Ak budú chcieť robiť prieky, tak im stačiť nebude.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

u nas to tiez uiz menioli, susedovci mali okienko velkosti aspi 50x40cm,. tak im okoli kdwe to mali vykachlickovane prevrtali cele von a potom to zalozili. Ani to nie je vidiet. Top len moj laicky postreh.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Také isté dvierka, ako zadávateľ témy, teda veľkosť 60x80 máme aj my, už takmer 40 rokov. Nemáme originál, ale urobili sme z dreva, zachovali sme presne tvar, veľkosť, aj umiestnenie na zadnej stene WC.
0 0
Ivkosky Ivkosky

Ivkosky je offline (nepripojený) Ivkosky

Kvaka Pozri príspevok
Také isté dvierka, ako zadávateľ témy, teda veľkosť 60x80 máme aj my, už takmer 40 rokov. Nemáme originál, ale urobili sme z dreva, zachovali sme presne tvar, veľkosť, aj umiestnenie na zadnej stene WC.
A menili vám už cez ne stupačky? My nemáme ani plyn (odhlásili sme ho), takže tam nevadia ani plynové hodiny, ktoré tam pôvodne boli. Snáď sa podarí dohodnúť sa s tými majstrami...
0 0
Ivkosky Ivkosky

Ivkosky je offline (nepripojený) Ivkosky

verkaz Pozri príspevok
Ak budú chcieť robiť prieky, tak im stačiť nebude.
To je pravda... Ak by sa mi s nimi nepodarilo nejako rozumne dohovoriť, existujú nejaké možnosti, ako sa brániť? Zrejme len zavolať na vlastné náklady inú firmu, ktorá to je ochotná urobiť aj bez búrania...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať