Zavrieť

Porady

Dedenie nehnuteľnosti - 8 dedičov, oplatí sa odkupovať spoluvlastnícke diely?

Zložitá situácia, ale aj tak....v byte bývam ja s malou dcérou, nemáme kam ísť, čiže predaj bytu a vyplatenie spoluvlastníkov neprichádza do úvahy. Polovica bytu patrila matkinmu mužovi (dedia jeho deti a žena/moja mama) a druhú polovicu budeme dediť 3 deti (po mame). Otázka znie. Oplatí sa mi vyplatiť toho jedného syna a od druhého si to nechať darovať? Alebo už v rámci dedičstva nechať previesť oba podiely na mňa s tým, že neskôr jedného vyplatím a druhému to akože vyplatím? Netuším, ako je to s daňami z darovania, z predaja časti nehnuteľnosti alebo sa berie nehnuteľnosť len ako celok? Budem mať síce väčšiu polovicu, ale pomôže mi to v tom, že ma z bytu nebudú môcť zvyšní spoluvlastníci vyhostiť? Mám v pláne aj od nich kupovať, ale omnoho neskôr...z rodičovského príspevku ťažko...

Netuším, či vôbec pochopíte, čo sa chcem spýtať....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Nemusíte dediť zákonné podiely. V dedičskom konaní môžeš s bratmi uzatvoriť dedičskú dohodu, že všetko z bytu po mame zdedíš ty. Môžeš to zdediť bezodplatne, alebo ich (prípadne jedného) vyplatíš. Tak to aspoň nebudete kombinovať odkupovaním a darovaním.
    Môžete sa dohodnúť aj tak, že ty zdedíš byt a tvoji bratia ostatné veci (dedičstvo po babke a pod.). Dedičská dohoda nie je ničím obmedzená, len aby s ňou musia všetci dedičia súhlasili.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    denkolc Pozri príspevok
    Skúsim to popísať bližšie, ale sa bojím, že to bude ešte väčší guláš....uff....

    Čiže ide o byt v BA. Bývajú v ňom manželia. Pán V a pani E. Obaja sú rozvedení, obaja majú deti z prvého manželstva a jedno spoločné. V r. 2006 zomrie pán V, jeho polovicu dedia deti - 5 z prvého manželstva, plus 1 spoločné s pani E a pani E. Čiže spolu 7 ľudí zdedí polovicu bytu. K žiadnemu vyrovnaniu nedochádza a v r. 2010 zomrie aj pani E. Jej druhá polovica sa delí na tretiny, pričom jednu tretinu zdedí (opäť) ich spoločné dieťa a 2 deti z prvého manželstva (ja a brat)...

    Len-tak pomimo uvádzam, že ich spoločné dieťa je nesvojprávne a zastupuje ho ústav, v ktorom žije. Nevie o svete...ale dedí...

    Dedičstvo po pani E ešte nie je skompletizované, nakoľko medzitým zomrela aj babka a dedilo sa aj po nej...to bude súčasťou nastávajúceho dedičstva, ale to je tiež len-tak pomimo...

    Ja som dcéra pani E. Vyrastala som s matkou a jej mužom od malička, bývala som v byte ako jediná zo všetkých detí. Po smrti jej muža som žila s mamou v byte, o byt sa starala, prerobila ho, investovala do neho. Po maminej smrti tu stále žijem, platím účty, náklady, proste ho užívam. Som jediná, ktorá má záujem o byt. Teraz nastane dedičské konanie po mame, na ktorom chcem vyčleniť z dedenia nesvojprávneho brata finančným vyrovnaním (vlastní 4/21)...a uvažujem, či mám to isté urobiť aj s mojím vlastným bratom, ktorý mi chce svoj podiel (2/7) darovať...alebo sa to urobí až po nadobudnutí spoluvlastníckeho práva a následne zmluvou o darovaní či zmluvou o predaji /?/...

    Ak by som získala podiely z maminej polky (a maličkú časť aj z otčimovej polky), mala by som väčšinu a možno istotu, že ostatní dediči sa budú chcieť dohodnúť so mnou, nie proti mne...

    Je to asi prípad pre právnika, ktorý má nervy zo železa....
    aha ... no mne tie podiely vysli inac ako tebe ...

    po smrti p. V boli podiely nasledovne:

    pani E: 1/2 + 1/2x1/7 = 8/14
    5 deti pana V: kazde po 1/2x1/7 = 1/14
    1 spolocne dieta: 1/14

    po smrti pani E dedia jej 8/14 jej 2 deti + 1 spolocne dieta, kazde 1/3x8/14 = 8/42

    vysledok:

    dve deti p. E: kazde (ty a brat) po 8/42
    1 spolocne dieta: 8/42+1/14 = 11/42
    5 deti pana V: kazde 3/42


    spolu: 2x8/42 + 11/42 + 5x3/42 = (16+11+15)/42 = 42/42

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    skus jasne pomenovat kto je porucitel, kto vlastnil byt ktory sa dedi, kto su dedici a v akom vztahu k porucitelovi, a kto si ty ...

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    mne vychádza, že matka, po ktorej dedíte, by mala vlastniť 3/4 nehnuteľnosti. Svoju polovicu plus 1/4 po manželovi. Jeho deti .

    Keďže ste traja, každému pripadajú 3/12, aj nevlastným súrodencom spolu. nemohla by si prednostne vyplatit nevlastných súrodencov? A svoju rodinu až časom?

    denkolc je offline (nepripojený) denkolc

    denkolc
    Skúsim to popísať bližšie, ale sa bojím, že to bude ešte väčší guláš....uff....

    Čiže ide o byt v BA. Bývajú v ňom manželia. Pán V a pani E. Obaja sú rozvedení, obaja majú deti z prvého manželstva a jedno spoločné. V r. 2006 zomrie pán V, jeho polovicu dedia deti - 5 z prvého manželstva, plus 1 spoločné s pani E a pani E. Čiže spolu 7 ľudí zdedí polovicu bytu. K žiadnemu vyrovnaniu nedochádza a v r. 2010 zomrie aj pani E. Jej druhá polovica sa delí na tretiny, pričom jednu tretinu zdedí (opäť) ich spoločné dieťa a 2 deti z prvého manželstva (ja a brat)...

    Len-tak pomimo uvádzam, že ich spoločné dieťa je nesvojprávne a zastupuje ho ústav, v ktorom žije. Nevie o svete...ale dedí...

    Dedičstvo po pani E ešte nie je skompletizované, nakoľko medzitým zomrela aj babka a dedilo sa aj po nej...to bude súčasťou nastávajúceho dedičstva, ale to je tiež len-tak pomimo...

    Ja som dcéra pani E. Vyrastala som s matkou a jej mužom od malička, bývala som v byte ako jediná zo všetkých detí. Po smrti jej muža som žila s mamou v byte, o byt sa starala, prerobila ho, investovala do neho. Po maminej smrti tu stále žijem, platím účty, náklady, proste ho užívam. Som jediná, ktorá má záujem o byt. Teraz nastane dedičské konanie po mame, na ktorom chcem vyčleniť z dedenia nesvojprávneho brata finančným vyrovnaním (vlastní 4/21)...a uvažujem, či mám to isté urobiť aj s mojím vlastným bratom, ktorý mi chce svoj podiel (2/7) darovať...alebo sa to urobí až po nadobudnutí spoluvlastníckeho práva a následne zmluvou o darovaní či zmluvou o predaji /?/...

    Ak by som získala podiely z maminej polky (a maličkú časť aj z otčimovej polky), mala by som väčšinu a možno istotu, že ostatní dediči sa budú chcieť dohodnúť so mnou, nie proti mne...

    Je to asi prípad pre právnika, ktorý má nervy zo železa....

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    Ono to ani nie je problém pre právnika so železnými nervami, skôr je to prípad, na dlhšie časové obdobie, najmä keď sa nevie ako sa k tomu postavia dedičia po pánovi V a rovnako aký postoj k tomu zaujme ústav daného spoločného dieťaťa, ale myslím, že keď tvoj brat ti chce darovať svoj podiel tak za pokus to stojí. Darovacej zmluvy sa neboj tam sa neplatí už daň z darovania nejakú dobu, záludnosťou je možnosť darcu požadovať svoj dar späť, ak sú splnené určité podmienky podľa Občianskeho zákonníka. Čiže otázka je skôr či budeš mať ty dosť nervov na takýto proces. Ja osobne by som do toho šiel.

    denkolc je offline (nepripojený) denkolc

    denkolc
    Aha, už viem, čo Bubkoch myslel....hej, môže to byť tak vypočítané...len ja som to mala prerátané z maminej polky - tie podiely....čiže hej, všeobecne by to bolo tak....aspoň mám v tom jasno....Ďakujeeeeeem....

    Dedenie nehnuteľnosti - 8 dedičov, oplatí sa odkupovať spoluvlastnícke diely?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.