Zavrieť

Porady

možnosti investície a účet 413 Ostatné kapitálové fondy

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím niekto poradiť, dajú sa z účtu 413 použiť finančné prostriedky na nákup nehnuteľnosti? Alebo poznáte niekto spôsob ako ich z daného účtu vybrať bez nasledovných prípadov?
- krytie straty
- hotovostný výber (potreba zdaniť)
- zvýšenie ZI
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... nakoľko sa rozprúdila " debata" o ostatných kapitálových fondoch a EÚ vydala koncom minulého roku novú Smernicu, ktorá sa týka aj práve týchto záležitosti pripájam:


    * *Ostatné kapitálové fondy (účet 413) (Dane a účtovníctvo v praxi vydanie 1/2013)*
    http://www.ulclegal.com/download.tom...VWsEYVpQEp6ArZ

    * *Ad: Ostatné kapitálové fondy (Dane a účtovníctvo v praxi vydanie 3/2013)*
    http://www.ulclegal.com/download.tom...UY2aksEMQ7MjNP

    * *K článku: Ad: Ostatné kapitálové fondy (Dane a účtovníctvo v praxi vydanie 3/2013)*
    http://www.ulclegal.com/download.tom...pevkrxNEn3ZMbI

    * *Komentár Ing. Ondreja Baláža, audítora (Dane a účtovníctvo v praxi vydanie 3/2013)*
    http://www.ulclegal.com/download.tom...heDu1mENqDBMfA

    * *Komentár neznámeho čitateľa (Dane a účtovníctvo v praxi vydanie 3/2013
    http://www.ulclegal.com/download.tom...ZceUDfCEqlPyYL

    a reakcia:

    PRO BONO ULC Čarnogurský 04/2013

    http://www.ulclegal.com/download.tom...EU9YPG0dKyLn8Q

    ... čo si o tom myslíte? ...


    Naposledy upravil promont maja : 05.04.13 at 06:33
    KloferHladny PRO BONO ULC to podľa mňa vystihuje veľmi presne

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    Mám k tomuto problému vyjadrenie z finančnej správy:
    vyberám :
    "Podľa § 59 ods. 6 Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (ďalej len „postupy účtovania“) na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy sa účtujú ostatné peňažné kapitálové vklady aj nepeňažné kapitálové vklady, ktoré pri ich vytvorení nezvyšujú základné imanie účtovnej jednotky a nie je pre ne v predchádzajúcich účtoch tejto účtovej skupiny samostatný syntetický účet. V prospech účtu sa účtuje najmä bezodplatne prijatý majetok od spoločníkov, členské podiely v družstvách na družstevnú bytovú výstavbu.
    Finančná správa k tejto problematike zaujíma stanovisko, že vyplatenie vkladov z tohto účtu nie je možné. V súlade s ustanoveniami OZ počas existencie spoločnosti má spoločník len právo na podiel na zisku. Ak spoločník poskytol spoločnosti pôžičku (tzn., že spoločník v budúcnosti očakáva vrátenie peňazí), o pôžičke by nemalo byť účtované na účte 413 – Ostatné kapitálové fondy. Uvedeným účtovaním dochádza k skresleniu skutočností o finančnej situácii spoločnosti (napr. o likvidite spoločnosti). V súlade s postupmi účtovania sa poskytnutie pôžičky spoločníkom účtuje na ťarchu účtu pokladnice alebo bankového účtu v prospech účtu 365 – Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom."
    - na druhej strane sa strašne často vo firmách robia vklady a výplaty z kapit. fondov ...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    promont maja ... odkiaľ si čerpala? ... prosím o doplnenie ...
    Erika-ežka ja som napísala na finančnú správu a takáto odpoveď mi prišla na e-mail.
    promont maja ... prosím Ťa pekne ... pricapni to tu aj s dátumom, otázkou aj s uvedením osoby, ktorá odpovedala ...
      zbaliť

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    možno aj vyjadrenie z FS niekomu pomôže tak pridávam:

    Vrátenie finančného vkladu právnickej osoby z ostatných kapitálových fondov

    Otázka
    Spoločnosť Alfa s.r.o. je spoločníkom spoločnosti Beta s.r.o. a v roku 2013 poskytla spoločnosti Beta s.r.o. finančný príspevok, ktorý nezvyšoval základné imanie spoločnosti, v súlade s postupmi účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva bol uvedený príspevok zaúčtovaný na účte 413 – ostatné kapitálové fondy. V roku 2014 spoločníci spoločnosti Beta s.r.o. na valnom zhromaždení spoločnosti rozhodli o výplate (vrátení) finančných prostriedkov z účtu 413 – ostatné kapitálové fondy spoločnosti Alfa s.r.o. Je tento príjem považovaný za zdaniteľný príjem spoločnosti Alfa s.r.o.?

    Odpoveď
    Ak spoločnosť Alfa s.r.o. pri vrátení finančného príspevku spoločníka nezvyšujúceho základné imanie spoločnosti koná v súlade s platným Obchodným zákonníkom, nárok na vrátenie tohto príspevku zaúčtuje spoločník, ktorý je účtovnou jednotkou v súlade s platnými účtovnými právnymi predpismi na ťarchu účtu 355 – ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom a v prospech účtu 069 – ostatný dlhodobý finančný majetok.
    Keďže spoločnosť Alfa s.r.o. o nároku na vyplatenie finančného príspevku účtuje len súvahovo (vyplatenie finančných prostriedkov neovplyvňuje výsledok hospodárenia daňovníka) a zákon o dani z príjmov osobitne neustanovuje povinnosť upravovať výsledok hospodárenia pri zisťovaní základu dane takéhoto daňovníka o sumu príspevku vyplateného z ostatných kapitálových fondov, príjem spoločnosti Alfa s.r.o. z vyplatenia (vrátenia) finančného príspevku podľa zákona o dani z príjmov nie je zdaniteľný.
    promont maja .. poprosím aj detaily .. dátum odpovede, kto odpovedal ... pretože takto je to síce zaujímavé ... ale ako argument pre prípadnú daňovú kontrolu nepoužiteľné ..
    Peterika zdroj: drsr: 2015
    Úvod > Daň z príjmov > Daň z príjmov právnickej osoby > Predmet dane > Stanoviská Finančného riaditeľstva SR > Vrátenie finančného vkladu právnickej osoby z ostatných kapitálových fondov

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    413 - obvykle ide o zdanené sumy, takže zdaňovanie nepovažujem za nutné, ale ty vieš, z čoho sa 413-ka tvorila.
    413-je zdroj krytia, nepredstavuje skutočne peniaze na čerpanie, tie máš na 221 a v inom majetku.
    O 413-ke rozhoduje VZ, takže môže ju znížiť, vynulovať, previesť do iného fondu, alebo aj na nerozdelený zisk, prípadne rozdeliť spoločníkom.

    pigatko je offline (nepripojený) pigatko

    pigatko
    413 bola tvorená pôžičkami podnikateľa, ktoré sa tu preniesli veľmi dávno preto, aby spoločnosť nebola zbytočne zadĺžená v prípade potreby úveru. Dopátrala som sa, že pokiaľ bude chcieť konateľ peniaze previesť naspäť na svoj účet, tak to už nie je chápané ako oslobodený príjem = pôžička, ale ako príjem ktorý je potrebné opätovne zdaniť.
    Ak som to správne pochopila, tak keď sa konateľ rozhodne peniaze previesť naspäť na svoj účet, tak sa len zvolá valné zhromaždenie a hotovo?
    Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak ako som písala. Lenže nejde o konateľa, ale o spoločníka - pozor na to.
    Ak je to tá istá osoba, v poriadku, ale v tejto súvislosti vystupuje ako spoločník, nie konateľ.
    Z akého zdroja si sa dozvedela, že sa pôžička transformuje na zdaniteľný príjem?
    Možno si sa pýtala tiež na konateľa a nie na spoločníka....................a potom dostaneš nesprávnu odpoved.

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    ja mám tiež dilemu, či je to alebo nie je zdaniteľný príjem,
    viď: http://www.pp.sk/1566/Kapitalizacia-...DUPP37658.aspx
    "Už nejde o vrátenie pôžičky, ani o podiel na zisku, ktoré nie sú predmetom dane z príjmu fyzických osôb. Nemožno ho zaradiť ani medzi príjmy, ktoré sú od dane oslobodené; ide teda o príjem zdaniteľný."
    Aj keď v mojom prípade došlo ku kapitalizácii záväzku, nakoľko spoločník rozhodol, že transformuje záväzok s.r.o. (krátkodobú pôžičku voči spoločníkovi) na účet kapitálových fondov.
    A podľa horeuvedeného mi vychádza, že keby tieto peniaze chcel získať naspäť - prípadne si ich vyplatiť, musel by ich zdaniť. Aj keď na druhej strane, logicky - keď ich spoločnosti požičiaval - boli to už zdanené peniaze, tak prečo by ich mal ešte raz zdaňovať ...
    Neviem čo je správne, prosím vyjadrite sa k tomu ...

    Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

    Erika-ežka
    Erika-ežka Pozri príspevok
    ja mám tiež dilemu, či je to alebo nie je zdaniteľný príjem,
    viď: http://www.pp.sk/1566/Kapitalizacia-...DUPP37658.aspx
    "Už nejde o vrátenie pôžičky, ani o podiel na zisku, ktoré nie sú predmetom dane z príjmu fyzických osôb. Nemožno ho zaradiť ani medzi príjmy, ktoré sú od dane oslobodené; ide teda o príjem zdaniteľný."
    Aj keď v mojom prípade došlo ku kapitalizácii záväzku, nakoľko spoločník rozhodol, že transformuje záväzok s.r.o. (krátkodobú pôžičku voči spoločníkovi) na účet kapitálových fondov.
    A podľa horeuvedeného mi vychádza, že keby tieto peniaze chcel získať naspäť - prípadne si ich vyplatiť, musel by ich zdaniť. Aj keď na druhej strane, logicky - keď ich spoločnosti požičiaval - boli to už zdanené peniaze, tak prečo by ich mal ešte raz zdaňovať ...
    Neviem čo je správne, prosím vyjadrite sa k tomu ...
    p o s ú v a m

    pedro57 je offline (nepripojený) pedro57

    pedro57
    Erika-ežka Pozri príspevok
    ja mám tiež dilemu, či je to alebo nie je zdaniteľný príjem,
    viď: http://www.pp.sk/1566/Kapitalizacia-...DUPP37658.aspx
    "Už nejde o vrátenie pôžičky, ani o podiel na zisku, ktoré nie sú predmetom dane z príjmu fyzických osôb. Nemožno ho zaradiť ani medzi príjmy, ktoré sú od dane oslobodené; ide teda o príjem zdaniteľný."
    Aj keď v mojom prípade došlo ku kapitalizácii záväzku, nakoľko spoločník rozhodol, že transformuje záväzok s.r.o. (krátkodobú pôžičku voči spoločníkovi) na účet kapitálových fondov.
    A podľa horeuvedeného mi vychádza, že keby tieto peniaze chcel získať naspäť - prípadne si ich vyplatiť, musel by ich zdaniť. Aj keď na druhej strane, logicky - keď ich spoločnosti požičiaval - boli to už zdanené peniaze, tak prečo by ich mal ešte raz zdaňovať ...
    Neviem čo je správne, prosím vyjadrite sa k tomu ...
    netreba slepo verit vsetkemu co sa niekde napise a radsej pouzit tu logiku

    dohnane ad absurdum, ak jediny spolocnik v sro v priebehu roka patkrat zvysi a znizi vlastne imanie firmy o 100 000 EUR, bude musiet zaplatit dan zo sumy 500 000 EUR ? asi niee ...

    eviana je offline (nepripojený) eviana

    eviana
    Dobry den, mam otazku ohladom 413 - v prispevkoch sa pise viac menej o kapitalizacii zavazkov, resp. o penaznych vkladoch, co vsak v pripade nepenazneho vkladu?
    Spolocnici vlozili do sro1 softver (kedze nechceli zvysovat ZI, ani ho sro1 predavat zauctovali sme to na 413); softver bol neskor vlozeny do inej spolocnosti (sro2, ktora ma dvoch spolocnikov)ako vklad do ZI; druhy spolocnik sro2 vsak teraz odkupil podiel celkovy podiel sro1 a teda sro1 prisli na BU peniaze v hodnote vlozeneho softveru. Spolocnici sro1 by si chceli tieto peniaze vyplatit. Kedze tie peniaze predstavuju hodnotu softveru vlozeneho na 413, mozem uctovat vyplatenie podielov ako ponizenie 413/221 ??? muselo by sa konat aj valne zhromazdenie, ktore by rozhodlo o ponizeni 413 a vyplateni podielov?
    prosim poradte! vopred velmi pekne dakujem!

    eviana je offline (nepripojený) eviana

    eviana
    Prosim poradi niekto? viem, ze je tu aj stanovisko financnej spravy, avsak to stanovisko bolo viac menej k pozickam, neviem ci plati aj pre moj pripad?
    Prosim poradte!

    alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

    alusa783
    zdravím
    len pre istotu v zadanej otázke je napísané že 413 môžem čerpat na uhradu straty je to ok? nezmenilo sa nič? lebo ked som čítala len to čo je v zakone tam sa vôbec nespomenulo čerpanie...

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    takže jasné...aké sú teraz zákony, čokoľvek je naúčtované na 413 zostane tam naveky
    zuzana Čo v prípade, že tam /413/bol preúčtovaný neroz.zisk, na zakúpenie invest.majetku, ak sa tento majetok už vyradil, tá
    suma tam zostane už naveky?V prípade straty, je možné tento fond 413 použiť na úhradu straty?
    JM1968 no...mne sa páči názor Kejky tu hore z 5.12.11, takže ako rozhodne VZ...alebo naveky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.