V prílohe HN- ENERGETIKA je rozhovor s Jozefom Smolkom, riaditeľom divízie výroby a distribúcie energii skupiny COFELY, kde konštatuje, že na výrobcov tepla zatepľovanie budov „malo zásadný dosah, v tom, že sa znížil celkový objem odobratého tepla. No keďže náklady zostali na rovnakej úrovni , rozpočítajú sa na menší objem tepla, čím vzrastie jednotková cena.“
V závere konštatuje „Ak mesto nechce, aby sa ľudia odpájali od centrálneho zásobovania, tak stavebné povolenie na domové kotolne vydávať nebude“.
V inom článku z 20.12.2011
http://hnonline.sk/osobnefinancie/c1...-vsetci-v-dome Oliver Petrík, predseda Asociácie užívateľov služieb konštatuje „ Najväčším problémom v praxi je monopolné postavenie výrobcov tepla v jednotlivých mestách. Títo výrobcovia znemožňujú výstavbu konkurenčných domových kotolní, ktoré majú efektívnejšiu výrobu tepelnej energie ako monopolný výrobca.“ Ďalej konštatuje, že vo fixnej zložke ceny sú u CDT náklady na správnu radu, odmeny akcionárom, mzdy administratívnych pracovníkov, kuričov, údržbárov, náklady na plyn, vodu a elektrinu, ktoré sú nutné na chod teplárne. Táto zložka pri domovej kotolni je oproti centrálnemu výrobcovi mizivá a rozdiel predstavuje zisk pre vlastníkov bytov ktorí majú v dome domovú kotolňu.
Pozn.: Články sú spoplatnené takže aspoň stručný výcuc.
http://hnonline.sk/osobnefinancie/c1...dnutia-od-urso