Zavrieť

Porady

exekúcia pri rozdelení BSM

Vážení poradáci, chcela by som Vás poprosiť o radu. Rozviedla som sa kvôli tomu, že môj ex za začal veľmi zadlžovať. Zistila som to až keď mu začali chodiť listy do vlastných rúk, už s exekúciami. Môj problém spočíva v tom, že počas manželstva sme zobrali úver 500.000 Sk, kde som ja ako spoludlžník. Ten dom sme predali a manžel mal úver vyplatiť, čo tvrdil, že aj urobil. Keď som chcela vidieť o tom nejaký doklad, stále ma odbil, že niekde ho založil, až som na to zabudla. Teraz už viem, že ho nezaplatil, keďže mi došla exekúcia. Kúpili sme malý domček, kde som investovala aj dedičstvo po otcovi 400.000 Sk, ale ako som neskôr zistila, môj ex ma do listu vlastníctva nezapísal. Asi už vopred niečo plánoval, a mňa nenapadlo si to overiť. Dom predal, peniaze investoval alebo prehajdakal, doteraz neviem kde. Dom už má asi štvrtého majiteľa. Keď som sa to dozvedela, podala som žiadosť o rozvod. Už sme rozvedení, majetok nemáme žiadny, ja mám v opatere dvoch synov, žiadne peniaze, žiadne bývanie, som na MD a exekúcia na krku. Moja otázka je: Môže exmanžel, v rámci vysporiadania BSM, prebrať na seba celú exekúciu, keďže všetok majetok prehajdákal poza môj chrbát? Od rozvodu prešiel rok a pol. Dúfam, že mi poradíte, nech si aspoň jeden problém vyriešim. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tak toto by si mala preberať konkrétne s právnikom čo najrýchlejšie. Sú tu rôzne veci a vyžadujú rôzne postupy.
    Ak manžel narobil dlhy počas manželstva sám, sú to len jeho dlhy. Iná vec je, že aj takéto dlhy môže exekútor uspokojiť z BSM, pokiaľ BSM existuje (nie je zrušené) a pokiaľ v ňom aj niečo je (máte spoločný majetok s určitou hodnotou).

    Pokiaľ manžel disponoval so spoločnými vecami tak, že neišlo o bežné záležitosti, potreboval na to tvoj súhlas, inak je právny úkon neplatný. Ide však o relatívnu neplatnosť, ktorej sa musíš dovolať do 3 rokov od urobenia takého úkonu (nie od rozvodu).
    Pozri § 145 občianskeho zákonníka. Ak prehajdákal spoločný majetok, potrebuješ to čo najskôr od neho začať vymáhať. Ak podpísal sám nejakú zmluvu o spoločnom majetku, potrebuješ to čo najskôr napadnúť. Ide totiž aj o to, že prevod nehnuteľnosti môže urobiť aj sám - vtedy je len on sám účastníkom zmluvy a kataster to tiež napíše len jemu.

    Napadnúť musíš ale aj to, že použil tvoje výlučné vlastníctvo - peniaze, ktoré si zdedila. Ak sa delí BSM a on by získal nehnuteľnosť za tvoje peniaze kúpenú, mohla by si od neho tie peniaze pýtať. Keďže však už nie sú vo vašom spoločnom majetku, treba si ich vymáhať, najskôr dokázať, že to tak bolo.
    Asi to len takto radiť nepôjde, skutočne by bolo dobré ísť za právnikom.


    § 145


    (1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.

    (2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.

    Kikina21 je offline (nepripojený) Kikina21

    Kikina21
    Ešte by som sa chcela spýtať, neporadíte mi nejakého právnika v Košiciach? Koľko stojí konzultácia alebo ako sa platí? Nemám totiž peniažky nazvyš.

    exekúcia pri rozdelení BSM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.