Zavrieť

Porady

Automobil v podnikani aj na sukromne ucely a odvody do SP a ZP v roku 2011

Rad by som sa dozvedel ako sa zuctuje nepenazny prijem pokial spolocnik a zaroven konatel s.r.o. pouzije sluzobne MV aj na sukromne ucely. Za vykon konatela nepobera ziadnu odmenu, jediny prijem je podiel na zisku vyplateny nasledujuci rok. V rokoch predoslich uviedol nepenazny prijem v danovom priznani za predchadzajuci rok.

Odvody do ZP by som nevidel ziaden problem nakolko sa zuctuju v RZZP za rok 2011, ale ako je to so SP?

Prosim poradte, dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    convict je offline (nepripojený) convict

    Detailista convict
    Dufal som ze sa tu najde zdatny uctovnik ktory aspon vyjadri svoj nazor, velmi by mi to pomohlo.

    convict je offline (nepripojený) convict

    Detailista convict
    Po pracnom hladani a osloveni niekolkych pravnikov som sa dozvedel nasledovne:

    Ak konatel neuzatvoril so svojou sro ziadnu dohodu, ani odmena nie je specifikovana v zakladatelskej listine tak konatel nema postavenie zamestnanca a tym padom nie je potrebne prihlasovat do SP ani do ZP. Toto je jasna vec, ale aj pouzite sluzobneho motoroveho vozidla na sukromne ucely spadajuce do prijmov zo zavislej cinnosti sa tyka zamestnanca a teda neexistuje povinnosti platit dan z 1% obstaravacej ceny MV pri jeho pouziti na sukromne ucely (tu ale cakam na stanovisko DU).

    Podľa zákona účinného od 1. januára 2011 postavenie zamestnanca má každá fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 alebo 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Fyzická osoba teda nadobúda postavenie zamestnanca za predpokladu splnenia dvoch podmienok súčasne, ktorými sú existencia právneho vzťahu a existencia práva na príjem zo závislej činnosti z tohto právneho vzťahu. Právo na príjem zakladá napríklad pracovná zmluva, služobná zmluva, príkazná zmluva, stanovy družstva, stanovy obchodnej spoločnosti, stanovy inej právnickej osoby, osobitný právny predpis, spoločenská zmluva, zakladateľská listina, mandátna zmluva. Ak právny vzťah konateľa zakladá konateľovi právo na príjem zo závislej činnosti, nadobúda postavenie zamestnanca. Ak právny vzťah právo na takýto príjem nezakladá, konateľ nenadobúda postavenie zamestnanca.
    Naposledy upravil convict : 03.01.12 at 14:41

    Automobil v podnikani aj na sukromne ucely a odvody do SP a ZP v roku 2011

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.