Zavrieť

Porady

Moze sused ziskat prechod cez moj pozemok?

Dobry den,

mam nasledovny problem:

Som vlastnickou pozemku - jedna sa o ornu podu, na ktory este nemam LV. Tento pozemok nie je oploteny - je to vlastne pole ("zahumnie"). Pred 7 rokmi si vedlajsi pozemok kupil jeden majitel, ktory vlastni aj vedlajsi pozemok z druhej strany. Kedze som v tom case nesuhlasila so zriadenim vecneho bremena prechodu cez moj pozemok, tak som novemu majitelovi dala len ustny suhlas, ze moze chodit cez moj pozemok na jeho novy pozemok. Ten prechod aj dost casto vyuziva, pretoze si na svojom pozemku skladuje drevo.
Teraz by som chcela zacat na mojom pozemku stavat. Kedze sa jedna o pole daleko vzadu za domom, z cesty A, kde stoji nas dom je tam komplikovany pristup (pristupova cesta by bola dlha). To pole je druhy pozemok od dalsej cesty B, ktora vedie vedla pozemku toho majitela. Takze on sa na svoj povodny pozemok dostane z cesty B, no na svoj novy pozemok uz 7 rokov chodi cez moj pozemok. Prilozila som aj obrazok, kde je to znazornene.
Tak som mu nedavno navrhla, ze suhlasim so zriadenim vecneho bremena prechodu cez moj pozemok v jeho prospech, ak da on pravo prechodu cez jeho pozemok pre mna. Mala by som na moj pozemok (pole) kratsiu pristupovu cestu. S tym vsak teraz nesuhlasi on.
Takze sa na ten pozemok musim dostat dlhsou pristupovou cestou z cesty A. Preto rozmyslam, ze si dam spravit GP na pole vzadu, dam to zapisat na LV a pozemok si ohradim. Toto som susedovi aj oznamila a zacal sa mi vyhrazat, ze si pristup na jeho druhy pozemok vybavi sudnou cestou.

Ma pravdu? Moze si naozaj vysudit prechod cez moj pozemok na jeho druhy pozemok?

Dakujem za akukolvek radu.

Jana
cesta.gif  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Súdnou cestou by sa dalo vybaviť vecné bremeno ako prístup na pozemok so stavbou, ak by nemal iný prístup. Súdnou cestou by sa mu dalo tiež potvrdiť vydržanie vecného bremena, ak by cez cudzí pozemok prechádzal aspoň 10 rokov. Takže konaj.

    Občiansky zákonník
    § 151o


    (1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

    (2) Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.

    (3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Nech dá a pritom navrhneš súdu zmier pokiaľ on aj tebe povolí prechod cez jeho pozemok. Len neviem či si mu takýto návrh dala písomne, aby si mala dôkaz že nemuselo dôjsť k podaniu návrhu z jeho strany.

    janka.z je offline (nepripojený) janka.z

    janka.z
    Maria27: Stavbu tam nastastie nema a zatial tam ani nechodi 10 rokov. Skusim si nieco nastudovat o tom vydrzani.

    hubata: Nie pisomne som mu nic nenavrhovala, bavili sme sa o tom iba ustne. Skusim mu teda poslat poslat nejaky list, v ktorom mu navrhem zriadenie vecneho bremena prechodu cez moj pozemok v jeho prospech, s tym, ze budem ziadat, aby on spravil to iste v prospech mna.

    Moze sused ziskat prechod cez moj pozemok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.