Zavrieť

Porady

Požiarna ochrana

Zdravím všetkých poraďákov!

Včera, keď som študoval zákony platné od 1.1.2006 zistil, že sa rozšírili povinnosti fyzických osôb - podnikateľov na úseku zabezpečenia ochrany pred požiarmi zákon č.314/2001.
Všade tam-v jednotlivých § - kde bolo napísané právnická osoba je rozšírené ovýraz "a fyzická osoba-podnikateľ". Takže niektorým podnikateľom pribudli veľké starosti, lebo tieto môžu zabezpečiť a vykonať len technici alebo špecialisti požiarnej ochrany.
To znamená, že už aj napr. predajňa potravín, alebo zámočník (fyzické osoby), ktorý majú nejakú prevádzku, musia mať vypracovaný požiarny štatút, požiarne smernice, atď. potrebnú dokumentáciu o vykonaných školeniach a ešte hromadu vecí.

P.S. : je to "veľmi dobrý zákon" z pohľadu nás - technikov požiarnej ochrany! V prípade záujmu každému z Vás veľmi rád poradím.
Naposledy upravil Origos : 27.01.06 at 16:14
Usporiadat
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

To nechávam na špecialistu, vie čo má robiť
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Kolenčík Pozri príspevok
To nechávam na špecialistu, vie čo má robiť
keď nám to firma zacvaká...
0 0
maartin maartin

maartin je offline (nepripojený) maartin

Ja by som potreboval poradit, resp. usmernit. Som este student v poslednom rocniku VS, no neviem si rady s mensim zadanim - Smernica - Poziarna ochrana ...ide o vnutropodnikove smernice tykajuce sa PO.

Potreboval by som spracovat ako sa taka smernica tvori a co by mala obsahovat. Co to som uz tu nastudoval, ale mam z toho zatial mys-mas

Dakujem
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
maartin Pozri príspevok
Ja by som potreboval poradit, resp. usmernit. Som este student v poslednom rocniku VS, no neviem si rady s mensim zadanim - Smernica - Poziarna ochrana ...ide o vnutropodnikove smernice tykajuce sa PO.

Potreboval by som spracovat ako sa taka smernica tvori a co by mala obsahovat. Co to som uz tu nastudoval, ale mam z toho zatial mys-mas

Dakujem
Je to Požiarny štatút a obsah je v Zákone č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi, prípadne aj podrobnosti pre tento štatút vo Vyhláške MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Požiarny štatút ako píše arzet je základný dokument ktorý podľa zákona musíš mať a postupuj tak ako káže arzet v zákone a vyhláške je to jasné čo všetko musíš mať vypracované + požiarne poplachové smernice, požiarny poriadok, evakuačný plán... , ale môžeš k tomu postupne vypracovať aj smernice ako napr. kontrola el. zariadení, kontrola komínov, kontrola požiarnych uzáverov a pod.
0 0
David11 David11

David11 je offline (nepripojený) David11

Zdravím, nemáte niekto vypracovaný okruh otázok na overovanie odbornej spôsobilosti technikom požiarnej ochrany?
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Ako myslíš vypracovaný. Máš otázky a potrebuješ odpovede?
0 0
propo propo

propo je offline (nepripojený) propo

špecialista PO, technik BOZP, inštruktor CO, obchodný zástupca ľahké (plechové) strešné krytiny a trapézové plechy MASLEN s.r.o. ...viac
Aspon vidno, aky ma specialista PO tazky zivot A vsetci si myslia, to su len “hentie papiere” a hydranty a hasicaky, vratane architektov....
A to este nevies ked ti do takejto starej stavby niekto povie ze chce vbudovat novy hotel a rovno ti pred teba daju uz ako to maju “navrhnute” a chcu do tyzdna projekt (castokrat si myslia, ze bude vopred uz aj odsuhlaseny na OrHaZZ, alebo aj Kraji). A cokolvek, co by vyzadovalo upravu a zmenu stavebnych konstrukcii tak sa skoro prakticky zavrhne a musis to riesit a najlepsie vyriesit... podla novych predpisov, ktorym je v sucasnosti uplne jedno, ci to je nova alebo stara stavba, aj stara stavba musi splnat co nova stavba, okrem ojedinelych pripadov malych zmien.

K veci! V prvom rade je treba napísať, že PBCH je nielen neprekonateľná, ale tiež nevykonateľná zbytočnosť. Pre oponentov: prekonateľná je – prekoná ju isto najbližšia novela zákona, resp. vyhlášky; vykonateľná je tiež – výsledkom bude NIČ! Nuž ale dosť bolo invektív, poďme spolu do reality.
Zbytočnosť to vobec nie je. Naopak KONECNE bude o stavbe jedna „karta objektu”, nie len o novej stavbe ale konecne uz aj o uzivanej stavbe. U hasicov pokym nieco daju do zakona trva ROKY. A kedze to tam je, tak bol na to vazny dovod lebo pravnicke osoby a podnikatelia podvadzaju, tak to tam aj bude, neocakaval by som ze to uz niekedy zmenia...

Naopak, PBCH musis pravidelne aktualizovat. Inak pokuta.

V prvom rade rýchlo zabudnite na získanie „projektu PO“ zo stavebného úradu. Prečo? Vyskúšajte, zistíte samy. A ak ho aj získate, zrejme zistíte nesúlad medzi projektom a stavbou samotnou, v takom prípade vám prajem pevné zdravie, predovšetkým to duševné.
Samozrejme ze ziadnu "staru" dokumentaciu nanajdes, stavebne urady nemaju archivy a ked aj, neviem ako chces dostat odtial kopiu do osobneho vlastnictva, a ked, tak to bude k nicomu, stare potratene papiere riesene podla STN 730802 byvalymi Stavoprojektami. Co ajtak nesplna poziadavky moderneho zakona a inspektor ti to ajtak da doplnit podla prilohy vyhlasky. Co teda je uplna strata casu.

No aj toto je dovod preco sa PBCH zacina konecne robit. Lebo sa roky rokuce zatajovali zmeny v stavbach a nerobili sa zmeny cez stavebne konanie, ale uplne nacierno. Teraz uz bude jasne aspon aky stav bol k casu vypracovania, aj ked je to take “poloriesenie” zatial, ale lepsie ako nic. Inspektor okamzite uvidi ze nejaka priecka je zmenana a ucel priestorou sa neuziva na ten ako je v PBCH, isteze vsetko sa da zmenit, ale to uz vyzaduje aspon nejaky ukon navyse. Ocakavam ze PBCH sa budu casom odsuhlasovat na OrHaZZ, alebo aspon “overovat” inspektorom pri kontrole aby nedochadzalo k dalsim ciernym zmenam v stavbach bez projektoveho riesenia. Takze z tohto pohladu najskor novela zakona bude, ale urcite sa od toho neupusti, naopak pritvrdi sa. U hasicov jedina zmena za roky rokuce bola, ze umoznili nevypracovat evakuacny plan tam, kde je jednoduchy unik zo stavby, a nevyzaduje sa na to uz povolenie, ale je to automaticky podla kriterii, inak sa vzdy pritvrdzuje. Uz len zakonov tu mam na stole skoro meter co platia v tejto oblasti. predtym bolo asi 5 zakladnych noriem formatu A5.

Už prvá veta z prílohy č.1a vyhlášky je možný problém: „Požiarnobezpečnostná charakteristika užívanej stavby obsahuje popis a grafické znázornenie skutkového stavu“, a práve grafické znázornenie je ten prvý možný problém. Že táram? Ale choďte... Kam? Choďte trebárs do hocktorej správcovskej spoločnosti, ktorá spravuje 20, 30, 50 či viac obytných domov, myslíte, že majú grafické znázornenie, teda pôdorysy jednotlivých podlaží? Naivní si myslia, že áno, ostatní vedia, že nie. To je prvý problém a ako uznáte sami nie zanedbateľný.
Graficke znazornenie vypracovava ten, kto vypracovava PBCH, aky je tam problem? To je jeho vec ako to zvladne. Ja s tym problem nemam vobec ziadny. Zameranie starych objektov, take veci sa robia bezne.

Ďalej: PBCH má obsahovať rozdelenie stavby na požiarne úseky. Brnkačka pre špecialistov povedia si technici a mýlia sa. Príklad: v stavbe je plynová kotolňa s výkonom viac ako 100kW. Isto všetci vieme, že musí tvoriť samostatný PÚ, preto v PBCH napíšeme (ja nie!), že to je samostatný PÚ. Vyriešené, nie? Nie! Konštrukcie tvoriace tento PÚ spĺňajú požadované kritéria a odolnosť? A aká vlastne má byť? A ak aj spĺňajú, ako to preukážete? Dvere vedúce do takejto kotolne sú, čo čert nechcel, „papierové“! Čo s tým? Vymeniť za požiarne! Správne. Za aké? EI, EW, S, s akou odolnosťou?
Ak je to samostnatny PU, musel by si mat predsa od toho projektove riesenie PBS vypracovane specialistom PO. Ak ho nemas, stavba tvori jeden PU a kotolna je tam umiestnena nacierno. Toto ma byt v zapise z protipoziarnej prehliadky a v poziarnej knihe od kedy ta kotolna bola sprevadzkovana -> ze treba dorobit projekt PO na zmenu stavby. Zmena stavby sa urobi specialistom PO. Urobi sa samostany PU s poziarnym uzaverom. Konecne to aspon nadobudne to co to malo mat uz roky. Nevidim ziaden problem. V PBCH musi byt napisane, “stavba tvori jeden PU, plynova kotolna >100 kW musi tvorit samostatny PU – projekt zmeny stavby sa zadal dopracovat specialistovi PO, datum:......”. Inak ked to inspektor najde, tak to bude zle a pokuta ista, aj za zle PBCH, aj za zmenu ucelu bez projektu PO, pokuty mozu byt az 8000 E aj 16000 E. Cize sa to niekomu oplati dat spracovat radovo za ovela ovela nizsie poplatky. Ziaden problem.

Nezdržujme sa „banalitami“ a poďme sa baviť ďalej – dalo by sa systematicky, bod po bode, ale ja, ak dovolíte vyberiem ďalší bod náhodne. Napr.: popis prvkov nosných konštrukcií. Len si predstavte, že k stavbe nemáte vôbec žiadnu stavebnú technickú správu, prosto nič. Predstaviť si to nie je zas až taký problém, že? A teraz, nech sa páči popíšte prvky nosných konštrukcií. Ktoré to vlastne sú?, napadne vám možno ako prvé a z čoho sú?, v zapätí vám začne vŕtať hlavou. Mám pre vás východisko. Pred rokmi, ešte na škole kreslila moja profesorka architektúry na tabuľu dajaké obydlie z doby neviem akej kamennej a pri tom hovorila, že to obydlie vyzeralo „trebárs takto“ a nakreslila ho. Chápete? Preklopené do PBCH: „prvky nosných konštrukcií sú trebárs tieto a sú trebárs z takýchto materiálov“. A trebárs ste sa trafili a trebárs nie. A viete, že na tom vôbec nezáleží?
Nevies akeho typu su stavebne konstrukcie? Na stavebne aky konstrukcny celok sa pozeras? Ako tie konstrukcie spolu suvisia? Z coho su vyhotovene je predsa jasne......... ked sa trochu zamyslis. Vies urcit aj poziarnu odolnost. Nuz ak niekto nie je stavbar preco sa zaobera stavebnictvom? S tymto nas na skole trapili do umoru. Ja tiez neviem pomenovat nazvy svalov a ako su upevnene na kostre, preto nerobim lekara. Ziaden problem.

Pokračujeme? Ešte si dajme dva náhodné body z obsahu PBCH a potom rýchlo na kávu. „Šírka a dĺžka únikovej cesty a počet osôb ňou evakuovaných“. Pásmo. Áno, meracie pásmo, snáď to nechcete krokovať, to budete isto potrebovať na to, aby ste zistili šírku a dĺžku únikovej cesty. Že sa pozriete do stavebných výkresov, odmeriate pravítkom a prepočítate z mierky? Ale vy nemáte žiadne výkresy, nemáte vôbec nič! A nemáte ani počet evakuovaných osôb – CHA! Okey, máte administratívu, zájdete teda na personálne a opýtate sa na počet zamestnancov, máte bytový dom, spýtate sa správcu koľko osôb v bytoch má nahlásených. A čo také zdravotnícke zariadenie
Ano, presne, zmerias dlzku, sirku unikovej cesty od zaciatku unikovej cesty az po vychod na volne priestranstvo, alebo vstup do inej unikovej cesty. A a vypocitas predpokladany cas uniku osob.
Pocet osob sa neurcuje podla skutocneho poctu osob v stavbe. Preco robis v oblasti, ked nevies, co sa akym sposobom urcuje?

Ziaden problem.

Posledné a krátke, PBCH obsahuje aj: druh a typ hasiaceho prístroja. Načo? Nie je to náhodou aj v potvrdení o kontrole hasiacich prístrojov? Je!
Pretoze PHP je poziarnotechnicke zariadenie a tak v PBCH nemoze chybat. Navyse okamzite vidiet, ci su PHP navrhnute spravne, v spravnej hustote, na spravnych miestach, spravne typy, druhy atd. A je ich tam aj sumar, takze nemusi inspektor chodit po stavbe ci mas aj ten alebo tamten.

Tak! Milí kolegovia. Dovolil som si pozrieť sa na PBCH z tej úsmevnejšej stránky. Verte mi nebolo to jednoduché. Môj príspevok bol povrchný, to áno, ale verte mi aj to, že nemám čas strácať čas. A preto, teraz už konečne tá káva....
Ja s vypracovanim Dokumentacie o poziarnobezpecnostnej charakteristike uzivanej stavby nemam problem ako specialista PO ako som uz pisal vyssie. A uz boli vypracovene aj objednavky. Bez problemov.
Naposledy upravil Chobot : 12.04.10 at 12:16 Dôvod: Vymazaný spam
0 0
AKEH AKEH

AKEH je offline (nepripojený) AKEH

Začala som pracovať na PBCH užívanej stavby podľa prílohy 1a z vyhlášky 121/2002 MV SR. Došla som po bod b/ - popis a vyznačenie stavebných konštrukcií. Túto PBCH spracovávam na jednopodlažnú budovu rozmerov 15 x 8 m. Ide o budovu asi 70-80 ročnú. Stavanú z tehál a z kameňa, steny sú omietnuté tradičnou omietkou, strecha z dreveného krovia pokrytá azbestovou krytinou. Stavba je rozdelená na dva požiarne úseky s rôznym požiarnym zaťažením. Pýtam si radu!!!
Čo by som mala dať do bodu 1.- popis prvkov nosných konštrukcií, požiarnych deliacich konštrukcií a požiarneho úseku a do bodu 2.- popis prvkov nenosných konštrukcií.
Na takejto budove sú nosné konštrukcie iba obvodové steny? Môžu na takejto stavbe byť okrem zvislých nosných konštrukcií aj konštrukcie nosné vodorovné/ napríklad strop / ?
A za nenosné konštrukcie môžem označiť priečky v danej stavbe?
Poraďte, prosím, som slabý stavbár.
AKEH
0 0
AKEH AKEH

AKEH je offline (nepripojený) AKEH

PBCH užívanej stavby
Začala som pracovať na PBCH užívaných stavieb. Došla som na konštrukčné celky stavby. Pýtam sa, ak niekto vie , nech odpovie, prosím. Jednopodlažná stavba murovaná z tehál / t.j. obvodové steny aj všetky priečky/, strop tejto stavby je drevený doskový s rákosovou rohožou a s omietkou, z povalovej strany iba obitý doskami. Strecha je z drevenej konštrukcie pokrytá plechom. Pýtam sa . O aký konštrukčný celok sa jedná? Ďalšia alternatíva: Jednopodlažná stavba murovaná z tehál / t.j. obvodové steny aj všetky priečky/, strop tejto stavby je drevený doskový s rákosovou rohožou a s omietkou, z povalovej strany obitý doskami a dosky sú pokryté hlinou alebo škvarobetónom. Strecha je z drevenej konštrukcie pokrytá plechom. Pýtam sa . O aký konštrukčný celok sa jedná? Súrne!
0 0
AKEH AKEH

AKEH je offline (nepripojený) AKEH

Požiarnymi dverami môžem nazvať aj dvere z bytovej bunky na spoločnú chodbu, aj keď dvere nie sú vybavené zariadením na automatické zatváranie?
Alebo aj dvere, ktoré sú vložené do požiarnej steny, ktorá oddeľuje dva PÚ a tiež nie sú vybavené zariadením na automatické zatváranie?
Ktoré dvere musím označiť za požiarné dvere? Každé dvere predsa majú určitú požiarnú odolnosť.
0 0
Jeanreno1 Jeanreno1

Jeanreno1 je offline (nepripojený) Jeanreno1

Požiarne dvere sa nestávajú požiarnymi dverami na základe toho, že sa samozatvárajú (kritérium C). Iné je, že z projektu môže vyplývať požiadavka na samozatvárač. Ale Vami spomínané dvere určite požiarnymi dverami sú.
0 0
Jeanreno1 Jeanreno1

Jeanreno1 je offline (nepripojený) Jeanreno1

K tej prvej otázke - pokiaľ máte nosné steny nehorľavé, a strop je horľavý, nebráni to v tom, aby konštrukčný celok bol nehorľavý. Podstatné sú nosné prvky, tie musia byť nehorľavé (tak si to pamätám z STN)
0 0
Jeanreno1 Jeanreno1

Jeanreno1 je offline (nepripojený) Jeanreno1

Kto by vedel povedať, od ktorého roku vošla do platnosti Vyhláška prípadne STN, ktorá uložila povinnosť vypracovávať projekt požiarnej bezpečnosti stavieb? Ak by sme tento dátum uvažovali ako dátum X, tak stavby kolaudované do tohto dátumu, podľa novelizovanej vyhlášky musia mať vypracovanú charakteristiku, ale stavby PO tomto dátume projekt požiarnej bezpečnosti. Ako si vykladáte novelizovanú vyhlášku z tohto aspketu? Ďakujem.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Jeanreno1 Pozri príspevok
Kto by vedel povedať, od ktorého roku vošla do platnosti Vyhláška prípadne STN, ktorá uložila povinnosť vypracovávať projekt požiarnej bezpečnosti stavieb? Ak by sme tento dátum uvažovali ako dátum X, tak stavby kolaudované do tohto dátumu, podľa novelizovanej vyhlášky musia mať vypracovanú charakteristiku, ale stavby PO tomto dátume projekt požiarnej bezpečnosti. Ako si vykladáte novelizovanú vyhlášku z tohto aspketu? Ďakujem.
Je to zákonom č. 199/2009, ktorým bol novelizovaný zákon č. 314/01 Z. z. o ochrane pred požiarmi (§ 14) a vyhláškou MV SR č. 259/2009, ktorým sa mení vyhláška č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii (§ 40b). Podľa § 77a vyššie uvedeného zákona vypracovanie dokumentácie o požiarnobezpečnostnej charakteristike užívanej stavby, ak jej projektová dokumentácia neobsahuje riešenie protipožiarnej bezpečnosti stavby, zabezpečí právnická osoba-podnikateľ najneskôr do 31 mája 2010.
Tu je to jednoznačne. Buď to je v projekte - stavebnej dokumentácii, alebo to treba do 31.05.2010 vypracovať.
Naposledy upravil erzet : 05.02.10 at 11:25
0 0
Jeanreno1 Jeanreno1

Jeanreno1 je offline (nepripojený) Jeanreno1

erzet Pozri príspevok
Je to zákonom č. 199/2009, ktorým bol novelizovaný zákon č. 314/01 Z. z. o ochrane pred požiarmi (§ 14) a vyhláškou MV SR č. 259/2009, ktorým sa mení vyhláška č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii (§ 40b). Podľa § 77a vyššie uvedeného zákona vypracovanie dokumentácie o požiarnobezpečnostnej charakteristike užívanej stavby, ak jej projektová dokumentácia neobsahuje riešenie protipožiarnej bezpečnosti stavby, zabezpečí právnická osoba-podnikateľ najneskôr do 31 mája 2010.
Tu je to jednoznačne. Buď to je v projekte - stavebnej dokumentácii, alebo to treba do 31.05.2010 vypracovať.
To všetko súhlasí a ďakujem za odpoveď.

na úvod si vyjasnime dve rôzne veci:
1. rok XX - stavba nemusí mať projekt
2. rok YY - Stavba musí mať projekt požiarnej ochrany ako súčasť stavebnej dokumentácie
3. rok 2009 - Stavba, ktorá nemusela mať doteraz projekt (skolaudovaná do roku XX), musí mať charakteristiku.


Projekt sa nerovná charakteristika, pozor...

Logicky, nemôže sa znížiť význam a podstata požiarnej bezpečnosti stavieb až na úroveň charakteristiky (čo sa asi zhodneme, že nevypovedá dokopy o ničom).

Dovolím si upozorniť, že tá novelizácia mení situáciu len pre stavby, ktoré doteraz nemuseli mať projekt

Stará 121/2002 nezaraďovala projekt PO do dokumentácie OPP!

Preto, ak stavba bola skoladuovaná bez projektu (po tom nik nepátral a pri preventívnych kontrolách sa to nezisťovalo), bola a je povinná projekt vypracovať, lebo podľa zákona je súčasťou stavebnej dokumentácie.

Dnes je situácia iná, dnes pri kontrole budú po Vás projekt pýtať, a nikoho nebude zaujímať, že ho nemáte, že ste ho stratili a tak podobne(... keby niekto veľmi chcel, zaujíma sa aj o to, kedy ste na konkrétnu stavbu vypracovali konkrétny projekt, prečo ho nemáte a prečo ste ho nemalí aj pred májom 2009?)

Na požiadavku PBS sa neprišlo včera, ani pred rokom... ale v istý dátum, ktorý nevieme, od ktorého platí: "projekt byť musí ".

Čiže, ak ste predtým nedostali pokutu pri preventívke za to, že nemáte projekt, dnes vám ju navalia a bez pardonu.

Ak stavba musela mať projekt a nemá ho, nezachráni ju to, že bude mať charakteristiku, neskryje sa za charakteristku.

Tú novelu chápem tak, že pokiaľ stavba nemusela mať projekt (čiže bola skolaudovaná do roku, kedy sa nepožadoval), stačí jej charakteristika.

Projekt rozhodne nenahrádza charakteristika, filozofia je v tom, že na starú stavbu už nik nebazíruje projektom
0 0
Jano Milata Jano Milata

Jano Milata je offline (nepripojený) Jano Milata

Stavby zhotovené po r. 1982 musia mať spracovanú PBS-ku (projekt PO), ak je to tak, z akého právneho predpisu vychádza táto informácia?
0 0
Jeanreno1 Jeanreno1

Jeanreno1 je offline (nepripojený) Jeanreno1

Clovek z poziarnej prevencie HaZZ mi poslal dokument (kde sa odkazuje aj na Spravodajcu 1/2010) kde je to vysvetlené...
Dajte mail v prípade záujmu, prepošlem Vám
0 0
Jano Milata Jano Milata

Jano Milata je offline (nepripojený) Jano Milata

Jeanreno1 Pozri príspevok
Clovek z poziarnej prevencie HaZZ mi poslal dokument (kde sa odkazuje aj na Spravodajcu 1/2010) kde je to vysvetlené...
Dajte mail v prípade záujmu, prepošlem Vám
Ďakujem, budem rád, môj mail: milata zavináč firecontrol.sk
0 0
cabada cabada

cabada je offline (nepripojený) cabada

drak ktorý lieta v oblakoch - ryba ktorá pláva proti prúdu - piraňa jedna !!!:o) ...viac
Re: prosím o radu
Citát:
Pôvodca textu príspevku: cabada
"Re: Požiarna ochrana
ak si v prenájme a nemáš v nájomnej zmluve, že si zodpovedný za OPP tak to nerieš, Všetka zodpovednosť z hľadiska ochrany pred požiarmi je na triko prenajímateľky resp. vlastníka priestorov. To znamená, že ona musí zabezpečiť pravidelné kontroly elektrických zariadení, požiarno technických zariadení - hasiace prístroje, hydranty a pod. Ty si musíš ale zabezpečiť pravidelnú kontrolu všetkých elektrických zariadení - počítač, pokladne, rýchlovarná kanvica, rádio, predlžovacie šnúry atď."

Ahoj, prosím veľmi pekne o radu. Reagujem na priložený príspevok o protipožiarnej ochrane. Sme v prenajatých priestoroch a pred otvorením stojíme na schválení hasičmi. Máme vypracovaný protipožiarny plán od Špo a naskytli sa v ňom mnohé finančne náročné opravy. Samozrejme na ne nemáme. Budova je stará a niečo také sa tam nikdy nerobilo. V zmluve máme uvedené, že "Úpravy a administratívne činnosti súvisiace s predmetom činnosti nájomcu si nájomca zariadi a hradí sám." Znamená to, že aj tieto protipožiarne veci, alebo to tam musí byť doslovne napísané? Prosím, poraď mi

Aký protipožiarny plán? asi máš na mysli projekt požiarnej ochrany. Ale to by mal asi naozaj riešiť prenajímateľ, hlavne keď sa tam jedná o nejaké stavebné úpravy. Nepíšeš čo budete za prevádzku. Inak najmúdrejšie by bolo,keby si sa pokúsila skontaktovať nejakého technika PO, ktorý je bližšie ku tebe, takto bez znalosti miesta a prevádzky sa radí ťažko. A pokús sa to dať aj do fóra, viac hláv, viac rozumu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať