Zavrieť

Porady

Požiarna ochrana

Zdravím všetkých poraďákov!

Včera, keď som študoval zákony platné od 1.1.2006 zistil, že sa rozšírili povinnosti fyzických osôb - podnikateľov na úseku zabezpečenia ochrany pred požiarmi zákon č.314/2001.
Všade tam-v jednotlivých § - kde bolo napísané právnická osoba je rozšírené ovýraz "a fyzická osoba-podnikateľ". Takže niektorým podnikateľom pribudli veľké starosti, lebo tieto môžu zabezpečiť a vykonať len technici alebo špecialisti požiarnej ochrany.
To znamená, že už aj napr. predajňa potravín, alebo zámočník (fyzické osoby), ktorý majú nejakú prevádzku, musia mať vypracovaný požiarny štatút, požiarne smernice, atď. potrebnú dokumentáciu o vykonaných školeniach a ešte hromadu vecí.

P.S. : je to "veľmi dobrý zákon" z pohľadu nás - technikov požiarnej ochrany! V prípade záujmu každému z Vás veľmi rád poradím.
Naposledy upravil Origos : 27.01.06 at 16:14
Usporiadat
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

(To znamená, že už aj napr. predajňa potravín, alebo zámočník (fyzické osoby), ktorý majú nejakú prevádzku, musia mať vypracovaný požiarny štatút, požiarne smernice, atď. potrebnú dokumentáciu o vykonaných školeniach a ešte hromadu vecí.)

Pokiaľ je prevádzka v prenajatých priestoroch, ktorých majiteľom je iná inštitúcia, nemal by mať tento požiarny štatúr, smernice atď. vypracované majiteľ budovy?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

Keď je v zmluve je to výslovne napísané, že aj za prenajaté priestory zodpovedá majiteľ ,tak ano. V prípade, že sa na to "zabudlo", tak FO alebo PO, ktorá ich užíva.
Naposledy upravil Origos : 30.01.06 at 08:26
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Tak to ďakujem pekne, nepotešil si ma, a ani ja asi nepoteším svojich klientov. Takže zajtra môžem študovať nájomnú zmluvu.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

danielko
majiteľ objektu vypracúva požiarne poplachové smernice
a požiarny evakuačný plána ten sa vypracúva pre celý objekt všetko ostatné je vecou dohody v zmluve o prenájme

naša firma žije z prenájmu priestorov a tiež bol problém v
oblasť ochrana pred požiarmi,oblasť ochrany pred požiarmi riešila právnička a nebolo to košér pre nás a po konzultácii s štátnam požiarnym dozorom sa jasne v zmluve o prenájme stanovilo že v prenajatých priestoroch si povinnosti a úlohy na úseku zabezpečuje podnájomca

a pnenie úloh treba zabezpečiť technikom požiarnej ochrany alebo špecialistom požiarnej ochrany,ktorý má zákonom stanovené povinnosti ale aj povinnosti ktoré mu vyplývajú z ostatných predpisov týkajúcich sa ochrany
pred požiarmi

a dohoda že úlohy bude plniť majiteľ objetu-ten by to vykonával pomocou svojho technika PO,ale musel by mu dať do pracovnej náplne že bude túto činnosť vykonávať aj pre iné organizácie ?????? a musel by mu ich taxatívne vymenovať !!! a zistil by že viac pracovného času trávi
prácou pre iné firmi a on ho platí

a čo ja keď všetku papierovú robotu robím doma, nakoľko technik PO je len jedna z mojích pracovných činností,ktorú vykonávam pre svojho zamestnávateľa
s pzdravom karol
0 0
Gonka Gonka

Gonka je offline (nepripojený) Gonka

Karol,
bolo by vhodné majiteľovi objektov, ktoré prenajímate pripomenúť, že nie vždy sa mu to musí oplatiť preniesť všetku zodpovednosť z ochrany pred požiarmi na podnájomcov, mal by si uvedomiť že náklady na takúto prevenciu nie sú až také vysoké, ako by mohla byť strata v prípade požiaru./ Veď si chráni len svoj majetok, a o čo viac investuje do prevencie, o to môže byť riziko požiaru menšie/ . Čo na to povieš?
Gonka
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

Ahoj
Berme to z druhej strany my sme dali do zmluvy že
podnájomca si zodpovedá zaplnenie úloh a povinností podľa právnych predpisov,školenia,prehliadky,vybavovanie svojích priestorov hasicími prístrojmi
V prípade požiaru samozrejme poisťovňa nám zaplatí škody na našom majetku,samozrejme nie všetci podnájomcovia si tieto úlohy a povinnosti plnia poisťovňa to potom od nich vymáha a hasiči si tiež pýtajú nejakú tú korunku pokuty
/skutočnosť zažil som osobne/ požiar v priestoroch podnájomcu k tzv.dlhodobého prenájmu

Napr.požiarný štatút povinnosti právnickej osoby a zamestnancov a podobne,ja mám vypracovaný na pomery
našej firmy
zabezpečenie v mimopracovnom čase musel by som mať kľúče od ich priestorov.
vykonávať im školenia,prehliadky priestorov, zasa by muselo byť v zmluve že im budem plniť aj úlohy ktoré mi ako technikovi požiarnej ochrany vyplývajú zo zákona
a zadarmo???
A naša firma nemá v podnikaní že môže zabezpečovať úlohy ochrany pred požiarmi.
Samozrejme plníme úlohy čo sa týka spoločných priestorov
používaných spoločne s podnájmcami
Ja môžem ako technik PO uzatvoriť zmluvu plnenie úloh technika PO a samozrejme za koruny.
Dúfam že takéto vysvetlenie stačí a mi ako firma máme len jeden objekt ale máme skoro stovku podnájomníkov.
A nemám ani problém s hasičmi,ktorý sa mi ohlásili že prídu vykonať kompletnú protipožiarnu kontrolu,jeden deň papiere a druhý deň fyzickú kontrolu ale len naších priestorov a spoločných priestorov.
0 0
toranor toranor

toranor je offline (nepripojený) toranor

Co vlastne potrebujem ohlodom poziarnej bezpecnosti? Na prevadzke mame vypracovanu iba Protipoziarnu bezpecnost stavieb, robilo sa to pri stavebnom konani, vypracoval to specialista poziarnej ochrany a schvalili Hasici. Teraz som sa na Porade docital o nejakej poziarnej knihe a smerniciach... To musi kto vypracovat? Majitel alebo opat spominany specialista PO.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

Je zákon o ochrane pred požiarmi a jeho vykonávacie vyhlášky,ktoré sa týkajú požiarnej prevencie.
Tie ukladajú právnickej osobe a fyzickej osobe-podnikateľovi povinnosti a úlohy zabezpečenia ochrany pred požiarmi.
Niektoré plní priamo buď právnická osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ,ale plnenie niektorých úloh musí zabezpečiť technikom požiarnej ochrany alebo špecialistom požiarnej ochrany.
Stačí si prečítať príslušný zakon a niektoré vyhlášky týkajúce sa ochrany pred požiarmi.
Ak doplníš niečo o tom čo máš týkajúce sa ochrany pred požiarmi,potom budeme mocť vysbetliť čo ešte musíš mať čo sa týka ochrany pred požiarmi vypracované a pod
s pozdravom karol
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Už spomínané povinnosti ohľadom požiarnej knihy a smerníc by mal vypracovať odborník požiarny technik ktorý bude každé 3 mesiace vykonávať zápisy v požiarnej knihe o prevádzke. Zabezpečiť to má FO.V každej prevádzke musí byť vypracovaný požiarno evakuačný plán a vyznačená úniková cesta atď
0 0
toranor toranor

toranor je offline (nepripojený) toranor

Ohladom stavebneho konanie mame vypracovanu Protipoziarnu bezpecnost stavieb. Vzdy sa to dava pre stavebny urad. Ale okrem toho nic, teda ako som uz zistil, ani poziarnu knihu, ani smernice, oznacenie unikovych vychodov. Tieto dokumenty vypracuju majitel budovy, alebo niekto iny? V inych prevadzkach som si vsimol na stene Poziarnopoplachove smernice.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

ahoj toranor
protipožiarna bezpečnosť pri výstavbe,je preto aby stavba spĺňala aspoň základné požiadavky protipožiarnej bezpečnosti stavby
zákon o ochrane pred požiarmi a jeho vykonávacie vyhlášky určujú povinnosti a úlohy prevencie.
v tvojom prípade by som sa obrátil na technika požiarnej ochrany,ktorý ti presne povie čo a ako urobiť,niektoré úlohy na úseku protipožiarnej ochrany musia byť zabezpečené len technikom požiarnej ochrany,nakoľko má odbornú spôsobilosť na plnenie týchto úloh
špecialista požiarnej ochrany je o stupienok vyššie na technikom požiarnej ochrany,lebo on už pracuje s dokumentáciou stavby pred jej schválením a technik požiarnej ochrany sa už stará o plnenie úloh protipožiarnej ochrany pri jej používaní so ,,všeho všudy,,
s pozdravom karol
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Všetku dokumentáciu, ktorú si spomínal, že nemáte je potrebné zabezpečiť, čiže neostáva iné len sa obrátiť na technika, ktorý má príslušné oprávnenie.
0 0
amik amik

amik je offline (nepripojený) amik

ja by som sa chcel opytať, kedže mam predajňu s topankami a zamestnavam dve predavačky, ako často bude u mna Technik vykonavať prevenciu, v zakone je písane bud každe 3 mesiace alebo je tam aj raz za 12 mesiacov a teraz neviem co sa ma tyka, kedže nemam otvorene cely tyzden a sú tam od 8 do 18hod.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

ahoj amik
v tvojej predajni sa majú vykonávať preventívne protipožiarne prehliadky raz za tri mesiace § 14 ods.1 písm c/ vyhlášky MVSR o požiarnej prevencii 121/2202 Z.z.
v znení neskorších predpisov,preventívnu protipožiarnu prehliadku vykonať v rozsahu § 14 ods.2 citovanej vyhlášky

raz za dvanásť mesiacoch sa vykonávajú prehliadky v objektoch a priestoroch ...
predajňu sem nie je možné zaradiť
s pozdravom karol
0 0
sara-ke sara-ke

sara-ke je offline (nepripojený) sara-ke

dobry den, mam takuto dost blbu otazku, ale chcem sa opytat vypracovali nam poziarny statut,a k tomu mame este 3 samostat. listy:
1.Poziarny evakuacný plan
2.poziarno poplachova smernica
3. Protipoziarna hliadka PO

mam taky pocit, ze tie samost. listy by mali vysiet niekde na stene, chcem sa opytat, ktore kde, ktory ma byt (respek. musi) v predajni a ktore musia byt niekde na chodbe, al. v kancel.??

dakujem velmi
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

A to máte čo za technika, keď nepovie čo a ako???
A inak : uvedené dokumenty musia byť umiestnené na viditeľnom mieste čiže na stene a to tam, ktorého objektu sa týkajú
0 0
Blonde Blonde

Blonde je offline (nepripojený) Blonde

Pokúsil som sa vybrať základné povinnosti zo Zákona 314/2001 o Ochrane pred požiarmi
DRUHÁ ČASŤ
POVINNOSTI PRÁVNICKÝCH OSÔB,
PODNIKAJÚCICH FYZICKÝCH OSÔB,
FYZICKÝCH OSÔB A OBCÍ
Povinnosti právnických osôb
a podnikajúcich fyzických osôb
§ 4
Právnická osoba a podnikajúca fyzická osoba na
účely predchádzania vzniku požiarov je povinná
a) zabezpečiť v objektoch a v priestoroch vykonávanie
preventívnych protipožiarnych prehliadok a odstraňovať
zistené nedostatky; obsah a lehoty preventívnych
protipožiarnych prehliadok ustanoví
všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo,
b) zabezpečiť plnenie opatrení na ochranu pred požiarmi
na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom
vzniku požiaru, pri činnostiach spojených so zvýšeným
nebezpečenstvom vzniku požiaru alebo v čase
zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru, ako aj
opatrenia na zabezpečenie ochrany pred požiarmi
pri podujatiach, na ktorých sa zúčastňuje väčší
počet osôb; opatrenia, miesta a činnosti so zvýšeným
nebezpečenstvom vzniku požiaru, čas so zvýšeným
nebezpečenstvom vzniku požiaru a podujatia,
na ktorých sa zúčastňuje väčší počet osôb,
ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý
vydá ministerstvo,
c) určovať miesta so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku
požiaru a označovať ich príslušnými príkazmi,
zákazmi a pokynmi podľa všeobecne záväzného
právneho predpisu, ktorý vydá ministerstvo,
d) zabezpečovať plnenie opatrení na ochranu pred
požiarmi v mimopracovnom čase ustanovených vo
všeobecne záväznom právnom predpise, ktorý vydá
ministerstvo,
e) zabezpečovať pravidelné školenie a overovanie vedomostí
o ochrane pred požiarmi zamestnancov
a osôb, ktoré sa s vedomím právnickej osoby alebo
podnikajúcej fyzickej osoby zdržujú v jej objektoch;
obsah, rozsah, lehoty školenia o ochrane pred požiarmi,
vymedzenie okruhu osôb podliehajúcich
overovaniu a spôsob overovania ustanoví všeobecne
záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo,
f) vypracúvať, viesť a udržiavať v súlade so skutočným
stavom dokumentáciu ochrany pred požiarmi;
druhy dokumentácie, jej obsah, účel, spôsob vypracovania
a uloženia a lehoty jej kontroly ustanoví
všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo,
g) umožniť orgánu vykonávajúcemu štátny požiarny
dozor a obci vstup do objektov a priestorov na účely
vykonania kontroly plnenia povinností na úseku
ochrany pred požiarmi, poskytovať mu požadované
doklady, dokumentáciu ochrany pred požiarmi
a súvisiace podklady a informácie,
h) splniť opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov
uložené orgánom vykonávajúcim štátny požiarny
dozor alebo obcou v nimi určených lehotách,
i) zabezpečiť vykonávanie pravidelnej kontroly stavu
požiarnotechnických, technických a technologických
zariadení, hasičskej techniky a vecných prostriedkov
ochrany pred požiarmi v lehotách ustanovených
vo všeobecne záväznom právnom
predpise, ktorý vydá ministerstvo,
j) určovať a mať k dispozícii požiarnotechnické charakteristiky
výrobkov a zásady ich bezpečného používania
a skladovania, ak je ich výrobcom,
k) zabezpečiť, aby sa pri vypracúvaní projektovej dokumentácie
stavieb, pri realizácii stavieb a pri ich
užívaní riešili a dodržiavali požiadavky protipožiarnej
bezpečnosti stavieb ustanovené vo všeobecne
záväznom právnom predpise, ktorý vydá ministerstvo,
l) zabezpečiť, aby pri zmene užívania stavby nedošlo
k zníženiu protipožiarnej bezpečnosti stavby alebo
jej časti,4) bezpečnosti osôb alebo k sťaženiu zásahu
hasičských jednotiek,
m) zabezpečovať pravidelné čistenie komínov, vykonávať
kontrolu a zabezpečiť odborné preskúšanie komínov
osobami s odbornou spôsobilosťou5) pred
pripojením spotrebiča na komín, zámenou lokálneho
spotrebiča palív na ústredný alebo etážový zdroj
tepla, zmenou druhu paliva a po stavebných úpravách
na telese komína; technické podmienky a požiadavky
protipožiarnej bezpečnosti pri inštalácii
a prevádzkovaní palivových spotrebičov, elektrotepelných
spotrebičov a zariadení ústredného vykurovania
a pri výstavbe a používaní komínov a dymovodov
a lehoty ich čistenia a vykonávania
kontrol ustanoví všeobecne záväzný právny predpis,
ktorý vydá ministerstvo,
n) dodržiavať pri skladovaní, ukladaní a pri manipulácii
s horľavými látkami požiadavky protipožiarnej
bezpečnosti ustanovené vo všeobecne záväznom
právnom predpise, ktorý vydá ministerstvo,
o) zabezpečiť plnenie ustanovených povinností a ur-
3) Zákon č. 29/1984 Zb. o sústave základných a stredných škôl (školský zákon) v znení neskorších predpisov.
4) Zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov.
Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 453/2000 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného
zákona.
5) Zákon č. 161/1998 Z. z. o Komore kominárov Slovenska a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní
(živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov.
Čiastka 132 Zbierka zákonov č. 314/2001 Strana 3419
www.zbierka.sk Za obsah týchto stránok zodpovedá výhradne Forma, s.r.o.
© Forma, s.r.o.
čených úloh na úseku ochrany pred požiarmi osobami,
ktoré majú požadovanú odbornú spôsobilosť
alebo osobitné oprávnenie.
§ 5
Právnická osoba a podnikajúca fyzická osoba na
účely zabezpečenia podmienok na účinné zdolávanie
požiarov je povinná
a) obstarávať a inštalovať vhodné druhy požiarnotechnických
zariadení, požiarne vodovody, zdroje
vody na hasenie požiarov, hasičskú techniku, hasiace
látky, požiarne a evakuačné výťahy, núdzové
osvetlenie, prostriedky na vyhlásenie požiarneho
poplachu a vecné prostriedky ochrany pred požiarmi
so zreteľom na nebezpečenstvo vzniku požiaru
v objektoch, zariadeniach a v priestoroch a udržiavať
ich v akcieschopnom stave; vlastnosti, konkrétne
podmienky prevádzkovania a zabezpečenie pravidelnej
kontroly týchto zariadení ustanoví
všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo,
b) označovať a udržiavať trvale voľné únikové cesty,
únikové východy a zásahové cesty, nástupné plochy
a prístup k nim, ako aj prístup k uzáverom rozvodných
zariadení elektrickej energie, plynu, vody,
k požiarnotechnickým zariadeniam, zariadeniam
na vyhlásenie požiarneho poplachu, požiarnym vodovodom
a k zdrojom vody na hasenie požiarov,
c) strpieť umiestnenie signalizačného zariadenia alebo
poplachového zariadenia slúžiaceho na účely
ochrany pred požiarmi za primeranú náhradu;
ustanovenia osobitných predpisov o náhrade škody
týmto nie sú dotknuté,
d) udržiavať zdroje vody na hasenie požiarov v takom
stave, aby bola zabezpečená možnosť jej čerpania,
e) vykonať najmenej raz za rok cvičný požiarny poplach
v objektoch právnickej osoby a podnikajúcej
fyzickej osoby, v ktorých nie sú jednoduché podmienky
na evakuáciu osôb; zásady posudzovania
objektov z hľadiska podmienok evakuácie osôb
ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý
vydá ministerstvo,
f) zriadiť a vybaviť potrebný počet ohlasovní požiarov;
podmienky zriaďovania a vybavenia a počet ohlasovní
požiarov ustanoví všeobecne záväzný právny
predpis, ktorý vydá ministerstvo,
g) spracovať na základe rozhodnutia krajského riaditeľstva
Hasičského a záchranného zboru (ďalej len
„krajské riaditeľstvo“) analýzu nebezpečenstva
vzniku požiaru vo svojich objektoch a priestoroch
a na jej základe zriadiť hasičskú jednotku, ak tak
rozhodlo krajské riaditeľstvo,
h) zriaďovať protipožiarne hliadky a zabezpečiť plnenie
ich úloh a odbornú prípravu; druhy protipožiarnych
hliadok, ich úlohy a obsah a rozsah odbornej
prípravy a lehoty jej vykonávania ustanoví
všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo,
i) oznámiť bez zbytočného odkladu príslušnému okresnému
riaditeľstvu Hasičského a záchranného
zboru (ďalej len „okresné riaditeľstvo“) každý požiar,
ktorý vznikol v objektoch, priestoroch alebo na veciach
v jej vlastníctve, správe alebo v užívaní,
j) poskytovať potrebné doklady, súčinnosť a pomoc
pri zisťovaní príčiny vzniku požiaru.
§ 6
(1) Za plnenie povinností právnickej osoby na úseku
ochrany pred požiarmi zodpovedá jej štatutárny orgán.
Ak je na čele právnickej osoby kolektívny orgán, ten
určí, kto zodpovedá za plnenie úloh na úseku ochrany
pred požiarmi. Ak ide o podnikajúcu fyzickú osobu,
zodpovedá za ochranu pred požiarmi táto osoba alebo
jej zodpovedný zástupca.
(2) Vlastník (správca) nehnuteľností, ktorý prenajíma
nehnuteľnosť, je povinný zabezpečiť úlohy ochrany
pred požiarmi podľa ustanovení tohto zákona, ak
sa v nájomnej zmluve nedohodne s nájomcom o zabezpečení
týchto úloh inak.
§ 7
Právnická osoba a podnikajúca fyzická osoba je
povinná plniť len povinnosti fyzických osôb ustanovených
v tomto zákone, ak
a) nepoužíva na svoju činnosť okrem bytu v bytovom
dome alebo okrem bytu v rodinnom dome, alebo
okrem pojazdnej predajne a predajného stánku doplnkových
služieb a obchodu iné objekty alebo priestory,
ktoré má vo vlastníctve alebo v užívaní, a
b) nezamestnáva žiadnych zamestnancov a nevykonáva
činnosti so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku
požiaru a
c) nemá pracoviská s miestami so zvýšeným nebezpečenstvom
vzniku požiaru.
§ 8
Právnická osoba a podnikajúca fyzická osoba nesmie
a) vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov,
b) zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde
by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu,
c) spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve bez
predchádzajúceho písomného súhlasu okresného
riaditeľstva,
d) používať požiarnotechnické zariadenia, hasiace látky,
hasičskú techniku a vecné prostriedky na
ochranu pred požiarmi, na ktoré nebol vydaný certifikát,
ak sa certifikát podľa osobitných predpisov6)
vyžaduje,
e) vykonávať odbornú prípravu a činnosti, na ktorých
výkon nemá oprávnenie alebo osobitné oprávnenie,
ktoré sa z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti vyžaduje
na ich vykonávanie.
6) Zákon č. 90/1998 Z. z. o stavebných výrobkoch v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Strana 3420 Zbierka zákonov č. 314/2001 Čiastka 132
0 0
ryana ryana

ryana je offline (nepripojený) ryana

Origos Pozri príspevok
Keď je v zmluve je to výslovne napísané, že aj za prenajaté priestory zodpovedá majiteľ ,tak ano. V prípade, že sa na to "zabudlo", tak FO alebo PO, ktorá ich užíva.
Zdravim,
Rada by som si ujasnila jednu vec. Podla 314/2001 par.6 ods je vlastnik nehnutelnosti povinny zabezpečiť úlohy ochrany pred požiarmi - teda z toho mi vyplýva, ze pokial sa v zmluve na to pozabudlo, tak za prenajate priestory zodpoveda majitel, a nie ten kto ich uziva.
Alebo sa mylim?
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ryana Pozri príspevok
Zdravim,
Rada by som si ujasnila jednu vec. Podla 314/2001 par.6 ods je vlastnik nehnutelnosti povinny zabezpečiť úlohy ochrany pred požiarmi - teda z toho mi vyplýva, ze pokial sa v zmluve na to pozabudlo, tak za prenajate priestory zodpoveda majitel, a nie ten kto ich uziva.
Alebo sa mylim?
Nemýliš, je to presne tak ako si povedala.
0 0
dráčik dráčik

dráčik je offline (nepripojený) dráčik

ryana,
nie je to celkom tak. ono vieš, každý zákon je písaný tak, aby bolo na koho hodiť zodpovednosť, ale zase vždy je možné násť nejakú tú kľučku, šak paragrafy sú dosť poskrúcané, nie?
ale čo sa týka zákona o ochrane pred požiarmi 314/2001, tam je jasne stanovené, že si musí každá právnická osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ (samozrejme ak nespĺňa podmienky podľa §7 tohto zákona), plniť určené povinnosti v tomto zákone. a nejde len o priestory, ale aj o zamestnancov, a teda školenia, a aj "nejakú tú" dokumentáciu.
to znamená, že aj keď to nie dané zmluvne, aj nájomca musí dodržiavať zákon. jediné, čo môže hodiť na krk prenajímateľovi sú odborné skúšky a odborné prehliadky elektrickej inštalácie a bleskozvodov, prípadne aj iných požiarnotechnických zariadení, ktoré vlastní prenajímateľ a ktorými vybavil budovu, čo prenajíma (požiarne uzávery, hydranty, hasiace prístroje atď). to by malo byť upravené v zmluve.
dúfam, že som to napísala jasne. občas mám problémy sa vyňadriť tak, aby pochopili i ostatní, čo mám na mysli. snáď sa mi to podarilo.
pa
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať