Zavrieť

Porady

ako vymáhať úroky z omeškania

dobry den mam taku otazku ako postupovať ak mi dlžník vyplati celu dlžnu čiatku v omeškaní na dve splátky ale obe su po termine splatnosti a nárokoval som si na úroky z omeškania(na fakture:v prípade nedodržania termínu splatnosti,odberateľ zaplatí dodávatelovi zmluvnú pokutu vo výške 1% z dlžnej čiastky za každý deň omeškania)prvu splatku mi zaslal 3tyzdne nato ako som mu poslal upomienku s nahradnym terminom od ktoreho si narokujem na UZO a dalši termin mi slubil.ak zaplati aj poslednu a konecnu splatku ako od neho vymôžem uroky z omeškania ked mi povedal že ich odmieta zaplatiť.mam mu nadalej posielať upomienky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    môj názor...1% úrok za každý deň omeškania, prepáč ale je úžernícky.....ročný je 365% !!!!!!!!

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Treba rozoznávať úroky z omeškania a zmluvnú pokutu.
    Maximálne úroky z omeškania sú stanovené nariadením vlády 87/1995 ako úroková sadzba eur. centr. banky + 8 percentuálnych bodov. Od júla t.r. je to 1,5+8= 9,5 % ročne.
    Zmluvná pokuta sa dá dohodnúť, ale podľa § 545a obč. zákonníka: "Neprimerane vysokú zmluvnú pokutu môže súd znížiť s prihliadnutím na hodnotu a význam zabezpečovanej povinnosti. Ak veriteľ nie je oprávnený požadovať náhradu škody spôsobenej porušením povinnosti, na ktorú sa zmluvná pokuta vzťahuje, súd prihliadne aj na výšku škody, ktorá porušením povinnosti vznikla, a na to, o koľko zmluvná pokuta presahuje rozsah vzniknutej škody."

    Takže si vymáhaj úroky z omeškania nasledovne:
    - ak ste mali pôvodne dohodnutý termín splatenia dlhu, dlžníkom sa stal na druhý deň na celú sumu
    - počítaj mu vtedy platnú sadzbu úrokov od toho dňa do splatenia prvej splátky
    - od splatenia prvej splátky mu počítaj úroky z omeškania zo zvyšnej sumy do zaplatenia.
    - ak by ste nemali pôvodne dohodnutý termín splatenia dlhu, dlžníkom sa stal po prvej upomienke, kde si mu vlastne poskytol dodatočnú lehotu (§ 563)
    - ak ste si neurčili spôsob splácania, môže si hi voliť dlžník (§ 561)
    - ak ste sa dohodli na splátkach, pozri si § 565 - hlavne si daj dlh nejakým spôsobom uznať, aby bola premlčacia dobba 10 rokov (teraz je 3 roky aj na každú dohodnutú splátku).
    Keďže ste si dohodli zmluvnú pokutu, môžeš okrem úrokov z omeškania žiadaj aj tú. Avšak platí ten paragraf hore.

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    zmluvnú pokutu možno dohodnúť; poznámka na faktúre však nie je dohoda. Pokiaľ zmluvná pokuta nebola dohodnutá aj v zmluve, alebo neexistuje nejaký iný prejav vôle dlžníka, v ktorom so zmluvnou pokutou súhlasí, dosť pochybujem o vymožiteľnosti tejto zmluvnej pokuty na súde.

    twe je offline (nepripojený) twe

    twe
    neplati v obchodnych vztahoch, niekedy je aj 1% akurat - prihliada sa na dovody omeskania a ich nasledky pre veritela
    aj ked podla mojho nazoru, je to vela

    embrio28 je offline (nepripojený) embrio28

    embrio28
    dakujem velmi pekne za odpoved. ak som to dobre pochopil kedže odmieta platit komukolvek akekolvek uroky a pokuty pockam pokial mi vyplati celu sumu a uroky z omeškania budem vymahať sudnou cestou.
    1% je vela ale dal som ho z toho dôvodu že na dohode ktoru sme podpisovali bolo 1% ak by som ja nedodrzal termin alebo porusil nejako dohodu.takže mu to 1% len vraciam.

    ako vymáhať úroky z omeškania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.