Zavrieť

Porady

Nezdanitelna polozka na manzelku a jej prijmy

Dobry den,

potrebovala by som poradit. Cely rok 2011 som nepracovala, od 1.1.2011 do 30.9.2011 som bola na materskej dovolenke, od 1.10.2011 do 31.12.2011 som na rodicovskej dovolenke.Na materskej dovolenke bol moj prijem cca 600eur mesacne, na rodicovnskej som zatial nedostala ziaden rodicovsky prispevok, nakolko som si to este nebola na urade vybavit.

Zaklad dane mojho manzela je za rok 2011 cca 10 000,- eur. Bude si moct na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku? A ak ano kolko?

A kolko je NCZD na dieta?

dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

NČZD na dieťa neexistuje....je ňou daň. bonus, cca 20 € mesačne na jedno dieťa....

a na Teba ? si uplatní v rozdiele NČZD - MD (potvrdenie vydá SP) ale pokiaľ mi kalkulačka dobre počíta, Tvoj manžel si na Teba za rok 2011 neplatní žiaden odpočet, Tvoj príjem je vyšší ako NČZD.....príjem cca 5 400 € si mala....
0 0
globus111 globus111

globus111 je offline (nepripojený) globus111

od januára 2011 až do augusta 2011 bola moja svokra PN, od septembra je na polovičnom invalidnom dôchodku + pobera podporu v nezamestnanosti. Môj svokor živnostník - môže si odpočítať odpočet na svokru vo výške 3559,30 Eur znížený a výšku jej PN+dôchodku+ podpory? Svokor potrebuje následne do daňového priznania doložiť jednotlive výšky dávok?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

globus111 Pozri príspevok
od januára 2011 až do augusta 2011 bola moja svokra PN, od septembra je na polovičnom invalidnom dôchodku + pobera podporu v nezamestnanosti. Môj svokor živnostník - môže si odpočítať odpočet na svokru vo výške 3559,30 Eur znížený a výšku jej PN+dôchodku+ podpory? Svokor potrebuje následne do daňového priznania doložiť jednotlive výšky dávok?
Doklady o výške príjmu nemusí prikladať k DP, ale musí ich mať k dispozícii pre prípadnú kontrolu. Celkovú výšku príjmov uvedie v DP. Uplatní si rozdiel - tak ako píšeš. Potvrdenie na všetky druhy príjmu mu vydá sociálna poisťovňa.
1 0
globus111 globus111

globus111 je offline (nepripojený) globus111

Ďakujem - sociálna poisťovňa jej vydá potvrdenie aj na výšku vyplatenej podpory v nezamestnanosti? On by nemal uvádzať v DP celkovu výšku jej príjmov, len výšku rozdielu v kolonke- odpočet na manželku....dobre to chápem?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

globus111 Pozri príspevok
Ďakujem - sociálna poisťovňa jej vydá potvrdenie aj na výšku vyplatenej podpory v nezamestnanosti? On by nemal uvádzať v DP celkovu výšku jej príjmov, len výšku rozdielu v kolonke- odpočet na manželku....dobre to chápem?
Ano, dávku v nezamestnanosti vypláca SP.
V kolonke vlastný príjem manželky (bolo to na druhej strane DP, dúfam, že to tam aj zostalo) uvedie vlastný príjem.
Pri výpočte základu dane rozdiel medzi NČZD a vlastným príjmom
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ja iba pripomínam, že tie dávky majú byť vyplatené v roku 2011 , nie za rok 2011.....
1 0
globus111 globus111

globus111 je offline (nepripojený) globus111

ďakujem :-)
0 0
Matulik79 Matulik79

Matulik79 je offline (nepripojený) Matulik79

Dobrý deň, keďže sa blíži ročné zúčtovanie dane, chcela by som sa spýtať:
V roku 2011 január až marec som poberala materské spolu vo výške cca 1250€, popri rodičovskej dovolenke od júna 2011 pracujem na dohodu, mesačná odmena je 25€ brutto. V akej výške si môže môj manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na mňa, jeho základ bol cca 10 000€. Je potrebné doložiť nejaké potvrdenie zo soc. poistovne príp. z ÚPSVaR?? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Matulik79 Pozri príspevok
Dobrý deň, keďže sa blíži ročné zúčtovanie dane, chcela by som sa spýtať:
V roku 2011 január až marec som poberala materské spolu vo výške cca 1250€, popri rodičovskej dovolenke od júna 2011 pracujem na dohodu, mesačná odmena je 25€ brutto. V akej výške si môže môj manžel uplatniť nezdaniteľnú časť na mňa, jeho základ bol cca 10 000€. Je potrebné doložiť nejaké potvrdenie zo soc. poistovne príp. z ÚPSVaR?? Ďakujem.
Manžel si môže na teba uplatniť rozdiel medzi NČ a tvojími príjmami(MD a dohodami) Potvrdenia nie sú potrebné.
0 0
Matulik79 Matulik79

Matulik79 je offline (nepripojený) Matulik79

ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
Matulik79 Matulik79

Matulik79 je offline (nepripojený) Matulik79

teraz ma ešte napadla jedna otázka:
z vyplatenej odmeny z dohody mi bola zrazená daň vo výške cca 39€, môžem si požiadať o jej vrátenie v DP??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Matulik79 Pozri príspevok
teraz ma ešte napadla jedna otázka:
z vyplatenej odmeny z dohody mi bola zrazená daň vo výške cca 39€, môžem si požiadať o jej vrátenie v DP??
ÁNo, buď podáš DP, alebo požiadaš zamestnáv. o RZD.
0 0
zeneta zeneta

zeneta je offline (nepripojený) zeneta

Aj ja by som teda chcela vedieť či má alebo nemá manžel nárok na uplatnenie NCZD na mňa, ked 1/2011 do asi polovice 2/2011 som pracovala, od 2/2011 - 10/2011 som bola MD, výška cca 600 eur, potom RD a popritom od 11-2011 pracujem na dohodu /príjem za 2 mesiace do konca roka som mala asi 560 Eur/. Vychádza mi to že manžel asi si mňa neuplatní, ale ja by som si mohla? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

máš príjem vyšší ako 3559.30 € (taký príjem, kt. sa posudzuje ako príjem manželky)...za rok 2011 nemôžete....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zeneta Pozri príspevok
Aj ja by som teda chcela vedieť či má alebo nemá manžel nárok na uplatnenie NCZD na mňa, ked 1/2011 do asi polovice 2/2011 som pracovala, od 2/2011 - 10/2011 som bola MD, výška cca 600 eur, potom RD a popritom od 11-2011 pracujem na dohodu /príjem za 2 mesiace do konca roka som mala asi 560 Eur/. Vychádza mi to že manžel asi si mňa neuplatní, ale ja by som si mohla? Ďakujem za odpoveď.
Manžel si na teba nemôže uplatniť nič, máš príjem ( materská + zamestnanie ) vyšší ako 3559,3 eur, ale ty si môžeš urobiť DP typ A a vráti sa Ti stiahnutá daň ( zamestnanie ).
1 0
mishelle mishelle

mishelle je offline (nepripojený) mishelle

Dobry večer, neviem či to sem patri ale budem rada ked mi poradite...neviem totiž tu dobre chodit a vyhladavat... Chcela by som sa opytat...môj manžel ma živnosť + Trvaly pracovny pomer + 2 dohody..... na živnosti ma len príjmy do 3 000 eur....neviem co by bolo pre mna vyhodnejsie ci mam poziadat urobit učtovnictvo alebo paušalne vydavky...40%...on ma narok na odpočet nezdanitelnej čiastky či už nie ked to ma uplatnene v tom TPP?? na trvalom ma minimalnu mzdu, a na dohodach tiez par eur... :/ vedeli by ste mi niekto poradit aky mam zvolit postup??
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

koľko má zaplatené do SP a ZP?
skutočné výdavky sú vyššie ako 1200 €?
0 0
mishelle mishelle

mishelle je offline (nepripojený) mishelle

Do ZP a SP ma odvadzane cisto len z TPP teda z tej minimalky nic viac si nedoplacal.....naviac...a skutočne vydavky ....možno by sme nahrabali aj viac ako tych 1180 co vychadzaju paušalne vydavky
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mishelle Pozri príspevok
Dobry večer, neviem či to sem patri ale budem rada ked mi poradite...neviem totiž tu dobre chodit a vyhladavat... Chcela by som sa opytat...môj manžel ma živnosť + Trvaly pracovny pomer + 2 dohody..... na živnosti ma len príjmy do 3 000 eur....neviem co by bolo pre mna vyhodnejsie ci mam poziadat urobit učtovnictvo alebo paušalne vydavky...40%...on ma narok na odpočet nezdanitelnej čiastky či už nie ked to ma uplatnene v tom TPP?? na trvalom ma minimalnu mzdu, a na dohodach tiez par eur... :/ vedeli by ste mi niekto poradit aky mam zvolit postup??
V akej oblasti podniká ? Sú jeho skutočné výdavky vyššie ako 40 % paušál ?

Ak si uplatňuje NČZD u zamestnávatela, akýkolvek príjem zo živnosti bude zdanený 19 % daňou. Preto treba zvoliť pri živnosti spôsob zdanenia čo najvýhodnejší.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

teda ? možno? ako ,chcela som ti odpovedať , ale hypoteticky ?
s kombináciami? ......
je potrebné ak má viac výdavkov ako si môže dať paušálnymi výdavkami,prečo váhať? nech ide skutočnými.....
0 0
Načítať ďalšie