Zavrieť

Porady

Nezdanitelna polozka na manzelku a jej prijmy

Dobry den,

potrebovala by som poradit. Cely rok 2011 som nepracovala, od 1.1.2011 do 30.9.2011 som bola na materskej dovolenke, od 1.10.2011 do 31.12.2011 som na rodicovskej dovolenke.Na materskej dovolenke bol moj prijem cca 600eur mesacne, na rodicovnskej som zatial nedostala ziaden rodicovsky prispevok, nakolko som si to este nebola na urade vybavit.

Zaklad dane mojho manzela je za rok 2011 cca 10 000,- eur. Bude si moct na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku? A ak ano kolko?

A kolko je NCZD na dieta?

dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

luigi72 Pozri príspevok
Dakujem Ti za odpoved, ale prave tato cast mi robi problemy Preratam vzdy na zaklade aktualneho kurzu HUF/EUR v den vyplaty alebo ktorym kurzom? Kurz sa neustale menil a boli dost velke vykyvy (ak si dobre pamatam, tak cca. od 270 do 310).
Máš 4 možnosti, využi pre seba najvýhodnejšiu.
ZDP § 31 Prepočítací kurz
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
Naposledy upravil Marína : 26.02.12 at 11:00
5 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tina855 Pozri príspevok
A ked je niekto výsluhový dôchodca a zamestna sa na hlavný pracovný pomer, má nárok na zamestnaneckú prémiu?
§ 32a
Zamestnanecká prémia

(1) Nárok na zamestnaneckú prémiu za príslušné zdaňovacie obdobie daňovníkovi
a) vzniká, ak
1. dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti uvedené v § 5 ods. 1 písm. a) a f), vykonávanej len na území Slovenskej republiky (ďalej len "posudzované príjmy"), v úhrnnej výške aspoň 6-násobku minimálnej mzdy, 123)
2. poberal posudzované príjmy aspoň šesť kalendárnych mesiacov,
3. neuplatnil postup podľa § 43 ods. 7 pri príjmoch, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43,
4. nepoberal príjmy uvedené v § 3 ods. 2 písm. c) a d), § 5 ods. 1 písm. b) až e), g) a h), § 5 ods. 3 a § 5 ods. 7 písm. i),
5. nepoberal iné zdaniteľné príjmy (§ 6 až 8) okrem príjmov uvedených v treťom bode,
6. nie je na začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia poberateľom dôchodku (§ 11 ods. 6) alebo dôchodok nebol tomuto daňovníkovi priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia a
7. suma vypočítaná podľa odseku 3 je kladné číslo,
b) nevzniká, ak sú splnené všetky podmienky uvedené v písmene a), ale ide o zamestnanca, na ktorého podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok podľa osobitného predpisu.122b)
4 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

globus111 Pozri príspevok
Ďakujem - sociálna poisťovňa jej vydá potvrdenie aj na výšku vyplatenej podpory v nezamestnanosti? On by nemal uvádzať v DP celkovu výšku jej príjmov, len výšku rozdielu v kolonke- odpočet na manželku....dobre to chápem?
Ano, dávku v nezamestnanosti vypláca SP.
V kolonke vlastný príjem manželky (bolo to na druhej strane DP, dúfam, že to tam aj zostalo) uvedie vlastný príjem.
Pri výpočte základu dane rozdiel medzi NČZD a vlastným príjmom
2 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

saxon666 Pozri príspevok
Ďakujem ewita888 a Tweety

Takže ja si na manželku odpočítam 573,3 € a manželka celú NČ 3 559,3 €. Ešte raz ďakujem.

Ešte malá pod otázka:
Dostal som odstupné v r. 2011. Pracoval som do 10/2011 (vrátane) u firmy a tá mi dala odstupné. Potom som nastúpil do inej kde som doteraz. Vyžiadal som si od predchádzajúceho zamestnávateľa Potvrdenie o príjme...
1.Viete mi povedať či mi vrátia daň z odstupného a či treba nejaké potvrdenie koľko bolo odstupné?
2.Mám si ho urobiť vo firme v ktorej som teraz, alebo si ho dám urobiť nejakému daňovákovy?
3. Kedy mi bude, v prípade preplatku vyplatený? Skôr u zamestnávateľa alebo keď si urobím daňové sám?
Ja viem nebola až taká malá, ale potom mi už bude všetko jasné (teda dúfam).
Ď.
Keď Ti bolo vyplatené odstupné, bolo určite aj riadne zdanené. Predchádzajúci zamestnávateľ Ti dal potvrdenie o príjme, kde je toto odstupné zahrnuté, takže žiadne iné potvrdenie nie je potrebné. Ak si hneď od ďalšieho mesiaca nastúpil k novému zamestnávateľovi, a nemal si nejakú dlhodobú PN v roku 2011 nemal by Ti vyjsť pri vyrovnaní dane žiadny nedoplatok ani preplatok. O ročné zúčtovanie môžeš požiadať terajšieho zamestnávateľa alebo si môžeš požiadať o potvrdenie o príjme a podať si daňové priznanie. Ale ako Ti už písali vyššie, ak Ti vyjde preplatok, skôr Ti ho vyplatí zamestnávateľ.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

globus111 Pozri príspevok
od januára 2011 až do augusta 2011 bola moja svokra PN, od septembra je na polovičnom invalidnom dôchodku + pobera podporu v nezamestnanosti. Môj svokor živnostník - môže si odpočítať odpočet na svokru vo výške 3559,30 Eur znížený a výšku jej PN+dôchodku+ podpory? Svokor potrebuje následne do daňového priznania doložiť jednotlive výšky dávok?
Doklady o výške príjmu nemusí prikladať k DP, ale musí ich mať k dispozícii pre prípadnú kontrolu. Celkovú výšku príjmov uvedie v DP. Uplatní si rozdiel - tak ako píšeš. Potvrdenie na všetky druhy príjmu mu vydá sociálna poisťovňa.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ja iba pripomínam, že tie dávky majú byť vyplatené v roku 2011 , nie za rok 2011.....
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

zeneta Pozri príspevok
Aj ja by som teda chcela vedieť či má alebo nemá manžel nárok na uplatnenie NCZD na mňa, ked 1/2011 do asi polovice 2/2011 som pracovala, od 2/2011 - 10/2011 som bola MD, výška cca 600 eur, potom RD a popritom od 11-2011 pracujem na dohodu /príjem za 2 mesiace do konca roka som mala asi 560 Eur/. Vychádza mi to že manžel asi si mňa neuplatní, ale ja by som si mohla? Ďakujem za odpoveď.
Manžel si na teba nemôže uplatniť nič, máš príjem ( materská + zamestnanie ) vyšší ako 3559,3 eur, ale ty si môžeš urobiť DP typ A a vráti sa Ti stiahnutá daň ( zamestnanie ).
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

katinka0000 Pozri príspevok
ano, poberam normalne podporu pol roka od toho augusta.
Dávka v nezamestnanosti sa zahrňa do vlastného príjmu manželky. Manžel si môže uplatniť rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplatenou dávkou v nezamestnanosti. Potvrdenie o výške vyplatenej dávky ti vydajú na sociálnej poisťovni.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

januškaaa Pozri príspevok
Dobrý deň,chcela by som sa Vás spýtaťd 1/2011 -11/2011 som bola zamestnaná na Doh. o prac. činnosti.Mesačný príjem bol 82e.Manžel je SZČo...akú NČ si na mňa môže odpísať??...3559,3 - 902=2657,3??..a ešte V 4/2011 mu bol vrátený preplatok so soc. poisťovne 310 e.Výdavky si uplatňuje paušálne..zapisuje sa ten preplatok niekde v DP??...čo s tým?...Ďakujem za odpoveď
No môže si uplatniť rozdiel ... len pripomínam, že do príjmu manželky idu všetky jej príjmy (ak mala aj nejaké dávky zo SP - materské, ošetrovné ... , prípadne prenájom, niečo vyhrala ... konkrétne si pohľadaj ). Rodičovský príspevok sa nepočíta.
A od tohto príjmu manželky (hrubého) .. si môže odpočítať zaplatené poistné do SP a ZP (ak platila)
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

januškaaa Pozri príspevok
..no veď neviem práve..pozerala som výpis z BÚ...a je tam vraj vrátenie preplatku....ale všimla som si, že v predchádzaj. 3 mesiacoch boli strhnuté odvody do SP manželovi 2x...tak to tiež nechápem ako je to možné a potom následne vrátený ten preplatok...on o to vraj nežiadal...ale neviem teraz čo s tým...čo to vlastne je..ako to mám zohľadniť v DP???....pomôžte ak viete prosíím...bol aj chorý, takže ND poberal, ale chodili mu šekom...
Sumu preplatku nezahňaj do príjmov ovpl.základ dane a do výdavkov na poistné, ktoré pripočítavaš k 40 % zahrň len jednu platbu mesačne. Ak platil poistné mesačne aj počas PN-ky, aj tieto preplatky zvyknú vracať.

Ide o poistné zaplatené bez právneho dôvodu, ktoré SP vracia.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katinka0000 Pozri príspevok
ja som brala do augusta rodicovsky + pridavok na dieta dokopy nejakych 200 euro. myslela som, ci ten pridavok mam odratat, alebo ho mozem nechaj aj s rodicovskym. cize dam len NCZD - podpora v nezamestnanosti za tie 4 mesiace.
Rodičovský príspevok a PnD do príjmu nerátaš, príjmom je len tá podpora.
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

buď si manželka požiada o ročné zúčtovanie u zamestnávatela, alebo si podá DP.. ak mala podpísané vyhlásenie u zamestnávatela, a jej mesačný príjem nepresiahol 296,6, daň má vysporiadanú..

ty si možeš na ňu odpočítať 3559,3 - 2986 /ak nemala iné príjmy.. rodič. príspevok sa do jej príjmu nezarátava/
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. a ešte pripomeniem, že aj podpora je tvoj príjem. Počítaj len skutočne vyplatenú v roku 2011. December už nie (to je vyplatené v tomto roku). SP ti vydá potvrdenie o výške dávok. To si dobre odlož, manželovi netreba nič dokladať. Predložíš prípadnej kontrole.
Manžel napíš do žiadosti príjem manželky =1444+ tá podpora xxxx. (ak nič iné nebolo)
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lucia.sal Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spytať či si môžem uplatniť na manžela nezdaniteľnu čiastku. ja pracujem na TPP. Manžel od 1.1.2011 do 1.8 bol zamestnaný na TPP a jeho prijem spolu bol 3900,65 eur, bez poistného 3377. uhrn preddavkov na daň je 190 eur.od 1.8.2011 do 31.12.2011 je nezamestnaný a dostal podporu vo vyske 1230 eur. Alebo je lepšie ak si podá daňové priznanie sám?? Ďakujem
Nie, pretože jeho vlastné príjmy boli vyššie, ako je samotná NČZD. On si DP musí podať zo zákona tak či tak, alebo požiadať o RZD..
Naposledy upravil Tweety : 04.02.12 at 14:36
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nemusí si robiť DP sám, môže požiadať do 15.2. posledného zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane..
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pre Betina - je to dobre.. (RZZP budú robiť už ZP).
Už niekoľkokrát je písané, čo sa do príjmu manželky počíta - teda pre tento prípad, hrubý príjem od zamestnávateľa, všetky dávky zo SP skutočne vyplatené v zd období. RP - nie .
Od tohto sa odpočíta zaplatené poistné do SP, ZP. Výsledok - uvedie do žiadosti manžela o RZD (výška príjmu manželky) a manžel podpíše. Doklady zo SP dobre odložiť (kontrola) - mzdárke netreba.
Naposledy upravil Katy a R : 08.02.12 at 11:36
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Betina2 Pozri príspevok
OK, pokúsim sa stručnejšie
1. Príjmy vyplatené v kal.roku - do 31.12.
2. rod.príspevok je štátna sociálna dávka - nezahrňa sa do vlastného príjmu manželky
3. Hrubá mzda - zaplatené poistné
4. Uplatnenie NČZD manželky vo svojom DP nemá žiadny vplyv na uplatnenie ČZD na manželku (u manžela). Daň nie je vlastný príjem manželky.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

[QUOTE=petacuckova;1989696]
Katy a R Pozri príspevok
No môže si uplatniť rozdiel ... len pripomínam, že do príjmu manželky idu všetky jej príjmy (ak mala aj nejaké dávky zo SP - materské, ošetrovné ... , prípadne prenájom, niečo vyhrala ... konkrétne si pohľadaj ). Rodičovský príspevok sa nepočíta.
A od tohto príjmu manželky (hrubého) .. si môže odpočítať zaplatené poistné do SP a ZP (ak platila)[/QUOTE]

Takže potom vlastne pri výpočte odpočítateľnej položky na manželku nepracujem s príjmom, ale po odpočítaní poistného so základom dane ?

Príklad : daňovník si chce uplatniť OP na manželku, ktorá v roku 2011 časť roka poberala RP, a časť roka už pracovala... Jej príjmy sú 2213,83, poistné zaplatené 289,72... Daňovník má základ dane okolo 10 000, takže odpočítateľnú položku na manželku vypočítam ako 3559,30 -1924,11 ( t.j. 2213,83 - 289,72 ) = čiže to bude 1635,19 € ? Je to tak správne ?
Je jedno ako si to nazveš. Či základ dane, alebo hrubý príjem znížený o zaplatené poistné.
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Dávka v nezamestnanosti nie je zdaniteľný príjem, ju nikde neuvádzaš. Do poznámky napíš dobu evidencie na UP.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

malá oprava ... plus odvody!

http://www.porada.sk/t187827-rocne-z...poistenia.html
Naposledy upravil Katy a R : 02.03.12 at 12:29
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

maartin Pozri príspevok
Ahojte,
chcel by som sa ujistit. Zivnostnik si uplatnuje nezdanitelnu ciastku na manzelku. Do jeho DP za rok 2011 boli zaznamenane jej prijmy.

Nakolko jej zamestnavatel zrazil dan z vyplatenych prijmov, vedela by si ju narukovat spat v danovom priznani?
Áno, ak nepožiadala o RZD zamestnáv., podá si DP, uplatní si NĆZD a výsledkom bude buď preplatok, alebo nedoplatok dane. Manžel si vo svojom DP môže uplatniť len rozdiel medzi NŽ a jej príjmami(zníženými o odvody)
1 0
Načítať ďalšie