Zavrieť

Porady

Nezdanitelna polozka na manzelku a jej prijmy

Dobry den,

potrebovala by som poradit. Cely rok 2011 som nepracovala, od 1.1.2011 do 30.9.2011 som bola na materskej dovolenke, od 1.10.2011 do 31.12.2011 som na rodicovskej dovolenke.Na materskej dovolenke bol moj prijem cca 600eur mesacne, na rodicovnskej som zatial nedostala ziaden rodicovsky prispevok, nakolko som si to este nebola na urade vybavit.

Zaklad dane mojho manzela je za rok 2011 cca 10 000,- eur. Bude si moct na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku? A ak ano kolko?

A kolko je NCZD na dieta?

dakujem velmi pekne.
Usporiadat
krsakova krsakova

krsakova je offline (nepripojený) krsakova

ewita888 Pozri príspevok
no lebo je to tak..:-)
zákony sú už raz také... nechápeme, ale musíme sa nimi riadiť..:-)
Si zlatá,ďakujem za odpovede, ak je to teda tak, tak super :-))
0 0
Lucka Spisi Lucka Spisi

Lucka Spisi je offline (nepripojený) Lucka Spisi

Dobry den,

poprosila by som Vas o radu - pocas r.2011 som poberala rodicovsky prispevok a pracovala na dohodu. Celk.prijem z dohody bol 1060 EUR. Dalej som mala vyplateny prilezitostny prijem z r.2010, ale az v marci 2011 vo vyske 800 EUR.
Do celkovych prijmov manzelky za r.2011 by som mala zaratat celych 1860 EUR?

A ako sa sprava prilezitostny prijem, ktory som predpokladala, ze za r.2010 je este oslobodeny, ale uz v roku 2011 je hranica len 500 EUR. Je vhodne podat danove priznanie za 2011 a rozdiel dodanit?

Dakujem velmi pekne za odpoved...
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Rozbehla sa tema... Ked uz vsetci, tak aj ja by som mal jednu otazku

Manzelka do konca juna bola PN, zaroven bola aj nezamestnana (podporu nedostavala, nakolko som zivnostnik), potom sa zamestnala v MR. Dane odvadza tiez tam, DP podava v MR, zaroven aj na SK - nulove (ak dobre viem). Ako vypocitam nezdanitelnu polozku na manzelku, kedze vyplatu dostavala v HUF? Dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Lucka:
príjem manželky - 1860
K DP - nemusíš vôbec podávať DP - ideálne by bolo, keby si si bola uplatňovala z dohody NČZD. Ak žiadna daň nebola zrazená - tak nie je čo riešiť.
Ak bola zrazená daň (bajočko 200) - tak sa oplatí podať DP, aj keď z tej príležitostnej činnosti ti výjde daň - ale tak okolo 40 pri paušálnych výdavkoch. Takže okolo 150 ti vrátia
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

luigi72 Pozri príspevok
Rozbehla sa tema... Ked uz vsetci, tak aj ja by som mal jednu otazku

Manzelka do konca juna bola PN, zaroven bola aj nezamestnana (podporu nedostavala, nakolko som zivnostnik), potom sa zamestnala v MR. Dane odvadza tiez tam, DP podava v MR, zaroven aj na SK - nulove (ak dobre viem). Ako vypocitam nezdanitelnu polozku na manzelku, kedze vyplatu dostavala v HUF? Dakujem.
No prerátš si HUF na evri - a postupujš podľa §11. Spočítaš všetky jej príjmy (aj nezdaniteľné - čiže aj nemocenské dávky). V tejto téme je to už niekoľkokrát a ešte priložím http://www.porada.sk/t185527-p3-dano...ml#post1989299
Naposledy upravil Katy a R : 25.02.12 at 23:34
0 0
Lucka Spisi Lucka Spisi

Lucka Spisi je offline (nepripojený) Lucka Spisi

Dakujem Katy a R - presne na toto som pred chvilou prisla...Mala som podpisane vyhlasenie, takze ziadnu dan som neplatila...a teda ani nebudem podavat DP.
0 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Katy a R Pozri príspevok
No prerátš si HUF na evri -
Dakujem Ti za odpoved, ale prave tato cast mi robi problemy Preratam vzdy na zaklade aktualneho kurzu HUF/EUR v den vyplaty alebo ktorym kurzom? Kurz sa neustale menil a boli dost velke vykyvy (ak si dobre pamatam, tak cca. od 270 do 310).
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

luigi72 Pozri príspevok
Dakujem Ti za odpoved, ale prave tato cast mi robi problemy Preratam vzdy na zaklade aktualneho kurzu HUF/EUR v den vyplaty alebo ktorym kurzom? Kurz sa neustale menil a boli dost velke vykyvy (ak si dobre pamatam, tak cca. od 270 do 310).
Máš 4 možnosti, využi pre seba najvýhodnejšiu.
ZDP § 31 Prepočítací kurz
(2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
Naposledy upravil Marína : 26.02.12 at 12:00
5 0
luigi72 luigi72

luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

Dakujem, mame naozaj vela moznosti
0 0
lucy200 lucy200

lucy200 je offline (nepripojený) lucy200

Ahoj podávam si daňové priznanie B-čko.....príjem som mala zo zamestnania, so sprostredkovateľskej činnosti 0,- a od 01.08.2011-31.12.2012 som poberala dávku v nezamestnanosti. Chcem sa spýtať spočítam si teda príjmy zo zamestnania a plus k tomu aj dávku v nezamestnanosti?
Ďakujem za odpoveď
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Dávka v nezamestnanosti nie je zdaniteľný príjem, ju nikde neuvádzaš. Do poznámky napíš dobu evidencie na UP.
1 0
actilem82 actilem82

actilem82 je offline (nepripojený) actilem82

Som tu prvý raz, tak dúfam že som to zadala správne.
Chcem sa spýtať ide o otca pracoval TPP 1-6/2011 príjem 2998,53 € a na PN od 22.6.11 do 31.12.2011.
1. PN je zdaniteľný príjem?
2. môže si mamina na otca uplatniť NČZD o zníženie základu dane? Sem sa počíta aj PN?
3. Otec má doklad zo sociálnej poisťovne že poberal PN ale nie je tam akú sumu, treba si ísť aj pre takýto doklad? Veľmi pekne ďakujem za radu.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

actilem82 Pozri príspevok
Som tu prvý raz, tak dúfam že som to zadala správne.
Chcem sa spýtať ide o otca pracoval TPP 1-6/2011 príjem 2998,53 € a na PN od 22.6.11 do 31.12.2011.
1. PN je zdaniteľný príjem? Nie je.
2. môže si mamina na otca uplatniť NČZD o zníženie základu dane? Môže ak jeho príjem bude nižší ako 3559,3 eur. Sem sa počíta aj PN? Ano tu sa počíta aj PN. Takže mama si nemôže podla všetkého na otca uplatniť nič. Lebo jeho príjem + PN je viac ako 3559,30 e ur.
3. Otec má doklad zo sociálnej poisťovne že poberal PN ale nie je tam akú sumu, treba si ísť aj pre takýto doklad? Ano SP vydá aj taký doklad. Veľmi pekne ďakujem za radu.
v texte modrým.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

actilem82 Pozri príspevok
Som tu prvý raz, tak dúfam že som to zadala správne.
Chcem sa spýtať ide o otca pracoval TPP 1-6/2011 príjem 2998,53 € a na PN od 22.6.11 do 31.12.2011.
1. PN je zdaniteľný príjem?
2. môže si mamina na otca uplatniť NČZD o zníženie základu dane? Sem sa počíta aj PN?
3. Otec má doklad zo sociálnej poisťovne že poberal PN ale nie je tam akú sumu, treba si ísť aj pre takýto doklad? Veľmi pekne ďakujem za radu.
počíta sa aj PN k príjmom otca.. môže si aj mama odpočítať nčzd, ak otcov príjem /HM mínus odvody plus PN/ neprevyšuje sumu 3559,3O..
PN nie je zdan. príjem..
0 0
actilem82 actilem82

actilem82 je offline (nepripojený) actilem82

Ste zlatý, to je rýchlosť. Ak som tomu dobre pochopila tak v DP typ A dám úhrn príjmov len od zamestnávateľa bez PN. A to má potom aj nárok na zamestnaneckú prémiu? Ale asi nie lebo pracoval len do 21.6.2012 a od 22.6.2012 bol na PN to znamená že nesplnil podmienku 6 mesiacov čo? Správne rozmýšľam? Díky moc
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Splnil podmienku 6 mesiacov zdaniteľného príjmu, lebo stačí jeden odpracovaný deň v mesiaci. A zamestnanecká prémia bude za 6 mesiacov.

Ano v DP typ A uvedieť len príjem od zamestnávateľa.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

ak v každom z mesiacov 1-6 mal zdanitelný príjem, má nárok na ZP.. výška potom bude 50,34:12x6
0 0
didulka didulka

didulka je offline (nepripojený) didulka

Dobrý deň,
poprosila by som vás o radu. Od 1.1.2011 do 4.3.2011 som bola na RD. Od 7.3.2011 do 31.5.2011 som bola zamestnaná. Od 1.6.2011 do 31.12.2011 som bola vedená na ÚPSVR a poberala som podporu. Ak by si chcel na mňa manžel uplatniť NČZD, tak to vypočítam ako 3559,30 - príjem zo zamestnania - odvody, ktoré som zaplatila - príjem z podpory? Už som si o tom prečítala toľko, že som z toho jeleň... Ďakujem za rady
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

didulka Pozri príspevok
Dobrý deň,
poprosila by som vás o radu. Od 1.1.2011 do 4.3.2011 som bola na RD. Od 7.3.2011 do 31.5.2011 som bola zamestnaná. Od 1.6.2011 do 31.12.2011 som bola vedená na ÚPSVR a poberala som podporu. Ak by si chcel na mňa manžel uplatniť NČZD, tak to vypočítam ako 3559,30 - príjem zo zamestnania - odvody, ktoré som zaplatila - príjem z podpory? Už som si o tom prečítala toľko, že som z toho jeleň... Ďakujem za rady
áno-správne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

malá oprava ... plus odvody!

http://www.porada.sk/t187827-rocne-z...poistenia.html
Naposledy upravil Katy a R : 02.03.12 at 13:29
1 0
Načítať ďalšie