Zavrieť

Porady

Nezdanitelna polozka na manzelku a jej prijmy

Dobry den,

potrebovala by som poradit. Cely rok 2011 som nepracovala, od 1.1.2011 do 30.9.2011 som bola na materskej dovolenke, od 1.10.2011 do 31.12.2011 som na rodicovskej dovolenke.Na materskej dovolenke bol moj prijem cca 600eur mesacne, na rodicovnskej som zatial nedostala ziaden rodicovsky prispevok, nakolko som si to este nebola na urade vybavit.

Zaklad dane mojho manzela je za rok 2011 cca 10 000,- eur. Bude si moct na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku? A ak ano kolko?

A kolko je NCZD na dieta?

dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

broskynka0903 Pozri príspevok
iny prijem som uz nemala a ani ziadne poistne som si neplatila...takze sa nemusim trepat na urad prace a nemusim ziadat od nich ziaden papier ???lebo ta jeho uctovnicka mu povedala ze ak by som nepoberala tych 21 dni v januari davku v nezamestnanosti ze by mi "bohate" stacilo cestne prehlasenie ze som poberala len materske a rodicovsky prispevok v roku 2012
sa mi nechce veriť, že tak povedala - nuž ale ak áno - tak nemá pravdu. A určite netreba žiadne čestné prehlásenia!!
Treba ale spočítať všetky tie príjmy, čo som ti písala (12/2011, 1/2012 a celá materská) - manžel svojím podpisom ručí, že sú správne!!!! Máš to predpokladám na výpise z účtu (takže nie údaj z brucha)
Keď budeš mať dakedy (aj neskôr) cestu do SP, tak by bolo dobre si potvrdenie o výške dávky v nezamestnanosti a tiež o výške materskej dávky vyžiadať - aby si si to dobre odložila pre prípadnú kontrolu (a nie po roku zahodiť!!)
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je teraz online kn-alka

Jarka jméno mé :)
broskynka0903 Pozri príspevok
iny prijem som uz nemala a ani ziadne poistne som si neplatila...takze sa nemusim trepat na urad prace a nemusim ziadat od nich ziaden papier ???lebo ta jeho uctovnicka mu povedala ze ak by som nepoberala tych 21 dni v januari davku v nezamestnanosti ze by mi "bohate" stacilo cestne prehlasenie ze som poberala len materske a rodicovsky prispevok v roku 2012
Broskynka, zájdeš do sociálnej poisťovne (nie na úrad práce) a tam si vypýtaš, potvrdenie na rok 2012, koľko si poberala príspevku v nezamestnanosti a koľko materské. Rodičovský príspevok sa ti do príjmov manželky nezarátava.
Pôjdeš k manželovej účtovníčke, dáš jej potvrdenia a pekne vysvetlíš, že ti nemá kto spraviť ročné zúčtovanie, nakoľko ty si za rok 2012 nemala a ani teraz nemáš zamestnávateľa.
Na základe tohto potvrdenia zo sociálnej poisťovne musí účtovníčka vypočítať 3.644,74 - tvoje príjmy z potvrdenia a výslednú sumu si môže manžel na teba odpočítať.

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
0 0
broskynka0903 broskynka0903

broskynka0903 je offline (nepripojený) broskynka0903

pardon...musela som ist uspat malu a nevsimla som si vsetky odpovede DD..za vsetky vam vsetkym moc moc dakujem )))
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Čestné vyhlásenie netreba dávať, ale nič sa tým nepokazí. Avšak nie je nevyhnutné, lebo manžel v Žiadosti o ročné zúčtovanie uvedie jednak, že si chce uplatniť odpočítateľnú položku na manželku a jednak Tvoj príjem, čo potvrdzuje podpísaním žiadosti, takže zodpovednosť za uvedené údaje nesie on.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

mimochodom, nemusíš ani účtovníčke nič pekne vysvetlovať ani ju prosiť, lebo manžel ak podá písomnú Žiadosť o vykonanie RZ dane u svojej mzdárky a doloží všetky relevantné dokladz (kopie) tak je zamestnávateľ povinný RZ vykonať. Takže daj papiere do ruky mužovi a on nech si pekne ide požiadať....keby náhodou aj sa nepodarilo to dotiahnuť do zdárneho konca, tak stále má možnosť si manžel podať sám Daňové priznanie, kde sa to vysporiada.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

A ešte pozor na pojem "príjmy v roku 2012" a "príjmy za rok 2012" lebo to je rozdielna suma
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

Invalidný dôchodok je vlastný príjem manželky? (pri posudzovaní odpočitateľnej položke na manželku) pripočíta sa výška invalidného dôchodku k jej príjmu zo závislej činnosti?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Počíta sa do príjmu na uplatnenie NČ na manželku.
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

A ked je niekto výsluhový dôchodca a zamestna sa na hlavný pracovný pomer, má nárok na zamestnaneckú prémiu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Si
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

Sorry, som omylom prepla do inej porady
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tina855 Pozri príspevok
A ked je niekto výsluhový dôchodca a zamestna sa na hlavný pracovný pomer, má nárok na zamestnaneckú prémiu?
§ 32a
Zamestnanecká prémia

(1) Nárok na zamestnaneckú prémiu za príslušné zdaňovacie obdobie daňovníkovi
a) vzniká, ak
1. dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti uvedené v § 5 ods. 1 písm. a) a f), vykonávanej len na území Slovenskej republiky (ďalej len "posudzované príjmy"), v úhrnnej výške aspoň 6-násobku minimálnej mzdy, 123)
2. poberal posudzované príjmy aspoň šesť kalendárnych mesiacov,
3. neuplatnil postup podľa § 43 ods. 7 pri príjmoch, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43,
4. nepoberal príjmy uvedené v § 3 ods. 2 písm. c) a d), § 5 ods. 1 písm. b) až e), g) a h), § 5 ods. 3 a § 5 ods. 7 písm. i),
5. nepoberal iné zdaniteľné príjmy (§ 6 až 8) okrem príjmov uvedených v treťom bode,
6. nie je na začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia poberateľom dôchodku (§ 11 ods. 6) alebo dôchodok nebol tomuto daňovníkovi priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia a
7. suma vypočítaná podľa odseku 3 je kladné číslo,
b) nevzniká, ak sú splnené všetky podmienky uvedené v písmene a), ale ide o zamestnanca, na ktorého podporu udržania v zamestnaní sa v príslušnom zdaňovacom období poskytol príspevok podľa osobitného predpisu.122b)
4 0
karacenka karacenka

karacenka je offline (nepripojený) karacenka

Zdravím, potrebujem poradiť

Manžel bol v roku 2012 dobrovoľne nezamestnaný ( nebol evidovaný na úrade práce) . Platill si len odvody do ZP a dobrovoľne nemocenské poistenie.
Jeho preukázateľným príjmom v roku 2012 bol len príjem z vyplatenej maródky.
Môžem si na neho uplatiť úľavu na dani vo svojom daňovom priznaní.
3644,64 - ( maródka mínus odvody SP a ZP)

Samozrejme ku svojmu daň . priznaniu doložím potvrdenie zo SP o jeho vyplatených nemoc. dávkach ako aj zaplatených odvodoch SP+ZP .

Vďaka
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Prosím vás keď si chce manžel uplatniť na manželku nezdaniteľnu čiastku a ona
je od 11/ 2012 na úrade práce a poberá dávku v nezamestnanosti dostala potvrdenie zo sociálnej poisťovne je tam aj dávka za mesiac december 2012 ktorá bola vyplatená v roku 2013 msí ísť aj tá do príjmu?
ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mirka134 Pozri príspevok
Prosím vás keď si chce manžel uplatniť na manželku nezdaniteľnu čiastku a ona
je od 11/ 2012 na úrade práce a poberá dávku v nezamestnanosti dostala potvrdenie zo sociálnej poisťovne je tam aj dávka za mesiac december 2012 ktorá bola vyplatená v roku 2013 msí ísť aj tá do príjmu?
ďakujem
Za kolko mesiacov je tam uvedená dávka ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mirka134 Pozri príspevok
Prosím vás keď si chce manžel uplatniť na manželku nezdaniteľnu čiastku a ona
je od 11/ 2012 na úrade práce a poberá dávku v nezamestnanosti dostala potvrdenie zo sociálnej poisťovne je tam aj dávka za mesiac december 2012 ktorá bola vyplatená v roku 2013 msí ísť aj tá do príjmu?
ďakujem
No ak ju dostala v januári, tak nie je jej príjmom v roku 2012.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Tweety Pozri príspevok
No ak ju dostala v januári, tak nie je jej príjmom v roku 2012.
Majka, minulého roku sme to tu riešili.....
sú dve stanoviská FS,
jedno vraví, že patrí a to druhé že nie......ja to patrične využívam tak, aby to bolo výhodnejšie pre daňovníka....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mila123 Pozri príspevok
Majka, minulého roku sme to tu riešili.....
sú dve stanoviská FS,
jedno vraví, že patrí a to druhé že nie......ja to patrične využívam tak, aby to bolo výhodnejšie pre daňovníka....
Neskúmala som (nemám teraz taký prípad), akú sumu v potvrdení SP uvádza. Dávka v nezamestnanosti sa vypláca mesiac pozadu - či teda v konkrétnom tomto prípade bude uvedená na potvrdení za jeden alebo dva mesiace.
0 0
mirka134 mirka134

mirka134 je offline (nepripojený) mirka134

obyčajná žena, ktorá sa stará o rodinu a rada pomáha ...viac
Mila123 Pozri príspevok
Majka, minulého roku sme to tu riešili.....
sú dve stanoviská FS,
jedno vraví, že patrí a to druhé že nie......ja to patrične využívam tak, aby to bolo výhodnejšie pre daňovníka....
ma tu v papieri obdobie
od 1.11.2012-30.11.2012 suma datum splatnosti 1.12.2012
od 1.12.2012-31.12.2012 suma dátum splatnosti 15.01.2013

dakujem velmi pekne
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mila123 Pozri príspevok
Majka, minulého roku sme to tu riešili.....
sú dve stanoviská FS,
jedno vraví, že patrí a to druhé že nie......ja to patrične využívam tak, aby to bolo výhodnejšie pre daňovníka....
Len príjem zo ZČ vyplatený do 31.1. sa považuje za príjem predch. roka nie? Aspoň tak to je v zákone.
0 0
Načítať ďalšie