Zavrieť

Porady

Nezdanitelna polozka na manzelku a jej prijmy

Dobry den,

potrebovala by som poradit. Cely rok 2011 som nepracovala, od 1.1.2011 do 30.9.2011 som bola na materskej dovolenke, od 1.10.2011 do 31.12.2011 som na rodicovskej dovolenke.Na materskej dovolenke bol moj prijem cca 600eur mesacne, na rodicovnskej som zatial nedostala ziaden rodicovsky prispevok, nakolko som si to este nebola na urade vybavit.

Zaklad dane mojho manzela je za rok 2011 cca 10 000,- eur. Bude si moct na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku? A ak ano kolko?

A kolko je NCZD na dieta?

dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katinka0000 Pozri príspevok
toto bol moj vcerajsi prispevok:
"dobry den! chcela by som sa spytat. od 1.1.2011 do 7.8.2011 som bola na rodicovskej dovolenke. 0d 8.8. do 31.12. som na urade prace. kolko si bude moct manzel na mna odpocitat? teda kolko by bola NCZD na manzelku v tomto pripade? dakujem!" Rozdiel medzi NČ a tvojím príjmom.Do príjmu sa počíta aj podpora.
poradak mi odpovedal, ze rodicovsky prispevok nie je prijem, cize rozdiel medzi NCZD a vyplatenou davkou v nezam. mozem manzelovi odpocitat. a teraz som sa pytala, ci aj pridavky na deti su prijmom.
V texte.
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

ja som brala do augusta rodicovsky + pridavok na dieta dokopy nejakych 200 euro. myslela som, ci ten pridavok mam odratat, alebo ho mozem nechaj aj s rodicovskym. cize dam len NCZD - podpora v nezamestnanosti za tie 4 mesiace.
0 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

ja som sa asi zle vyjadrila
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

katinka0000 Pozri príspevok
ja som brala do augusta rodicovsky + pridavok na dieta dokopy nejakych 200 euro. myslela som, ci ten pridavok mam odratat, alebo ho mozem nechaj aj s rodicovskym. cize dam len NCZD - podpora v nezamestnanosti za tie 4 mesiace.
Rodičovský príspevok a PnD do príjmu nerátaš, príjmom je len tá podpora.
1 0
katinka0000 katinka0000

katinka0000 je offline (nepripojený) katinka0000

ano, viem. dakujem este raz!
0 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

Ahojtee..prosíím, kto sa pozrie na príspevok 55...a odpovie mi??...ďakujem...chcela by som len vedieť, či to tak nemôže byť...ďakujem ale za doterajšie usmernenia...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

januškaaa Pozri príspevok
Ahojtee..prosíím, kto sa pozrie na príspevok 55...a odpovie mi??...ďakujem...chcela by som len vedieť, či to tak nemôže byť...ďakujem ale za doterajšie usmernenia...
nebodkuj a napíš to prosím ešte raz stručne - zle sa ten príspevok číta.
0 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

veronikasad Pozri príspevok
nebodkuj a napíš to prosím ešte raz stručne - zle sa ten príspevok číta.
Ahoj, tak sa ospravedlňujem , viem píšem veľa a nie kveci..No ja som sa len chcela utvrdiť v tom, že:preplatok so SP,kt. poslali v 4/2011 na účet, nezahrnieme do príjmov, ani do odvodov v DP/ako si písala/ a do odvodov zahrniem len platby , kt. mali byť SP odvedené v požadovanej výške.Ak tam mám ešte preplatok, tak to nebudem brať do úvahy a požiadam o vrátenie. Ja som v príspevku 55 písala, že som sa chcela držať výpisov z BÚ..čiže do odvodov započítať všetko, čo bolo za rok 2011 naozaj odvedené, čiže viac, lebo aj teraz je tam preplatok. Teraz som chcela pozastaviť trv. príkaz , aby sa to zrovnalo v SP. Ale to tak potom nesmie byť.Ďakujem...no zasa som to obšírne napíísala...inak neviem...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

januškaaa Pozri príspevok
Ahoj, tak sa ospravedlňujem , viem píšem veľa a nie kveci..No ja som sa len chcela utvrdiť v tom, že:preplatok so SP,kt. poslali v 4/2011 na účet, nezahrnieme do príjmov, ani do odvodov v DP/ako si písala/ a do odvodov zahrniem len platby , kt. mali byť SP odvedené v požadovanej výške.Ak tam mám ešte preplatok, tak to nebudem brať do úvahy a požiadam o vrátenie. Ja som v príspevku 55 písala, že som sa chcela držať výpisov z BÚ..čiže do odvodov započítať všetko, čo bolo za rok 2011 naozaj odvedené, čiže viac, lebo aj teraz je tam preplatok. Teraz som chcela pozastaviť trv. príkaz , aby sa to zrovnalo v SP. Ale to tak potom nesmie byť.Ďakujem...no zasa som to obšírne napíísala...inak neviem...
Duplicitné platby, ktoré boli vrátené, do odvodov, ktoré pripočítavaš k 40 % paušálu - nedávaj. Ani vrátené poistné do príjmov.
Aký ďalší preplatok a z akého obdobia tam ešte máš ?
0 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

veronikasad Pozri príspevok
Duplicitné platby, ktoré boli vrátené, do odvodov, ktoré pripočítavaš k 40 % paušálu - nedávaj. Ani vrátené poistné do príjmov.
Aký ďalší preplatok a z akého obdobia tam ešte máš ?
Ahoj , ďakujem mooc za opoveď. Bola som sa pýtať na SP, či tam nemáme nedoplatky a vraj je tam preplatok..cca 40e...to bude asi z obdobia 1/2012, keď bol manžel chorý a poberal nem. dávky...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

januškaaa Pozri príspevok
Ahoj , ďakujem mooc za opoveď. Bola som sa pýtať na SP, či tam nemáme nedoplatky a vraj je tam preplatok..cca 40e...to bude asi z obdobia 1/2012, keď bol manžel chorý a poberal nem. dávky...
z 1/12 určite nie.
0 0
milkami milkami

milkami je offline (nepripojený) milkami

Pracovníčka bola zamestnaná na DoVP, je evidovaná naÚP bez poberania podpory, podpísala Vyhlásenie k dani -jej príjem za rok 2011 z DoVP bol 1600 eur,daň žiadna. Manžel si uplatní na ňu časť nezdaniteľnej časti. Požiadala o potvrdenie o príjmoch,teda RZZP je zamestnávateľ nebude robiť. Otázka - musí podávať sama DP?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

milkami Pozri príspevok
Pracovníčka bola zamestnaná na DoVP, je evidovaná naÚP bez poberania podpory, podpísala Vyhlásenie k dani -jej príjem za rok 2011 z DoVP bol 1600 eur,daň žiadna. Manžel si uplatní na ňu časť nezdaniteľnej časti. Požiadala o potvrdenie o príjmoch,teda RZZP je zamestnávateľ nebude robiť. Otázka - musí podávať sama DP?
nemusí podávať DP, ani jej netreba robiť RZD..
0 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

veronikasad Pozri príspevok
z 1/12 určite nie.
..máš pravdu ...maródil v roku 2011)
0 0
saxon666 saxon666

saxon666 je offline (nepripojený) saxon666

Dobrý deň.
Mal by som aj ja jednu otázku. Moja manželka bola na rodičovskej dovolenke od 01.01.2011 do 21.12.2011. Dostávala mesačne rodičovskú 190,10 €. Popri rodičovskej robila na dohodu z ktorej mala príjem 2 986,-€ za celý rok.
1. Musí si manželka podať daňové priznanie?
2. Bude mať nedoplatok alebo preplatok?
3. Nemôžem si ju dať do daňového ja?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

saxon666 Pozri príspevok
Dobrý deň.
Mal by som aj ja jednu otázku. Moja manželka bola na rodičovskej dovolenke od 01.01.2011 do 21.12.2011. Dostávala mesačne rodičovskú 190,10 €. Popri rodičovskej robila na dohodu z ktorej mala príjem 2 986,-€ za celý rok.
1. Musí si manželka podať daňové priznanie? ÁNo.
2. Bude mať nedoplatok alebo preplatok? Ak si NČ neuplatňovala, daň sa jej vráti.
3. Nemôžem si ju dať do daňového ja? Môžeš, ale uplatniť si budeš môcť len rozdiel medzi NČ a jej príjmom z dohôd.
V texte.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

buď si manželka požiada o ročné zúčtovanie u zamestnávatela, alebo si podá DP.. ak mala podpísané vyhlásenie u zamestnávatela, a jej mesačný príjem nepresiahol 296,6, daň má vysporiadanú..

ty si možeš na ňu odpočítať 3559,3 - 2986 /ak nemala iné príjmy.. rodič. príspevok sa do jej príjmu nezarátava/
1 0
saxon666 saxon666

saxon666 je offline (nepripojený) saxon666

Ďakujem ewita888 a Tweety

Takže ja si na manželku odpočítam 573,3 € a manželka celú NČ 3 559,3 €. Ešte raz ďakujem.

Ešte malá pod otázka:
Dostal som odstupné v r. 2011. Pracoval som do 10/2011 (vrátane) u firmy a tá mi dala odstupné. Potom som nastúpil do inej kde som doteraz. Vyžiadal som si od predchádzajúceho zamestnávateľa Potvrdenie o príjme...
1.Viete mi povedať či mi vrátia daň z odstupného a či treba nejaké potvrdenie koľko bolo odstupné?
2.Mám si ho urobiť vo firme v ktorej som teraz, alebo si ho dám urobiť nejakému daňovákovy?
3. Kedy mi bude, v prípade preplatku vyplatený? Skôr u zamestnávateľa alebo keď si urobím daňové sám?
Ja viem nebola až taká malá, ale potom mi už bude všetko jasné (teda dúfam).
Ď.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Prečo by ti mali vrátit daň z odstupného?? možeš si požiadať do 15.2. o ročné zúčtovanie dane u svojho zamestnávatela, vtedy by si mal prípadný preplatok dostat skor..ak si uplatníš NČZD na svoju manželku, z toho sa ti vráti cca 108 eur. .
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

saxon666 Pozri príspevok
Ďakujem ewita888 a Tweety

Takže ja si na manželku odpočítam 573,3 € a manželka celú NČ 3 559,3 €. Ešte raz ďakujem.

Ešte malá pod otázka:
Dostal som odstupné v r. 2011. Pracoval som do 10/2011 (vrátane) u firmy a tá mi dala odstupné. Potom som nastúpil do inej kde som doteraz. Vyžiadal som si od predchádzajúceho zamestnávateľa Potvrdenie o príjme...
1.Viete mi povedať či mi vrátia daň z odstupného a či treba nejaké potvrdenie koľko bolo odstupné?
2.Mám si ho urobiť vo firme v ktorej som teraz, alebo si ho dám urobiť nejakému daňovákovy?
3. Kedy mi bude, v prípade preplatku vyplatený? Skôr u zamestnávateľa alebo keď si urobím daňové sám?
Ja viem nebola až taká malá, ale potom mi už bude všetko jasné (teda dúfam).
Ď.
Keď Ti bolo vyplatené odstupné, bolo určite aj riadne zdanené. Predchádzajúci zamestnávateľ Ti dal potvrdenie o príjme, kde je toto odstupné zahrnuté, takže žiadne iné potvrdenie nie je potrebné. Ak si hneď od ďalšieho mesiaca nastúpil k novému zamestnávateľovi, a nemal si nejakú dlhodobú PN v roku 2011 nemal by Ti vyjsť pri vyrovnaní dane žiadny nedoplatok ani preplatok. O ročné zúčtovanie môžeš požiadať terajšieho zamestnávateľa alebo si môžeš požiadať o potvrdenie o príjme a podať si daňové priznanie. Ale ako Ti už písali vyššie, ak Ti vyjde preplatok, skôr Ti ho vyplatí zamestnávateľ.
2 0
Načítať ďalšie