Zavrieť

Porady

Nezdanitelna polozka na manzelku a jej prijmy

Dobry den,

potrebovala by som poradit. Cely rok 2011 som nepracovala, od 1.1.2011 do 30.9.2011 som bola na materskej dovolenke, od 1.10.2011 do 31.12.2011 som na rodicovskej dovolenke.Na materskej dovolenke bol moj prijem cca 600eur mesacne, na rodicovnskej som zatial nedostala ziaden rodicovsky prispevok, nakolko som si to este nebola na urade vybavit.

Zaklad dane mojho manzela je za rok 2011 cca 10 000,- eur. Bude si moct na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku? A ak ano kolko?

A kolko je NCZD na dieta?

dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Bejata73 Bejata73

Bejata73 je offline (nepripojený) Bejata73

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
lucia.sal lucia.sal

lucia.sal je offline (nepripojený) lucia.sal

Dobrý deň, chcela by som sa spytať či si môžem uplatniť na manžela nezdaniteľnu čiastku. ja pracujem na TPP. Manžel od 1.1.2011 do 1.8 bol zamestnaný na TPP a jeho prijem spolu bol 3900,65 eur, bez poistného 3377. uhrn preddavkov na daň je 190 eur.od 1.8.2011 do 31.12.2011 je nezamestnaný a dostal podporu vo vyske 1230 eur. Alebo je lepšie ak si podá daňové priznanie sám?? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lucia.sal Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa spytať či si môžem uplatniť na manžela nezdaniteľnu čiastku. ja pracujem na TPP. Manžel od 1.1.2011 do 1.8 bol zamestnaný na TPP a jeho prijem spolu bol 3900,65 eur, bez poistného 3377. uhrn preddavkov na daň je 190 eur.od 1.8.2011 do 31.12.2011 je nezamestnaný a dostal podporu vo vyske 1230 eur. Alebo je lepšie ak si podá daňové priznanie sám?? Ďakujem
Nie, pretože jeho vlastné príjmy boli vyššie, ako je samotná NČZD. On si DP musí podať zo zákona tak či tak, alebo požiadať o RZD..
Naposledy upravil Tweety : 04.02.12 at 14:36
1 0
lucia.sal lucia.sal

lucia.sal je offline (nepripojený) lucia.sal

ďakujem, takže si musi spraviť sám
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

nemusí si robiť DP sám, môže požiadať do 15.2. posledného zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane..
1 0
lucia.sal lucia.sal

lucia.sal je offline (nepripojený) lucia.sal

chcela by som Vás poprosiť či by ste mi skontrolovali, či som správne vyplnila DP. tak manžel mal prijem 3900 eur + 1230 (dávka v nezamestnanosti) to som spočítala a dala ako úhrn príjmov 5130,85 z toho som odpočitala úhrn povinného poistného 523,65. základ dane mi vyšiel 4607,20. nezdaniteľna čiastka je 3559,30. úhrn preddavkov na daň zrazených podľa par.35 je 190 eur. tak ja som si nasla nejaku danovu kalkulacku a tam som to vsetko hodila tak mi vyslo že daňový preplatok je 190 eur.to znamena,že 190 eur mu vratia?? Ďakujem
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

lucia.sal Pozri príspevok
chcela by som Vás poprosiť či by ste mi skontrolovali, či som správne vyplnila DP. tak manžel mal prijem 3900 eur + 1230 (dávka v nezamestnanosti) to som spočítala a dala ako úhrn príjmov 5130,85 z toho som odpočitala úhrn povinného poistného 523,65. základ dane mi vyšiel 4607,20. nezdaniteľna čiastka je 3559,30. úhrn preddavkov na daň zrazených podľa par.35 je 190 eur. tak ja som si nasla nejaku danovu kalkulacku a tam som to vsetko hodila tak mi vyslo že daňový preplatok je 190 eur.to znamena,že 190 eur mu vratia?? Ďakujem
dávka v nezamestnanosti nie je zdanit. príjem, vyhoď si to odtial
0 0
lucia.sal lucia.sal

lucia.sal je offline (nepripojený) lucia.sal

tak ak vyhodim dávku v nezamestnanosti a vypočitam to tak isto ako s davkou v nezamestnanosti.tak moj postup pocitanie je spravný??
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

áno, správny..

ale nechápem, ako ti mohlo pri postupe, ked si dala do príjmu aj dávku v nezam. vyjsť preplatok dane..
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

a vychádza ti tam aj zamestnanecká prémia..
0 0
lucia.sal lucia.sal

lucia.sal je offline (nepripojený) lucia.sal

nechapem ani ja.idem si radšej inu daňovu kalkulačku stiahnut. a dakujem
0 0
steve27 steve27

steve27 je offline (nepripojený) steve27

Dobrý deň, chcem sa spýtať:manželka bola zamestnaná na dobu určitú päť mesiacov príjem mala mesačne cca 420 eur a dva mesiace na dohodu 112 eur mesačne,potom bola na úrade práce bez podpory. Výplatná v práci mi tvrdí pokial zarobila viac ako 1700 musí si spraviť ročné zúčtovanie daní,že ja si ju nemôžem dať do zúčtovania. Podla toho čo tu mi to nesedí (už mám z toho guláš)
, je to tak?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

k prvej časti áno, musí si dať urobiť alebo RZD alebo podať DP
a ak jej príjem nebol vyšší ako 3559.30 (v hrubom - zaplatené poistné+ napr. nemocenské dávky.....) rozdiel si môžeš uplatniť.....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

steve27 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať:manželka bola zamestnaná na dobu určitú päť mesiacov príjem mala mesačne cca 420 eur a dva mesiace na dohodu 112 eur mesačne,potom bola na úrade práce bez podpory. Výplatná v práci mi tvrdí pokial zarobila viac ako 1700 musí si spraviť ročné zúčtovanie daní,že ja si ju nemôžem dať do zúčtovania. Podla toho čo tu mi to nesedí (už mám z toho guláš)
, je to tak?
Ak manželkin príjem je vyšší ako 1/2 NČZD, musí si manželka naozaj požiadať o vykonanie RZD alebo sama podať daňové priznanie. To ale vôbec nesúvisí s možnosťou uplatnenia NČZD na manželku u teba.

Do vlastného príjmu manželky zahrnieš príjem zo zamestnania znížený o poistné + príjem z dohody.
Uplatníš si u seba rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky.
0 0
steve27 steve27

steve27 je offline (nepripojený) steve27

takže do žiadosti o RZD ju mám uviesť? aké doklady potrebujem od nej?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

steve27 Pozri príspevok
takže do žiadosti o RZD ju mám uviesť? aké doklady potrebujem od nej?
Ano - Kopiu potvrdenia o zdanitelnej mzde zo zamestnania aj z dohody, aby si si sumu vlastných príjmov vedel vypočítať.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

do žiadosti uvedieš jej príjem, nepotrebuješ žiaden doklad......ale pre istotu nech ti manželka zaobstará potvrdenie o zdaniteľnej mzde....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

steve27 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa spýtať:manželka bola zamestnaná na dobu určitú päť mesiacov príjem mala mesačne cca 420 eur a dva mesiace na dohodu 112 eur mesačne,potom bola na úrade práce bez podpory. Výplatná v práci mi tvrdí pokial zarobila viac ako 1700 musí si spraviť ročné zúčtovanie daní,že ja si ju nemôžem dať do zúčtovania. Podla toho čo tu mi to nesedí (už mám z toho guláš)
, je to tak?
Manželke zamestnávateľ pošle potvrdenie o príjme (ak mala dvoch, tak od obidvaja)- a ona si spraví sama DP. (potvrdenia priloží)
Ty si do žiadosti o RZD uvedieš príjem manželky - ten dostaneš, keď spočítaš hrubý príjem manželky z potvrdení zamestnávateľov a dávku v nezamestnanosti (a ak aj nejaký iný príjem bol?) - od toho odpočítaš odvody do SP a ZP (od zamestnávateľa sú na potvrdení, prípadne ak platila dobrovoľne).
0 0
steve27 steve27

steve27 je offline (nepripojený) steve27

Asi si radšej zoženiem inú účtovníčku nieste niekto v okolí TN? Ďakujem všetkím za odpovede.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

steve27 Pozri príspevok
Asi si radšej zoženiem inú účtovníčku nieste niekto v okolí TN? Ďakujem všetkím za odpovede.
si živnostník alebo zamestnanec ?
0 0
Načítať ďalšie