Zavrieť

Porady

Nezdanitelna polozka na manzelku a jej prijmy

Dobry den,

potrebovala by som poradit. Cely rok 2011 som nepracovala, od 1.1.2011 do 30.9.2011 som bola na materskej dovolenke, od 1.10.2011 do 31.12.2011 som na rodicovskej dovolenke.Na materskej dovolenke bol moj prijem cca 600eur mesacne, na rodicovnskej som zatial nedostala ziaden rodicovsky prispevok, nakolko som si to este nebola na urade vybavit.

Zaklad dane mojho manzela je za rok 2011 cca 10 000,- eur. Bude si moct na mna uplatnit nezdanitelnu ciastku? A ak ano kolko?

A kolko je NCZD na dieta?

dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

OK, pokúsim sa stručnejšie

Betina2 Pozri príspevok
1/ ak napríklad daňovník poberal v 2011 dávku v nezamestnanosti, sociálku požiada o potvrdenie. V potvrdení sú uvedené mesačné platby podpory v nezam. aj s dátumom splatnosti....Dávka za mesiac 12/2011 vyplatená až v 1/2012 sa nepočíta do vlastného príjmu manželky za rok 2011, správne?
2/ rodičovský príspevok sa do vlastného príjmu manželky nepočíta, správne?
3/ príjem od zamestnávateľa z preplatenej dovolenky sa do VP manželky počíta, ale v akej výške? Ako čiastkový základ dane z r. 4 Potvrdenia od zamestnávateľa? (tj. HM mínus poistné) ?
3/ Odp. položku na daňovníka si môžu uplatniť obaja manželia nezávisle od seba v plnej výške, i ked si manžel uplatní odp.pol. na manželku, je tak? RZ dane robí manželovi zamestnávateľ, manželka si podá DP A, kde si uplatní odp.pol. na daňovníka (v priebehu roka ju neuplatňovala) a zrazenu daň z preplatenej dovolenkz dostane späť, je tak?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Betina2 Pozri príspevok
OK, pokúsim sa stručnejšie
1. Príjmy vyplatené v kal.roku - do 31.12.
2. rod.príspevok je štátna sociálna dávka - nezahrňa sa do vlastného príjmu manželky
3. Hrubá mzda - zaplatené poistné
4. Uplatnenie NČZD manželky vo svojom DP nemá žiadny vplyv na uplatnenie ČZD na manželku (u manžela). Daň nie je vlastný príjem manželky.
1 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Prosím Vás započítava sa do vlastného príjmu manželky aj kompenzačný príspevok na stravu pri celiakii? Nikde som to nenašla.

Vopred ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

je to štátna sociálna dávka? ak áno, nepočíta sa.....
pozri sa na rozhodnutie podľa akého zákona ti ju priznali.....
(Napríklad zákon č. 235/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 238/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 280/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 600/2003 Z. z. v znení zákona č. 485/2004 Z. z.)
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Mila123 Pozri príspevok
je to štátna sociálna dávka? ak áno, nepočíta sa.....
pozri sa na rozhodnutie podľa akého zákona ti ju priznali.....
(Napríklad zákon č. 235/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 238/1998 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 280/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 600/2003 Z. z. v znení zákona č. 485/2004 Z. z.)
to je švagrinina dávka, bráchovi robievam DP on je SZČO, tak už si to dopredu zisťujem, veru neviem o akú dávku sa jedná, poviem jej nech sa pozrie, ďakujem

pozerala som to na stránke UPSVaR a bude to zrejme tento zákon č.180/2011 , ktorým sa mení a dopĺňa z.č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia
Naposledy upravil L-M : 12.02.12 at 20:16 Dôvod: doplnenie textu
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

L-M Pozri príspevok
to je švagrinina dávka, bráchovi robievam DP on je SZČO, tak už si to dopredu zisťujem, veru neviem o akú dávku sa jedná, poviem jej nech sa pozrie, ďakujem
Prehľad štátnych soc.dávok nájdeš na stránke UPSVaR
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVa...__1.1.2012.rtf
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

veronikasad Pozri príspevok
Prehľad štátnych soc.dávok nájdeš na stránke UPSVaR
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVa...__1.1.2012.rtf
Ďakujem , akurát som si ich pozerala , ale tam som to nenašla, ale našla som, že to bude asi tento zákonč.. 180/2011 , ktorým sa mení a dopĺňa z.č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia - doplnila som to aj vyššie do môjho príspevku- tak v tomto prípade treba zrejme zarátať do príjmu manželky, však.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

veronikasad Pozri príspevok
Prehľad štátnych soc.dávok nájdeš na stránke UPSVaR
http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVa...__1.1.2012.rtf
Mimo témy:
Ďakujem za odkaz veronikasad, len mi to nejde zmazať a SS sa Ti nedajú poslať, tak prepáč , že takto, ale neviem ako na to.

Lucia
0 0
bebeto bebeto

bebeto je offline (nepripojený) bebeto

Prosím o radu: Možem si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku / ktorá bola od 1.1.2011 - 31.12.2011 a ešte stále v súčasnosti je na RD a poberá len RP v sume 190,00 €/mesačne ?
Ak áno, asi koľko približne by tvoril preplatok z Daňového úradu, ak mám hrubý príjem 400,21 €/mesačne a zároveň mi je vyplácaný aj daňový bonus na dieťa v sume 20,51 € mesačne ?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď....
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

bebeto Pozri príspevok
Prosím o radu: Možem si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku / ktorá bola od 1.1.2011 - 31.12.2011 a ešte stále v súčasnosti je na RD a poberá len RP v sume 190,00 €/mesačne ?
Ak áno, asi koľko približne by tvoril preplatok z Daňového úradu, ak mám hrubý príjem 400,21 €/mesačne a zároveň mi je vyplácaný aj daňový bonus na dieťa v sume 20,51 € mesačne ?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď....
ak si mal každý mesiac rovnakú mzdu, malo by to byť cca 113 eur.. na manželku si môžeš odpočítať nčzd..
0 0
bebeto bebeto

bebeto je offline (nepripojený) bebeto

ešte jedna otázka: Aký dátum je konečný pre uplatnenie nčzd na manželku??
Ďakujem za odpoveď...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

DP sa podáva do 31.3. 2012 (za rok 2011). Samozrejeme je možnosť aj neskôr - potom už treba Dodatočné DP.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

bebeto Pozri príspevok
ešte jedna otázka: Aký dátum je konečný pre uplatnenie nčzd na manželku??
Ďakujem za odpoveď...
nechápem tvojej otázke..
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

bebeto Pozri príspevok
ešte jedna otázka: Aký dátum je konečný pre uplatnenie nčzd na manželku??
Ďakujem za odpoveď...
ak si zamestnanec môže a aj požiada o ročné zúčtovanie dane u zamestnávateľa a aj to zdokladuje všetko do termínu 15.2.
ak sa mu nebude robiť RZ dane, tak si podá sám DP, kde si môže odp.pol. za splnenia podmienok uplatniť. Tento rok do 2.4., inak do 31.3. v normálnom termíne na podanie DP.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Môže si manžel uplatniť NČ na manželku ak je ona celoročný poberateľ starobného dôchodku ? Výška dôchodku nepresiahne 3559,30 eur.

Ďakujem L.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kolejová Pozri príspevok
Môže si manžel uplatniť NČ na manželku ak je ona celoročný poberateľ starobného dôchodku ? Výška dôchodku nepresiahne 3559,30 eur.

Ďakujem L.
Môže len rozdiel medzi dôchodkom a NČZD.
0 0
Kolejová Kolejová

Kolejová je offline (nepripojený) Kolejová

Nebola som si istá, viem že s invalidným dôchodkom to tak funguje, ale tu ide o starobný.

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

[QUOTE=Katy a R;1954365]No môže si uplatniť rozdiel ... len pripomínam, že do príjmu manželky idu všetky jej príjmy (ak mala aj nejaké dávky zo SP - materské, ošetrovné ... , prípadne prenájom, niečo vyhrala ... konkrétne si pohľadaj ). Rodičovský príspevok sa nepočíta.
A od tohto príjmu manželky (hrubého) .. si môže odpočítať zaplatené poistné do SP a ZP (ak platila)[/QUOTE]

Takže potom vlastne pri výpočte odpočítateľnej položky na manželku nepracujem s príjmom, ale po odpočítaní poistného so základom dane ?

Príklad : daňovník si chce uplatniť OP na manželku, ktorá v roku 2011 časť roka poberala RP, a časť roka už pracovala... Jej príjmy sú 2213,83, poistné zaplatené 289,72... Daňovník má základ dane okolo 10 000, takže odpočítateľnú položku na manželku vypočítam ako 3559,30 -1924,11 ( t.j. 2213,83 - 289,72 ) = čiže to bude 1635,19 € ? Je to tak správne ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

[QUOTE=petacuckova;1989696]
Katy a R Pozri príspevok
No môže si uplatniť rozdiel ... len pripomínam, že do príjmu manželky idu všetky jej príjmy (ak mala aj nejaké dávky zo SP - materské, ošetrovné ... , prípadne prenájom, niečo vyhrala ... konkrétne si pohľadaj ). Rodičovský príspevok sa nepočíta.
A od tohto príjmu manželky (hrubého) .. si môže odpočítať zaplatené poistné do SP a ZP (ak platila)[/QUOTE]

Takže potom vlastne pri výpočte odpočítateľnej položky na manželku nepracujem s príjmom, ale po odpočítaní poistného so základom dane ?

Príklad : daňovník si chce uplatniť OP na manželku, ktorá v roku 2011 časť roka poberala RP, a časť roka už pracovala... Jej príjmy sú 2213,83, poistné zaplatené 289,72... Daňovník má základ dane okolo 10 000, takže odpočítateľnú položku na manželku vypočítam ako 3559,30 -1924,11 ( t.j. 2213,83 - 289,72 ) = čiže to bude 1635,19 € ? Je to tak správne ?
Je jedno ako si to nazveš. Či základ dane, alebo hrubý príjem znížený o zaplatené poistné.
1 0
petacuckova petacuckova

petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

Takže pri výpočte pracujem so sumou príjmu poníženú o zaplatené poistné ? .. v tomto prípade so sumou 1635,19 € ?
0 0
Načítať ďalšie