Zavrieť

Porady

povinnosť informovať rodiča dieťaťa

Dobrý deň, chcem sa opýtať, že či je možné zmeniť rozsudok súdu o tom, že mám povinnosť informovať otca dieťaťa a nechcem ho informovať, lebo nechcem mať s ním nič spoločné. On je vo väzení, on je kriminálnik, robil podvody, klamal mi, nehovoril pravdu. Značnú časť života strávil vo väzení. Strašne veľa krát bol odsúdený, a máme spolu syna, on ho nevidel ešte, syn má 2 roky, a pred jeho narodením ho zatkli. Ide o tom, že sním nechcem mať nič, ani ho informovať ani nič. Poradte mi čo mám robiť. ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak nebol otec zbavený rodičovských práv, má práva i povinnosti zo zákona. Tu nejde o výrok súdu. Tak isto dieťa má právo na oboch rodičov. Aj matka, ktorá vybrala dieťaťu otca, má nielen práva ale aj povinnosti.

Ak ti súd neurčil pravidelnosť (napr. štvrťročnú) informovania otca, tá pravidelnosť môže byť veľmi riedka, najmä u takého malého dieťaťa. Otec predsa nemusí vedieť o každom novom slove, ktoré sa dieťa naučí, bude postačovať zdravotný stav, sťahovanie ... Aj v školskom veku ide predovšetkým o informácie o prospechu ...

U teba je jedna výhoda: dieťa ti neodoberú a neprisúdia do starostlivosti jemu.


Zákon o rodine (36/2005)

§ 24
(5) Súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá na právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde.
8 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Ako s ním nechceš mať nič spoločné, keď máš s ním dieťa?
Prepáč, ale keď bol značnú časť života vo väzení, určité riziko nespoľahlivosti už malo byť vtedy, keď si s ním vstupovala do vzťahu a on či sa Ti to páči alebo nie, je otcom Vášho dieťaťa a jeho otcovské práva ak bude chcieť, si bude môcť uplatňovať po návrate z väzenia.
Nemôžeš vedieť, či sa zmení a ako bude žiť ďalej a každé dieťa má právo vedieť kto je jeho rodič.
Existenciu rodičov pred deťmi netreba tajiť a primerane k veku dieťaťa treba o veciach otvorene hovoriť, lebo takéto tajomstvá deti ťažko znášajú v čase svojho dozrievania a v puberte nemusia pravdu dobre zniesť. Lepšie je ich pripravovať odmala a len čas ukáže veľa vecí.
Nedozrievajú len deti, ale aj my dospelí, nezabúdaj. A neber to ako výčitku, je to len skúsenosť životná, čo mi našepkáva, že lámanie palíc a tajnosti nie sú to najlepšie, čo sa dá robiť.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zákon hovorí, že ten druhý rodič má právo na informácie. Avšak zákon nehovorí, že tie informácie má podávať prvý rodič, ktorý nemôže druhého ani cítiť. Ja by som si asi dala posielať alimenty kdesi na obecný úrad, informovala úrad, a ten druhý nech sa informuje tam ...
3 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
pacutovaandrea Pozri príspevok
to ze bol vela krat odsudeny za podvody som sa dozvedela az neskor, az ked sa dostal do vazenia, on mi klamal, my sme sa nepoznali dlho. Ako ja nechcem tajit synovi, kto je jeho otec, horsie by to bolo keby sa to dozvedel od cudzich ludi, to si uvedomujem. Ale ide mi hlavne o to co bude dalej, ja ho mam mesacne pisomne informovat, poslala som mu pohladnicu, ale ide o to ze co bude dalej, proste nechcem ho informovat. Prave preto som tu hladala pomoc, lebo by som to chcela zmenit, a viem ze je to dost komplikovane.
Je to právo na jednej strane a povinnosť na druhej strane. Zákon nešpecifikuje , ako často a akou formou .To zostáva len na dohode rodičov, pokiaľ sa dohodnúť dá .Ak nebudete informovať otca dieťaťa o zdravotnom stave , tak ho budete informovať na nariadenie súdu .Ale povedať , že nechcem ho informovať ...to je len Vaše želanie, na to nik neprihliadne.
Písomne informovať otca je aj na nariadenie súdu , kedy povinná strana nepodáva informáciu , ale aj v prípade ak ju matka podá a otec ju zatají.Vtedy je najlepšie dať informáciu písomne , aby ste mali dôkaz pre prípadným súdom .
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mária27 Pozri príspevok
Zákon hovorí, že ten druhý rodič má právo na informácie. Avšak zákon nehovorí, že tie informácie má podávať prvý rodič, ktorý nemôže druhého ani cítiť. Ja by som si asi dala posielať alimenty kdesi na obecný úrad, informovala úrad, a ten druhý nech sa informuje tam ...
Moja ruka na vonok píše niečo iné , srdce cíti niečo iné a preto s Tebou súhlasím na 100%.
1 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

to nieje také jednoduché- zmeniť rozsudok súdu možeš zasa jedine novým rozsudkom súdu- inak nie...
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

1. podat navrh na sud, aby ta sud zbavil tejto povinnosti
2. alebo raz za cas mu napisat spravu o dietati

ale ak si v case splodenia dietata vedela, ze bol velakrat odsudeny a znacnu cast svojho zivota stravil vo vezeni, teraz sa tym obranovat nema ziadny vyznam....
0 0
pacutovaandrea pacutovaandrea

pacutovaandrea je offline (nepripojený) pacutovaandrea

to ze bol vela krat odsudeny za podvody som sa dozvedela az neskor, az ked sa dostal do vazenia, on mi klamal, my sme sa nepoznali dlho. Ako ja nechcem tajit synovi, kto je jeho otec, horsie by to bolo keby sa to dozvedel od cudzich ludi, to si uvedomujem. Ale ide mi hlavne o to co bude dalej, ja ho mam mesacne pisomne informovat, poslala som mu pohladnicu, ale ide o to ze co bude dalej, proste nechcem ho informovat. Prave preto som tu hladala pomoc, lebo by som to chcela zmenit, a viem ze je to dost komplikovane.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

pacutovaandrea Pozri príspevok
to ze bol vela krat odsudeny za podvody som sa dozvedela az neskor, az ked sa dostal do vazenia, on mi klamal, my sme sa nepoznali dlho. Ako ja nechcem tajit synovi, kto je jeho otec, horsie by to bolo keby sa to dozvedel od cudzich ludi, to si uvedomujem. Ale ide mi hlavne o to co bude dalej, ja ho mam mesacne pisomne informovat, poslala som mu pohladnicu, ale ide o to ze co bude dalej, proste nechcem ho informovat. Prave preto som tu hladala pomoc, lebo by som to chcela zmenit, a viem ze je to dost komplikovane.
Ja ťa úplne chápem. Ale zákon je zákon, sudca to tak vyhlásiť musí. Čo sa ti však môže stať, ked nebudeš informovať? Prakticky nič, len on sa možno bude občas sťažovať.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

...a to je presne to, čo potrebovala naša zadávateľka počuť
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Myslím, že všetci ju chápeme.I keď ...........skutočnosť je niekedy celkom iná a viem pochopiť čo cíti .
0 0
pacutovaandrea pacutovaandrea

pacutovaandrea je offline (nepripojený) pacutovaandrea

ďakujem za pochopenie....dúfam, že to dobre dopadne
0 0
pacutovaandrea pacutovaandrea

pacutovaandrea je offline (nepripojený) pacutovaandrea

ďakujem za pochopenie....dúfam, že to dobre dopadne, veď o to ide, že on už sa sťažuje, že ja zákon porušujem, jaká irónia.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
pacutovaandrea Pozri príspevok
ďakujem za pochopenie....dúfam, že to dobre dopadne, veď o to ide, že on už sa sťažuje, že ja zákon porušujem, jaká irónia.
Však to .....že otec sa spamätá až potom keď sa chce cítiť veľkým otcom .Úplne Vás viem pochopiť.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Práve hovorili v telke, že ak od nového roku rodič, ktorý neuposlúchne príkaz súdu, neumožní druhému rodičovi styk ? s dieťaťom, nedostane prídavky ... nezachytila som to presne.
Naposledy upravil Mária27 : 30.12.11 at 18:58
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mária27 Pozri príspevok
Práve hovorili v telke, že ak od nového roku rodič neumožní druhému rodičovi styk ? s dieťaťom, nedostane prídavky ... nezachytila som to presne.
Dobre si počula - za bránenie styku dieťaťa s druhým rodičom a nerešpektovanie súdneho rozhodnutia pozastavia vyplácanie rodinných prídavkov .
To je výchova štátnych úradníkov od stola, bez poznania dôvodov a príčin.
0 0
mimosin mimosin

mimosin je offline (nepripojený) mimosin

Dočítala som sa, citujem : podľa Andrey Hajdúchovej, hovorkyne Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny - výšku rodičovského príspevku môže od januára 2012 ovplyvniť aj to, ako rodič plní rozhodnutie súdu – najmä či nebráni stretnutiam dieťaťa s rodičom. "Súd môže od januára 2012 vyzvať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, aby zastavil výplatu rodičovského príspevku, prídavku na dieťa či príplatku k prídavku na dieťa, ak rodič neplní rozhodnutie súdu – napríklad nedodržiava dohodu rodičov o výchove detí, o úprave styku s dieťaťom a podobne. Ak rodič začne rozhodnutie plniť, súd opätovne vyzve úrad práce, aby výplatu dávok obnovil," vysvetlila. Toto opatrenie môže súd použiť až po tom, čo rodiča vyzve, aby súdne rozhodnutie dodržiaval. Ak rodič výzvu neuposlúchne, môže mu súd udeliť pokutu do výšky 200 eur a požiadať úrad práce o zastavenie výplaty spomenutých dávok.
0 0
pacutovaandrea pacutovaandrea

pacutovaandrea je offline (nepripojený) pacutovaandrea

Tak toto je úplne na hlavu postavené, aj celé ústredie úradu práce, len som zvedavá ako dlho to bude platiť....o pár mesiacov ten kto to vymyslel povie, že to nie je dobré....no chcela by som vidieť ako dostanem pokutu a nedostanem rodičovský príspevok, a nedám deťom jesť,...atď, jaký to akože má mať dopad, na koho? Nechápem....
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

OSP
Výkon rozhodnutia o výchove maloletých detí

§ 272

Výkon rozhodnutia o výchove maloletých detí

(1) Súd je oprávnený nariadiť výkon rozhodnutia na základe
a) vykonateľného rozhodnutia súdu,

b) rozhodnutia cudzieho orgánu, cudzej verejnej listiny alebo dohody uzavretej v cudzine, ktoré sú vykonateľné v Slovenskej republike podľa osobitného predpisu. 38a)

(2) Ak ide o výkon rozhodnutia podľa odseku 1 ustanovenia § 251 ods. 3 a 4, § 255 až 258 a 270 sa nepoužijú. O účastníkoch platia ustanovenia § 94.

(3) Pred nariadením výkonu rozhodnutia podľa odseku 1 súd písomne vyzve povinného, ktorý sa odmieta podrobiť rozhodnutiu podľa odseku 1, aby sa rozhodnutiu podrobil. V tejto výzve upozorní tiež na následky neplnenia povinností ustanovených v rozhodnutí. Ak sa javí, že účel výzvy možno lepšie dosiahnuť pojednávaním, sudca je oprávnený nariadiť pojednávanie a môže naň predvolať povinného, oprávneného, maloleté dieťa, zástupcu príslušného orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately alebo zástupcu príslušného orgánu obce.

(4) Súd je oprávnený výzvu podľa odseku 3 uskutočniť bezprostredne pred nariadením výkonu rozhodnutia podľa odseku 1. Zápisnica o výzve sa doručuje spolu s rozhodnutím o odňatí dieťaťa.

(5) Súd je oprávnený pred nariadením výkonu rozhodnutia podľa odseku 1 požiadať príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, prípadne príslušný orgán obce o poskytnutie súčinnosti pri zisťovaní informácií o dôvodoch nepodrobenia sa rozhodnutiu a o poskytnutie súčinnosti pri preverení týchto dôvodov najmä v mieste pobytu dieťaťa alebo v mieste, kde sa dieťa zdržiava, v škole alebo u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

§ 273
(1) Ak výzva súdu podľa § 272 ods. 3 zostane bezvýsledná, súd je oprávnený uložiť povinnému, ktorý neplní dobrovoľne rozhodnutie podľa § 272, pokutu vo výške 200 eur. Pokutu možno uložiť aj opakovane. Výnos pokút je príjmom štátneho rozpočtu.

(2) Ak výzva súdu podľa § 272 ods. 3 zostane bezvýsledná, súd je oprávnený vyzvať príslušný štátny orgán, aby
a) zastavil výplatu rodičovského príspevku povinnému podľa osobitného predpisu,

b) zastavil výplatu prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na dieťa povinnému podľa osobitného predpisu.

(3) Ak povinný začal dobrovoľne plniť rozhodnutie podľa § 272 ods. 1, súd vyzve príslušný štátny orgán, aby obnovil výplatu dávok zastavených podľa odseku 2.

(4) Súd je oprávnený v súčinnosti s príslušným orgánom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, prípadne s príslušným orgánom obce zabezpečiť odňatie dieťaťa tomu, u koho podľa rozhodnutia nemá byť, a postarať sa o jeho odovzdanie tomu, komu bolo podľa rozhodnutia zverené, alebo tomu, komu rozhodnutie priznáva právo na styk s dieťaťom po obmedzený čas, alebo tomu, kto je oprávnený neoprávnene premiestnené alebo zadržané dieťa prevziať. Sudca je oprávnený poveriť zabezpečením odňatia dieťaťa vyššieho súdneho úradníka alebo súdneho tajomníka. Poverený vyšší súdny úradník alebo súdny tajomník má pri výkone rozhodnutia rovnaké oprávnenia podľa tohto zákona ako sudca; to neplatí pre oprávnenie zabezpečiť otvorenie bytu, vstúpiť doň a vykonať opatrenia na odňatie dieťaťa podľa § 273aa ods. 3, ibaže sudca výkonom tohto oprávnenia poverí vyššieho súdneho úradníka alebo súdneho tajomníka.

(5) Príslušný na výkon súdneho rozhodnutia je všeobecný súd dieťaťa.

(6) Na doručovanie rozhodnutia o odňatí dieťaťa sa obdobne použije § 76 ods. 5 prvá veta.
0 0
pacutovaandrea pacutovaandrea

pacutovaandrea je offline (nepripojený) pacutovaandrea

ďakujem, ja mu pošlem pohľadnicu, s troma všeobecnými vetami a bude sa musieť s tým uspokojiť a žiadny zákon neporuším.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať