Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

este jedna poznamocka: vytvoreny zisk je majetkom spolocnosti... a teda sa s nim moze robit vsetko, co nie je zakazane... ibaze: musi to byt podlozene "papierovo" ... pri danovej kontrole moze kontrolny organ mrknut aj do spolocenskej zmluvy, ci sa nieco neuctuje v nezhode s nou ... ved podobne skusenosti mame aj s inymi "internymi smernicami"
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Potrebujem súrne rozdeliť hosp.výsledok-zisk za 2005.Bežne sme ho delili na príspevok do soc.fondu, podiely spoločníkom a nerozdelený zisk.Počula som že je možné vyplatiť aj podiely na zisku zamestnancom spoločnosti. Je to výhodné pre s.r.o.? Má to výhody pre zamestnanca? Aké sú odvody do SP a ZP, zdanenie z vyplatených podielov na zisku zamestnancom?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
"Do vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorý nie je majetkovo zúčastnený na obchodnej spoločnosti alebo družstve a nie je ani štatutárom spoločnosti alebo družstva, sa od 1.januára 2006 započítava aj podiel na zisku vyplatený takémuto zamestnancovi, napriek tomu, že ide o príjem oslobodený od dane."
citácia: J.Mihal
Naposledy upravil lenkak : 26.04.06 at 17:12
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
vdaka Lenka pekný dník
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Platí sa odvod len do ZP z vyplateného podielu na zisku zamestnancom, či nie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Valika
Platí sa odvod len do ZP z vyplateného podielu na zisku zamestnancom, či nie?
Zdá sa, že z vyplateného podielu na zisku sa nebudú platiť odvody na SP a ani daň. Jediná odvodová povinnosť je na ZP.

Nakoľko táto diskusia prebieha aj na druhom fóre, navrhujem v nej pokračovať len tam:

http://www.porada.sk/t24472-p2-zames...-zo-zisku.html
Naposledy upravil Chobot : 27.04.06 at 12:25
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Zdravím Vás,
potrebujem poradiť ohľadom rozdelenia zisku za r.2005.Zo zisku chceme vytvoriť fond na technický rozvoj firmy. Ako to zaúčtovať v PU? V roku 2006 by sme nakúpili z tohto fondu DHIM resp. HIM. Môžem tieto vynaložené prostriedky zahrnúť do daňových nákladov, resp. do odpisov danovo uznaných? Ako sa budú účtovať tieto nákupy HIM?
Dakujem za Vaše názory.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Valika
Zdravím Vás,
potrebujem poradiť ohľadom rozdelenia zisku za r.2005.Zo zisku chceme vytvoriť fond na technický rozvoj firmy. Ako to zaúčtovať v PU? V roku 2006 by sme nakúpili z tohto fondu DHIM resp. HIM. Môžem tieto vynaložené prostriedky zahrnúť do daňových nákladov, resp. do odpisov danovo uznaných? Ako sa budú účtovať tieto nákupy HIM?
Dakujem za Vaše názory.
Treba si uvedomiť, že vytvorený fond je len zdroj krytia. Nákup z toho fondu sa NEPREJAVÍ v účtovníctve inak ako bežné obstaranie. Tiež budeš účtovať 042, 343 / 321, následne zaradíš a odpisuješ.
Pri ďaľšom VZ sa môže prijať uznesenie, že fond bol použitý na stanovený účel...
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Valika
Zdravím Vás,
potrebujem poradiť ohľadom rozdelenia zisku za r.2005.Zo zisku chceme vytvoriť fond na technický rozvoj firmy. Ako to zaúčtovať v PU? V roku 2006 by sme nakúpili z tohto fondu DHIM resp. HIM. Môžem tieto vynaložené prostriedky zahrnúť do daňových nákladov, resp. do odpisov danovo uznaných? Ako sa budú účtovať tieto nákupy HIM?
Dakujem za Vaše názory.
Valika, fakt nic v zlom... ale kvoli veeelmi podobnej otazke som sa pred rokom dokopala zacat robit toto:
http://www.porada.sk/t8703-svokrina-...nikurz-pu.html
skus tak 25 prispevkov... aj ked by ta to moc nebavilo
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Dakujem ale čerpanie tohto fondu sa neprejaví v účtvovníctve ? A tie príspevky od ayya si určite pozriem, snád sa na mna niečo nalepí.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Valika
Dakujem ale čerpanie tohto fondu sa neprejaví v účtvovníctve ? A tie príspevky od ayya si určite pozriem, snád sa na mna niečo nalepí.
áno, treba sihnuť po svokrinej kuchyni..tam sú tieto základy vysvetlené. Po prečítaní "kuchyne" ti moja odpoveď v prvom príspevku bude jasnejšia.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Pekný den prajem všetkým a prosím Vás o poskytnutie informácie týkajúcej sa nasledovných problémov pri rozdeľovaní zisku firmy:
1.Za akých podmienok je možné vyplatiť podiel na zisku zamestnancom:
a/ musí to byť zakotvené v Spoločenskej zmluve firmy
b/ stačí ak sa o rozdelení zisku aj pre zamestnancov rozhodne na každoročnom valnom zhromaždení spoločnosti?
2.V prípade ak sa časť zisku pridelí do fondu techn.rozvoja, z ktorého sa budú nakupovať podľa plánu či už DHIM alebo HIM, bude sa zaradený HIM riadne odpisovať a tieto odpisy budú daňovo uznané?
Možno sa opakujem ale stále nemám istotu.Ďakujem za Vaše názory.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kedže som ti už predtým odpovedala, skusim zopakovať......v texte :
Valika
Pekný den prajem všetkým a prosím Vás o poskytnutie informácie týkajúcej sa nasledovných problémov pri rozdeľovaní zisku firmy:
1.Za akých podmienok je možné vyplatiť podiel na zisku zamestnancom:
a/ musí to byť zakotvené v Spoločenskej zmluve firmy áno, musí táto možnosť byť zakotvená v Spol. zmluve, minimálne tam musí byť možnosť, že VZ rozhodne o INOM rozdelení)
b/ stačí ak sa o rozdelení zisku aj pre zamestnancov rozhodne na každoročnom valnom zhromaždení spoločnosti? pravidlá rozdelovania v SZ nemusia byť zakotvené, len možnosť. Takže áno, každý rok VZ môže rozhodnúť o výške podielov, aj keby mali byť v danom roku nulové.
2.V prípade ak sa časť zisku pridelí do fondu techn.rozvoja, z ktorého sa budú nakupovať podľa plánu či už DHIM alebo HIM, bude sa zaradený HIM riadne odpisovať a tieto odpisy budú daňovo uznané? ano, odpisy budú daňovo uznané, ak budú uplatnené v súlade s ZDP. To že sa vytvorí zdroj krytia, teda fond, na to nemá vplyv. (Aj tak ich kúpite z reálnych peňazí).
Možno sa opakujem ale stále nemám istotu.Ďakujem za Vaše názory.
ľutujem, robila som čo som mohla.
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Dakujem pekne budem citovať spoloč.zmluvu:
"Zisky a straty spoločníci znášajú v pomere vkladov do ZI spol a po vzájomnej dohode nasledovne: spoločník A ..... 50 %
spoločník B........50 %
Podiel na zisku a strate bude stanovený na základe ročnej uzávierky (RU). RU sa robí na obdobie obchodného roku,kt.je totožný s kal.rokom.Podiel na zisku je splatný najneskoršie do 31.3. prísl.roku....
Ak je takýto text uvedený v spoloč.zmluve môžem rozdeliť podiely na zisku aj pre zamestnancov?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Valika
Dakujem pekne budem citovať spoloč.zmluvu:
"Zisky a straty spoločníci znášajú v pomere vkladov do ZI spol a po vzájomnej dohode nasledovne: spoločník A ..... 50 %
spoločník B........50 %
Podiel na zisku a strate bude stanovený na základe ročnej uzávierky (RU). RU sa robí na obdobie obchodného roku,kt.je totožný s kal.rokom.Podiel na zisku je splatný najneskoršie do 31.3. prísl.roku....
Ak je takýto text uvedený v spoloč.zmluve môžem rozdeliť podiely na zisku aj pre zamestnancov?
Myslím, že by to nebolo v súlade so spoločenskou zmluvou, lebo tam je to taxatívne uvedené, že to ide fifty fifty, iné rozdelenie zisku spoločenská zmluva nepripúšťa. Najlepšie by bolo ju upraviť tak, že bude uvedené:
"Zisky a straty spoločníci znášajú v pomere vkladov do ZI spol a po vzájomnej dohode nasledovne: spoločník A ..... 50 %
spoločník B........50 %, pokiaľ valné zhromaždenie nerozhodne inak."
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
Toto aj mne už dlhšie vrta v hlave nepotešil-a si ma ale dakujem veľmi pekne.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Valika
Toto aj mne už dlhšie vrta v hlave nepotešil-a si ma ale dakujem veľmi pekne.
mne sa tusim zda, ze si citovala iba z casti, ktora hovori o "pravach a povinnostiach spolocnikov". Popozeraj este ine casti: napr. odsek "valne zhromazdenie" - aj tam moze byt upravovane rozdelovanie zisku. Lebo - ak by ste v spolocenskej zmluve nemali o rozdelovani zisku nic viac, mne by sa zdalo, ze by spolocnost vlastne ani nemala moznost nevyplatit ziadne podiely. A teda: musela by kazdy rok zisk okamzite rozdelit a vyplatit spolocnikom...
To sa mi nezda pravdepodobne, lebo potom by spolocnost nemala moznost sa rozvijat a zvysovat vlastny majetok (nehovorim iba o ZI) ... este poprezeraj komplexne tu vasu spolocensku zmluvu, ok?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak nie je upravené v zmluve, ide sa podľa OZ, a tam tá možnosť, že VZ rozhoduje o rozdelení zisko spoločníkom, uvedená je.,....
Čo nie je v spol. zmluve, ale je v OZ, tak je možné. Naopak to ale nefunguje.
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

Lida
ak nie je upravené v zmluve, ide sa podľa OZ, a tam tá možnosť, že VZ rozhoduje o rozdelení zisko spoločníkom, uvedená je.,....
Čo nie je v spol. zmluve, ale je v OZ, tak je možné. Naopak to ale nefunguje.
ano, ano ...ocenujem aj nahlas treba zvazit aj taku alternativu
0 0
Valika Valika

Valika je offline (nepripojený) Valika

ekonomka
kde v OZ to nájdem? Vdaka.V Spoloč.zmluve sa mi ešte spomínajú §123 a § 125 ods. 1, citujem "najvyšším orgánom spol. je VZ, do pôsobnosti ktorého patrí výkon činnosti podľa §125 ods.1 Oz."
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať