Zavrieť

Porady

Rozdelenie hospodárskeho výsledku

Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
Usporiadat
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

ivetal
Prosím o radu.

Vo firme sa postupne v predchádzajúcich rokoch účtoval hospodársky výsledok podľa toho či bola strata alebo zisk ako nerozdelený na príslušný účet 428xx alebo 429xx. Takže vznikla situácia, že mám istú sumu na strane Dal účtu 428xx - nerozdelený zisk minulých období a istú sumu na strane Má dať (mínusová na Dal) účtu 429xx - neuhradená strata minulých období. Rada by som tieto dve čiastky vysporiadala, ale neviem či sa to dá jednoduchým spôsobom ako 428xx/429xx. Ak nie, prosím poraďte mi ako by sa to malo.
O spôsobe rozdelenia zisku rozhoduje VZ. Tak isto treba postupovať podľa spoločenskej zmluvy, ktorá upravuje rozdelenie zisku. Bez schválenia valným zhromaždením nemôžte zisk po zdanení samovoľne použiť na krytie strát z predchádzajúcich rokov. ( potom by nemohlo sedieť rozdelenie zisku čo do výšky aj spôsobu, tak ako bolo v skutočnosti realizované)
0 0
ivetal ivetal

ivetal je offline (nepripojený) ivetal

Áno, počítam s tým, že valné zhromaždenie rozhodne o vyriešení tohto problému navrhovaným spôsobom. Potom je to v poriadku?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Mam presne ten isty problem a tebou navrhovany postup ma napadol tiez, ale nie je v ziadnej zbierke suvztaznosti, tak nie som si ista, ci sa vobec da pouzit. Ak VZ rozhoduje o deleni zisku na krytie strat minulych rokov, uctuje sa to 431/429 a nie 428/429. Dolezite je, ci mozu este rozhodnut o nerozdelenom zisku m.r. na krytie strat m.r. Vraj sa to malo v tom prislusnom roku minulom urobit.
My sme to nakoniec robili komplikovane cez 427 - Statutarne fondy, najprv sme ho vytvorili z 428/427 a potom 427/429 pokryli z fondu stratu.
Podla niektorych auditorov ucty 428 a 429 nemaju existovat sucasne.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dodam este, ze my sme ich mali preto, lebo spominanu stratu sme si chceli v dalsich 5 rokoch danovo uplatnit. Na to mi vsak auditori tvrdia, ze nemam si mylit danovu a uctovnu stratu, tu danovu si smiem uplatnit, aj ked je ucet 428 vynulovany s predoslymi ziskami. Alebo to cele riesit cez ucet 427.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ala13
Dodam este, ze my sme ich mali preto, lebo spominanu stratu sme si chceli v dalsich 5 rokoch danovo uplatnit. Na to mi vsak auditori tvrdia, ze nemam si mylit danovu a uctovnu stratu, tu danovu si smiem uplatnit, aj ked je ucet 428 vynulovany s predoslymi ziskami. Alebo to cele riesit cez ucet 427.
Pre daňové účely je dobré mať v účtovníctve straty rozčlenené podľa rokov, ale nie je to podmienka. Daňovo umorovať stratu môžeš len tú, ktorá je vykázaná ako strata v daňovom priznaní.
Takže rozdiel je dobré vysporiadať úhradou zo zisku alebo vhodným účtovaním na analytické účty. nemá význam analyticky členiť účtovnú stratu. Preto je vhodné, ak valné zhromaždenie rokuje nielen o schválení HV za predchádzajúci rok, ale sa vyjadrí komplexne k evidovaným HV minulých rokov. Bežne sa to robí tak, že ekonómj, konateľ, účtovník .... vypracuje návrh a VZ ho schváli.
0 0
ivetal ivetal

ivetal je offline (nepripojený) ivetal

Ďakujem za názory, určite pomôžu.
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

Ja by som účtovala takto: uhradila by som stratu minulých rokov ZRF, 421 / 429, a nerozdelený zisk by som použila na tvorbu ZRF alebo ostatných fondov ak je RF už vo výške max. 10% ZI, čiže 428 / 421.

Ja som mala taký prípad, že účet 429xx bol veľmi vysoký, sro mávala malé zisky, tak som vždy doplňala RF 5 % a z RF uhrádzala stratu min. rokov. Pravdaže nie v jednom kal. roku.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Zdravím Vás,
chcela by som sa opýtať, že v prípade, že mi vyšiel HV zisk vo výške 50,- Sk /nemáme stratu z minulých rokov/ - môžem tú sumu preúčtovať na 428, alebo aj z takej malej sumy mám vytvoriť ZRF? Samozrejme všetko na základe rozhodnutia VZ, ale ja im mám poradiť.
Ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Laura1
Zdravím Vás,
chcela by som sa opýtať, že v prípade, že mi vyšiel HV zisk vo výške 50,- Sk /nemáme stratu z minulých rokov/ - môžem tú sumu preúčtovať na 428, alebo aj z takej malej sumy mám vytvoriť ZRF? Samozrejme všetko na základe rozhodnutia VZ, ale ja im mám poradiť.
Ďakujem
Navrhla by som ctenému VZ, aby odsúhlasili dosiahnutý zisk celý preúčtovať na tvorbu ZRF - ak tento ešte nedosiahol predpísanú výšku. V prípade že dosiahol, nechať celú sumu na účte nerozdeleného HV.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ďakujem za milú odpoveď, navrhem.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

S. r. o. má 3 spoločníkov, VZ sa rozhodne prerozdeliť zisk z roku 2005. Zisk bol 6 mil. a každý zo spoločníkov si chce vyplatiť po 50tisíc.
1. Je možné o prerozdelení zisku účtovať 428/364, alebo to musí byť 431/364 ?
2. Ak každý zo spoločníkov vložil do spoločnosti rovnakú čiastku, musia si aj rovnakým pomerom deliť zisk?
3. Na účte 429 je 22tisíc, môže s.r.o. časť zisku z roku 2005 preúčtovať na pokrytie straty? 428/429 ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dada
S. r. o. má 3 spoločníkov, VZ sa rozhodne prerozdeliť zisk z roku 2005. Zisk bol 6 mil. a každý zo spoločníkov si chce vyplatiť po 50tisíc.
1. Je možné o prerozdelení zisku účtovať 428/364, alebo to musí byť 431/364 ?
2. Ak každý zo spoločníkov vložil do spoločnosti rovnakú čiastku, musia si aj rovnakým pomerom deliť zisk?
3. Na účte 429 je 22tisíc, môže s.r.o. časť zisku z roku 2005 preúčtovať na pokrytie straty? 428/429 ?
1. Zisk za rok 2005 máš určite na 431, potom účtuješ 431/364.
2. Malo by to tak byť,
3. 431/429.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Tweety
1. Zisk za rok 2005 máš určite na 431, potom účtuješ 431/364.
2. Malo by to tak byť,
3. 431/429.
A čo v takom prípade, ak sa najprv VZ rozhodne, že zisk z 2005 preúčtuje na 428. A o pol roka sa rozhodne, že si ho podelí???

Ten pomer delenia: čo ak jeden chce viac a ostatní menej? Musí byť ten pomer dodržaný?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dada
A čo v takom prípade, ak sa najprv VZ rozhodne, že zisk z 2005 preúčtuje na 428. A o pol roka sa rozhodne, že si ho podelí???

Ten pomer delenia: čo ak jeden chce viac a ostatní menej? Musí byť ten pomer dodržaný?
Ak sa rozhodnú o prevode na nerozdelený, tak potom dalšie rozdelenie 428/364.
Pomer delenia:všetko závisí od toho ako to majú uvedené v spoločenskej zmluve.
Naposledy upravil Tweety : 26.04.06 at 06:22
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
V spoločenskej zmluve sa môžu dohodnúť na nerovnomernom rozdelení zisku, ale všeobecne platí, že podiel na ZI určuje podiel na zisku.
Pri každej dodatočnej zmene naloženia so ziskom je potrebné Valné zhromaždenie. Na to VZ je, aby sa dohodli čo so ziskom urobia. Je nelogické, aby v krátkom čase rozhodnutie menili. Ako často zvolávajú VZ?
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Lida
V spoločenskej zmluve sa môžu dohodnúť na nerovnomernom rozdelení zisku, ale všeobecne platí, že podiel na ZI určuje podiel na zisku.
Pri každej dodatočnej zmene naloženia so ziskom je potrebné Valné zhromaždenie. Na to VZ je, aby sa dohodli čo so ziskom urobia. Je nelogické, aby v krátkom čase rozhodnutie menili. Ako často zvolávajú VZ?
Ráno pri kávičke sa dohodnú, že si podelia zisk, zvyšok dajú na 428, ja urobím papierovo zápis z VZ a je po všetkom.
0 1
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a o polroka si dajú zasa kávičku? a zasa podebatujú o zisku?
ako je im dobre.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lida
a o polroka si dajú zasa kávičku? a zasa podebatujú o zisku?
ako je im dobre.
Ak majú ešte stále čo rozdeľovať, tak prečo nie?:p
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Lida
a o polroka si dajú zasa kávičku? a zasa podebatujú o zisku?
ako je im dobre.
Jooooo, presne tak .
0 0
ayya ayya

ayya je offline (nepripojený) ayya

tieto podiely boli mojou srdcovou zalezitostou, ked som sa volakedy (popri uctovani) viac venovala "zakladaniu" sro-ciek ...
uz tu bola spravna odpoved uvedena, este skusim doplnit...

podiely v sro (z hlavy to hovorim - presne citacie treba pozriet v obchodnom zakonniku) ... tie podiely su styri -
- podiel na splacani zakladneho imania
- podiel na hlasovani na valnych zhromazdeniach
- podiel na zisku
- podiel na likvidacnom zostatku ...
kazdy z tych podielov moze byt stanoveny inak, uz som sa stretla so spolocnostou, ktora prvy podiel mala 90:10 a ostatne 50:50 ... zalezi na presnej formulacii v spolocenskej zmluve. Je pravdou, ze obycajne su vsetky tie podiely stanovene rovnakym percentom, ale obchodny zakonnik nezakazuje ine percentualne rozdelenie...
este k tej kavicke - nie je zakazane viackrat v roku si delit vytvoreny zisk - ale vzdy by k tomu mal byt zapis - zase sa treba pozriet do spolocenskej zmluvy - ake tam su stanovene pravomoci a povinnosti ...

a este : teraz, ked su podiely na zisku danovo vyhodne... a vyplacat sa budu aj pracovnici, nielen spolocnici - myslim, ze by bolo vhodne vytvorit si na to nejaky fond (obchodny zakonnik fondy okrem rezervneho nijako striktne neupravuje) a az z toho fondu, ktory moze byt napr. nazvany - "podiely pre pracovnikov" az z toho fondu vyplacat zamestnancom... aby sa pri kontrolach nestalo, ze by to bolo specifikovane nie ako podiely, ale ako mzdove prostriedky - a to by bola pohroma z hladiska dane z prijmov zo zavislej cinnosti. Skratka - treba sa pozriet do spolocenskej zmluvy a pripadne tieto veci upravit oficialnou zmenou ...

hmm.... vyjadrite sa, prosim aj dalsi, co si o tom myslite... vdaka
Naposledy upravil ayya : 26.04.06 at 08:26 Dôvod: oprava nespravneho pluralu :)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať